Skocz do zawartości


Zdjęcie

Do "custom-makerow"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

budo_kkamill
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2163 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Praszka

Napisano Ponad rok temu

Do "custom-makerow"
Byl kiedys post o tym ze ktos probowal robic noze wlasnorecznie.

Jakich narzedzi uzywacie do etgo celu? - chodzi mi o to jakei tarcze szlifierskie, czy moze jakies tarcze zakladane na wietrarki czy jeszcze co innego??

Pozdrawiam
KKamiLL
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
ja uzywam
kuzni
szlifierki stolowej
i wiertarki z papierem siernym
no i paru innych drobniejszych narzedzi
  • 0

budo_-wój-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 788 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Normany warsztat ślusarski - kątówka z cienkimi tarczami
(nie polecam zakupów u ruskich - kupiłem kiedyś cienką tarczę z 5 zł,
starczyła na... 15 sekund cięcia węgłowki 4,5 mm :lol: )
Pilniki diamentowe, kobaltowe wiertła, duże imadło i jeszcze większa cierpliwość...
Pzdr.
-wój-
  • 0

budo_foetus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Galicja

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
ja tego samego co przedmowcy + tarcze do polerowania z pasta bo lubie mirror finish :lol:
  • 0

budo_black
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Jakie szlifierki???

Kuźnia, pilnik, Papier ścierny, ot co!!!

Oczywiście potrzebna jest też suwmiarka i mikrometr.

Jak najmniej elektronażędzi, choć czasem są niezbędne :oops:


Pozdrawiam Black Toruń
  • 0

budo_jacu$
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Black wrote:

Oczywiście potrzebna jest też suwmiarka i mikrometr.

Suwmiarka - rozumiem.
Mikrometr - faktycznie jest Ci potrzebny do zrobienia noza metoda manualna, czy po prostu posiadasz go i wymieniles "przy okazji"?
Pytam przez ciekawosc (bron Boze, nie czepiam sie).
Oczywiscie, wyobrazam sobie, ze robisz tylko fixed blade, a nie foldery.
  • 0

budo_bigmathias
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Chciałbym wcisnąc swoje 3 grosze, a to z tej okazji że dziś zaczynam robienie swojego pierwszego foldera :) . Bez maszyn skrawających jak frezarka i tokarka sie nie obejdzie, bo po prostu szkoda czasu, potem w ruch idą pilniki i Dremel, a na koniec wodny papier ścierny. Z narzędzi pomiarowych nie obejdzie sie bez suwmiarki i wspomnianeo juz mikrometru który przyda sie przy dokładnym spasowaniu osi obrotu i otworu. A reszte zrobią znajomi.

A co KKamiLL, przymierzasz sie do czegoś?
  • 0

budo_kooniu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:małopolskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
jestem okropny :evil: - uzywam normalnej stołowej szlifierki z róznymi kamieniami i często chłodze ostrze żeby go nie przegrzać.

kooniu
  • 0

budo_black
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"

Suwmiarka - rozumiem.
Mikrometr - faktycznie jest Ci potrzebny do zrobienia noza metoda manualna, czy po prostu posiadasz go i wymieniles "przy okazji"?
Pytam przez ciekawosc (bron Boze, nie czepiam sie).
Oczywiscie, wyobrazam sobie, ze robisz tylko fixed blade, a nie foldery.


Przejżałeś mnie Jacu$ :) , mikrometr nie jest niezbędny, jednak często kontroluję nim pomiary po suwmiarce (możesz to nazwać zboczeniem :D )

Co do drugiej części pytania to faktycznie nie prubowałem jeszcze stworzyć foldera ale w przyszłości to kto wie?

Na koniec mała proźba do nożorobów:

Podzielcie się swoimi doświadczeniami co do stali jaką używacie(skąd ją bierzecie) oraz co do chartowania (jakie palenisko,piec olej itp).
Mile widziane linki do polskich stron jeśli takowe posiadacie.


Pozdrawiam Black Toruń
  • 0

budo_bigmathias
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Na ostrza noży używam stali D2, kiedyś myślałem żeby robić je z M2 ale ta stal jest za droga, nie zawsze mają ją na stanie i trzeba sie martwić o powłoke antykorozyjną. Stale te są normalnie dostępne, trzeba tylko poszukac kogoś w okolicy. W Poznaniu znajdują sie na pewno dwie takie firmy które oferują tę stal. D2 kosztuje w granicach 10 zł za kg. Co do hartowania to zostawiam je specjalistom bo niemożliwościa jest zrobienie tego poprawnie w domowych warunkach.
Adres firmy ze stalą

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
najcieńsze płaskowniki z nc1lv jaki spotkałem po hurtowniach to 8 mm, w multistalu bodaj 30*30.
mam pytanie: przekuwacie, szlifujecie czy co?...
  • 0

budo_bigmathias
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
No cóż, wymiary dostępnych wyrobów hutniczych to dosyć duży problem. Ja byłem zmuszony kupic ostatnio płaskownk 40*12, a grubość ostrza bedzie wynosić 3,8 mm. Juz pogodziłem sie ze stratami w materiale w wysokości 60% :) . Na przekuwanie nie mam ochoty bo po obróbce plastycznej jest za dużo zabawy z normalizowaniem i rekrystalizacją stali. Chciałem iść z moim płaskownikiem na elektrodrążarke drutową, ale nie mieli tam czasu. Nie wiem nawet czy stal ta nie umocniłaby mi sie po tym.
  • 0

budo_black
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Ja to i kuję i szlifuję( chociaż to pierwsze racej żadziej z braku odpowiedniej kuźni).

