Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gdzie się kończy combat ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Gdzie się kończy combat ?
Mam na myśli granicę w istocie treningu, tzn. wiele osób przykłada wg, mnie zbytnią wagą do wytrenowania technik. Mam na myśli podstawowe techniki, jak np. kop w jajka czy kolana, łokcie. Oczywiście, że ich skuteczność rośnie dzięki treningowi, ale należy pamiętać, że combat to nie walka sportowa. Tu decyduje zaskoczenie, brutalność a nie wytrzymałość i doskonałe przygotowanie techniczne. Naprawdę gdy dostaje się kolanko w krocze, nie ma różnicy czy cios zadaje leszcz czy thai boxer z 20 letnim starzem. Oczywiście, że ten drugi może wam miednicę przestawić a z jajek zrobić kogielmogiel, natomiast leszcz uderzy z mniejszą siłą. Efekt jest podobny, ty wymiękasz a on może się oddalić. Nie należy mieszać combatu z innymi stylami czy sztukami walki. Combat rządzi się swoimi prawami, ot co. To jakby wymyślić kata do krav magi by w pełni móc ją kontemplować. Czy wprowadzić ćwiczenia na umiejętność wykorzystywania energi KI w walce.Nie o to chodzi. Oczywiście techniki należy powtarzać tak długo jak tylko się da, tylko bez przesady !!! W zamieszaniu kopa w krocze jest naprawde bardzo łatwo zadać i zawsze boli. Nie odnosi się to do technik walki w zwarciu, przechwytów czy walki w parterze. Tam techniki są o wiele trudniejsze. Kiedyś czytałem bodajże wypowiedź Combata, na podobny temat, chodziło o to ile frontkicków zadał, w co, i w jakich warunkach. A rozchodziło się właśnie o brak przećwiczenia tych czy owych kopnięć, uderzeń na KM. Wydaje mi się, że nie ma sensu tracić czasu na treningu KM na TYLE kopania w tarcze, nie o to chodzi w KM. Oczywiście, że Combat potrafi tezaz świetnie kopać, ale czy jest aż tak straszna różnica w realu ? Tak wielka by zmieniać sposoby nauczania KM? Przecież KM została stworzona by szybko nauczyć się skutecznie walczyć. Nie wspominając o aspekcie finansowym...
Mam nadzieję, że udało mi się ująć to o co mi chodzi. Trochę ten text mglisty i niespójny, ale nic to.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
sądząc z nowego awatarka - na szyi :lol:
sorry za off topic, ale nie mogłem sie powstrzymać - juz się zmywam
Pozdrawiam
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
wiesz, wydaje mi sie, ze załozenie kravmagi cywilnej nie polega na walce, tylko na natychmiastowym działaniu. na odruchach.
niestety, ja też swoje wykopałem w "poduchy" na treningach. było to meczące, ale wiem ze słuszne, w kravmadze jak w szkole. im wiecej powtarzasz tym wiecej umiesz i zapamietujesz.

swoją drogą, nie oszukujmy sie, Kravmaga w zwykłych sekcjach, dostepnych dla ludzi ogranicza sie bardziej do marketnigu niz do nauki takiej jak ona powinna byc.
po jednym treningu wychodzi ci człowiek z przekonaniem "damy rade. twardzi jestesmy".

Dla mnie i dla ludzi z ktorymi trenuje trening to nie tylko wyprowadzenie ciosu, ale i duzo teorii elementów psychologii, socjologi- wszystkiego co ma wpływ na zachowanie człowieka.
uwazam ze jest to wazna czesc Combatu, pomijana z oczywistych względów. cudownie miec umiejetnosci, ale gorzej jezeli nie umiemy przewuidziec zachowania przeciwnika.
odpowiada mi to ze jest jasny podział combat cywilny i militarny.
aczkolwiek...moim skromnym zdaniem combat dla cywili w sekcji 2 treningi po 1.5 to troche głupie.....
pzdr
  • 0

budo_charlie
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PL\KRK\NH

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?

.

swoją drogą, nie oszukujmy sie, Kravmaga w zwykłych sekcjach, dostepnych dla ludzi ogranicza sie bardziej do marketnigu niz do nauki takiej jak ona powinna byc.
(...)
Dla mnie i dla ludzi z ktorymi trenuje trening to nie tylko wyprowadzenie ciosu, ale i duzo teorii elementów psychologii, socjologi- wszystkiego co ma wpływ na zachowanie człowieka.
(...)
moim skromnym zdaniem combat dla cywili w sekcji 2 treningi po 1.5 to troche głupie.....
pzdr


Mógłbyś napisać jak wyglądają Twoje terningi KM. Jestem ciekawy bo moze faktycznie 2x 1,5h to o kant dupy potłuc i trzeba rzucić w pizdu KM i zająć się czymś innym ?

