Skocz do zawartości


Zdjęcie

lektury obowiązkowe aikidoki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
48 odpowiedzi w tym temacie

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
Janczuk, Szczepan "Collected Papers", Montreal 2005.











































no i oczywiscie :) :) , Panie Jureczku: Budojo

  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki

Janczuk, Szczepan "Collected Papers", Montreal 2005.











































no i oczywiscie :) :) , Panie Jureczku: Budojo


Bujin,no nie.. ty chyba chcesz żebym ciebie polubił :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :lol: :lol: :lol: :roll: :roll: :roll:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
........hmh......Bujin, zapomniales podac ISBN oraz wydawcy :wink: Ale w sumie to moze nieglupi pomysl [smail drapiacy sie z zastanowieniem w lysine]
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki

Randall says: "I dialogi Platona"
Ja tam proponnuje "Bushido - dusza Japonii" Nitobe... ewentualnie "Heiho Kadensho" Yagyu Munenori... zeby tak za bardzo do Europy nie wracac :)


Cudze chwalicie swego nie znacie :twisted: Czytać wszystko! A do europy to moglibyśmy w końcu wrócić, zwłaszcza że leżymy w niej geograficznie.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
ja tam niemam komplexu garbtego ijaosnie dalem sobie wmówic, ze Polska jest poza Europa i trzeba do niej wracac.
No ale kilka milionow Polakow dalo sie zrobic w konia MIllerowi..
ale to zupelnie nie na teamt
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
Aiki, ja kompleksów nie mam. Gospodarka i takie tam to pikuś. Mi się rozchodziło o mentalność, jesteśmy o kilkadziesiąt lat zacofani. Dlatego jest jak jest. Sory, taka prawda. Ale nauczyć ludzi myśleć jest niełatwo i niewygodnie. Mają później tendencje do niezgadzania sie z głupotami. A tak, czasem pokrzyczą, postrajkują, ale ogólna tendencja do buntu równa jest mułowi przy kamieniu młyńskim. Tak se drepce w kółko, z łbem w worku owsa...
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
Sami sobie to piwo nawarzylismyi teraz sa tego typu konsekencje. To jedno. A drugie to to,ze Polakom sie wciska na sile mają gdzies wracac.
To totalna bzdura. Polska byla, jest i bedzie w Europie.
No a ,ze paru bylych i przefarbowanych komuchów robi sobie na tym interes to juz inna sprawa.
No.. ale tojuz wywody pilityczne, i chyba ie to forum
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki

Czytanie JAKIEJKOLWIEK literatury o aikido, opracz "Budo" M.Ueshiba jest niezwykle szkodliwe.


Szczepan, nie cwicze aikido, ale mam cos specjalnie dla Ciebie prosto z francuskiego podworka. Wczoraj zakupilem specjalny numer tutejszego pisma "Karate-Bushido", bedacy przewodnikiem po obecnych we Francji stylach, federacjach itd. Na jego poczatku znajduje sie kilkustronicowy miniprzewodnik "Jaka sztuke walki wybrac" (moim zdaniem stek kretynstw i stereotypowych wyobrazen, ale co tam :wink: ). I w przewodniku owym mozna sie natknac na zdanie:
Vous souhaitez pratiquer un Art Martial, mais vous etes anime d'une philosophie de "non-violence" et avez une grande soif d'apprendre a travers la lecture d'ouvrages specifiques: choisissez l'Aikido, le Kendo ou l'Aikibudo.
Cytuje bez znakow diakrytycznych bo nie wiem, jak sie Wam wyswietla. :wink:
Dla tych, ktorzy nie wladaja francusczyzna podaje wolne tlumaczenie:

Chcesz uprawiac sztuke walki, ale jestes przesiakniety filozofia "wyrzeczenia sie przemocy" [wiem, fraza wzieta z Gandhiego, ale nie chce mi sie zastanawiac nad inna :P ] i bardzo pragniesz uczyc sie poprzez lekture pewnych okreslonych ksiazek: wybierz aikido, aikibudo lub kendo. :) :) :)

Tak w ogole, kretynski styl oryginalu, ktory staralem sie oddac w przekladzie wiele mowi o merytorycznej jakosci tego "przewodnika". :)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
Dzieki Mateusz za wsparcie mojej tezy. Szczegolnie we Francji, to straszne przegiecie. Oni nigdy nie poczuja parwdziwego aikido.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki

Dzieki Mateusz za wsparcie mojej tezy. Szczegolnie we Francji, to straszne przegiecie. Oni nigdy nie poczuja parwdziwego aikido.

