Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wywiad z Mestre Pastinha


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_lucjusz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Wywiad z Mestre Pastinha
Ostatnio przez przypadek natknąłem się na stronę [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] której autor prezentuje dość ciekawe poglądy. M.in jest przeciwko isnieniu gradacji, sprzeciwia się przemocy w capoeira itp. Dużo czytania po angielsku i portugalsku (są tam m.in listy kilku mestre). Sami zobaczcie. Jest tam też wywiad z Mestre Pastinha, który pozwolę sobię tu przytoczyć:

**Translation by Janaina Santos**

Mestre Pastinha (Vincente Ferreira Pastinha b. April 5, 1889 - d. November 13, 1981) was a brilliant capoeirista whose game was characterized by agility, quickness and intelligence. He is to a great extent the reason why Capoeira Angola did not died out as a legitimate martial arts system. Known as the great traditionalist, he wanted his students to understand the practice, philosophy and tradition of the pure Capoeira Angola.

In 1964, an anthropologist from Finland went to Brazil to research African-Brazilian culture and white there conducted an interview with Mestre Pastinha. A tape of this interview along with other material was recently discovered in Finland.


*INT: Interviewer from Finland
*MP: Mestre Pastinha

~~~ ~~~ ~~~

INT: Master, how long have you been playing Capoeira?
MP: Since 1910.

INT: Explain to me a little about Capoeira.
MP: The explanation about the origin? The origin is African.

INT: Where did you learn Capoeira?
MP: Here in Bahia at 10 years old.

INT: Who taught you?
MP: An African.

INT: What was his name?
MP: He was called Benedito.

INT: Is he from Angola?
MP: Angola.

INT: People say Capoeira is a fight but now it is becoming prohibited as a fight.
MP: No, Capoeira is not prohibited as a fight. Capoeira is inside of a man. When he meets an enemy, he manifests Capoeira as a fight. But when he is happy, Capoeira becomes a dance.

INT: How long have you had this space in Pelourinho?
MP: Since 1952.

INT: Have you ever gone to a foreign country?
MP: I haven't gone yet. I had an opportunity that I lost which was to go to Argentina but because I got an invitation for Sao Paulo I went to Sao Paulo instead of Argentina.

INT: At what age do people learn Capoeira?
MP: Any age. Anybody can learn.

INT: The boys who learn here generally are students and workers?
MP: Yes, they are workers, construction workers, students, employed in business.... Everything we have here.

INT: So Capoeira is only a past-time?
MP: Yes.

INT: Do people only come here in their free time?
MP: Yes.

INT: So Capoeira isn't a livelihood.
MP: No.

INT: What is the difference between the old Capoeira and today's Capoeira?
MP: Before, it was the same thing. It is the same thing. It doesn't have any modification. The modification is in the consideration from one man to another. If he has a vocation and comes with a happy spirit then we play Capoeira with more obedience and more technique. But when the hate comes, Capoeira also changes to a fight. In a happy attitude it is a dance. In an attitude of hate you already know how it is. It is for violence.

INT: Have you personally carried a weapon?
MP: No.

INT: Capoeira is also present in Boa Viagem, Santa Barbara, Santo Amaro, Cachoeira.
MP: Santo Amaro, Cachoeira... I am all over the place. Wherever I am invited I am going to. Here we are ready to attend any purpose and that can be any place where people are interested in Capoeira because then I will be interested in going.

INT: But where do you think the tradition of Capoeira Angola is most pure? Here [in Bahia]?
MP: Yes.

INT: What do you think about Master Bimba?
MP: Nothing I have to answer. He has another purpose and about others I can't address. On this one I can answer for it. But about the other... I know that he is a ....I respect Bimba, and I can't speak for his purpose because he has his purpose and the only one who can say something is him.

INT: Of course, of course. He said that he presents a tradition from Bahia. Do you believe that he presents a tradition from Bahia?
MP: He is from Bahia too. The tradition is the same. From me to him and from him to me I think there isn't any modification.

INT: Does he present more of a tradition from Africa?
MP: He presented another modality that was named Regional. But he was Angoleiro. He learned Angola. He is as Angoleiro as I am. I can't take that away from him.

INT: But others like Waldemar and Caicara? Are they your disciples?
MP: Here I can't give another's purpose because I present mine. I can't present the other purpose.

INT: But I am asking if it is still an African tradition.
MP: It is. The tradition is the same but they have their declaration, which is different. He learned with another master and I can't say anything.

INT: What is the future plan with Capoeira?
MP: The Capoeira future is this: It is here in the function of the man. Then comes also the human evolution. But he has to manifest this inside the Capoeira itself. It can't get out, no it can't be outside.

INT: When people start to salute the Capoeira, that means that there is a religious meaning?
MP: Capoeira is religious. It comes from the same religion as Candomble, as the Batuque and the Samba. Candomble is and has the same amount of religious meaning but now with the modification it is a little bit different. The manifestation is a little bit different but the amount is the same. The religion is the same.

INT: People say that there is a rivalry between Candomble and Capoeira.
MP: It doesn't have rivalry; it is together. The Capoeirista is the same as a Candomble priest. Now he has abandoned one part for another. We follow the Candomble priest. We practice the Candomble. If it wasn't like that we wouldn't go in the Candomble house. We are from the same base. But now, one runs to Capoerismo, the other to Candomble.

INT: Of course, of course.

END.


Widać, że pastinha nie był zbyt rozmownym człowiekiem ;)
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha

INT: So Capoeira is only a past-time?
MP: Yes.

INT: Do people only come here in their free time?
MP: Yes.

INT: So Capoeira isn't a livelihood.
MP: No.

:)
  • 0

budo_largo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wielkie Księstwo Warszawskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha

Widać, że pastinha nie był zbyt rozmownym człowiekiem

no co Ty Lucjusz zgłupiałeś?? czy nie dostrzegasz głębi zawartej w tych odpowiedziach?? :) :)

INT: So Capoeira is only a past-time?
MP: Yes.

INT: Do people only come here in their free time?
MP: Yes.

INT: So Capoeira isn't a livelihood.
MP: No.

:D
  • 0

budo_semi
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kijow, Ukraina

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha
szkoda, ze nie znam angielskiego :? bardzo bym chciala wiedziec o co tam chdzi... moze by ktos krotko opowiedzial trecs tego wywiadu :?:

z gory dzieki!!!

S. :-)
  • 0

budo_lucjusz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 29 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha
Przetlumaczylem caly wywiadzik, jakby ktos nie znal angielskiego. Tlumaczenie jest jakie jest (momentami sam siebie nie rozumiem) ale nie mam czasu za wiele by nad tym siedziec a i moj angielski na najwyzszym poziomie nie stoi. :)

Mestre Pastinha (Vincente Ferreira Pastinha, ur. 5 kwietnia 1889 - zm. 13 listopada 1981) był wspaniałym capoeirista, którego gra charakteryzowała się zwinnością, szybkością i inteligencją. Jego w wielkiej mierze jest zasługą dlaczego Capoeira Angola nie umarła jako uznana sztuka walki. Znany jako wielki tradycjonalista, chciał by jego uczniowie zrozumieli praktykę, filozofię i tradycję czystej Capoeira Angola.

W 1964r. antropolog fiński pojechał do Brazylii w poszukiwaniu Afrykańsko-Brazylijskiej kultury i podczas tego pobytu przeprowadził wywiad z Mestre Pastinha. Taśma z zapisem wywiadu łacznie z innymi materiałami została ostatnio odkryta w Finlandii.

*AF-Antropolog Fiński :)
*MP - Mestre Pastinha