pzdr
charlie
  • 0

budo_yak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1087 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
szaft: nie glupie tylko po prostu cwiczac mniej intensywnie uczysz sie wolniej. a to czy kravmaga jest dla cywili czy nie przeciez nie ma wplywu na to czy trener kladzie nacisk na psychologie napadu i agresji czy nie. to kwestia tylko i wylacznie kompetencji trenera. no chyba ze chcesz powiedziec ze najlepsi ida trenowac mundurowych, ale o tym to ja pojecia nie mam.
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
nie, broń boże nie sądze ze najlepsi idą trenowac mundurowych bo wcale tak nie jest, Yak:)

nie oszukujmy sie ze na fali mody KM, wielu ludzi zajmuje sie KM, wiedząc ze moze na tym zarobic.

dlamnie takie treningi (samam KM, bez samodzielnego cwiczenia, czy innego stylu) w sekcji wygląda na zasadzie :dzis walimy z młotka", pod koniec treningu trener ptrzychodzi i mowi "a na nastpenym zrobimy kravdzioba i inne fajne" wiesz, taka zacheta - myslisz sobie, fajnie musze przyjsc i zobaczyc co to sie bedzei działo

oczywiscie ze nei wszedzei tak jest, ale taki wizerunek i podjescie narzucila rywalizacja miedzy dwoma organizacjami KM.

charlie, ja sie nie moge wypowiadac o tym jak trenowac, ale w tej kwestii wychodze z podobnego załozeniac co Combat na swojej stronce.
samo KM jest o kant d. potłuc.

moje treningi trwają po 2 godziny(czasem dłuzej jak jest gadanko:) ).
3- 4 razy w tygodniu z czego jeden zawsze poswiecony parterowi
(na matach)uwazam ze jest to ilosc treningu, ktora wpaja ci to co cwiczysz i masz mozliwosc rozwijania wszystkich umiejetnosci. treningi są czesto po sobie i męcza- co oczywiste, ale dają rezultaty. zarówno fizyczne jak i psychiczne..
poprostu obywasz sie z tym. jeden macha codziennie balisongiem a inny codziennie trenuje:).

ale jak mowie to moje zdanie i wysuwam je po swoich obserwacjach.

nie oszukując chodzi o to ze 100% bardziej wolałbym spotkac kolesia po 2 latach KM w zwykłej sekcji niz TKDziste tez po 2latach.


tak wiec jezeli wszytskie systemy combat będą sie posuwały w kierunku w któym się posuwają, to za pół roku zamiast combat bedzeimy pisali "kurs samoobrony w weekend"
pzdr sorry za długosc
  • 0

budo_twister
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z ulicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?

nie oszukujmy sie ze na fali mody KM, wielu ludzi zajmuje sie KM, wiedząc ze moze na tym zarobic.


Z tym to sie akurat niestety musze zgodzic...

dlamnie takie treningi (samam KM, bez samodzielnego cwiczenia, czy innego stylu) w sekcji wygląda na zasadzie :dzis walimy z młotka", pod koniec treningu trener ptrzychodzi i mowi "a na nastpenym zrobimy kravdzioba i inne fajne" wiesz, taka zacheta - myslisz sobie, fajnie musze przyjsc i zobaczyc co to sie bedzei działo


U mnie na szczescie tak nie jest... tzn. mimo jedynych 2 treningow tygodniowo nie wyglada to na tej wlasnie zasadzie.. Prawde mowiac trening jest bardzo urozmaicony i calkiem mi sie to podoba... Powtarzanie i doskonalenie znanych technik plus za kazdym razem cos nowego to chyba niezle rozwiazanie.. Przynajmniej wole to niz np. 1000 kopniec na worek w celu dojscia do perfekcji... Nalezy chyba wziac pod uwage ze wiekszosc ludzi bawiacych sie w KM robi to w celu wiekszego poczucia bezpiczenstwa niz z zamiarem zostania wielkim fajterem(no poza paroma osiedlowymi "kozakami" :wink: ). Nie kazdy ma chyba czas na tak profesjonalna sciezke. Wydaje mi sie ze nasz trener jest zajebistym pedagogiem(bo o to tu chyba przeciez chodzi) i hajs nie zaslepia mu oczu bo na serio stara sie nas czegos nauczyc... ale kto wie.... moze sie myle.. pozdro :-)
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
Może żle to ująłem. Nie mam na myśli jedynie cywilnej KM, ogólnie combat. A dokładnie podejście. Oczywistą rzeczą jest powtarzanie technik, tylko wtedy mamy szanse na ich zastosowanie w obronie. A mam na myśli granicę, pewien złoty środek. Trudno aby na dzisiejszych sekcjach combatów różnorakich, powtarzano jakiś ruch kilka set razy na treningu, jak to ma miejsce choćby na sekcjach tradycyjnych sw. Zmienia się metodyka treningu, jak i metody. A co do 2*1,5h. O wiele za mało by się dobrze wyszkolić, wystarczająco by powierzchownie poznać podstawy, a co za tym idzie zwiększyć swoje szanse na ulicy(ogólnie rzecz biorąc). Osobiście mam 2*2h-KM, dodatkowo 3-4/tyg ćwiczę na worku + sparingi + siłka + seminaria, itd. ale uważam, że np. dziewczyny ode mnie z sekcji, które ćwiczą jedynie te 4h tygodniowo, powinny sobie poradzić w sytuacji zagrożenia(zaskoczenie !!!)

