Skocz do zawartości


Zdjęcie

308 rocznica smierci Zumbi


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
72 odpowiedzi w tym temacie

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
GREEN PEACE
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
wosiu jestem pod wrazeniem twojego zaangazowania w dyskusje. mowie powaznie. szczegolnie mnie interesuje skad czerpiesz wiedze na temat historii capo, bo z tego co sie orientuje nie jestes capomaniakiem, a widac, ze wiesz co piszesz. (moze byc na priv)

ps. nie wszyscy mestre capoeira rozpowszechniaja bajki na temat capoeira.
  • 0

budo_$ero$lav
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 545 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:od 2000 nosiciel wirusa capo

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi

3. Wiele wskazuje na to, że tak jak napisałem w innym miejscu, capoeira pochodzi nie z Afryki a od francuskich żeglarzy, którzy gdzieś tak w drugiej połowie XVIII wieku zaszczepili w portach brazylijskich praktykowane przez siebie "jeu de marseillais". Nie można zanegować relacji o tym, że wczesna capoeira była praktykowana głównie przez czarnoskórych dokerów w portach brazylijskich. Początkowo nie miała też żadnych folklorystycznych naleciałości, np. muzyka w capoeirze pojawiła się gdzieś ok. roku 1830...

"Wiele wskazuje" ??? Np. co? Wymień co wskazuje na to skoro jest tego aż tak wiele :P . Wg mnie ta teoria jest wyssana z palca (sam ją wydedukowałeś czy przeczytałeś gdzieś? poważnie pytam), bo nie wiem czemu miałoby tak być. Tym bardziej, że Brazylia była kolonią portugalską, mieszali tam swoje ręce też Holendrzy, ale o Francuzach nie słyszałem. No chyba, że ci chodzi o jakichś tam przypadkowych marynarzy, którzy akurat w Brazylii postanowili szerzyć swoją sztukę walki. I jako biali ludzie nauczyli czarnoskórych tej sztuki, by ci z kolei potrafili nakopać innym białym. Wogóle to, że od Francuzów niewolnicy uczyli się sztuk walk to już jest conajmniej bardzo podejżane. Tym bardziej, że mimo wszystko jednak Brazylijczycy powinni znać prawdę najlepiej (jak było? skąd się wzięła capoeira?), a oni podtrzymują jak to napisałeś "oficjalną politycznie poprawną historię capoeiry".

Zamiast się zapluwać tym, że ktoś tu się ośmiela podważać oficjalną politycznie poprawną historię capoeiry opartą o mity a nie o fakty, może sam byś się wysilił trochę i poszukał, to się okaże że jest dużo poważnych informacji "alternatywnych".

W Internecie jest duuuużo jak to nazwałeś "alternatywnych" informacji, ale trudno czasami je sprawdzić i stąd rodzą się takie teorie jak ta twoja, tak mi się zdaje. I jaki mity miałeś na myśli?
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
Tak mozna by i powiedziec o krasnoludkach, ze to wlasnie one przyniosly capo do brazylii. Jednak jezeli sie tak glebej zastanowic to krasnoludki nie mialy w swojej macierzystej kulturze zadnego elementu capoeiry, o ktorym sie juz zdazylismy uczyc. Z kolei wlasnie wsrod plemion afrykanski znaleziono rozne tance, ktore do capo sa w pewnym sensie podobne. Tak wiec wlasnie dlatego ta teoria nie ma sensu, a nie przez to, ze francuz nie wiedzialby jak do brazylii dotrzec :P

Jezeli juz to mozna mowic o nalecialosciach z innych kultur. Praktycznie caly swiat cos zostawil w capoeirze. Wiele technik zostalo zaczerpnietych ze wschodnich sztuk walki. Byc moze i francuzi maja jakis swoj wklad. Niestety Wo
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
siu nie sprecyzowal jaki

P.S Ku~1 co za cep wymyslil. ze alt+s = [Wyslij] :evil:
  • 0

budo_jata
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
co do Zumbiego, to na treningu Tamandua zadedykowal wtedy rode jego pamieci..
a tak offtopicznie to musze sie tu przyczepic do tego:

..jak myślicie co osiągnął by rząd zabraniająć trenować jakiegoś pokojowego tańca gdzie dwóch pajacy w kółku zrobionym przez innych pajacy machają koło siebie nogami uważając przy tym żeby nie dotknąć się przypadkiem...


wisi mi akurat, co chcial osiagnac rzad, ale od kiedy to uwaza sie zeby mie dotknac przypadkiem??
myslalem, ze uwaza sie, zeby krzywdy nie zrobic..
ale zeby nie dotknac??
bosh!

