Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

budo_sucuri
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź/Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
tak na poczatek to nie piszecie na temt, ale jak jjuz zboczyliscie :) , to dodam cos od siebie: co do ciuchów to uwazam iz nie powinno sie chodzic w ciuchach z logiem innej grupy, nawet jak sie do zadnej nie nalezy, bo przypominam , ze to nie spodnie czy koszulka czynia capoeriste, a uniform przynajmniej w mojej grupie jest bardzo wazny, kiedy mam go na sobie reprezentuje grupe, jestem jej swiadectwem, swoja kultura, spodobem bycia , podejsciem do ludzi z innych grup. poza tym nie wyobrazam sobie na przyklad bedac chociazby w koszulce z logiem , po jakims dajmy na to pokazie w klubie pic piwo, dla mojego mistrza byla by to obraza, obraził bym jego i całą grupe. Wazne jest to zeby rozgraniczyc siebie jako Aluno - Sucuri wtedy obowiazuja mnie inne zasady, i jest czas kiedy jestem Tomek G. ps. przypominam ze capoeire mozna cwiczyc we wszystkim, byle bylo wygodne!
a teraz co do zwyczajów w grupie Lagoa Da Saudade:
po kazdym treningu stajemy w kole podnosmy rece do góry wtedy ja krzycze głośno Salve i wszyscy dotykkaja rekoma ziemi i wyrzucaja je w góre odpowiadając Capoeira, po czym osoba bedaca po mojej lewej stronie idzie w moim kierunku po okręgu i zatrzymuje sie za mna, potem tak kolejna osoba az przejda wszyscy ściskając dłoń patrząc sie w oczy i dziekując sobie mówiąc Obrigado(a) ewentualnie (dzieki) :)
inny zwyczaj, kiedy jest roda i dwie osoby zaczynaja gre podaja sobie dłonie i kiedy skończą robia to samo dziekując sobie za gre!nawet jezeli ktos przerwie gre wtedy osoby grajace schodza do berimbau i tam sobie dziekują wtedy dopiero moga ponownie zacząc GRE
kiedy zaczynamy rode na poczatku jest ladainhia, potem powoli zaczynamy od wolnej angoli, która stopniowo przyspiesza aby ostatecznie przejsc w regional... ( w Lagoa Da Saudade praktykuje sie regional i angole poniewaz Mestre Barao twierdzi ze niema czegos takiego jak rozgraniczenie regionalu i angoli, Capoeira to synonim obu"styli" grupa Lagoa praktykuje angole i regional, poniewaz dla Barao nie mozna zadnego z Nich stawiac na wyzszym poziomie, sa tak samo wazne!)
w Grupie Lagoa duza uwage zwracam na jak juz wczesniej pisalem kulture osobista, tak wiec niema czegos takiego jak bluzganie na treningach lub tez przychodzenie po piwie czy tez plenie bata w szatni przed treningiem, za takie cos wylatuje sie z treningu, podobnie jest jezeli osoba graduowana przyjdzie bez Corda, lub tez w brudnym uniformie, nie sa to naprawde duze wymagania, ale bardzo istotne da wizerunku grupy oraz szacunku naleznego Mestre Barao i jego Mestre czyli Bandeirze i Corisco!
to moze na tyle bo ten post bedzie taki dlugi ze nikomu nie bedzie sie chcialo go czytac :)

POzdrawiam i czekam na posty o zwyczajach w innych grupach
p.s przepraszam za bledy, zmeczenie daje sie we znaki...
  • 0

budo_sucuri
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź/Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
jeszcze jeden bardzo ciekawy zwyczaj :)
w Lagoa cordy zrobione sa z włóczki, jest 11 stopni, są to wariacje kolorów , zielony, zółty, niebieski i biały ( są jeszcze kordy dzieciece wtedy wariacje 3 pierwszych kolorów tyle ze z szarym), cordy plecione są w warkocz z 3 wiazek, kazda po bodajze 20 pasków włóczki.
to w kwesti informacyjnej, ciekawe jst to ze Mestre przed kazdym baptizado kazdy Cord robi sam ( są długości 3 metrów ) na wykonanie jednego cordu musi on poswiecic od 15 - 20 min i przy robieniu cordu przechodzi prawie 400 m. Pic polega na tym ze kazdy cord robi osobiscie i nie pozwala nikomu pomóc sobie chocwby odrobine, wyobrazcie sobie co sie dzieje jak np. w Porto jest baptizado i przystepuje do niego 100 osób, wtedy Barao znika na tydzien bo siedzie w domu i plecie Cordy. :)
  • 0