Chodzi o to by odróżniać minimum od dążenia do perfekcji.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
zgadzam się z Tobą, jezeli chodzi o zaskoczenie, i podobnie jak ty poza treningami dorzucam basen i worek i inne.

zlotego srodka nie ma. Combat jest łatwo dostepny i jest coraz bardziej dla ludzi.
mało w nim pierwotnych załozen szkoleniaowych wojskowych:)
sambo w rosji a sambo teraz w polsce...? jest pewna roznica:)
  • 0

budo_twister
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z ulicy

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
I ja tez zupelnie sie z Wami zgadzam... Chcialem tylko wczesniej zaznaczyc ze ostra komercha zwiazana z KM nie koniecznie musi skazac kazda sekcje na "przegrana".. A co do niewystarczalnosci treningowej w postaci 2*1,5h i czasami zbyt przesadnego przywiazywania uwagi do szkolenia technik to pelna zgoda... Jak tylko znajde czas i fundusze to na pewno sam zapodam sobie jeszcze jakis worek i wroce na silke...
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
Chyba nareszcie udało mi się wysłowić :wink:
By zwiększyć swoje szanse na obrone, wcale nie trzeba ćwiczyć 4*5h + sparingi na 100%, no i oczywiście koniecznie chodzić do co najmniej 3 różnych sekcji by poradzić sobie w stójce, w parterze i gdy nas gość włócznią yari zaatakuje. Można, ale minimum to minimum.
Heh...
Kto chce może się doskonalić, ale nie wymagakmy od każdego adepta (ładnie brzmi :lol: ) by od razu robił z siebie zawodnika.
Pozdrawiam.
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
doklądnie.
ze zwykłego biznesmena nie zrobisz fightera.
ale mozesz mu wpoic pewne odruchy.
to co dla nas jest logiczne, ze trzena uwazac na ulicy wiedzeic co sie dzieje itp. dla zwyklego czlowieka nie jest czyms oczywistym.

i wlasnie takich zachowan niby prostych, a jednak nie kazdemu znanych powinno sie uczyc na treningach.


zabrzmi banalnie, ale rolą instruktora powinno byc takie rozłozenie treningu, zeby adept po tych 1.5 godziny umiał zareagowac odpowiednio do sytuacji,

nie moze byc wlasnie tak ze caly trenieng jedna technika.
combat nie jest po to ( w zwykłych sekacjach).
po treningu, masz wiedzeic tyle, zarówno z walki jak i z zachowania, zebys miał swiadomosc tego co zrobic.

pzdr
  • 0

budo_krzeslav
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Stolyca

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
Topik rozbił się na dwa tematy, do których chciałbym się odnieść. Jak zwykle, wortalowi gawędziarze nie mogą powstrzymać się od dygresji...

Vercengetoryx

Temat postu: Gdzie się kończy combat ?

--------------------------------------------------------------------------------

Mam na myśli granicę w istocie treningu, tzn. wiele osób przykłada wg, mnie zbytnią wagą do wytrenowania technik.

(...)

Combat rządzi się swoimi prawami, ot co. To jakby wymyślić kata do krav magi by w pełni móc ją kontemplować. Czy wprowadzić ćwiczenia na umiejętność wykorzystywania energi KI w walce.



Tym, czego brakuje mi na moich treningach krawmagi, to nieprzykładanie wagi do prawidłowego wyuczenia technik. Sorry Batory. Pisało się już na forum, że krawmaga nie uczy podstawowych ciosów, kopnięć i chwytów, ale nie znaczy to chyba, że trenerzy nie powinni uczyć tych podstaw. Jaki jest sens trenowania "stuprocentowo pewnych" uwolnień, czy "destrukcyjnych" ciosów, jeżeli początkujący adept (np. adept krzeslav :oops: ) nie potrafi właściwie uchwycić ręki napastnika, ani uderzyć pięścią tak, żeby nie wyrwać sobie ręki z barku? Jeżeli kadra instruktorska liczy przy tym na szybki profit niewielkim kosztem i w krótkim czasie, to śpieszę zapewnić, że jest to bardzo krótkowzroczne działanie, poważnie obniżające jakość wypuszczanych "na ulicę" adeptów i psujące renomę krawmagi.
Reasumując - dążąc i do perfekcjonizmu i do maksymalnej oszczędności czasu, zawsze należy znaleźć złoty środek. W przypadku krawmagi ten "środek" zanadto przesunął się w stronę oszczędności czasu.

