Skocz do zawartości


Zdjęcie

Blokada w balisongach a w folderach ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_misiakus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 422 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Blokada w balisongach a w folderach ...
Tak się zastanawiam a przyznać muszę, iż w ręku nie miałem nigdy ...
Tak ... balisonga nie miałem żadnego :oops:
Stąd naiwne może pytanie.
Czy blokada ... solidność konstrukcji rozłożonego balisonga klasy Microtrch lub Benchmade jest porównywalna z nożem fixed o podobnych łącznie gabarytach ?
Jak to połączenie ma się do solidności blokad w folderach ?
Czy taka "blokadka" w Amphibianie lub porządny FrameLock jest solidniejszy niż balisongowe łączenie ?
Tak się zastanawiam, bo myślę o zakupie w przyszłości jakiegoś MicroTecha jako rezerwowy EDC na miasto.
Tak subiektywnie ... po obserwacjach zdjęć, to balisong wydaje się być solidnym nożem, który po "skompresowaniu" i włożeniu do etui zajmuje jednak 1/2 tego co przeciętny podobnych rozmiarów głowni fixed z pochwą ...
Jedyne co mnie nieco odciąga od pomysłu, to fakt, iż w kilku krajach nie lubią gości z balisongami bardziej niż z normalnymi folderami. No i głownia jest dość wąska i może nieco gorzej ciąć i kroić przy normalnych zastosowaniach EDC (na wyjazdach dla mnie to głównie robienie żarła a na codzień taśmy, kartony itp.)
Dzięki z góry za jakieś sugestie, porównania, opowieści itp.
Pozdrawiam
  • 0

budo_gubrin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1323 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Blokada w balisongach a w folderach ...
Blokada raczej mocniejsza wielokrotnie (bo niby jak ma sie to zlozyc ?). Zastosowanie to juz inna sprawa, ale jak poszukasz znajdziesz napewno takie z szeroka w miare glownia.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Blokada w balisongach a w folderach ...
Jak napisal przedmowca, blokada w balisongach jest nieporownywalnie mocniejsza niz liner csy nawet frame w folderach. A co do ciecia kartonow itp. Ja swojego BM wlasnie do takich zadan uzywam i spraqwdza sie wysmienicie.
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: Blokada w balisongach a w folderach ...

Czy blokada ... solidność konstrukcji rozłożonego balisonga klasy Microtrch lub Benchmade jest porównywalna z nożem fixed o podobnych łącznie gabarytach ?
Jak to połączenie ma się do solidności blokad w folderach ?
Czy taka "blokadka" w Amphibianie lub porządny FrameLock jest solidniejszy niż balisongowe łączenie ?
No i głownia jest dość wąska i może nieco gorzej ciąć i kroić przy normalnych zastosowaniach EDC (na wyjazdach dla mnie to głównie robienie żarła a na codzień taśmy, kartony itp.)

co do blokady to wcale nie jest wykluczone ze jest porownywalnie mocna z folderami
a co do zastosowan jako EDC to balki bardzo dobrze sie sprawdzaja
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Blokada w balisongach a w folderach ...
Kiedys rzucilem haslo - czy ktos, slyszal, ze gdzies w czasie "akcji" zlozyl sie komus balisong... Pytanie pozostalo bez odpowiedzi, co moze dowodzic, ze te noze raczej zachowuja sie jak z klinga stala. Napisalem "moze" bo byc "moze" nikt nie prowadzil takich badan, czy statystyki.
K_P
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Blokada w balisongach a w folderach ...
przede wszystkim, jak zawiedzie "blokada" to nóz sie nie złoży, tylko złamie w połowie, jak nóż z ostrzem stałym. właśnie, dałem w cudzysłowiu, bo blokada to taki mechanizm który zabezpiecza przed ruchem ostrza w stronę składania, a w balisongu nie ma przeciez czegoś takiego jak strona składania. głupio sie czuje tłumacząc zasadę działania trzyelementowego, prostego układu, którą każdy widzi i rozumie :) ale po prostu nie widzę tutaj miejsca do dyskusji :|
folder i balisong to nie są porównywalne noże
  • 0

budo_narcyz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1036 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Blokada w balisongach a w folderach ...
co ja pierdole.... nie widzę możliwości złożenia się noża.... prędzej pęknie rękojeść, czy ostrze (raczej ostrze :) przecież nie ma takiej siły żeby złamały sie króciutkie śrubki na których osadzone są elementy noża, przy obciążeniu ee... niepoprzecznym. czyli sile przyłożonej na krawędź lub grzbiet w kierunku prostopadłym do płaszczyzny ostrza :) wiadomo o co chodzi :)
tak samo przy poprzcznych obciążeniach... wypróbójcie ruski balisong na gównianych nitach. podważałem kiedyś coś takim nożem i efekt był taki że wyrwałem nity z gniazd.... tzn one rozpruły miękką stal rękojeści i wyrwałem ostrze...

ah no i przemyślałem kwestie składania sie ostrza na palce.... no i w sumie faktycznie, jak wyrwie sie tylko jeden nit przy obciążaniu niepoprzecznym to nóż może zlożyć sie na rękę.... ale kurde, nie wyrwie sie, no
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Blokada w balisongach a w folderach ...

wypróbójcie ruski balisong na gównianych nitach. podważałem kiedyś coś takim nożem i efekt był taki że wyrwałem nity z gniazd.... tzn one rozpruły miękką stal rękojeści i wyrwałem ostrze...

ah no i przemyślałem kwestie składania sie ostrza na palce.... no i w sumie faktycznie, jak wyrwie sie tylko jeden nit przy obciążaniu niepoprzecznym to nóż może zlożyć sie na rękę.... ale kurde, nie wyrwie sie, no



zaprawdę powiadam Wam : i balisong i folder mogą się złozyć na rękę
[w balisongu nit się urwie/pęknie albo "przejdzie" przez rękojęść, w folderze blokada pęknie albo linersy nie wytrzymają] szczególnie jeśli są marnej jakości

ale dobry balisong i dobry folder tego nie zrobią [przy realnych siłach nacisku, np przy testach axislocka blokada wytrzymała ale w końcu "przeszła" przez liners (ileśtam kilo , 50,100 ?)]

jedyna różnica jest taka,że w folderze blokada może nie zaskoczyć [np. zabrudzona, ale to też wyznacznik klasy foldera] a w balisongu raczej do takiej sytuacji nie dojdzie


podsumowujac:
jeśli fixed zawiedzie to znaczy, że mamy już nóż w dwóch częściach więc zerową szansę na to,że ta druga część zamknie się nam na ręce [ale odłamane ostrze może zranić] , raczej leci w losowym kierunku albo pozostaje zaklinowane w otworze/drzewie

jeśli folder albo balisong zawiodą to może się zdarzyć,że mamy dwie części połączone [niewykluczone,że osią] i może się zamknąć na ręce
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024