Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
Judocy chwytają za rękaw i kołnierz, chcąc poprzez wychylenie pozbawić przeciwnika równowagi, a następnie podhaczyć go lub rzucić nim. Judo ma opinię dość skutecznego stylu - zimą wszyscy chodzą w kurtkach, za które można chwycić, a upadek z wysokości na chodnik jest z reguły bardzo bolesny. Ale zanim wykonamy jakąkolwiek technikę, musimy chwycić. Jak wg. Was wyglądałaby następująca sytuacja - judoka chwyta człowieka, ktory ćwiczy boks tajski. Chcąc chwycić właściwie odsłania krocze (kopnięcie kolanem), korpus (kopnięcie kolanem, uderzenie łokciem, pięścią), twarz (uderzenie łokciem, pięścią, czołem). Kto ma większe szanse wyjść cało ze starcia w takim dystansie?
  • 0

budo_randori
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 552 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
Ehh z tego co czytam,to jednak barzdiej teoretyk niż praktyk?
Chodzby takie UFC, gdyby rzuty i obalenia z klincz nie były by skuteczne
To walka cały czas toczyła by się w stójce.
A kopnąć w krocze wcale nie jest przecierz tak łatwo
Pozdrawiam
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
No tak, tylko że sposób, w jaki przeciwnika sprowadza się do parteru w UFC różni się od tego, w jaki się to robi w judo. Ja nie twierdzę, że łatwo jest pozostać w stójce (wręcz przeciwnie :twisted: ). Po prostu mam wątpliwości co to skuteczności technik typowych dla judo, kiedy dojdzie do spotkaniaz osobą, która ma dobrze opanowany klincz.
Moje pytanie jest skonstrowane w ten sposób, że od razy zakłada teoretyzowanie. Ale faktem jest, że nie jestem (póki co :twisted: ) ani wybitnym judoką, ani też tajskim bokserem. Od niedawna ćwiczę kick-boxing, teraz dodaję judo. Czasem z bratem walczymy w formule "vale tudo-podobnej", ale takie sparinigi nie odpowiadają niestety na wszystkie pytania.
  • 0

budo_kubutek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 606 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:że znowu?

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
Jak było tysiąckroć pisane wszystko zalezy od czlowieka.
Nie da się teoretyzować, poza stopniem wytrenowania obu panów ważne są czynniki chwili.
Czy judoka oberwie z kolanka w krocze jeżeli będzie chciał gościa majtnąć o ziemię?
Otóż zależy to od tego czy ktoś go nauczył ze taka sytuacja może się zdarzyć, może facet już oberwał w takiej sytuacji i teraz będzie stawał inaczej?
Poza tym kto judoce, aikidoce czy tai chi-iście zabroni skrócic dystans i sypnac boksera po oczach przed rzutem? A potem "zgodnie ze sztuką" wykonać dowolną technikę.
A może bokser bedzie przygotowany że on tak może się zachować......... :)
Teoria dobra rzecz 8)
Możnaby się zastanowić też czy jak jeden z panów sypnie drugiego to czy tamtemu kredki z plecaka nie powypadaja.
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło

sposób, w jaki przeciwnika sprowadza się do parteru w UFC różni się od tego, w jaki się to robi w judo.

Po prostu mam wątpliwości co to skuteczności technik typowych dla judo, kiedy dojdzie do spotkaniaz osobą, która ma dobrze opanowany klincz.

wiesz, co?

bez obrazy, ale z tego, co piszesz, wynika, ze nie bardzo wiesz, jak wygladaja "techniki typowe dla judo", wiec wydaje mi sie, ze moglbys sobie na razie to teoretyzowanie darowac.
niewiele wnosi, a tylko Ci czas na trening zabiera.

pytales o to trenera? popros moze swojego trenera od judo o "lekcje pogladowa" - na 100% da Ci wiecej, niz pietnascie dlugich topikow na BUDO.

pozdrawiam
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło

No tak, tylko że sposób, w jaki przeciwnika sprowadza się do parteru w UFC różni się od tego, w jaki się to robi w judo.

