Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
97 odpowiedzi w tym temacie

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
ano... nie da się zaprzeczyć :) łatwiej jest przeżucić okiem na paro linijkowe posty niż czytać wypracowania :D
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
oj true true :)
  • 0

budo_archon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 431 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
Panowie , panowie , koniec z o.t.
niniejszym przywołuje do porzadku... :) :)

A co by nie było , że ja też pisze o.t. to powiem ,iż powinien mieć spore doświadczenie i podejście do uczniuf :wink:
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
A ja i tak sądzę nadal, że jeśli ktoś chce zgłębić jakiś temat w dyskusji to na pewno tego nie zrobi pisząc tak mało, np. po 5 linijek tekstu ;P i pisaniem ogólnych prawd wszystkim znanych też się nic nowego do dyskusji nie wprowadza. Ale jak wy tak wolicie... Pisać by pisać to ok. ;) 8) Ja tu się nie produkuję dla idei produkowania się, tylko chcę skonfrontować swój pogląd na różne sprawy. A wy "czepialskie nasienia" ;) hehehe zawsze jakiś powód by się "pościerać" znajdziecie... ehhh
Peace :) a ja i tak będę pisał wypracowania ;) :lol:
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
Wyciągnijmy wnioski ;) z 40-80 (jak szacuję) osób które w Polsce prowadzą treningi "prawo" do tego ma może 10 ;)
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

z 40-80 (jak szacuję) osób które w Polsce prowadzą treningi

8O a ja myslalem ze gora ze 25
  • 0

budo_wojtt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1078 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Scotland

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

Czy może tylko sam zawsze prowadzi wszystkie zajęcia i jeśli chcecie się sprawdzić w tej roli to mówi byście postarali się założyć inną grupę?

jasne!a potem rodza sie tacy jak Mestre Konrad czy Mestre z Ustrzyk dolnych...

nie no prosze cie tylko bez takich textow.chyba musze sobie wolne zrobic od pisania postow bo juz nie wyrabiam co tu sie wypisuje.narazie zajmijmy sie trenowaniem
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

Czy może tylko sam zawsze prowadzi wszystkie zajęcia i jeśli chcecie się sprawdzić w tej roli to mówi byście postarali się założyć inną grupę?

jasne!a potem rodza sie tacy jak Mestre Konrad czy Mestre z Ustrzyk dolnych...

nie no prosze cie tylko bez takich textow.chyba musze sobie wolne zrobic od pisania postow bo juz nie wyrabiam co tu sie wypisuje.narazie zajmijmy sie trenowaniem

Oczywiście jak to pisałem to miałem na myśli osoby, które chciałyby prowadzić treningi, ale już mają b.dobre pojęcie o capo. U nas dwóch alunos 3* prowadzi treningi na zmianę i przez to odciążają "głównego trenera" - graduado 4* . A to dlatego, że w sumie są u nas trzy grupy a treningów w tygodniu razem jest 11h (3 grupy zaawansowania czasami łączone). Przez to oni dostali szansę zdobywania doświadczenia w uczeniu. Ostatnio dwie kolejne osoby zgłosiły chęć uczenia innych i prawdopodobnie niedługo zajmą się grupą dziecięcą, razem.
To chyba normalne, że jak ktoś ma np. 3 stopień i 4 lata w capo na karku to może chcieć uczyć się ucząc innych. Wiadomo, że ktoś kto się nie nadaje do tego to nie będzie prowadził treningów, ty pewnie miałeś na myśli jakieś osoby, które długo nie trenują i dlatego się tak zbulwersowałeś.
Jednym z głównych powodów dla których starzy wyjadacze opuszczają swoje grupy jest to, że hamowany jest ich rozwój przez to, że nie mogą zdobywać doświadczenia jako trenerzy tylko ciągle są "szeregowymi capoeiristami".
Dlatego pytałem czy w innych grupach zdarzają się przypadki, gdy trener pozwala swoim najlepszym uczniom prowadzić treningi, a jeśli się nie zgadza (bo cośtam) to co oni robią? Czy potulnie się zgadzają czy np. zdażają się odejścia z tego powodu z grupy.
A sytuacja gdy trener może powiedzieć, że w tym mieście w grupie nie ma miejsca dla kolejnego trenera to chyba jest normalne. W końcu wielu trenerów jeździ do innych miast i tam prowadzi zajęcia. Czy to takie dziwne? Skoro "zwierzchnik" uznaje, że w danym mieście wystarczy jedna szkoła capo to nie pozostaje nic innego jak dojeżdżać gdzieś i tam prowadzić treningi. Gdyby nie to zjawisko to capo ciągle byłoby tylko w największych miastach.
  • 0

budo_wojtt
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1078 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Scotland

