Skocz do zawartości


Zdjęcie

waga ciała


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

waga ciała
czy zna ktoś ciekawe sposoby obliczania prawidłowej wagi ciała (jeśli coś takiego w Waszym przekonaniu wogóle istnieje); nie chodzi mi o powszechnie znane BMI, lecz o coś co uwzględnia grubość kości, typ sylwetki i Bóg wie co jeszcze.
będę wdzięczny za linki, bo nie udało mi się nic rozsądnego wygooglować...
pozdr
art
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
Z tego, co sie orientuje Body Mass Index jest najlepsza metoda obliczenia swojej wagi, choc jak pewnie wiesz, jest to metoda niekiedy mylna, bo wg niego Shwarzenegger mial nadwage :)
Nejlepszym imho sposobem na sprawdzenie czy nasza waga jest odpowiednia to zmierzyc sobie poziom tluszczu, 10% to norma u doroslego, ponizej to juz sportowcy i nieliczni szczesliwcy obdarowani przez geny :)
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
wg BMI każdy sportowiec z wyjątkiem skoczka narciarskiego i dżokeja ma nadwagę. kulturyści są wg tej metody patologicznie otyli. dlatego prosiłem o metodę uwzględniającą takie niuanse jak kościec i muskulatura
piszesz o pomiarze poziomu tłuszczu. czy można to zrobić chałupniczo (przynajmniej oszacować) czy też trzeba zapłacić ciężkie pieniądze w klinice ortopedii, bo skondinąd wiem, że tam się takie pomiary przeprowadza?
pozdr
art
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała

piszesz o pomiarze poziomu tłuszczu. czy można to zrobić chałupniczo (przynajmniej oszacować) czy też trzeba zapłacić ciężkie pieniądze w klinice ortopedii, bo skondinąd wiem, że tam się takie pomiary przeprowadza?


halupniczo niestety nie mozna, ale:

1. w aptece sa urzadzenia do pomiaru, mozesz pod pretekstem sprobowania sprawdzic :) Urzadzonko dziala na zasadzie przewodnosci czy cos podobnego, w kazdym razie do golasa nie trzeba sie rozbierac :)
2. nie wiek skad jestes, w Katowicach jest osrodek (placowka zajmujaca sie dietetyka - nazwy nie znam) w ktorym przeprowadzaja takie badania, przypuszczam ze na innych krancach polski tez sie znajda podobne. Kosztuje to to 20zl. a wiec nie tak strasznie duzo...
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
20 pln to rzeczywiście znośnie. jestem z centralnej i jak trzeba będzie to coś znajdę.
apteczne urządzenia działają na takiej zasadzie, że każda tkanka ma inne przewodnictwo elektryczne. inne kości, inne mięśnie i inne tłuszcz. wystarczy podłączyć gościa pod prąd......
uruchamiając ten temat chodziło mi jednak o coś zupełnie innego. czy istnieją inne - bardziej skomplikowane metody liczenia prawidłowych współczynników masy ciała niż BMI, a jeśli istnieją to poproszę o linki.
pozdr
art
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
Wg mnie wystarcza duze lustro.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
gdyby lustro wystarczało to by po ziemi nie chodziły grubasy, że o narcyzach nie wspomnę. ja zaś nie chcę żartów lecz linki do naukowych metod, bo zaraz kubuś mi napisze, że ręka jest szczupła jak sie w słojku mieści, a jak sie nie mieści to trzeba spróbować innego członka do słojka wsadzić, co zresztą z tuszą ręki nie ma związku...
pozdrawiam kubusia i inne istoty
art
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała

gdyby lustro wystarczało to by po ziemi nie chodziły grubasy, że o narcyzach nie wspomnę. ja zaś nie chcę żartów lecz linki do naukowych metod, bo zaraz kubuś mi napisze, że ręka jest szczupła jak sie w słojku mieści, a jak sie nie mieści to trzeba spróbować innego członka do słojka wsadzić, co zresztą z tuszą ręki nie ma związku...


hehe dobre :)

Niestety nie pomoge Ci bardziej... moja wiedza konczy sie na BMI i czatowaniu pod apteka... pozdrawiam!
  • 0

budo_scorpio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 326 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała

poziom tluszczu, 10% to norma u doroslego, ponizej to juz sportowcy i nieliczni szczesliwcy obdarowani przez geny :)


nie rozumiem dlaczego ktoś genetycznie chudy ma być szczęśliwcem

pozdrawiam
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
a czy ja napisalem ze chudy ? napisalem ze ktos z niska tendencja do odkladania sie tluszczu...
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
z tymi tendencjami to też do końca nie jest tak...
uzależnione są od wieku, klimatu i podobno wielu innych rzeczy. większość ludzi może być przy odpowiedniej diecie tymi "szczęśliwcami poniżej 10%", bo argument jestem beczka bo mam taki metabolizm, to tylko tłumaczenie...
pozdr
art
  • 0

budo_misman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 629 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto, Dybowo, Knurów, inne... ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała

z tymi tendencjami to też do końca nie jest tak...
uzależnione są od wieku, klimatu i podobno wielu innych rzeczy. większość ludzi może być przy odpowiedniej diecie tymi "szczęśliwcami poniżej 10%", bo argument jestem beczka bo mam taki metabolizm, to tylko tłumaczenie...