Tak juz ich żałuje - tych Tissierów, nasiąknietych fancuzczyzną Tamurów, Benezich, Orbonów i Duchonów - oni nic nie rozumieja i tylko książki czytali :twisted: :evil: :twisted: :)
Szczepan zastanów sie czasem co piszesz, bo ręce opadają :roll: :oops: :roll:
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
Labedz..... no co ty???? przeciez Szczepan tak specjalnie prowokuje do dyskusji.......hehehe :) :) :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki

Labedz..... no co ty???? przeciez Szczepan tak specjalnie prowokuje do dyskusji.......hehehe :) :) :)

Obys miał rację :? :wink: :?
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki

Oni nigdy nie poczuja parwdziwego aikido.

ale zdrowa brednia
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
Hmmm, Szczepan, ja w sumie nie wiem czy chcialem jakos bardzo mocno wesprzec Twoja teze, ze lektura literatury dot. aikido jest szkodliwa, z tej prostej przyczny ze zbyt malo wiem o aikido, aby sie wypowadac. Jednoczesnie jest dla mnie jasne, ze nie da sie nauczyc zadnej sztuki walki wylacznie z ksiazek. Moja negatywna opinia o tym calym poradniku bierze sie glownie z lektury zawartych tam madrosci dotyczacych innych sztuk walki, o ktorych wiem nieco wiecej. Ale samo akcentowanie tego, ze aikido (czy czegokolwiek innego) uczy sie poprzez lekture wydaje mi sie tak czy siak nieporozumieniem. (Jesli sie myle, poprawcie mnie). Labedz, wymieniasz uznanych mistrzow aikido dzialajacych we Francji - owszem, oni by pewnie czegos takiego nie napisali. Ale co mozna w sumie pomyslec o tutejszym podworku, jesli tego typu rzeczy zawarte sa w jednym z wiodacych pism branzowych? (To i tak pestka w porownaniu z tym, co bylo o kung-fu). :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
[quote name="Mateusz Wilk" Labedz, wymieniasz uznanych mistrzow aikido dzialajacych we Francji - owszem, oni by pewnie czegos takiego nie napisali. Ale co mozna w sumie pomyslec o tutejszym podworku, jesli tego typu rzeczy zawarte sa w jednym z wiodacych pism branzowych? (To i tak pestka w porownaniu z tym, co bylo o kung-fu).

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
Pismo istotnie srednie. Dzis w kiosku zajrzalem z ciekawosci do "regularnego" numeru i glowna jego atrakcja byl poster z Van Dammem. :rofl: W Polsce mialem zwyczaj psioczyc na "Samuraja", ale przy tym co sie tu wydaje "Samuraj" to wprost epifania madrosci Bozej. :) (No moze z jednym wyjatkiem, jedno tutejsze pismo jast w miare OK, ale chyba wyszedl dopiero jeden numer).
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
Labedziu, ja nie pisze o wyjatkach, tylko o przecietnym aikidoce. Wystarczy troche poczytac francuskie forumy dyskusyjne, i mozna sobie samemu wyrobic zdanie.
Przecietny aikidoka francuz, wprost narkotyzuje sie roznorodnymi teoriami, rozwazaniami, opisami, ksiazkami, artykulami, jest to niejednokrotnie dla niego znacznie wazniejsze niz faktyczne, fizycznie cwiczenie. Ci ludzie, potrafia pisac dziesiatki stron podczas dyskusji przez tydzien, a ani razu w tym czasie nie pojda na trening. Rozcinaja wlos na czworo, no po prostu potok slow bez wiekszego sensu....
A jak juz sa na treningu 8O 8O 8O to zamiast cwiczyc, to sobie gwaltownie na wzajem wyjasniaja jak technika ma wygladac, choc i tak nikt nie wie jak zrobi ja skutecznie...
Typowy przyklad z ktorym sie spotkalem:
Gosciu robi technike na mnie, cos mu sie zacielo i nie idzie...