budo_white luna
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
w Lagoa da Saudade jest jeszcze jeden ciekawy zwyczaj: ceremonia batizado jest bezpłatna, ale jest jednen warunek - należy przynieść jedzenie dla biednych. nie pamiętam, ile kilogramów corocznie zbiera się w Porto, Sucuri, prosze o pomoc! w każydm razie jest to jakaś duża liczba. Lagoa zasila przez to fundację służącą najbiedniejszym.

a jeszcze co do batiazado to powoływani są świadkowie, wybiera ich osoba "chrzczona", może być ktos z rodziny lub przyjaciel (nie może być to członek grupy!), obowiazkowo dla kobiety mężczyna i odwrotnie. mój Mestre Barao odradza powoływania obecnego chłopaka lub dziewczyny bo, twierdzi, iż partnerzy za często się zmieniają. Mestre nakłania także, żeby na ceremonię zapraszać najbliższych, przede wyszystkim przyjaciół i rodzinę.

osoba z którą meste wchodzi do rody jest wywracana po kilku minutach gry, co jest symbolem ostatniego upadku na drodze Capoeiry. świadek wiąże Cord wokół pasa capoeirista, a on daje w zamian: dziewczyna mężczyżnie goździk, a mężczyna kobiecie różę. uścisk, buzi buzi i fala braw:)

heh przypomina mi się moje batizado..... chlip chlip :wink:

to chyba wszystko, co chciłabym dodać do tradycji w Lagoa da Saudade. [/b]
  • 0

budo_amerindio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Associacao de Capoeira Lagoa da Saudade III

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
Do kazdego batizado przystepuje w porto okolo 300, a nie 100 osob.
Powolywani nie sa swiadkami tylko matka/ojcem chrzestnym.
Dzialalnosc charytatywna przy kazdym batizado jest obowiazkiem ale nie musi to byc przynoszenie jedzenia dla ubogich (a ostatnio bylo to 55 kilo zarcia).
A tak w ogole to dzisiaj zaczynaja sie w Porto warsztaty i jutro jest batizado...
Pozdrawiam wszystkich
  • 0

budo_braciab
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Escola da Capoeiragem Kielce
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
Poznaliśmy więc zwyczaje na batizado, wygląd treningu w lagoa, oraz (piękny) zwyczaj nagradzania za postępy wisiorkiem berimbau. A czy w waszych grupach istnieją jakieś zwyczaje urodzinowe??
  • 0

budo_wojtt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1078 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Scotland

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
urodzinowe?wiadomo,jesli selenizant/ka ma akurat urodziny w ten sam dzien co trening na koncu w roda meczymy ja az do bolu 8)
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
no i jest jeszcze specjalna piosenka urodzinowa...
  • 0

budo_braciab
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Escola da Capoeiragem Kielce
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
U nas w srodę miało urodziny dwóch alunos. Zorganizowano im osobną roda i ich męczony, potem to samo na sambie. Na końcu było pasowanie cordami (musiało BARDZO boleć, corda to nie pasek). A dzisiaj urodziny miała (awansujemy ją) Aluna, była osobna roda w trakcie której zamiast jednej z ladainhi zaśpiewano STO LAT!! (oczywiście z udziałem baterii i klaskania) Nie było bicia, za to podrzucano ją do góry krzycząc: UM!! DOIS!! TRES!! etc.
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
he he a nie spiewacie "Parabens pra Voce..."??
  • 0

budo_braciab
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Escola da Capoeiragem Kielce
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
Nie wiem, bardzo możliwe. Nie znam pieśni, dopiero zaczynam. Ale bardzo lubię śpiewać i kiedyś może będę grał... (myślę, że będę)
  • 0

budo_alegría (piciu)
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Zwyczaje/tradycje/ceremonie w waszych klubach
"Parabens pra vc" to nasze "Sto Lat" tylko po portugalsku i śpiewane na melodię "Happy birthday to you"... :roll:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024