Obawiam się, że jednak jesteś w błędzie. Dużo zależy od metabolizmu, zwłaszcza jeśli chodzi o konstrukcję, budowę ciała. Dlatego m.in. niektórzy oddaliby swoje wszystkie dolary, guziki i karty z zawodnikami NBA :) za dodatkowych parę kilogramów, a inni wprost przeciwnie... :roll: Zakładam, że propagujemy naturalne sposoby kształtowania ciała.. 8)
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
oczywiście osoba o masywnym kośćcu nigdy skoczkiem narciarskim nie będzie, bo naturalnymi metodami nie zbije wagi poniżej pewnego poziomu, nie zmieni liczby włókien mięśniowych (od tej liczby uzależniona jest tendencja do dopakowywania się, człowiek statystycznie ma okolo miliona, jesli ktoś ma 10% więcej to bydlak z niego :P ). jeżeli jednak połowa społeczeństwa w wieku powyżej 30 r.ż. ma nadwagę i prawie wszyscy tłumaczą to metabolizmem to coś jest nie tak...
...
wyobraźmy sobie przeciętnego osobnika, trenującego rekreacyjnie, o zapotrzebowaniu powiedzmy około 3 tys k.kalorii na dobę. te 3000 sa uzyskiwane poprzez znormalizowaną dietę, nie zaś poprzez zjedzenie kostki masła na raz, a tryb życia regularny. jednym słowem sytuacja skrajnie modelowa. jesli zje 9000 kal więcej niż potrzebuje przybierze kilogram, jesli mniej to schudnie. ot i wszystko. wszystkie odstępstwa od tej niezmiennej i żelaznej zasady biorą się z nieregularności w odżywianiu (jednego dnia dwa posiłki po 2000 kal każdy, następnego 4 kromki chleba z kiełbasą, średnia się zgadza 3tys/dobę, ale nie o to chodzi), z problemów w przyswajaniu niektórych pokarmów (to że coś zostało zjedzone nie znaczy, że jest strawione, stąd wszystkie diety opierające się na niełączeniu pewnych składników pokarmowych), ze stresów, które są tak energożerne, że potrafią wręcz zmultyplikować zapotrzebowanie itd...
wniosek jest jeden: jesli ktoś nie może przytyć lub schudnąć, niech przyczyn szuka w trybie swego życia, a nie w genetycznych przypadłościach swego metabolizmu.
pozdr
art
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
tekst o dolarach guzikach i kartach z zawodnikami NBA bardzo dobry. nie znałem go :) )
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
trzyule a w zasadzie to o co ci chodzi? O Siebie? Czy kogos innego? A jak juz jestes tak mocno zainteresowany ta tematyka, to w tym tygodniu w Newsweek'u pojawil sie dosyc ciekawy artykul o dietach, m.in. dlaczego na jednych dzialaja, a na innych nie. O podobnej tematyce pojawil sie takze we Wprost (tam twierdza, ze kazdy przypdek otylosci jest spowodowany przez inne czynniki, a odpowiedzi trzeba szukac m.in. w mozgu pacjenta. Zawarte sa tam wyniki najnowszych badan. Zweryfikuj je z niektorymi ze swoich hipotez.
K_P
PS. Wersja internetowa (gazetowa pelna) tutaj:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
i nastepny tekst.
Wprost niestety nie publikuje w elektronicznej formie.
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
nie, nie o mnie. ja należę do ludzi mogących w dość szerokim zakresie operować masą swojego ciała.
interesowałem się kiedyś dietetyką i jedyną rzeczą jakiej nie udało mi się znaleźć w sieci to inne metody obliczania prawidłowej masy ciała niż sławetne i obarczone błędem metodologicznym BMI. stąd rozpoczęcie tematu. ponadto pomyślałem, że tego rodzaju info może się przydać wszystkim, którzy się zmagają z dylematem - czy moja waga nie jest za duża/ za mała (czytaj: zmniejsza moją szysbkośc, nie daje mi dostatecznej siły).
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
Wiesz przeciez, ze nie ma cos takiego jak prawidlowa waga, a przeliczniki operuja uogolnieniami.
Mam np. kolezanke jest profesjonalna modelka, ma 179 cm wzrostu i 54 kg. Oczywiscie wszystkie dziewczyny odbiegajace od tego wzorca zaraz krzycza, ze jest anorektyczka, a to nie prawda. Ona w ogole sie nie odchudza, jest piekna kobieta o delikatnych kosciach i smuklych konczynach. Po prostu wyglada jak inna rasa czlowieka.
Ja mam 180 cm i waze 78 kg, niektorzy moi koledzy pakerzy, choc nie maja grubszych kosci ode mnie waza pod wplywem cwiczen kulturystycznych i "diet" 100 kg z okladem. Dla nich jestem wyjatkowym chudzielcem, ale juz takim nie jestem dla niektorych ludzi rozpoczynajacych przygode ze sportami walki, o niewydobytych jeszcze miesniach, potrafia wazyc po 65 kg przy podobnym wzroscie.
Kto ma prawidlowa wage?
Ku mojemu zdumieniu jedna z moich kolezanek, ktora uwazalem za chudziutka, po rozebraniu na basenie, okazalo sie, ze oblana jest spora tkanka tluszczowa, inna wygladajaca podobnie wubraniu, w kostiumie kapielowym ujawnila pieknie zarysowane miesnie. Przypuszczam, ze obydwie maja podobna wage.
Mozna mowic tylko o preferencjach do danej dyscypliny. Np. wielu mistrzow swiata w boksie, to osobnicy ponadprzecietnie wysocy w swojej wadze, choc zapewne do "prawidlowej" wagi sporo im brakuje, np. Oscar De la Hoya - 178 cm wzrostu i 71 kg wagi, zadwaloby sie chudy. Michalczewski 184 cm wzrostu, a dwa dni przed walka (wazenie w boksie) 79.150 kg (chudy, no nie). Zapasnicy sa wyjatkowo krepi (takich sie selekcjonuje do tego sportu, reszte robia trening i dieta). Choc w reprezentacji Polski jest zapasnik, ktory wyglada jak anorektyk i jest wyzszy zawsze o pol glowy od przeciwnikow w swojej wadze. Ma jednak niemale sukcesy.
Jdnak jak wynika z badan prowadzonych m.in. na warszawskiej AWF, sportowcy maja lepszy stosunek masy miesniowej do tkanki tluszczowej niz nieczwiczacy (panietja jednka o jednym: statystycznie).
K_P
  • 0

