Skocz do zawartości


Zdjęcie

Bali-song - prośba o radę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

budo_jabar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Bali-song - prośba o radę
Mam nowego bali-songa BM 42S :D
W porównaniu do modelu bazarowego, którym wcześniej się bawiłem :) , ten nóż nie ma żadnych luzów wtedy gdy jest zapięty. Bardzo mi się to podoba :) . Jednak większość zabawy powinno być przy machaniu nim, a tutaj mam problem: sprawa wygląda tak jakby rączki były za mocno przykręcone do ostrza – nie chodzą płynnie – a w zasadzie dotyczy to latch handle , jakby się zacierało ... muszę ręcznie łączyć rączki :evil:
No i nie wiem jak temu zaradzić :(
Czy to normalne przy nowej sztuce?
Czy poluzować śruby?
Czy może podkładki same się wyrobią (ale kiedy)?
Czy może zastosować jakiś smar?

Będę wdzięczny za radę.
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
gratuluje balisonga, wreszcie jakis kolega po fachu :)

No wiec tak:

Balisong bedzie ciezko chodzil przez kilka dni bo fabrucznie jedt dosc dobrze skrecony, przypadkiem nie probuj poluzowac srub bo sa pokryte loctitem i moglbys zerwac gwinty (albo zerwac loctite a wtedy pare min manipulacji i sruby beda sie odkrecac). Po prostu naloz troche militec-1 albo innego lubrykantu i poczekaj az noz sam sie rozchodzi. A i kup sobie zawczasu dobre wkretaki torx (nr 6 i 8 ) bo po jakims czasie sruby sie poluzuja, bedziesz musial zdjac stary loctite i nalozyc nowy. Moj juz sie luzuje powoli i musze kupic wkretaki i loctite i dokrecic.
  • 0

budo_jabar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
Dzięki Vince vel Vince_PL :)
prawdę powiedziawszy właśnie na Twoją radę czekałem :) mając już dwa balisongi BM wiesz czego się po nich spodziewać 8)

a już chciałem brać się za śruby... :?
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
Moje alternatywne ego zostalo zdemaskowane :)

Ciesze sie, ze moglem pomoc, zagladaj na bladeforums bo tam naprawde wiele mozna sie dowiedziec, a no i polecam zamowic darmowa probke militec-1 :)

p.s. gdzie kupowales noz ? spring latch czy t ?
  • 0

budo_jabar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę

p.s. gdzie kupowales noz ? spring latch czy t ?


kupowałem w New Graham Knives: po tygodniu od zamówienia miałem nóż u siebie - pochewka BM i zestaw plastrów :) z napisem "You're Gonna Need'em!" :wink: w komplecie.

Wziąłem BM42S ze standard latch - właśnie ostrze serrated sobie wcześniej upatrzyłem- nie wiem czy serrated robią ze spring latch :?:

Czy duża jest różnica w użytkowaniu między standard latch, a spring latch :?:
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
Z tego, co sie orientuje serrated tez sa ze spring latch, wiec zalezy na co sie trafi. Spring latch to zajebista sprawa, zaczepu sie praktycznie nie czuje a i otwieranie czaderskie. Ale to tylko taki gadzet, jako ze oba modele maja latch gate to to czy masz standardowa czy spring jest jedno i to samo :)

ahh jeszcze jedna roznica, modele ze spring latch maja nowszy model rekojesci, bardziej owalny, kwestia gustu, ja wybralem balki ze spring bo bardziej podobaja mi sie te nowe...