Właśnie skończyłem wykonywać klingę z rozkutego łożyska( trudna robota bo łożysko przy nadmiernym podgrzaniu pęka jak buble gum :evil: ). Teraz pozostanie zrobić rękojeść. ładnie wygląda machoń połączony z chebanem, polecam.

Może ma ktoś przepis na linię chartowniczą?
  • 0

budo_black
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Bigmathias napisał:
[quote]Na przekuwanie nie mam ochoty bo po obróbce plastycznej jest za dużo zabawy z normalizowaniem i rekrystalizacją stali. [/quote]

Mugłbyś napisać co dzieje się ze stalą w czsie obróbki i na czym polega normalizacja i rekrystalizacja stali?
Ja nie mam o tym pojęcia a bardzo mnie to interesuje.
[/quote][/b]
  • 0

budo_lubomir
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:stolyca (zapraszamy uprzejmię)

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
bigmathias: to ile zajmuje ci przerobienie takiej ilości stali na wióry? i czym przede wszystkim?
  • 0

budo_bigmathias
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Re to Black:
Na początek należy powiedziec co to dyslokacja, jest błąd struktury krystalicznej metali i wzrost ich ilości, długości zmniejsza plastyczność ale zwiększa sztywność i wytrzymałość.
W czasie obróbki plastycznej stali na gorąco, czyli w temperaturze powyżej 0,4 temp. topnienia, następuje wspinanie sie dyslokacji powodukące szybki zanik nowotworzących sie dyslokacji, a podwyższona temperatura sprzyja rekrystalizacji. W czasie obróbki plastycznej na zimno krystalizacjanie zachodzi a wraz zw wzrostem odkształcenia zwiększa sie gęstość dyslokacji, następuje zwiększenie wytrzymałości ale także pogorszenie własności plastycznych, co przy dalszym odkształcaniu może spowodować zniszczenie stali. Dlatego materiał trzeba poddać wyżarzaniu rekrystalizującemu, podczas którego nastepuje tworzenie sie nowych ziaren o wyglądzie ziaren materiału nieodkształconego. Po obróbce można jeszcze normalizowac aby usunąc naprężenia własne w stali, obróbke tą stosuje sie przed hartowaniem

Re to Lubomir:
Jak to ładnie ująłeś przerobinie tego na wióry, na frezarce stołowej zajmuje razem z odpowiednim ustawieniem i z oprzyrządowaniem maszyny jakies 1,5-2 h. Zjechanie płaskownika do grubości 4,0 mm i szerokości 30 mm na długości 28 mm to jakieś 25 -30 min (głowica frezarska) tworzenie powierzchni ostrza 15-20 min, wiercenie i rozwiercanie otworów to juz pare minut. Potem juz tylko ręczna robota pilnikiem aby zrobic to czego uniwersjalna frezarka nie potrafi czyli kształt ostrza przy samym jego czubku, tworzenie wcięcia pod blokade szlifowanie i polerowanie. Ta ręczna robota pewnie zajmie mi 5-7 dni (tak dużo bo mam dziewczyne) :) , a po hartowaniu powtórzenie tego raz jeszcze, ale to juz 1 może 2 dni.

Pzdrv
  • 0

budo_jacu$
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Bigmathias wrote:

Ta ręczna robota pewnie zajmie mi 5-7 dni (tak dużo bo mam dziewczyne) :)


A jak nie zachowasz nalezytej ostroznosci to wkrotce napiszesz: "Ta ręczna robota pewnie zajmie mi 5-7 miesiecy (tak dużo bo mam dzieci) :( "

Tak poza tym to bardzo ciekawych rzeczy sie dowiaduje z tematow podobnych do tego. I pomyslec, ze w szkole sredniej nienawidzilem Podstaw Technologii i Konstrukcji Mechanicznych a wykres zelazo-wegiel straszyl mnie po nocach.
  • 0

budo_bigmathias
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 90 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Jestem super ostrożny :) , nie chce mieć jak na razie dzieci. A noż zrobie w ciągu tygodnia - moje motto życiowe to "zesram sie a nie dam sie".
Przedmioty czysto zawodowe zaczynaja sie człowiekowi podobać kiedy może je do czegoś odnieść, sam nie wiem czy inżynieria maetriałowa pociągałaby mnie tak bardzo gdyby nie noże i pasja z nimi związana. Pozwole sobie na małego offtopa - jaka szkoła Cie dręczyła?
  • 0

budo_jacu$
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 352 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
Technikum Energetyczne (specjalnosc: elektrotechnika, elektronika i automatyka przemyslowa). A ten "straszny" przedmiot trwal tylko pierwsze 2 lata :) .
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Do "custom-makerow"
czytaliscie moze temat: noze "custom" ??
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024