Skocz do zawartości


Zdjęcie

Stal 12c27 Sandvik


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_jacu$
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Stal 12c27 Sandvik
Jeden z forumowiczow zadal mi pytanie (priv) w kwestii noza Mora/Frosts, ktory posiadam.
Szukajac odpowiedzi na jego pytanie trafilem na tekst, w ktorym autor porownuje stal 12c27 i CPM440V. Oto link do tego tekstu: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników].
Zastanawia mnie, czy ktos mial podobne dylematy i do jakich doszedl wnioskow?
  • 0

budo_nick
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Libiąż
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal 12c27 Sandvik
Trochę się z nim nie zgadzam. :?
  • 0

budo_bigmathias
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal 12c27 Sandvik
Tez sie troche nie zgadzam z tym porównaniem. CPM440V ma więcej węgla. Powyżej 0,6 - 0,7%C twardość martenzytu juz tak nie rośnie i nie jest zależna w tak dużym stopniu od węgla. Mógłbym sie zgodzić że stale te są podobne (nawet przy takiej różnicy zawartości węgla) gdyby nie to że CPM440V ma więcej chromu i wanadu. Pierwiastki te związane w węgliki będą najtwardszą fazą w stali dodatkowo umacniając martenzyt. Przecież to właśnie z tego powodu do ostrzenia nozy z takich stali potrzebne sa diamentowe ostrzałki, bo tylko diament może sobie z nimi tak łatwo poradzić.
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal 12c27 Sandvik

Przecież to właśnie z tego powodu do ostrzenia nozy z takich stali potrzebne sa diamentowe ostrzałki, bo tylko diament może sobie z nimi tak łatwo poradzić.


Ja moje CPM 440V ostrzę na kawałeczku ceramicznego pręta i nóż goli. A z diamentami to lepiej ostrożnie bo jak raz dorwałem ostrzałkę diamentową typu fine to kilka pociągnięć i mi się klinga przeprofilowała. Aby to potem doprowadzić do ostrości to kilka dni straciłem...
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal 12c27 Sandvik

Hypothesis: For this[?] material, steel hardness is what makes a difference

rozumiem, ze ten nóż z 440V był nizej zahartowany niz EKA (ponizej 57 HRC), co jest zrozumiale - 440V swietnie tnie przez duzy dodatek wanadu, nie musi byc az tak wysoko hartowana. poza tym:


CPM steels are easier to grind and polish than conventional stainless.

wiec i tak nie ma problemow z robieniem i ostrzeniem nozy z tej stali.
pytanie: czy na kratonie (czy cos podobnego z czego robia chwyty fallknivenow) taka stal naprawdę tepi się szybciej niż standardowe 440 lub coś podobnego?
chociaz guma to nie to samo co kraton, ale troszke podobnego typu - calkiem przypadkowo jakis tydzien temu kompletnie przerabialem gumowa raczke od noza wz 98 nozem z sandvika i chociaz nie robilem zadnych testow to nie stepil sie mocno - nie odczulem tego az do konca pracy (chociaz przed rozpoczeciem nie byl ostry jak brzytwa). ktos sie bawil guma/kratonem jakims boa? jesli nie to poswieccie sie i przemodelujcie jakis chwyt z kratonu nozem z 440V - powiecie czy po tym naprawde nie jest w stanie ciac kartki papieru w powietrzu :)
interesujace jest to, ze nie jest podane jaki noz byl uzyty do majstrowania przy fallknivenach
pozdrawiam
  • 0

budo_nick
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Libiąż
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal 12c27 Sandvik
440V jest lepsza, a już na pewno lepiej trzyma ostrze.
440v ma ponad 2% węgla
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Stal 12c27 Sandvik
nikt nie kwestionuje że wszystkie stale 'nożowe' CPM są świetne.
autor tej strony postawił hipotezę, że dla takiego materiału jak kraton trzymanie ostrza zależy bardziej od twardości stali niż super-składu chemicznego, karbidków itd.
więc potnijcie te chwyty bo mnie interesuje czy rzeczywiście ta super-stal tak się na nim tępi, czy facet sobie w kulki leci :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024