Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nóż myśliwski-jaki wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
82 odpowiedzi w tym temacie

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?

W praktyce do zastosowań myśliwskich jednak lepsze są noże składane.


Jako człowiek biegający po lesie z flintą od 12 lat akurat w temacie noży myśliwskich mam odmienne zdanie. Nie ma bardziej nieprzyjemnej dla mnie czynności niż czyszczenie mechanizmu foldera z tych wszystkich krwawych glutów, które się zawsze powbijają.
Jeśli szukasz noża praktycznego zwróć uwagę na produkty firmy Buck ( ponad 100 lat tradycji w produkcji noży dla myśliwych) - bardzo dobrym wyborem jest wspomniana już seria Alpha Hunter (osobiście używam mod.193 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Alpha Huntery możesz kupić w różnych wielkościach, z okładzinami rekojeści wykonanymi z dwóch różnych gatunków drewna lub wykonanymi z gumy (brzydsze, ale śliska ręka jednak lepiej je trzyma, a poza tym guma zawsze wytrzyma więcej). Polecam dodatkowe ostrze (tzw. GutHook) - nie musisz się obawiać o zbyt głębokie zagłebienie noża podczas patroszenia i ryzyko rozcięcia wnętrzności.

U Benchmade`a zwróć uwagę na tzw.Hunterspack czyli nóż Griptillian 550 lub 551 + nóż 5 RescueHook (pełniący funkcję GutHooka) we wspólnej pochewce.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Jeśli jednak (podobnie jak ja) wybierzesz nóz z ostrzem stałym, to niepozorny Outbounder zaspokoi wszystkie twoje oczekiwania (mimo, ze nie wygląda na nóż myśliwski):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Pozdrawiam
Tatoine
  • 0

budo_tatoine
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 365 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?

Do patroszenia zabki niepotrzebne.

Potrzebne, potrzebne - choćby do przecięcia kości.

U Bucka jest bardzo fajny nożyk CrossLock Hunter Camo ( niestety składany :wink: ):
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_ponowa
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podkarpacie

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?

bardzo dobrym wyborem jest wspomniana już seria Alpha Hunter (osobiście używam mod.193


Czy noże z serii Alpha Hunter nie są zbyt "ciężkie" - odstrasza trochę ich waga ponad 200 g. :?:
  • 0

budo_mithrandir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 880 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
Ciulkwens:
musze Cię zmartwić, 440V nie tylko nie jest całkowicie nierdzewna, ale nawet dość łatwo łapie brunatne plamki.

Pozdr
Mithr

PS BTW ciężko znaleźć stal 'całkowicie nierdzewna'...

P
J
  • 0

budo_asaroth
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 283 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
Mithrandir powiedzial

PS BTW ciężko znaleźć stal 'całkowicie nierdzewna'...


Ja powiem wiecej calkowicie nierdzewna nie istnieje,kazda stal w extremalnych warunkach bedzie rdzewiec.Ale musze w tym miejscu powiedziec ze jeszcze nigdy nie zauwazylem rdzy na Spajderkowym Aus8 wykonczonym satin-finish.
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
niestety WSZYSTKO koroduje (nie tylko stale 8) )
czasem zachodzi ten proces bardzo wolno i dlatego czesto podaje sie jego predkosc z mm/rok 8)
korozja oslabia wlasciwosci wytrzymalosciowe/zmeczeniowe
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
Tatoine! ja w zyciu nie musialem ciac kosci przy oprawianiu zwierza w lesie. ajak jusz musze to robic to dopiero w domy przy cwiartowaniu (pila lub siekiera)

Mithr!
wiem wiem ze nie ma stali calkowicie nierdzewnej

ale nie wiedzialem ze 440v lapie plamki 8O
  • 0

budo_marinko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
Po wypowiedzi Tatoine do mojej listy dodalbym (pozycja 5):

1. Gerber Gator 6064 z 154CM - PLN280 (plus za stosunek ceny do uzytej stali i za opinie uzytkownikow)
2. Spyderco Bill Moran Drop Point z VG10 - PLN400
3. EKA W11 z Sandvik 12C27 - PLN339 (plus za wyglad)
4. Kershaw Avalanche - PLN300 (mniej mysliwski ale za to wabi bajerami....i cena!)

5. Buck Folding Alpha Hunter z ATS34 - PLN376 w Artemixie (minus za kolek-podobno przeszkadza przy patroszeniu)

Reszta jakos mnie nie zachecila: cena w US okolo $100 - ciekawe ile po przeliczeniu na polskie warunki i nie zawsze lepsza stal.