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

Jednym z głównych powodów dla których starzy wyjadacze opuszczają swoje grupy jest to, że hamowany jest ich rozwój przez to, że nie mogą zdobywać doświadczenia jako trenerzy tylko ciągle są "szeregowymi capoeiristami". .

taaa?a to dobre,sory ale wydaje mi sie ze jestes w bledzie...
  • 0

budo_fominha
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 331 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
chciales dyskusji - prosze bardzo

stary - jesli dla ciebie osoba z 3 cordao, po 4 latach capoeiry moze uczyc innych to gratuluje. bo moim zdaniem (i zdaniem wiekszosci grup capoeira na swiecie) zeby moc uczyc, trezba sie samemu nauczyc. a osoba po 4 latach o capoeirze ciagle jeszcze wie bardzo niewiele.

tu nie chodzi o same umiejetnosci w skakaniu i graniu na instrumentach, tu chodzi takze o doroslosc dojrzalosc i doswiadczenie.

jesli u was w grupie alunos ucza dzieci to tym bardziej gratuluje zajebistego podejscia do tematu. stary - dzieciaki chlona wszystko jak gabka - jeszcze tylko trzeba zeby sie uczyly od nadgorliwych uczniow. jakub bardzo fajnie napisal - im wyzszy sznurek, tym wieksza pokora. jak widac tu pasuje to jak ulal.
  • 0

budo_jata
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

Wyciągnijmy wnioski ;) z 40-80 (jak szacuję) osób które w Polsce prowadzą treningi "prawo" do tego ma może 10 ;)


hue..:)

a tak generalnie, to od jakiego stopnia mozna powiedziec, ze ktos ma "prawo" prowadzenia treningow??

:) )
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

a tak generalnie, to od jakiego stopnia mozna powiedziec, ze ktos ma "prawo" prowadzenia treningow??

zalezy od grupy 8O

$ero$lav: Slowo "trener" dziwnie tutaj brzmi :P Capoeira to nie aerobic :? Co prawda chudnie sie ale to wciaz nie to samo..
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

stary - jesli dla ciebie osoba z 3 cordao, po 4 latach capoeiry moze uczyc innych to gratuluje. bo moim zdaniem (i zdaniem wiekszosci grup capoeira na swiecie) zeby moc uczyc, trezba sie samemu nauczyc. a osoba po 4 latach o capoeirze ciagle jeszcze wie bardzo niewiele.

Ja też jestem za tym by wogóle nikt o stopniu niższym niż profesorski nie uczył capo ;P, ale realia są inne. Jesteśmy w Polsce a nie w Brazylii. To w większości zależy od danego człowieka. Od jakości cord itd. Ja tych ludzi znam i naprawdę wg mnie odwalają kawał dobrej roboty, bo oni są prawdziwymi maniakami capo. A jeden z nich to jest wogóle chodząca encyklopedia jeśli chodzi o sztuki walki :) Ja zresztą pisałem jakie mam zdanie co do tego kto może prowadzić treningi: tak, że prowadzi część zajęć, a nie wszystkie w grupie. I oni jak najbardziej spełniają te warunki.

tu nie chodzi o same umiejetnosci w skakaniu i graniu na instrumentach, tu chodzi takze o doroslosc dojrzalosc i doswiadczenie.

Jasna sprawa :) Tego się nabywa z czasem. Wiadomo, że za 10 lat jakby zaczeli prowadzić treningi to byliby dużo lepiej przygotowani, ale np. też przez prowadzenie treningów właśnie nabywa się dojrzałości. Podejście do prowadzenia treningów jest ważne.

jesli u was w grupie alunos ucza dzieci to tym bardziej gratuluje zajebistego podejscia do tematu. stary - dzieciaki chlona wszystko jak gabka - jeszcze tylko trzeba zeby sie uczyly od nadgorliwych uczniow.

Kto powiedział, że nadgorliwych? A wogóle uczenie capoeiry dzieci bardzo różni się od od uczenia młodzieży, bo tak naprawdę to dzieci nie potrafią skupić się na szczegółach, dlatego inaczej trzeba do nich podchodzić. Tu trzeba bardziej je zainteresować capoeirą i sprawić by to polubiły, a nie wymagać jakichś technicznych umiejętności typu: przy kopaniu bencao musisz miec obciągnięte palce. Dlatego tu ważne jest podejście do dzieci bardziej niż wiedza techniczna. Trzeba robić treningi zróżnicowane by dzieciaki się nie nudziły (a niedużo potrzeba by sie nudziły), jakieś zabawy wymyślać, nowe techniki ciągle itp.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