Wydawało mi się, że wszędzie i zawsze robi się to przez przesunięcie środka ciężkości przeciwnika poza punkty podparcia :)
Różnice po części wynikają z regulaminu, w judo nie wolno łapać za jedną nogę (ale morete-gari spokojnie w UFC obejrzysz) . Co nie znaczy, że jak poza matą judoka złapie tylko jedną nogę to stanie bezradny. Ale judocy nie lubią padać do nóżek :wink: mają masę innych technik, żeby przeciwnik padł.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło

No tak, tylko że sposób, w jaki przeciwnika sprowadza się do parteru w UFC różni się od tego, w jaki się to robi w judo. Ja nie twierdzę, że łatwo jest pozostać w stójce (wręcz przeciwnie :twisted: ). Po prostu mam wątpliwości co to skuteczności technik typowych dla judo, kiedy dojdzie do spotkaniaz osobą, która ma dobrze opanowany klincz.

Proponuje zapoznanie się z walkami Yoshidy. Typowy Judoka, zobacz jak łatwo przewraca przeciwników w Pride. Nawet taki kozak jak Silva latał na glebę przy każdym klinczu. Sorry JE, ale faktycznie wychodzi na to, ze twoje pojęcie o Judo jest dość mizerne i stąd to pytanie. :wink:
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło

Różnice po części wynikają z regulaminu, w judo nie wolno łapać za jedną nogę (ale morete-gari spokojnie w UFC obejrzysz) . Co nie znaczy, że jak poza matą judoka złapie tylko jedną nogę to stanie bezradny. Ale judocy nie lubią padać do nóżek :wink: mają masę innych technik, żeby przeciwnik padł.

serio nie wolno? a to mnie zdziwiles.

a to: Dołączona grafika sie nazywa kibisu gaeshi i jest posrod "67 official throws of Kodokan" (wzialem ze strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

w ostatnim, albo przedostatnim JSJ, z ktorego tlumaczylem swego czasu te rozne duperele, roznego rodzaju "Beingreifer" to sa "techniki numeru", nie pamietam japonskich nazw.

i jest sporo zdjec z zawodow (EM, WM), jako przykladow, tylko wiekszosc wyglada raczej, jak morote gari, ale ze zlapaniem tylko jednej nogi (czyli z wejsciem barkiem w przeciwnika, a nie tak, jak w tym kibisu gaeshi na obrazku).

nie mam teraz pod reka przepisow - a nie chce mi sie szukac, ani grzebac - ale jestes pewny?
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
JE ile razy mam powtórzyć - że takie dyskusje w kontekście ulicy to BEZSENS I GŁUPOTA? Czemu - pomyśl i poczytaj przyklejone w ULICY.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło

nie mam teraz pod reka przepisow - a nie chce mi sie szukac, ani grzebac - ale jestes pewny?

Nie jestem. Trener nam zabraniał, ale może tu chodziło o bezpieczeństwo młodzików, albo żeby nie usiłowali wygrywać przez wyrywanie nóg ze stawu :D
Słuchaliśmy trenera - jego słowo było prawem :roll:
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło

nie mam teraz pod reka przepisow - a nie chce mi sie szukac, ani grzebac - ale jestes pewny?

Ty masz rację i trener miał rację. Znalazłem w karach
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

xii) From a standing position, to take hold of the opponent's foot/feet, leg(s) or trouser leg(s) with the hand(s), unless simultaneously attempting a throwing technique.

Czyli na ile kumam można rzucać za nogi lub nogę, ale urywać i trzymać bez techniki nie wolno .
  • 0

budo_rybak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło

unless simultaneously attempting a throwing technique.
Czyli na ile kumam można rzucać za nogi lub nogę, ale urywać i trzymać bez techniki nie wolno .

i o to chyba chodzi - a przynajmniej ja tez to tak rozumiem ;)

BTW - czy Tobie tez sie ten obrazek nie wyswietla, ktory wrzucilem?
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło

BTW - czy Tobie tez sie ten obrazek nie wyswietla, ktory wrzucilem?