budo_trzyule
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:centralna polska

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
prawidłowa masa ciała to tylko związek frazeologiczny. stosuję go bo jest powszechnie przyjęty. to chyba uzus czy jakoś się w językoznawstwie nazywa. jeszcze raz i od początku zatem: czy znacie jakieś inne metody obliczania współczynników masy ciała niż BMI?
wiesz, chodzi mi o jakiś magiczny wzór w stylu obwód czoła do kwadratu plus pierwiastek czwartego stopnia z wagi a wszystko razy ułamek z obwodu nadgarstka przez wzrost.....
:) :) :)
słyszałem, że istnieją takie metody, oparte na klinicznych, antropometrycznych badaniach. uczestniczyłem kiedyś w czymś takim, do czyjejś magisterki. pobrano mi m.in. odciski palców, warg i obrys stopy....
pozdr
heh. zazdroszczę koleżanek kubuś...
  • 0

budo_jacatb
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
tak sobie czytam i czytam i dochodze do wniosku, że za cholere nie wiem o co w tym temacie chodzi 8O
Wydaje mie się ze trzyule chce znależć coś co nie istnieje... Bo wszystkie metody domowego obliczania masy ciała są statystyczne i zawsze posiadają jekieś błędy jak wspomniane BMI

Tylko specjalistyczne badania grubości tkanki tłuszczowej, długości, grubości kości, szerokości tege i tamtego, jak również obiektywna ocena sylwetki i określenie proporcji ciała (jak w kulturystyce/stosunek tego do tamtego) jak również gęstości mięśni ich wyrazistości, definicji, zawartości wody w organizmie, typu sylwetki itd. może odzwierciedlić czy ktoś ma nadwagę czy nie? jak i które części ciała odbiegają od innych...

więc o co chodzi?

bo wydaje mi się że wszyscy wiedzą o co chodzi a szukają złotej rybki....
  • 0

budo_słoniak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1975 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: waga ciała
Jeżeli nie możemy na oko ustalić czy ktoś ma nadwagę, czy nie, to po co nam ta informacja. Tylko dla lepszego samopoczucia. Lepiej włożyć energię w poprawę samopoczucia przez pracę nad psychą.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024