puent:

nie wiem, co trenujesz i dlaczego, ale o grze w rodzie to pojecia nie masz..
:) ))

AXE!
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
akurat o tych zeglarzach to nie doczytalem. srednio sie z tym zgadzam - pewnie dlatego, ze osoba, ktora zajmuje sie tematem historii capo, nigdy nie wspominala o takim watku ale sie zapytam. tylko wlasnie wosiu, potrzebuje jakies zrodla, na ktorych opierasz swoja wiedze/zalozenia ?
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
Poza tym caly spor toczy sie o to,czy Capo powstalo "juz" w Afryce czy "dopiero" w Brazylii.Mam gazetke "Praticando Capoeira" z 2002 roku(Nr. 17),gdzie glownym tematem wydania jest wlasnie dyskusja o korzenie Capoeiry.

"Capoeira : Brasileira ou Africana?
Saiba tudo sobre suas verdadeiras origens."


M.in. jest wywiad z Mestre Luiz Renato z Beribazu na ten temat.

Mysle wiec,ze teoria o tym,ze francuscy zeglarze zaszczepili swoja walke w Brazylii i ze tak powstala Capoeira jest bledna,bo wszystkie obrzedy i sprawy z Capoeira zwiazane,tzn. candomble,maculele,samba de roda ,wskazuja w duzym stopniu na afrykanskie pochodzenie Capoeiry.Tak jak pisze Golatius,Capoeira jest podobna do wielu tancow afrykanskich i mozna jedynie powiedziec,ze przejela elementy z innych sztuk walki,ale jej korzenie leza w Afryce. :wink:
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
a moglo byc np. tak ze obrzedy zostaly przyniesone z afryki (jak czesc kulturowa) a cala reszta zaczerpnieta od tych zeglarzy? i co wtedy? co bardziej jest capo kultura czy technika? a jak ja bym przy karate spiewal "orly sokoly..." to by byl styl polski czy japonski czy moj?:)
ciezkie tamaty poruszacie
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
hmm, a moze za duzo juz tego denaturatu? :wink:
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi

co bardziej jest capo kultura czy technika?


W Capoeirze technika i kulutra maja te sama pozycje w hierarchi waznosci.Jedno bez drugiego nie dziala :wink: :!: W kazdym razie,jesli ktos koncentruje sie tylko i wylacznie na technice,a zaniecha kulture,nie jest prawdziwym Capoeirista.I to jest jeden z atutow Capoeiry - dla kazdego cos innego.A nie jak Comabat,Krav Maga i inne systemy wojskowe. Tylko kick,fist,kick,block,fist,kick itd. M.in. na tym polega urok Capoeiry.Nie jest monotonna i zawsze mozna w niej odkryc cos nowego.


a jak ja bym przy karate spiewal "orly sokoly..." to by byl styl polski czy japonski czy moj?


Mylisz zasadnicze pojecia.Pochodzenie a zawartosc.O Karate wszyscy wiedza,ze jest z Japonii(Okinawy),tam powstala,tam sie rozwinela i stamtad przyszla do Europy i Ameryki.To,ze jest praktykowana w roznych panstwach,nie znaczy,ze wolno zmieniac jej zawartosc,bo jest pewna tradycja i historia.
Spor o pochodzenie Capoeiry nie polega na tym,czy ma swoje korzenie w Afryce,bo to zostalo udowodnione i to przyjeto jako pewnik,ale o to,czy jako walka powstala juz w Afryce czy dopiero w Brazylii.To,ze niewolnicy stworzyli ja m.in. z elementow swoich tancow plemiennych jest jasne,ale to czy juz wtedy zawieraly one elementy walki nie.Chodzi o to,czy Capo mialo taka forme juz w Afryce,czy zostalo wymyslone dopiero w Brazylii.

I tu masz roznice w odniesieniu do Karate:
Karate pochodzi z Japonii i po prostu stalo sie towarem eksportowym,a o Capo nie do konca wiadomo,czy powstalo w Brazylii,czy juz w Afryce.

Mam nadzieje,ze zrozumiesz o co mi chodzi.To,ze zwiazane z Capoeira obrzedy pochodza z Afryki jest decydujacym pokryciem dla teorii,ze Capo ma swoje korzenie w Afryce.