Nie wyświetlał, ale jak byłem na Judo Info i trafił do cache przeglądarki, to teraz jest. OK
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
1. judoka moze rownie dobrze rzucic gdy ktos go bedzie probowal np. kopnac. na k1 widzialem raz walke goscia z thaia z takim z jj i mimo ze podciecia w k1 nie sa punktowane to ten z thaia ladnie latal. a potem to juz nawet bal sie nogi dfo kopniecia podniesc
2. mozna przeciez skrocic dystans z garda a chwycic juz pod koniec
3. w judo nie wolno przytrztymywac bez techniki nog rak pasa itp chyba ponad 5 sekund
4. a przepisy w judo i tak sie co jakis czas zmieniaja, dochodza nowe dozwolone rzuty, jakichs sie zabrania itp.
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
Miałem po prostu nadzieję na to, że tak dyskusja pójdzie w inną stronę. Liczyłem na to, że doradzicie mi, co robić, żeby podczas próby wykonywania rzutu/podhaczenia nie nadziać się na np. łokieć. Wcale nie chciałem kwestionować skuteczności judo.
- Kubutek napisał - "wszystko zalezy od czlowieka."
Myślę, że nie wszystko. Niemało, nawet można się powiedzieć, że dużo. Ale nie wszystko.
- kinboshi napisał - "bez obrazy, ale z tego, co piszesz, wynika, ze nie bardzo wiesz, jak wygladaja "techniki typowe dla judo, wiec wydaje mi sie, ze moglbys sobie na razie to teoretyzowanie darowac."
Nie obrażam się. :-) Już napisałem, że nie mam właściwie żadnego doświadczenia w rzucaniu, dlatego pytam. Sparingi z bratem nie rozwiały wątpliwości, bo staramy się nie uderzać z całej siły i bardzo uważać przy upadkach (Niestety - brak rękawic do grapplingu, ochraniaczy na łokcie i kolana, a także materaca.). Po prostu proszę o radę.
- mkimura napisał - "Proponuje zapoznanie się z walkami Yoshidy. Typowy Judoka, zobacz jak łatwo przewraca przeciwników w Pride."
Nie miałem niestety jeszcze okazj, ale jak najszybciej postaram się nadrobić zaległości.
- Combat napisał - "JE ile razy mam powtórzyć - że takie dyskusje w kontekście ulicy to BEZSENS I GŁUPOTA?"
Combat, nie musisz powtarzać. Nie bój się o mnie, rozumiem, że wiedza teoretyczna nie jest warta tyle, co ta będąca wynikiem doświadczenia. Jednak zapytałem i pozbawiono mnie wątpliwości - judoka ma duże szanse na wykonanie swojej techniki. Czyli nie taki znowu bezsens i nie taka wielka głupota.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
NIE, NIE ROZUMIESZ :X

Na ulicy jak jest jeden fachowiec od czegokolwiek jako przeciwnik to już jest niezwykłe, a żeby było dwóch i konfrontacja - to praktycznie NIEMOZLIWE!!! (i to jeszcze jeden uderzacz, drugi chwytacz). Rozumiesz? W kontekście TURNIEJOW, różnych pojedynków wcześniej zaaranżowanych - OK, ale w kontekście ulicy to bezsens.
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
Rany, ale się czepiasz, człowieku. Więc wyobraź sobie, że spotykają się dwie osoby mające jakieś pojęcie o walce. Teraz lepiej? Przecież nie będę rozważał każdego wariantu, dlatego podaję przykłąd - np. judoka vs. np. thai-bokser. :evil:
  • 0

budo_dareczo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 96 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
jaka klutnia :? :? tragedia
  • 0

budo_john echevarria
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 482 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
No nie przesadzaj. :wink:
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Rzuty i podhaczenia vs. kolana, łokcie i twarde czoło
what the fuck ya’ sayin’?

Może czytaj co piszę?! W ogóle KAZDY WARIANT w kontekście ulicy to bezsens.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024