On: no rusz sie, bo ci dam atemi!
Ja: wal smialo...
On: ale w aikido nie uderza sie...
Ja: to jak to, sa atemi czy nie?
On: sa ale sie nie uderza...
Ja: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![smile z oslupieniem drapiacy sie w lysine]

Do tej pory sie glowie o co mu chodzilo. Moze ktos z was rozumie? :roll:

Ale to tylko bardzo prymitywny przyklad.
To sa teoretycy po prostu niemozliwi. A jak ktorego przycisniesz, to z wiekim oburzeniem wola ze cwiczysz jj. A jak sie zaziaja podczas rozgrzewki, to ma pretensje ze jego nie interesuje aikido sportowe!!!!
  • 0

budo_randall
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2751 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Dziki śmiercionośny południowy-wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki

On: no rusz sie, bo ci dam atemi!
Ja: wal smialo...
On: ale w aikido nie uderza sie...
Ja: to jak to, sa atemi czy nie?
On: sa ale sie nie uderza...
Ja: AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![smile z oslupieniem drapiacy sie w lysine]

Do tej pory sie glowie o co mu chodzilo. Moze ktos z was rozumie? :roll:

Ale to tylko bardzo prymitywny przyklad.
To sa teoretycy po prostu niemozliwi. A jak ktorego przycisniesz, to z wiekim oburzeniem wola ze cwiczysz jj. A jak sie zaziaja podczas rozgrzewki, to ma pretensje ze jego nie interesuje aikido sportowe!!!!


Widzisz Szczepan, i ty sie dziwisz że ja pier... olewam filozoficzną stronę aikido. Przez to sie może tylko w głowie poprzewracać.
:rofl: :rofl: :rofl:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki

Widzisz Szczepan, i ty sie dziwisz że ja pier... olewam filozoficzną stronę aikido. Przez to sie może tylko w głowie poprzewracać.
:rofl: :rofl: :rofl:


A czy to nie ty postulowałes za starożytnymi mędrcami umiar we wszystkim :) :wink: . Czy czasem nie nalezy najpierw poznać, zeby potem wypracować sobie odpowiedni stosunek i DYSTANS. Wszak w fizycznym aspekcie tez sie mówi, że najpierw poznajemy formy, zamykamy sie w formie ruchu, by na koniec móc się z niej wyzwolić. W Polsce chyba zbyt czesto jest tendencja do przeskakiwania niektórych etapów i drogi na skróty :roll: :wink: 8O
  • 0

budo_przemek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1208 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: lektury obowiązkowe aikidoki
Szczepan...
Takie przypadki zdarzaja sie wszedzie ... a nie tylko we Francji... nie dotycza tylko francuzow..... wiec takie generalizowanie jest chyba bez sensu... ja z podobnym przypadkiem spotkalem sie w Polsce.... i gosc (3 dan) polecial na skarge do prowadzacego staz "ze nie moze na mnie wykonac techniki bo ja nie jestem otwarty 8O :? )..... i nie tylko...podobnie bylo z niemcami i innymi nacjami (juz nie chce sie wdawac w szczegoly........)... zreszta...chyba wiesz o tym doskonale. ( w kanadzie tez sie pewnie spotykasz z roznymi aikidokami....czy jesli spotkasz takiego jak opisales kanadyjca to znaczy ze wszyscy sa wlasnie tacy??.. a watek techniczny o ktorym wspomniales mozna tez niezle rozwinac (np. jak rozwiazac ten problem?? czy atemi (tylko bez takich tekstow jak tego francuza..),czy probowac szukac innej drogi rozwiazania problemow z wykonaniem techniki..)..... ale to chyba nie ten temat.... :wink: hehehe
a we Francji jest ok 45 000 cwiczacych aikido (wg Encyklopedii Aikido Pranina)..... ile z tych osob uczestniczy w forum o aikido??? i czy wypowiedzi z forum sa na tyle reprezentatywne zeby miec zdanie o "przecietnym aikidoce" z Francji, sposobie i podejsciu do cwiczenia??
Juz nie wspomne ze wiele osob z tego forum moze tylko znac francuski a nie byc francuzami :wink: lecz np kanadyjcami.. :wink: hehehe
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024