Mowilem Ci juz kolego,ze w Brazylii prawie kazdy Capoeirista trenuje na tarczach,worku i sparuje light-contactowo. :evil: :evil:

Wierz mi,juz pare razy sparowalem,kopalem w tarcze i uderzalem w worek,zeby wiedziec na czym polega roznica...

Nie mozecie przyjmowac Capoeiry w Polsce do konca jako odzwierciedlenia Capoeiry w Brazylii.Owszem,jak na europejskie standardy Capoeira w Polsce jest na dobrej drodze,ale nie jest do porownania z Capoeira w Brazylii.Tylko tyle.Za krotko mamy Capoeire w Polsce,zeby moc powiedziec,ze jest identyczna do brazylijskiej.Zreszta Combat,Ty nie masz o Capoeirze bladego pojecia,szczegolnie o tej w Brazylii i Twoja krytyka jest bezpodstawna.


Combat nie znasz się. To, że 'zabiłeś' mnie jak walczyliśmy (ty nóż a ja gołe ręce) było spowodowane moja nieznajomością Capoeiry. Inaczej bys przegrał.


Bo sie zesr... ze strachu przed Combatem 8O 8O :) :) .Zreszta "Punisher",jestes taki dobry,czy tylko tak Ci sie wydaje???
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
Pokrecilem z tym cytowaniemOczywiscie pod Combat napisal jest moja wypowiedz :wink:
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
.__.
mam do ciebie prośbe przeczytaj dwa razy zanim coś napiszesz oki??
to była ironia i poziom wiedzy jakim służą osoby które nie były nigdy związane z capo wejź ten opis i podejdź do jakiejkolwiek osoby która kiedykolwiek spotkała się z capo i zapytaj sie co to za sztuka walki kazdy odpowie prawidłowo .__. a ja sam trenuje capo okolo już 1.5 roku
  • 0

budo_jata
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi

.__.
mam do ciebie prośbe przeczytaj dwa razy zanim coś napiszesz oki??
to była ironia i poziom wiedzy jakim służą osoby które nie były nigdy związane z capo wejź ten opis i podejdź do jakiejkolwiek osoby która kiedykolwiek spotkała się z capo i zapytaj sie co to za sztuka walki kazdy odpowie prawidłowo .__. a ja sam trenuje capo okolo już 1.5 roku


przeczytalem z jakies 5 razy..
cale szczescie, ze to byla ironia..
ale wez nastepnym razem chociaz mrugnij.. np tak -->> ;)

:) ))

AXE!
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi

Bo sie zesr... ze strachu przed Combatem 8O 8O :) :) .Zreszta "Punisher",jestes taki dobry,czy tylko tak Ci sie wydaje???


Nie chłopie. Nie widzę szczerze mówiąc osoby która byłaby w stanie obronić się przed nożem - gołymi rękoma - serio! Sam nie jestem w stanie sobie poradzić z atakiem nożem - w większości wypadków "coś" wchodzi... Owo coś jak wiadomo przy nożu WYSTARCZY. I przeciwnik nie musi być fachowcem - wystarczy determinacja, szybkość i parę trików... czy atak z zaskoczenia :!: :!:

W otwartym starciu:

- zwykle ginie mój znajomy - 3 lata krav maga, 5 lat TKD etc.
- zginęło wielu gości na thaiu,
- zginąłą koleś po Combat 56 (zresztą kolejny forumowicz)...
- a wspomniany trener thaia woli nawet nie próbować...

Kto jest chętny- tego zapraszam!

Kto chce powiększyć powyższą listę :twisted:

I to nie przechwałki - tylko smutna rzeczywistość. Wpadnij Piaba - będzie wesoło...
  • 0

budo_puent
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław-kosmos

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
mam prośbe do moda niech zamknie ten temat bo robi się straszny burdel o czy jest ten temat o zumbim a nie o niczym innym można by troche uszanować tą postać...
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
Combat: A gdy juz uklujesz kogos to odrazu game over? Bezsens :) Na filmach nawet z siekiera w plecach ludzie potrafia sobie jakos radzic :/
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
Jeszcze krotko. Trafienie musi byc wyrazne np. ciecie na szyje, mocne trafienie w brzuch etc.
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
Ale panowie!!!

Temat jest o Zumbim.Nie o nozach i technice walki nim. :wink:
  • 0

budo_szczena
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1203 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: 308 rocznica smierci Zumbi
Piaba oszołomie sluchaj Trochim kiedys podawal linka z filmikami do obrony nożem i byly tam bajeczki z Aikido oraz film Paula Vunaka,radze ci go obejrzec i przestac gadac bzdury.......
Combat poszukasz linku?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024