Skocz do zawartości


Zdjęcie

TKD a Karate + Moo Kwang


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_xr1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Montreal

Napisano Ponad rok temu

TKD a Karate + Moo Kwang
Witka...
Chcialbym zaznaczyc ze jestem niezaznajomiony z TKD i Karate wiec sie nie pienic :)
Mam kilka pytan ktore mysle ze warto zadac:

1.Korzystajac z niedawnego postu o myleniu TKD z Karate - czym wlasciwie technicznie rozni sie TKD od Karate? Z tego co szukalem na sieci wynika ze TKD wlasciwie bazuje na Shotokanie - ale jakie sa roznice?

2.Natrafilem na "modyfikacje" TKD zwana Moo Kwang - zostala ona stworzona przez Grandmastera Tae Eun Lee (9 Dan) ktory to zalozyl wiele szkol TKD na swiecie a glownie w Kanadzie... korzystajac z linkow dolecialem do jednej szkoly w Kanadzie (Cornwall) i wiem ze uczy tam Master Kevin Prichard (5 Dan).I tutaj mam pytania:
- co to jest ten Moo Kwang? ponoc nadal jest to WTF ale czyms szczegolnym sie wyroznia?
- czy ktos z Was slyszal o ktoryms z tych dwoch panow?
Z ciekawosci patrzylem na ceny w tej szkole i za miesiac placi sie 40$CAD (40x3=120zl) i stwierdzam ze troche drogo maja wiec sie zastanawiam czy to jakies szyszki czy nie :)

Pozdrowka dla wszystkich fajterow :D
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a Karate + Moo Kwang
Powiem tak - faktycznie TKD wywodzi się z karate, ale w chwili obecnej tych podobieństw nie ma już tak dużo. Zbliżona nieco jest technika klasyczna bloków, uderzeń itp., z tym, że w tej chwili w taekwondo technika jak w układach formalnych jest bardziej uzupełnieniem techniki "użytkowej" niż odwrotnie. Taekwondo ITF i pochodne różni się ponadto ogólną strukturą ruchu w układach, tzw. falą.

Generalnie na taekwondo spodziewaj się raczej dużo treningu kopnięć i walki - zwłaszcza w WTF. Układy w tej odmianie są raczej traktowane po macoszemu. Najlepiej zresztą ściągnąć sobie parę klipów filmowych z taekwondo (linki znajdziesz choćby w topicu "Filmy" i sam zobaczysz z grubsza róznice.

O ile o Tae Eun Lee słyszałem (rzeczywiście znana postać w Ameryce), o tyle o tym całym Moo Kwang pierwsze słyszę.

Pozdrówka

Gizmo
  • 0

budo_batonn
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 226 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ciechanów

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a Karate + Moo Kwang
To nie jesteś sam Gizmo bo ja też o tym całym Moo Kwang nic nie słyszałem no przynajmniej ja nie wiem jak inni :)
  • 0

budo_xr1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Montreal

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a Karate + Moo Kwang
Posciagalem sporo filmikow z TKD i wiekszosc to jak ktos juz na tym forum okresil "walki kogutow" - same high kicki i rozwalanie desek.. zawody tez widzialem - glownie ITF i musze przyznac ze wole WTF przynajmniej z wygladu..
Moo Kwang to jakies (pewnie kosmetyczne :) ) zmiany wprowadzone do TKD przez Tae Eun Lee.. nie mam pojecia na czym to polega ale na stronie reklamowane jest jto ako cos a'la "usprawniacz zycia" - to chyba dla owladnietych mistycyzmem MA :) :) :) reprezentowane to jest za pomoca trojkata i sloganami : TEAKWONDO,FAMILY,WORK-SCHOOL.Zreszta macie sami:

Master Lee developed the "Moo Kwang" system to reflect his beleifs that Taekwondo should and can unite the body, mind and soul. Literaly, Moo means non-stop (eternal) and Kwang means brightness. The Moo Kwang system's philosophy is described as a triangle. Each side of the triangle is separate, but equal and represent the different parts of your life. The goal of Moo Kwang is to do your best and balance these elements and acheive a happy and healthy life. These areas of life include Taekwondo, Home and School or Work. To acheive this goal, students are taught to abide by the 5 tenents of Taekwondo: Loyalty, Integrity, Perserverance, Self Control and Courtesy.

This program helps students improve their physical, mental and spiritual well being. A strong emphasis is put on effort, responsibility and respect, which allows individuals to become skilled in Self Defence quickly and safely. Other benefits of the Moo Kwang program include: self confidence, physical fitness, mental agility, personal security, improved concentration and improved coordination amoung many others. The Moo Kwang program is also highly acclaimed for children, and emphasizes self-esteem, motivation and self-control; things that far too often some children lack. They also learn how to pay attention, follow directions and participate in activites. They also enjoy the sport, which is taught to them in both a positive and fun environment. This information is available to you courtesy of Taelee.ca


Pozdro :D
  • 0

budo_miki3d
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a Karate + Moo Kwang
Jeśli w Ameryce Pn trening kosztuje 40 dolców, to znaczy, że jest bardzo, bardzo tanio. To tak jakbyś znalazł sekcje z jakimś IX Danem, który za trzy treningi tygodniowo bierze po 25 zł za miesiąc - co byś sobie o nim pomyslał? W USA treningi to od 100$ w zwyż :)
  • 0

budo_kowal
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: TKD a Karate + Moo Kwang
Mój trener zawsze powtarza nie ważne co ćwiczysz ale jak jesteś w tym dobry. A co do filmików i walk na sieci to trezba przyznać że wiekszkość jest smieszna. Kolesie skacza udezają i nic z tego nie wynika. powinno być tak jak proponuje Gizmo w innym poście: rekawice i walka na całego (oczywiście nie na pałe :) ).na ulicy nikt sie nie bedzie pytał co ćwiczysz i jak walczysz na zawodach (mi sie przynajmniej nie zdażyło)? Z tego co wiem w każdym stylu chodzi o samodoskonalenie i zachowanie zdrowia a jak do tego dochodzisz to raczej kwestia gustu. Nie cwicze TKD bo jest lepsze niż karate ale dlatego, że bardziej mi sie podoba. Pozatym gdyby mój trener uczył czegoś innego to i tak trenowałbym pod jego okiem. Bo osoba Mistrza jest najważniejsza jak dla mnie.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024