Skocz do zawartości


Zdjęcie

Geneza capoeiry - wersja alternatywna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Geneza capoeiry - wersja alternatywna
Słuchajcie koleżanki i koledzy, jak to właściwie jest z genezą capoeiry? Są różne legendy o niewolnikach z Angoli którzy przybyli z jakimiś swoimi stylami plemiennymi itp. ale czy właściwie jest to coś pewnego? Prawdę mówiąc, z tego co mi wiadomo, to w Afryce nic takiego nie przetrwało... Są różne plemienne odmiany zapasów, walki kijem czy włócznią ale nie ma żadnych stylów uderzanych i kopanych. Chyba też nie ma żadnych wiarygodnych relacji historycznych że coś takiego istniało chociaz niektórzy operują jakimiś nazwami ale wygląda, że to historia dorabiana na siłę... Kiedyś spotkałem się z takimi twierdzeniami ludzi od savate, że to XIX-wieczni żeglarze francuscy zaszczepili w portach brazylijskich swój styl, który potem zaczął się samodzielnie rozwijać. Można powiedzieć że każda sójka swój ogon chwali, ale... savate jest znane i dobrze udokumentowane już od XVIII wieku i, tak jak w Afryce nie ma nic capoeiropodobnego, to okazuje się, że po drugiej stronie Afryki, na wyspie Reunion będącej byłą francuską kolonią, jest merengui, dosyć dokładny odpowiednik capoeiry! Może coś w tym jest...



Wosiu
  • 0

budo_faolinar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Geneza capoeiry - wersja alternatywna
w Afryce np. taniec zebry - n'golo , rytułał efunda czy batuque - to ta podcinanka...
  • 0

budo_dieselp
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Siemianowice Śląskie
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Geneza capoeiry - wersja alternatywna
...co do Merengue (tak sie to raczej pisze) to cos kiedys slyszalem - chyba przetrwalo juz praktycznie tylko jako taniec (w Brazylii i Dominikanie)...
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Geneza capoeiry - wersja alternatywna

...co do Merengue (tak sie to raczej pisze) to cos kiedys slyszalem - chyba przetrwalo juz praktycznie tylko jako taniec (w Brazylii i Dominikanie)...


Diesel, Diesel.... Taniec to owszem, jest taki i się nazywa marenga, natomiast merengui czy merengue (chyba obydwie pisownie występują) to taka capoeira z Reunion, widziałem na filmie, laik nie odróżni tego od capoeiry.

Co do tańców zebr i innych rytuałów to ma to mało wspólnego z walką, o batuque nie słyszałem, kwestia czy to rzecz tradycyjna czy jakiś nowy wymysł bo takie w Afryce też bywają.

Teorię o pochodzeniu capoeiry od francuskich żeglarzy potwierdza jedna ważna rzecz. Otóż savate na początku XIX wieku to były dwa różne style:
savate właściwe z Paryża, na początku stosujące głównie niskie kopnięcia w golenie, kolana i krocze oraz ciosy dłonią, np. w gardło a z czasem przyjmujące też techniki boksu angielskiego (ktore poźniej przekształciło się w tzw Boks Francuski Savate) oraz jeu marseillais (grę marsylijską) z Marsylii. O ile savate paryskie było bardziej "uliczne" to jeu marseillais , zgodnie z nazwą, bardziej "zabawowe". Otóż jeu marseillais praktykowane przez dokerów marsylijskich i żeglarzy z południa Francji charakteryzowało się dużą ilością widowiskowych wysokich kopnięć, zwłaszcza obrotowych, oraz licznymi podparciami jedno- lub dwuręcznymi o ziemię, ściany itp. oraz różnymi akrobacjami. Podparcia były o tyle pomocne, że często ćwiczono to podczas rejsów na chybotliwych pokładach żaglowców. Widziałem stare ryciny pokazujące takie walki na pokładach, i coż, gdyby nie to, że walczący byli biali, wyglądałoby to na czystą capoeirę. Wszystko to wskazuje więc jednak na inwencję białych, czarni pomimo różnych modnych a kłamliwych teorii, niestety nie stworzyli nigdy nic zaawansowanego. No taki już ich urok :) A więc, są bardzo poważne argumenty na to, że capoeira wywodzi się z Europy!


Wosiu
  • 0

budo_sabiá
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 69 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:BBZ zerodwadwa

Napisano Ponad rok temu

Re: Geneza capoeiry - wersja alternatywna

Diesel, Diesel.... Taniec to owszem, jest taki i się nazywa marenga, natomiast merengui czy merengue (chyba obydwie pisownie występują) to taka capoeira z Reunion, widziałem na filmie, laik nie odróżni tego od capoeiry.


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

tak mial wygladac poprzedni..
  • 0

budo_wosiu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1070 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: Geneza capoeiry - wersja alternatywna
Ups, przepraszam, pisałem z pamięci, to z Reunion nazywa się moringue.
Natomiast taniec merengue z Dominikany to jak rozumiem to samo co taniec marenga lub merenga, takie nazwy występują najczęściej w Polsce i Europie. Być może merengue to nazwa oryginalna a marenga lub merenga to nazwy przyswojone. A może to inne tańce, nie wiem, marenge najczęściej w klubach tanecznych uczą i wykonują razem z salsą i mambo.


Wosiu
  • 0

budo_krymzon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 23 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ADG Mazowsze

Napisano Ponad rok temu

Re: Geneza capoeiry - wersja alternatywna
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Polecam link photos po prawej.

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Ja tej mowy nie rozumiem, ale może ktoś...
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: Geneza capoeiry - wersja alternatywna
Autor tesktu mowi o tym,ze Moringue jest wizualnie podobne do Capoeiry,ale w odroznieniu od Capo jest tylko tancem i chodzi w nim tylko o to,zeby uzupelniac ruchy partmera i zeby tworzyc w ten sposob calosc.Chodzi w Moringue o estetyke,plynnosc, a nie ma w niej elementow walki jak w Capo.Nie zmienia tego fakt,ze tancerze nosza biale spodnie,podobne do Abad i graja na bardzo podobnych instrumentach.Moringue w odroznieniu od Capoeiry jest "tylko" tancem.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024