Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_pxch
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?
Jakiś czas temu organizowałem pokazy BUDO. Było zaproszonych wiele szkół min.: judo, ju-jutsu, aikido, karate (kilka szkół), kung-fu (kilka szkół). Każdy miał wolną rękę w tym co zademonstruje, ale wszystko powinno oscylować wokół samoobrony. Juz w trakcie pokazu zauważyłem, że ponad 50% pokazywanych technik to w zasadzie to samo, takie same lub bardzo podobne techniki. Czy dążymy do ujednolicenia stylów? Czy po prostu sięgamy wciąż do tego samego źródła? Czy może niektórzy nie wierzą we własne umiejętności i robią to co widzieli u innych, trochę na zasadzie "cudze chwalicie, swego nie znacie"?
Jak Wam sie wydaje?
  • 0

budo_thanes
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 495 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sigil

Napisano Ponad rok temu

Re: Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?
A mi się wydaje, że po prostu "najskuteczniejsze techniki" są jedne na świecie. I czy to będzie bokser tajski, czy taekwondoka, czy karateka to np. na ulicy na pewno użyją oni low kicka, a nie rzutu, wysokiego kopnięcia, itp. Bo to jest jasne, że judoka nie będzie kopał dollyo...
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?
Niedawno w Wawie odbyło się seminarium, które za motto miało; "Wszyscy mamy jedno źródło i jeden cel"...

Tak naprawdę to ciężko stwierdzić skąd dany styl pochodzi, jednak często kilka styli wywodzi się z jednego źródła, a każdy poszedł w trochę innym kierunku...
Jeśli chodzi o podobieństwo technik, to wzięło się ono po pierwsze z tego,że pochodzą one mniej więcej z jednego źródła, a po drugie nie ma takiej dowolności i żaden styl nie ma swojej jedynej, niepowtarzalnej i w 100%skutecznej techniki. Techniki obronne może wyglądały podobnie, jednak gdybyś przeszedł się na trening do dowolnej szkoły zobaczyłbyś,że w obrębie stylu występują minimalne różnice(np.dot.ustawienia nóg czy rąk,), lecz idea ruchu pozostaje ta sama...
  • 0

budo_mefistofeles
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?
Wiesz... sądzę, że autorzy motta mieli co innego na myśli. :wink:
Co masz na myśli pisząc "idea ruchu"? Ruch dla ruchu? Sztuka dla sztuki? Są style które różnią się tak radykalnie, że z trudem podać można jeden wspólny element z zakresu technicznego, czy treningu jako takiego. Każda grupa styli ma odrębne założenia dotyczące postaw, przemieszczania się itp. Mam nadzieję, że nie o taką ideę ruchu ci chodzi... :)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?
Mozna mówić co najwyżej o migrowaniu tylko niektórych technik. Widziałem różne pokazy, ale samoobrona w np. w karate i aikido naprawdę różniła się znacznie.
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?
w ramach wuefu na uniwerku chodze na judo.czasem jendak zamiast na zajecia z judo ide na judo i samoobrone.tam tez czasami 2 dziewczyny z kung-fu pokazuja rozne dzwignie itd (tu nie wnikam ,ze niczego to nie nauczy tych kilkudziesiceiu studentek i studentow ktorzy nic nie jarza i probuja nasladowac ruchy,ktorych nie rozumieja).i 90% tego co pokazuja jest zbiezne z aikido i jujitsu.po prostu pewne rzeczy sa takie same,przeniakly sie itd.nie doszukiwalbym sie tu ujednolicania,raczej podobienstw
  • 0

budo_hellfire
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2404 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Minas Morgul
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?

Są style które różnią się tak radykalnie, że z trudem podać można jeden wspólny element z zakresu technicznego, czy treningu jako takiego. Każda grupa styli ma odrębne założenia dotyczące postaw, przemieszczania się itp.

Tak, gdyż ogólnie podzielić style można miękkie i twarde, więc trudno jest znaleźć coś pośredniego między "być jak skała" a "być jak woda"...
Chodziło mi jednak,że mimo wielu różnic występują podobieństwa i to znaczące. Będąc na kilku seminariach można zaobserwoawać,że dźwignie są w wielu stylach podobne, jednak adepci "twardych" styli dojdą do niej po bloku, a miękkich po zejściu i wykorzystaniu siły przeciwnika,więc idea ruchu pozostaje...
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?
Wspólnym elementem jest po prostu biomechanika. Więc to musi wyglądać podobnie, zwłaszcza w przypadku dźwigni.
  • 0

budo_pxch
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:W-wa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wspólne źródła, czy ujednolicenie stylów BUDO?

Każdy miał wolną rękę w tym co zademonstruje, ale wszystko powinno oscylować wokół samoobrony. Juz w trakcie pokazu zauważyłem, że ponad 50% pokazywanych technik to w zasadzie to samo, takie same lub bardzo podobne techniki.


To jasne, że karate jest całkiem odmienne od aikido, jak ktoś światle napisał w jednym z postów. Prawda jest też,że biomechanika dzwigni jest taka sama czy robi ją aikodoka, czy judoka, czy karateka. Mnie chodziło o coś innego. O to mianowicie, że dużo więcej we współczesnym treningu karate pojawia się dzwigni (zwłaszcza na nadgarstki ) tak typowych dla aiki, a na treningu aikido w wielu dojo zaczyna sie trenować różne uderzenia, czy elementy parteru i to samo ("zapożyczenia") można zaobserwować w innych sztukach jak Ju-Jutsu, Kempo, a nawet widziałem trening kick-boxingu gdzie ćwiczono duszenia.

pxch
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024