Czy nie byłoby pięknie móc wykorzystać w walce broń, której przeciwnik nie ma? Niestety, już nawet aikidocy powątpiewają w Ki.
Czy kata są czymś niewłaściwym? A czymże jest walka z cieniem, jeśli nie kata?

shaft

--------------------------------------------------------------------------------

swoją drogą, nie oszukujmy sie, Kravmaga w zwykłych sekcjach, dostepnych dla ludzi ogranicza sie bardziej do marketnigu niz do nauki takiej jak ona powinna byc.
po jednym treningu wychodzi ci człowiek z przekonaniem "damy rade. twardzi jestesmy".
(...)
aczkolwiek...moim skromnym zdaniem combat dla cywili w sekcji 2 treningi po 1.5 to troche głupie.....


Czy krawmaga ogranicza się do marketingu? Chyba nie bardziej, niż inne systemy i sztuki walki.
Dla mnie 2 treningi w tygodniu po 1,5 godziny to maksimum czasu, który mogę poświęcić samoobronie. Podobnie jak większości "zwykłych ludzi" gros wolnego czasu zajmuje mi nauka, życie rodzinne, picie piwa :-) itp. O pracy nie wspominając.
Zdaję sobie sprawę, że nie będę takim wojownikiem, jak terminatorzy shaft i Vercengetoryx, ale mam inne priorytety.
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
ja ci dam terminatorzy:)

sadze ze w dobry sposób to nazwałes.
pominiecie podstaw.
w sytuacji w której twoje umiejetnosci mają decydowac o twoim zyciu szcegóły sa wazne.

trenera doskonale mozna sprawdzic patrząc na jego wychowanków.
chociażby to, zę łapią jakimiś małpimi chwytami, czy przyjmują dziwne pozycje wyjsciowe itp.

sadze ze gdyby wlasnie wieej uwagi zwórcic na takie rzeczy, wtedy w ilosci treningów 2*1.5 było by to dużo lepsze, bo dawalo by mozliwosc tworzenia z czasem własnych zachowan i schematów(brzydko brzmi:P).

a wiadomo "podstawa to podstawa":)
  • 0

budo_charlie
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 702 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:PL\KRK\NH

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
Shaft: Gdzieś Ty wynalazł sekcje że masz 4 treningi w tygodniu w tym jeden w parterze :roll: 8O Instytut czy Stowarzyszenie ?
Szczerze mówiąc to zazdroszcze.
Chybva że jesteś z kadry trenerskiej.... 8)
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
nie jestem.
za młody jestem i jeszcze duzo przede mną:)
jezeli chodzi o parter, to polega to na treningu w sali wyłozonej matami, i mamy tam sytuacje duszen, rzucania, i walania sie po ziemi mamy tez "pozorowanki".
czyli sytucjae w ktorych siedzimy sobie przy stole i ktos nas atakuje itp.
takie wiesz zmuszające do myslenia i wyciaagania wniosków.
staramy sie wtedy przerobic jak najwiecej zdarzen ktore mogą nas spotkac.:)
  • 0

budo_vercengetoryx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 465 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa\Dęblin

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
Fakt, że często wprowadza się techniki, które do poprawnego(skutecznego) wykonania wymagają szerokich podstaw, których często brakuje. Fajnie wygląda np. próba założenia mata leo przez gościa, który nie ma pojęcia o walce w parterze. Po prostu gość się szarpie próbując wejśc pod przeciwnika, potem znów szarpanina by mu głowę odgiąc do tyłu. Czy tak oczywista technika jak lowkick, wielu wykonuje ja zupelnie bez sensu, brak pracy biober, uderzają bokiem goleni, prawie miesniem albo palcami. Praca u podstaw, jest najważniejsza. No i pewna progresja, bo jak wiadomo: stojąc w miejscu, stoisz w miejscu.
Terminator, :) :) :) :)
Moze dla kumpli, na seminarium szybko się to weryfikuje. :wink:
Pozdrawiam
  • 0

budo_shaft
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:chinatown

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
nie martw sie 6 marca jest "samoobrona dla kobiet we wszystkich osrodkach" moze tak słabo nie wypadniemy:))
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Gdzie się kończy combat ?
Ekhem, [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] a KM to nie jest baza. (tak samo jak nie aikido etc.)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024