Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ostrzenie noża


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_thufir hawat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 736 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Ostrzenie noża
Wybaczcie naiwność pytania, ale do tej pory ostrzyłem wyłacznie noże kuchenne na takim ustrojstwie z metalowymi kółkami. Teraz mam Benchmade'a 710 i osrzałkę Lansky'ego (typu mini V) i nie wiem jak się nią psługiwać , a nie chciałbym uszkodzić ostrza. Moje pytanie brzmi: czy przesuwać nóż po miejscu gdzie pręty ostrzałki się łaczą (w zagłebieniu litery V), ostrząc z obu stron jednocześnie, czy też najpierw mam ostrzyć po jednej stronie, a potem po drugiej, przesuwając ostrze po pręcie powyzej miejsca styku prętów? Jeśli to drugie, to czy powinno się ostrzyć na przemian lewą i prawą stronę, czy też najpierw np. 20 pociagnięć po lewej stronie ostrza i 20 po prawej? I czy ostrze powinno "zjeżdżać" w dół po pręcie w trakcie ostrzenia (tak jak na stronie Petera jest to pokazywane przy ostrzałce Spydeco)- choc na maleństwie Lansky'ego to jest chyba trudne?
BM 710 ma profil recurve- podobno są jakieś szczególne wymogi przy ostrzach tego typu. Mozecie napisać coś na ten temat?

Pozdrawiam, Thufir
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzenie noża
Raczej tak:

przesuwać nóż po miejscu gdzie pręty ostrzałki się łaczą (w zagłebieniu litery V)


Pod kątem 90'. I nie dociskaj bardzo.

Skoro to ostrzałeczka Lansky'ego, to na opakowaniu MUSI być instrukcja!
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzenie noża
... do siebie
  • 0

budo_mapet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 475 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzenie noża
Technika jest taka:
Jedziesz od góry pręta do dołu jednocześnie przesuwając nóż do siebie. Nóż trzymasz jak do krojenia chleba ( prostopadle do gleby). Raz jedną stronę raz drugą. Profil recurve trzeba ostrzyć tak aby być zawsze "prostopadle do stycznej ostrza". A więc pod brzuchem klingi musisz być z czybkiem ostrza lekko do góry. A sam czubek ostrzysz czubkiem w dół. Aha, czym bardziej dociśniesz tym więcej ostrzałka zbierze stali. Jeśli nóż ma golić to polecam na koniec ostrzenia ze 20 baaardzo delkatnych pociągnięć.
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzenie noża
jedno jest ważne - lepiej pociągnąć 100 razy za lekko niż raz za mocno - zanim wyczujesz klingę (każda stal troszkę inaczej zbiera) NIE DOCISKAJ, po jakimśczasie wyczujesz bluesa - miękkie, płynne ruchy z góry do siebie.
Z szampańskim pozdrowieniem!
-wój-
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzenie noża
i nie trzymaj ostrzalki w powietrz :!:
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ostrzenie noża
w przypadku stali można poznać, kiedy krawędź jest już cienka [czyli dosyć ostrzenia strony A] - wtedy można wyczuć delikatne wywinięcie krawędzi na stronę B [są różne techniki - mnie się udaje wyczuć to wywinięcie zsuwając palec z ostrza raz po stronie A , raz po B - jeśli widać różnicę to znaczy,że stal już się wywinęła],
wtedy, jeśli wywinięcie jest na całej długości ostrza[jeśli nie to popracować nad fragmentami bez wywinięcia], można przejść do ostrzenia strony B , potem znowu strona A na drobniejszym kamieniu [albo delikatniej] i tak aż do ... [niektórzy wiedzą kiedy przestać ostrzyć]
na końcu oczywiście nie powinno być wywinięcia w żadną stronę
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024