~~~ ~~~ ~~~

AF: Mistrzu, od jak dawna trenujesz Capoeira.
MP: Od 1910 r.

AF: Wyjaśnij mi trochę o Capoeira.
MP: Wyjaśnienić o pochodzeniu? Pochodzenie jest Afrykańskie.

AF: Gdzie nauczyłeś się Capoeira?
MP: Tutaj w Bahia w wieku 10 lat.

AF: Kto cię nauczył?
MP: Afrykanin.

AF: Jak się nazywał?
MP: Nazywano go Benedito.

AF: Czy pochodził a Angoli?
MP: Z Angoli.

AF: Ludzie mowią, że Capoeira jest walką ale teraz staje się zabroniona jako walka.
MP: Nie, Capoeira nie jest zabroniona jako walka. Capoeira jest wewnątrz człowieka. Gdy człowiek spotyka przeciwnika, uzewnętrznia Capoeira jako walkę. Ale kiedy jest szczęśliwy, Capoeira staje się tańcem.

AF: Od jak dawna mieszkasz tu w Pelourinho?
MP: Od 1952 r.

AF: Czy byłeś kiedyś za granicą?
MP: Nie, jeszcze nie byłem. Miałem szasę, którą straciłem by jechać do Argentyny ponieważ miałem zaproszenie do Sao Paulo pojechałem do Sao Paulo zamiast do Argentyny.

AF: W jakim wieku ludzie uczą się Capoeira?
MP: W każdym wieku. Każdy może się uczyć.

AF: Chłopcy, którzy tu się uczą to generalnie uczniowie i robotnicy?
MP: Tak, to robotnicy, budowlańcy, uczniowie, zatrudnieni w biznesie...Wszystkich tu mamy.

AF: Więc Capoeira jest tylko "po godzinach"?
MP: Tak

AF: Czy ludzie przychodzą tu tylko w wolnym czasie?
MP: Tak

AF: Więc Capoeira nie jest sposobem na życie?
MP: Nie

AF: Jaka jest róznica pomiędzy dawną Capoeira a dzisiejszą.
MP: Wcześniej to było to samo. To jest to samo. Nie ma żadnych modyfikacji. Zmiana jest w zależności od podejścia jednego człowieka do drugiego. Jeśli ma powołanie i przychodzi szczęśliwy duchem wtedy gramy Capoeira z większym posłuszeństwem i z wieloma technikami. Ale gdy przychodzi nienawiść Capoeira również zmienia się w walkę. W wesołym podejściu jest to taniec. Przy podejściu z nienawiścią już wiecie jak to jest. Służy przemocy.