Mariusz
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
A może fallkniven F1? Z jasnym ostrzem i pochwą ze skóry to 379 zł w artemixie...
  • 0

budo_martinator
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 162 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
Moze tu cos znajdziesz [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] , albo inne opisane na stronie noze.
  • 0

budo_melkar
  • Użytkownik
  • Pip
  • 17 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
może raczej Fallkniven A1 ? inne modele tej firmy tez sa ciekawe, a do jakości nie ma chyba zastrzeżeń.

tutaj bardzo pozytywna opinia Freda Perrin: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Dołączona grafika
pozdrawiam wszystkich
  • 0

budo_marinko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
Szczerze mowiac to ani F1 ani Cold Steel. Slabsza stal i wyglad jakos mi nie pasuje.
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?

Jeśli jednak (podobnie jak ja) wybierzesz nóz z ostrzem stałym, to niepozorny Outbounder zaspokoi wszystkie twoje oczekiwania (mimo, ze nie wygląda na nóż myśliwski)

Tatoine, pozwolisz, że się z toba nie zgodzę. Outbounder nie wygląda na myśliwski??? Ależ on wręcz sam mówi "zabierz mnie do lasu... dawno nie polowaliśmy". Jak dla mnie to bardzo udany "hunter" o spokojnym wyglądzie i tradycyjnej za wielką wodą linii "native american". Miły kumpel za miasto. No i na pewno się sprawdzi po dobrym strzale.

Na marginesie, to zupełnie zapomniałem wspomnieć Outboundera... a w takim temacie to wstyd, oj wstyd ;)
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?

Szczerze mowiac to ani F1 ani Cold Steel. Slabsza stal i wyglad jakos mi nie pasuje.


Coż, bardzo wielu ludzi uważa iż VG10 ( z tego zrobiony jest F1) jest najlepszą stalą w teren. Trzymanie ostrza bardzo dobre przy zachowaniu bardzo dobrej nierdzewności i wytrzymałości. Pod tym względem bije CPM 154.

A co do wyglądu- to kwestia jest taka: albo nóz ma jechać na konkurs piekności albo ma dobrze kroić. F1 ma to o co chodzi, bardzo długi i dobrze wygięty brzuch. Traci na tym troche atrakcyjność wyglądu bo nozyk nie ma ładnego bojowego czubka... A dodatkowo masz szlif full convex- chyba najlepszy szlif dla mysliwego i do cięzkiej pracy...
  • 0

budo_marinko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
Mapet,

Czy Ty chesz mnie zniechecic do pewnego zakupu?!

Nie wiedzialem, ze F1 jest z VG10. W Artemixie nie jest to napisane. Wyglad jest wazny, bo w koncu trzeba lubic sie takim nozem poslugiwac. Jedyny rodzaj noza, na ktorego wygladzie mi nie zalezy to noz......kuchenny!

Wczoraj mialem ciekawa dyskusje z kolega mysliwym. Czesciowo sie z nim zgadzam ale tylko czesciowo. Jego zdaniem noz do patroszenia powinien byc raczej spiczasty. Dlaczego? Patroszac np.sarne musisz wykonac koliste ciecie wokol odbytu. Szerokim nozem ciezko to zrobic.
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
Fallkniveny zupełnie mi się nie podobały, dopóki w sklepie do łapy nie wziąłem. Zawsze się dziwiłem dlaczego krąży tyle pozytywnych opini. Szczególnie o tym F1. Nóz jest super wyważony, klinga gruba a jednocześnie znakomicie kroi dzięki convexowi. Jak musisz tą sarnę w d... dźgać to może tym?

Dołączona grafika
  • 0

budo_qkiel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1732 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
opis Spyderco Moran Featherweight
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_wysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1649 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?

Fallkniveny zupełnie mi się nie podobały, dopóki w sklepie do łapy nie wziąłem. Zawsze się dziwiłem dlaczego krąży tyle pozytywnych opini. Szczególnie o tym F1. Nóz jest super wyważony, klinga gruba a jednocześnie znakomicie kroi dzięki convexowi.


Oj tak - ostatnio w Świecie Nozy bawiłem się A1. Na półce wyglądał jak SRK bez oksydy. Dopiero w ręku...... 8O 8O

Po prostu czuć moc drzemiącą w bydlaku - Ciężki, ostry jak brzytwa i to wrażenie niezniszczlności. Plus full tang z wystająca z rękojeści głownią, konwex i VG10 - czyli to, czego mi w SRK brakowało. Coś jak Lamborghini skrzyżowane z Land Roverem ;) . Wielki Szacunek.

A SRK i tak jest kochany.....
  • 0

budo_marinko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
Noze Fallkniveny sa za drogie dla mnie. Po prostu. Moja granica jest PLN400 no moze max PLN500. Ani grosza wiecej. No i musi byc dobra stal.
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Nóż myśliwski-jaki wybrać?
mowisz ze fallkniveny sa ze zlej stali?
laminat vg10 - mocne i ostre. a do 400zl zmiescisz sie z f1 w skorzanej pochwie... moze za duzy to on nie jest, ale chyba lepiej tnie od s1 bo ma wyzszy szlif. co do wygladu to kwestia gustu...
pozdro
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024