Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rodzaje nozy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_doli
  • Użytkownik
  • Pip
  • 28 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa/Ełk

Napisano Ponad rok temu

Rodzaje nozy
Witam,
Obejrzalem ostatnio Kill Billa no i zafascynowaly mnie noze :) , moze jeszcze nie na tyle zeby wydac kupe kasy na jedno cacko, na razie jestem na etapie ogladania fotek :) w roznych sklepach, stad moje pytanie. Jakie sa podstawowe rodzaje nozy, no i czym sie roznia (budowa i zastosowania)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy

Jakie sa podstawowe rodzaje nozy, no i czym sie roznia (budowa i zastosowania)

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] rozjaśni Ci w głowie
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
W Kill Bill'u rządził SOG Desert Dagger :wink:
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
tępe i ostre????
dobre i złe????
piękne i brzydkie???

najrózniejsze!!!!!

kooniu
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
:)
Te które już mam i te które chce mieć...

Pozdr
Mithr

PS Przyjemnej lektury 35 stron tego forum... Pamiętam czas swojej, a było tego o wiele mniej...

P
M
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
Idź do biblioteki albo ksiegarni i poszukaj "Encyklopedii noży" Hartnika lub
"Encyklopedii noży wojskowych" Królikiewicza.
  • 0

budo_raf
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sorau

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
... i pamiętaj, wchodzisz na "ostry" grunt - później nie łatwo się z tego wygrzebać :) :twisted:
  • 0

budo_wojohunt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
encyklopedia nozy Hartnika sorry ale nie do konca :?
lepiej niech nie przeglada bo jeszcze zacznie stosowac nazewnictwo typu
ostrze kropelkowe czy lezkowe :lol:
albo noz bodaj kalifornijski :lol:
co do przegladu producentow to OK ale widac golym okiem ze tlumacz dal ciala, ewidentne babulce jak mawia koles
nie wspominam ze ksiazka jest sprzed ladnych paru lat, widac to po ofercie nozykow roznych znanych producentow a i wielu fajnych materialow na okladziny nie ma w opisie
obrazki i info o producentach OK
pozdrowaski
WojoHunt
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
oglądałem w księgarni. "słownictwo" było powodem dzięki któremu zaoszczędziłem niemało bo jakieś 50 zl.
zestawienie producentów też takie sobie, przewaga firm niemieckich i hiszpańskich, nie znalazłem np. Emersona. To tak po 5 minutach w księgarni.
  • 0

budo_fuzzy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 142 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
O tak... ja tez zaczalem od ogladania fotek, potem czytania, porownywania, porownywania cen ze stanem konta i innymi wydatkami i wkoncu zdobylem sie na kompromis i kupilem cos taniego (Benchmade Ascent II Utility, ktory prszyszedl do mnie dzisiaj wieczorem i ktory zostanie u mnie az kupie cos co mnie bardziej kreci np.: SOCOMa, Avalanche'a albo inne narzedzie tnace). A jak ktos mnie pyta po co Ci to i jak mogles wydac tyle na noz, to mou mowie: potrzebne, wydalem az tlye, bo wiecej nie mialem :)
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
widzicie a ja odrazu pytałem lepszych jak nie wiedziałem.
i nadal truje głowe takiemu jednemu magikowi noza na gg jak mam za duzo pytan a za mało swoich instruktorów pod reką:)
  • 0

budo_bullitt
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 107 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy

encyklopedia nozy Hartnika sorry ale nie do konca :?


Tatko sobie sprawił. Kolekcjonuje bagnety i był ciekaw co na gruncie 'małego kalibru'. Przeczytałem ją i mam mieszane uczucia.

Większość to negatywy. Tragiczna wręcz terminologia. Podziały i wypunktowania niepoprawne logicznie. W wielu miejscach prawdziwe 'masło maślane'. Brak wielu liczących się producentów. Teksty zaczerpnięte najwyraźniej z reklam - np. przy CRKT podają, że używają materiałów wyłącznie "najwyższej jakości", a pod spodem charakterystyka noży z AUS-6 i jakiegoś z AUS-8 [osobiście uważam te firmę za naprawdę dobrą, ale świadomie nie używa ona materiałów najwyższej jakości]. Większość przykładów odnośnie typów noży, materiałów etc. dokonano na podstawie Herbertza. Tak, jakby wyznaczał światowe trendy. W sumie, można odnieść wrażenie, że światem włada Herbertz, Muela, Nieto, S&W.

