Skocz do zawartości


Zdjęcie

Taekwondo Moo Duk Kwan


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_kowal
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Taekwondo Moo Duk Kwan
Czy ktoś na forum ćwiczy Taekwondo Moo Duk Kwan? Trenuje od dwóch lat i nie spotkałem jeszcze żadnej osoby która trenuje Taekwondo i wie o co chodzi. Chociaż musze przyznać ze Radom to niezbyt wielka metropolia:).
  • 0

budo_hachi
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 202 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:StargardCity

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondo Moo Duk Kwan
Ja tam sie przyznam ze nie amm pojecia co to jest moze troszq bys napisal blizej o tym?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondo Moo Duk Kwan
Ja nie trenuję Moo Duk Kwan, ale z grubsza wiem o co chodzi.

Szkoła Moo Duk Kwan wywodzi się od mistrza Hwang Ki - założyciela tangsudo/subakdo. Powstała 9 listopada 1945 roku. Styl nauczany w niej nazywano najpierw hwasudo, a w latach 50. zmieniono nazwę na tangsudo (nazwa ta oznacza "drogę chińskiej ręki" i jest w zapisie znakami chińskimi identyczna z tradycyjnym zapisem karate-do, zresztą tangsudo do dziś spośród stylów koreańskich wykazuje chyba największe podobieństwa do karate - klasyczne układy formalne tangsudo są zapożyczone właśnie z karate i ćwiczone pod koreańskimi nazwami). Jako ciekawostkę można dodać, że szkoła ta była związana z... koreańską koleją (sam Hwang Ki pracował na kolei w okupowanej przez Japończyków Mandżurii). Kiedy doszło do prób zjednoczenia szkół "koreańskiego karate" pod nazwą taekwondo czy też taesudo (nazwy te zmieniały się co jakiś czas), Hwang Ki starał się zachować niezależność swojego stylu. Skończyło się to nawet procesem, który Hwang Ki wygrał. Nie wszystkim jednak w Moo Duk Kwan się to podobało. W marcu 1965 doszlo do rozłamu - Kim Young Taek i Hong Choong Soo przeprowadzili zjednoczenie części MDK z Koreańskim Związkiem Taekwondo bez udziału Hwang Ki. Szkoła podzieliła się na Moo Duk Kwan TKD i Moo Duk Kwan subakdo. Lee Kang Ik stał się drugim szefem szkoły (kwan jang), wkrótce później po jego rezygnacji stanowisko to objął Hong Chong Soo.

Do dnia dzisiejszego część szkół taekwondo nawiązuje do tradycji swojego kwan. W Polsce jest to prawie niewidoczne, ale np. w Stanach Zjednoczonych wielu instruktorów przyznaje się do korzeni w którymś z kwan (najbardziej widoczne to Chung Do Kwan, Ji Do Kwan, Moo Duk Kwan i Chang Moo Kwan). Niekiedy jest to tylko werbalne odwoływanie się do tradycji, niekiedy rzeczywiście w danej szkole ćwiczone są charakterystyczne dla danego odłamu układy formalne, niuanse techniczne itp. Dość popularnymi pozycjami książkowymi na temat MDK TKD są opracowania Richarda Chuna.

Kowal: ćwiczysz u I. Kobrzyckiego? Napisz trochę o swoim klubie. Ciekaw jestem, ile z tradycji Moo Duk Kwan pozostało w Waszym programie treningowym. Ciekawi mnie zwłaszcza, czy ćwiczycie układy takie jak Kicho i stare układy z tradycji japońskiej (Pyungahn, Balsae, Chulki...) czy też idziecie standardowym programem Kukkiwon (Taguk poomse)? Poza tym nie chcę Cię zmartwić, ale jesteście chyba jedyną szkołą MDK TKD w Polsce (są szkoły MDK TSD, ale to niezupełnie to samo...).

Pozdrówka

Gizmo
  • 0

budo_miki3d
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondo Moo Duk Kwan
Gizmo! Nie wypowiadaj się wiecej na forum, bo jak tylko coś takiego piszesz, to mi zawsze szczęka do podłogi opada... :-)
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondo Moo Duk Kwan
Wow :) :!: :!: :!:

Gizmo na prezydenta :) :!: :!: :!:
  • 0

budo_kowal
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondo Moo Duk Kwan
Zgodnie z prośbą postaram sie Wam przybliżyc to co robimy na treningach. Oprócz wszystkich typowych technik (nie bedę nic mówił o różnicach bo po prostu sie na tyle nie znam). Wiem że Moo Duk Kwan znaczy "umiejętności wojenne". Więc maglujemy wszystko co moze się przydać w takich działaniach. Np. walka bronią kije, noże, pałki a także ukochana broń Bruca Lee :) . Należy zaznaczyć że bronie wchodzą do treningu na stałe od czarnych pasów. Treningi uzupełniane są także nauką masażu i leczenia. To wszystko jest jednak dla wybranych którzy zdobędą pasy mistrzowskie więc za wiele nie moge o tym powiedzieć. Co do form uczymy sie federacyjnych WTF. Oprócz tego także wykonujemy formy MDK Gicho hyong a także Pinany (nie wiem dokładnie jak sie je pisze, dopiero niedawno zaczelismy je robić". Wkażdym bądz razie są podobne do form z karate kyokushinkai. Oki to chyba z gróbsza było by na tyle pamietajcie jednak zę ja ćwicze dopiero dwa lata wieć jestem typowym początkującym. Za to respekt dla Gizmo skarbnica wiedzy po prostu:).
  • 0

budo_miki3d
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondo Moo Duk Kwan
Czy tkd w odmianie Choi Hong Hi (post-ITF) też można przyporządkować jakiemuś kwanowi?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondo Moo Duk Kwan
Oczywiście. Wywodzi się z Oh Do Kwan - była to szkoła założona przez Choi Hong Hi i Nam Tae Hi w 1953 roku. Jego instruktorzy wywodzili się głównie z Chung Do Kwan. Choi Hong Hi był przez pewien czas honorowym głównym mistrzem (kwan jang) szkoły Chung Do Kwan, jednak na skutek konfliktu z drugim z kolei kwan jang Chung Do Kwan - Son Duk Sungiem, stracił zarówno tę funkcję, jak i odebrano mu uprzednio nadany stopień 4 dan Chung Do Kwan.

Jest to zarazem istotna różnica pomiędzy ITF i WTF. ITF wywodzi się z jednego kwan, kierowanego przez jednego kwan jang - jako taka jest organizacją stylową. WTF powstał jako organizacja jednocząca różne kwan i różne style w nich ćwiczone, stąd tez praktycznie nigdy nie doszło do pełnej unifikacji technik. Przed powstaniem WTF w Korei istniało wg różnych źródeł od kilkunastu do ok. 60 kwan wywodzących się z najstarszych 5 - czyli z Chung Do Kwan, Ji Do Kwan, Chang Moo Kwan, Moo Duk Kwan i Song Moo Kwan. Bardzo trudno było np. zmienić przynależność do danej szkoły - wymagało to zatwierdzenia przez danego mistrza, co rzecz jasna nie było mile widziane, zresztą taki osobnik miał juz łatkę "odpadu" ;) Ograniczenie to zostało zniesione przez Koreański Związek TKD dopiero w latach 70. Każdy kwan nadawał także własne stopnie.

Gizmo
  • 0

budo_sirkrzysztof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondo Moo Duk Kwan
O Taekwondo Moodukkwan jest niezła strona na
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_sirkrzysztof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondo Moo Duk Kwan
Przepraszam, to miało być
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024