AF: Czy osobiście nosiłeś broń?
MP: Nie.

AF: Capoeira jest również obecna w Boa Viagem, Santa Barbara, Santo Amaro, Cachoeira.
MP: Santo Amaro, Cachoeira... Wszędzie tam jestem. Gdziekolwiek jestem zapraszany, jadę tam. Tu jesteśmy gotowi uczestniczyć z każdego powodu i wszędzie ludzie mogą być zainteresowani Capoeira ponieważ wtedy będę zainteresowany by tam jechać.

AF: Ale jak myślisz, gdzie tradycja Capoeira Angola jest najczystsza? Tutaj [w Bahia]?
MP: Tak

AF: Co myślisz o Mistrzu Bimba?
MP: Nic nie mam do powiedzenia. On ma inny cel i nie mogę wypowiadać się o innych. Na ten mogę się wypowiedzieć. Ale o innych... Wiem, że on jest...Szanuję Bimba i nie mogę mówić o jego celu ponieważ on ma swój cel i jedynym, który może coś powiedzieć jest on sam.

AF: Oczywiście, oczywiście. On mówi, że prezentuje tradycję z Bahia. Czy wierzysz, że prezentuje tradycję z Bahia?
MP: On też jest z Bahia. Tradycja jest ta sama. Ode mnie do niego i od niego do mnie myśle, że nie ma żadnych modyfikacji.

AF: Czy on prezentuje więcej tradycji z Afryki?
MP: ON przedstawił inną odmianę, nazwaną Regional. Ale on był Angoleiro. Uczył się Angola. Jest takim samym Angoleiro jak ja. Nie mogę mu tego odebrać.

AF: Ale inni jak Waldemar i Caicara? Czy oni są twoimi uczniami?
MP: Tu nie mogę przedstawiąć poglądów innych ponieważ prezentuję swój. Nie mogę przedstawić innego poglądu.

AF: Ale pytam czy to wciąż jest tradycja afrykańska.
MP: Jest. Tradycja jest ta sama ale oni mają swoją deklarację, która jest inna. On uczył się od innego mistrza i nic nie mogę powiedzieć.

AF: Jaka jest przyszłość Capoeira?
MP: Przyszłość Capoeira jest taka: Jest tutaj, w życiu człowieka. Postępuje również ewolucja człowieka. Ale człowiek musi to manifestować w Capoeira sam. To nie może się wydostać, nie może być na zewnątrz.

AF: Gdy ludzie zaczynają oddawać honory Capoeira, czy to ma znaczyć że jest tu znaczenie religijne?
MP: Capoeira jest religijna. Pochodzi z tej samej religii co Candomble, jak Batuque i Samba. Candomble jest i ma taki sam ładunek znaczenia religijnego ale teraz, z modyfikacjami jest trochę inne. Wyrażanie tego jest trochę inne ale ilość jest taka sama. Religia jest ta sama.

AF: Ludzie mówią, że istnieje rywalizacja pomiędzy Candomble i Capoeira.
MP: Nie ma rywalizacji; to jest połączone. Capoeirista jest jak kapłan Candomble. Teraz opuścił jedną część dla drugiej. Podążamy za kapłanem Candomble. Praktykujemy Candomble. Jeśliby tak nie było nie chodzilibyśmy do domu Candomble. Jesteśmy z tej samej podstawy. Ale teraz, jeden idzie w stronę Capoeiry inny do Candomble.

AF: Oczywiście, oczywiśćie

KONIEC


Milego czytania
  • 0

budo_semi
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kijow, Ukraina

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha
lucjusz, serdecznie dziekuje!!!!! :wink: :P
  • 0

budo_krzycz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha
V. F. Pastinha nauczył się capoeira w wieku 10 lat, a więc w 1899 roku, od Afrykańczyka Benedito z Angoli. Zaś swoją pierwszą akademię capoeira zainaugurował w 1910 roku (kiedy miał 21 lat) na plaży rzeki Săo Francisco w stanie Bahia. Jak więc jest to możliwe, by dopiero wtedy (w 1910 roku) zaczął trenować capoeira ? W moim mniemaniu nastąpiła jakaś pomyłka w tłumaczeniu na język angieski, a w konsekwencji tłumaczenie Lucjusza na język polski również ją zawiera. W czwartym numerze czasopisma Agogô znajduje się tekst przypominający ten powyższy, oto jego fragment:

Ik zou willen dat u mij vertelt in welk jaar u met capoeira begon.
Vanaf 1910.


co można przetłumaczyć jako:

Chciałbym żebyś mi powiedział w którym roku zacząłeś (nauczać - przyp. tłum.) z capoeira.
Od 1910.

  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha
ale zes odgrzal kotleta, 3miesięczny
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha
i kolejne tlumaczenie :?
  • 0

budo_maciej20
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha

i kolejne tlumaczenie

to moze skonczmy juz? :)
  • 0

budo_archon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Wywiad z Mestre Pastinha

to moze skonczmy juz?


To bylo tak apropo odgrzewania kotletow ?? :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024