Na plus liczę wiele udanych fotografii. Jednak nie to jest 'clou'. W encyklopedii przedstawiono 'knifemakerów' z Europy - głównie niemieckojęzycznej, Skandynawii i dawnej Czechosłowacji. I jest tego naprawdę ogrom - krótkie charakterystyki, adresy, przykładowe zdjęcia. To jest to, czego niestety nie znajdziemy u Petera, ani na naszym forum - a na pewno nie w takiej ilości. I muszę szczerze przyznać, że nic nie dorówna tym dziełom, kutym z damastu, z okładzinami z kości mamuta... To jest to, czego zapragnąłem!
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy

W sumie, można odnieść wrażenie, że światem włada Herbertz, Muela, Nieto, S&W.

Nie zapominaj o słynącej z z doskonałości swoich wyrobów firmie FOX... :wink:
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
FOX - tanie noże, niektóre całkiem przyjemne, miałem, używałem. Wcale nie są takie złe.

250 zł
Dołączona grafika


450 zł
Dołączona grafika

Mars
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy

FOX - tanie noże, niektóre całkiem przyjemne, miałem, używałem. Wcale nie są takie złe.

Mars, mnie chodzi tylko i wyłącznie o podejście autora tej książki do zagadnienia... gloryfikacja Nieto, Foxa, CRKT czy Muelli przy jednoczesnym kompletnym pominięciu choćby MODa czy Emersona. O co chodzi? Nie zapłacili, czy co? Nie lepiej z makerami... rozumiem, że ktoś może olewać 99,9% makerów z USA, ale nie wspomnieć w "wykazie" Bob'a Lovelessa (jego stały "drop point hunter" to najczęściej kopiowany wzór noża myśliwskiego na świecie, szczególnie w Niemczech!), Billa Morana (Mr. Bowie jakby nie patrzeć) czy choćby Blackie'ego Collinsa (zytel, folderki klasy "lightweight"... on to zaczął) to niestety więcej niż nieporozumienie. To po prostu wywracanie historii współczesnego noża (bo o tym traktuje ta pozycja) flakami na zewnątrz... a szkoda.
  • 0

budo_jabar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
... i o Strider ani słowa, o Micotech krótka wzmianka (o SOCOM-ie)...
ale, mimo to, mam tę książkę- jako uzupełnienie tego co znajduję na Vortal Budo czy na innych stronach www
W tej "encyklopedii" wspominają o markach, o których dotąd nie słyszałem... :oops:
  • 0

budo_mars
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 425 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
Piter, zgadzam się w 100%. Książkę obejrzałem .... i odłożyłem na półkę, w księgarni rzecz jasna. Nie znalazłem tam wielu europejskich firm i knifemakerów których poważam - m.in. Extrema Ratio, Klötzi, Santino Ballestra etc. Ogólne wrażenie negatywne.


Mars
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
Z tego co widzę to gardzicie tą książką głównie z tego powodu bo nie ma w niej producentów których jesteście fanami. Z drugiej strony napisanie książki o nożach która wyczerpująco omawiałaby cały temat tak żeby wszystkim odpowiadało to sprawa dość trudna. Semantyka jest dla mnie kwestią względna, chciaż należy przyznać że tłumacz się nie postarał. Stwierdzić że autor nie ma pojecia o czym pisze nie mogę.
Może znajdzie się jednak ktoś kto poleci jakieś inne ciekawe pozycje 8)
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
Kobra, to nie jest gardzenie książką. Ale jeśli ktoś stawia tytuł "Encyklopedia Noży" to niech to będzie encyklopedia, a nie dość przypadkowy przegląd. Co to ma do rzeczy, czy jestem fanem jakiegoś producenta czy nie? Po prostu wygląda to trochę tak, jakby ktoś napisał "Encyklopedię Muzyki" i pominął Presleya pisząc obok o lokalnych pop-artystach z Niemiec, Francji czy Włoch. Niech albo autor zmieni tytuł, albo niech choć trochę liźnie temat makerów, którzy na prawdę czegoś dokonali w świecie noży. Nie neguję nakładu pracy, nie neguję wartości poznawczej tej pozycji... ale jeśli ktoś nieobeznany z tematem będzie chciał się z tej encyklopedii dowiedzieć czegoś o nożach, to sorry, ale dostanie dość poważnie zamydlony obraz. Jako uzupełnienie książka jest OK, jako swego rodzaju nowinka na naszym rynku - także. Ale niech to się nie nazywa "Encyklopedia Noży", bo nią nie jest po prostu.
  • 0

budo_kobra
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Rodzaje nozy
Teraz sie zgadzam. Tytł trefny - fakt.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024