Skocz do zawartości


Zdjęcie

iaito = katana; kodashi = wakizashi ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_mrhole
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

iaito = katana; kodashi = wakizashi ?
czesto czytam tutaj na forum iaito lub katana.. to jest to samo? ja zawsze pisze miecz - bezpieczniej :)

a jesli to nie jest to samo, to jakie sa roznice?

a kodashi i wakizashi to tez jest to samo? ewentualnie czym sie od siebie roznia?

to tak dla uscislenia wiedzy pytam..
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: iaito = katana; kodashi = wakizashi ?
Iaito=miecz treningowy gluwnie do uprawiania iaido tepy najczescie glownia ze stopu aluminium z berylem.

Katana=katana :wink:

Wakizashi= miecz krutki od 30 do 60cm ostrza

Kodashi= miecz krutki takze ale z tego co wiem to jakis gombkowy wynalazlek niech ktos mnie poprawi jak sie myle.
  • 0

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: iaito = katana; kodashi = wakizashi ?
Gwoli ścisłości :wink:

Katana: ok 60 cm.

Wakizashi: 40-50 cm.
  • 0

budo_dr prozac
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1492 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Planet Earth

Napisano Ponad rok temu

Re: iaito = katana; kodashi = wakizashi ?

Gwoli ścisłości :wink:

Katana: ok 60 cm.

Wakizashi: 40-50 cm.


Gwoli scislowsci :

Tanto : ok 1 shaku (30,3cm)
Wakizashi: dl ostrza miedzy 1 a 2 shaku (30,3 - 60,6 cm)
katana: ponad 2 shaku (60,6 cm)

informacje z ksiazki Henryka Sochy pt "Tsuba". Gosc raczej wie co pisze :)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: iaito = katana; kodashi = wakizashi ?
Racja chcialem napisac 30 blad muj przyznaje sie zle mi sie nacisnelo.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: iaito = katana; kodashi = wakizashi ?

iaito lub katana to jest to samo? ja zawsze pisze miecz - bezpieczniej :) a jesli to nie jest to samo, to jakie sa roznice?

a kodashi i wakizashi to tez jest to samo? ewentualnie czym sie od siebie roznia?


iaito to jest miecz treningowy, wymiary od mniej więcej 90 cm (głównia = rękojeść) do 125 cm, zależnie od wzrostu używającego i szkoły, przeważnie ma około 103 - 105 cm. katana to miecz ostry służący do robienia kuku, na treningach raczej nie zalecą sie jego używania z uwagi na ryzyko wypadku, szczególnie podczas treningu z partnerem. iaito jest zrobione z dość miękkich stopów, nie przetniesz nim niczego zbyt twardego, jest lekkie, lżejsze od katany, przeznaczone do nauki cięć, dobywania miecza, itp.. Kataną można ćwiczyć tameshigiri czyli cięcie słomianych chochołów, ale jak się nauczyć ciąc iaito, co jakiś czas dłuższy zajmuje. aha, iaito jest wielokrotnie tańsze od katany, kosztuje dajmy na to 1500 zeta, katana np. 10 razy tyle, jezeli to ma być katana a nie katanoid ala Wiedźmin.

Kodashi to drewniany wakizashi, imitujący swój metalowy odpowiednik, tak jak bokken katanę, służy do treningu nihon kendo kata, technik ręcznych w jiu-jitsu (obrona przed atakiem wakizashi itp), i czegoś tam jeszcze, do noszemu za pasem również :-) w treningu kenjutsu chyba używacie kodashi, przynajmniej w aspekcje obrony nim przed ciosem kataną? kodashi kosztuje 20 zika, wakizashi dajmy na to 6 tysięcy :-)
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: iaito = katana; kodashi = wakizashi ?
marcin alesz zaleca sie na treningach w parach urzywanie katany! Jak nie lubisz pertnera :twisted:
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: iaito = katana; kodashi = wakizashi ?
no tak, niewątpliwie, tylę że ja nie chcę na razie go zabijac, musi mi służyc długo, jak się wysłuży to wtedy go ciachnę :) :-) :D
  • 0

budo_reaver
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk / Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: iaito = katana; kodashi = wakizashi ?
@Dr Prozac

Moje informacje pochodzą z "Sekretów Samurajów" autorstwa Ratti & Westbrook,podobno godne zaufania i rzetelne źródło informacji,ale "Tsuba" też z tego co wiem ciekawa pozycja,więc nie podważam ;)
  • 0

budo_o-s-c-a-r
  • Użytkownik
  • Pip
  • 36 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ruda Śląska

Napisano Ponad rok temu

Re: iaito = katana; kodashi = wakizashi ?
Co do wymiarów mieczy to jest zależne od szkoły. W Muso Jikiden Eishin Ryu stara się używać jak najdłużzego miecza i na odpowiednim poziomie wręcz wskazane jest ćwiczenie kataną nie iaitem (co ma sie różnie w innych skołach). Najdłuższy miecz w mojej sekcji ma ok 150 cm (105cm długość ostrza) i jest to ostre iaito z chartowanej bardzo wytrzymałej stali konstrukcyjnej (niestety niepamiętam symbolu ale widziałem jak płatneż wziął niegotowy miecz i przypierdzielił w kowadło iz z głownią nic sie nietało).
Spotkałem się teżze szkołą (niepamiętam nzwy) która wywodzi się z wlki w zamkniętych pomieszczeniach (zamkach itp) i tam używa się bardzo krutkich mieczy.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024