z 40-80 (jak szacuję) osób które w Polsce prowadzą treningi

8O a ja myslalem ze gora ze 25


hmm... w AdG prowadzi... zaraz Ci powiem... moze 10 osob (Veneno, Ligeiro, Piriquito, Frances, Lagarto, Coxinha, Formiga, Biscoito, kto jeszcze) ? do tego dodajmy jeszcze inne grupy, ok, niech bedzie te 25. Nie wiem, czy liczyć ludzi z Grupo Magia, bo tam Ninja prowadzi treningi nawet (a koleś po prostu perfidnie NIC nie umie), z porządnych ludzi tam to pare osob tylko znam (nie traktujcie tego jako nalot na grupę, nie o to mi chodzi). W Abada moze 3 osoby powinny prowadzic i z tego co na razie wiem tylko one prowadza wyjawszy ludzi z przymusu prowadzacych (np. Santo w Poznaniu i ekipy z dziur na drugim koncu swiata). w Companha, Iuna, Axe prowadzą nie rozdrabniajacy sie, konkretni ludzie, w Oficina chyba tylko Folgado i Ferreiro, Cipo, nie wiem kto jeszcze. w Beribazu ktos poza Mestre Jorge i Jo prowadzi? no ok, to co wymienilem to sa konkretni ludzie. A reszta? przeciez Capoeira w Polsce jest 3x wiecej. Kazdy chcialby prowadzic treningi, przeciez to taki zaszczyt, szpan i wogole. Ale kto trenuje u osoby nie potrafiacej uczyc robi sobie krzywde. I tyle. Na mój gust conajmniej połowa z osób które wyżej wymieniłem uczy "z przymusu", bo ktoś musi, a oni już coś potrafią. Założę się, że 10x bardziej woleliby trenować u Mestre, niż samemu prowadzić.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

a tak generalnie, to od jakiego stopnia mozna powiedziec, ze ktos ma "prawo" prowadzenia treningow??
:) )


Kiedyś obiło mi się o uszy, że w Brazylii warsztaty prowadzi się bodajże od Proffesora, własną sekcję od Instrutora (od tego w końcu te nazwy). Ale realia zawsze odbiegają od norm :)
  • 0

budo_jata
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was

Kiedyś obiło mi się o uszy, że w Brazylii warsztaty prowadzi się bodajże od Proffesora, własną sekcję od Instrutora (od tego w końcu te nazwy). Ale realia zawsze odbiegają od norm :)


no to u mnie wsio gra..:)
zapomniales o Capitaes'ach wspomniec tak a propos..
no ale w sumie to nic dziwnego..
moja grupa dziala moze w 5 miastach, z czego wszystkie to generalnie zachodnia Polska..:) [od pily poprzez poznan do zielonej gory..:) ]
niestety nie wiem, jaki stopien zaawansowania prezentuja ludzie prowadzacy treningi w innych miastach [w poznaniu poziom jest dobry..:) a Tamandua daje z siebie naprawde duzo..:)], ale mysle, ze nie jest tak zle..
moze za jakis czas we _wszystkich_ grupach capoeira w Polsce beda kompetentni ludzie, ktorzy w czasie prowadzenia treningow wykarza sie wiedza i umiejetnosciami..
a na razie tam gdzie jest dobrze, bedzie dobrze, tam gdzie jest gorzej pozostaje wierzyc, iz bedzie lepiej..

sry za flooda..

AXE!
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
ja od siebie tylko powiem, ze dla mnie bardzo wazne jest przygotowanie teoretyczne instruktora - historia, filozofia, muzyka, doswiadczenia (rozmowy z profesorami i mistrzami) - a tego niestety bez przynajmniej komunikatywnej znajomosci portuglaskiego, nie mozna zbyt latwo zdobyc.
i to rowniez jest jakis wykladnik, co powinien umiec instruktor.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
może reprezentuję nieco skrajny pogląd, ale tu chodzi przede wszystkim o odpowiedzialność trenera za uczniow, image grupy i Capoeira. Nie każdy frajer co skacze od roku może prowadzić. Tezt tak kiedys myslalem - co to za problem?, a dzis poprowadzenie treningu byloby dla mnie wyzwaniem. Nie wystarczy umiec cos wykonac; trzeba miec podstawy pedagogiki, fizjologii i to coś, dzięki czemu ludzie szybko się uczą. No i duże zasoby wiedzy, żeby uczeń nie przerósł nauczyciela po pol roku.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
przerosniecie nauczyciela przez ucznia az tak bardzo mnie nie boli jak to o czym wspomnialem a mianowicie o odpowiedzialnosci za ucznia. to nauczyciel ksztaltuje ucznia i jezeli jest niekompetentny to tylko wyrzadza uczniom krzywde.
wydaje mi sie, ze nie kazdy nauczyciel bierze odpowiedzialnosc za nauczanie - i nie chodzi mi o wypadki na treningu, bo te sie moga zdarzyc - ale przekazywana wiedze, za to jakim capoeirista bedzie w przyszlosci jego uczen.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co powinno się umieć by móc zacząć prowadzić treningi wg was
mialo byc jak to o czym wspomniales
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024