A te plastry od NG Ci sie przydaja, ja moich jeszcze nie uzylem ale i tak lapy pociete mam niezle :)
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
2 male pytanka:
bali jest dla Was glownym nozem, czy to tylko dodatek/taki-fajny-noz-do-zabawy? (Vince maniaku nie pisz, znam juz odpowiedz:) )
po jakim czasie uzytkowania chinskiego za 13zl przerzuciliscie sie na rasowe bm?
pytam tak z ciekawosci, bo gdy bede mial te 100$ to wybiore z oferty bm cos innego...
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
przerzucilem sie po miesiacu bo akurat bylem przy kasie... ach, mialem nie odpisywac :)
  • 0

budo_jabar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 127 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pruszków

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę

ahh jeszcze jedna roznica, modele ze spring latch maja nowszy model rekojesci, bardziej owalny, kwestia gustu, ja wybralem balki ze spring bo bardziej podobaja mi sie te nowe...


w takim razie nie byłem świadomy różnic - zdałem się na ślepy traf i... jak na razie nie żałuję.
Dzisiaj użyłem Multi-Tool Oil Victorinox'a (militec-1 nie było, a i tanie to to podobno nie jest) i teraz motylek śmiga cudnie :)

ad Kaligula:
Moje bali kupiłem jako nóż dodatkowy, chociaż nie wykluczam wykorzystywania go, przy okazji, jako nóż użytkowy - dlatego właśnie wybrałem ostrze serrated. Jako EDC używam BM ARES'a.
Teraz czas na jakiegoś figtera 8) ale już raczej nie BM :wink:
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
dzięki za odpowiedzi
tobie też Vince - mimo wszystko... :) :) :)
jak uzbieram te 120$ to zdaje się też wypróbuję to wychwalane New Graham...
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
jabar militec-1 kosztuje okolo 67 zl. za 0,25l. (Do kupienia w Polsce) Ale mozesz po prostu zamowic darmowa probke z ich amerykanskiej strony (mi przyslali 2 buteleczki w sumie dajace ok 100ml) ktora starczy na lata...
  • 0

budo_mindrazor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 240 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Crystal Lake

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
No wlasnie mam pytanie, sam bawie sie ruskim balisongiem ,ale nie wiem czy kupujac noz za ok 100-400$ zdecydowalbym sie na balka i chcialem zapytac jak wyglada ciecie czegokolwiek takim nozem? tzn jak spisuje sie w praktyce jako noz a nie zabawka?
Pozdrawiam
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
Spisuje sie tak, jak spisywac powinien noz wykonany z dobrej jakosciowo stali 440c. o ksztalcie takim, jaki sobie wybierzesz :)
Naprawde nie rozumiem czemu niektorzy nie traktuja balisongow jako pelnoprawnych nozy. To, ze mozna je bajerancko otwierac itp. nie rzutuje przeciez w praktyczne wykorzystanie...
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
Jeszcze dla przykladu: taki np tachyon albo dragonfly mozna bez problemu ogolic sobie wlochy z reki (chyba ulubiony test wszystkich :) )
Zas po Bladeforums kraza fotki osob, ktore np chwycily za niewlasciwa raczke czy zbily sobie noz w ramie...
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę

Naprawde nie rozumiem czemu niektorzy nie traktuja balisongow jako pelnoprawnych nozy. To, ze mozna je bajerancko otwierac itp. nie rzutuje przeciez w praktyczne wykorzystanie...


1. właśnie bajeranckie otwieranie... rok temu kupiłem motylka. Ok, troche się pobawiłem, już fajnie wychodziło, ale złamałem go naprawiając młotkiem w imadle :) psuj ze mnie :) i jak kupiłem drugi po 2 miesiącach bez treningu, to wychodziły tylko proste techniki :( .
a jak chciałem otworzyć szybko, to leżał pod nogami. wniosek: nie ćwiczysz regularnie - nie otworzysz go szybko i pewnie. a poza tym co gdy będziesz miał rękawiczki?
2. bali ze względu na swoją konstrukcję mają wąskie głownie - szlif musi być prowadzony pod większym kątem - gorzej tnie. tak ogólnie to nie mają zbyt użytkowego profilu. a jak często możesz pociąć kogoś zamiast naostrzyć ołówek?
i tak lubię motylki, ale folder jest dla mnie bardziej pewny w otwieraniu
za 180$ to bm produkuje taaaakie maszyny z 154cm
podsumowanie: wolałbym kupić coś innego, co nie znaczy że Cie nie rozumiem.
pzdr
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
... i znow ten nieszczesny goniacy za mnie olowek, Jacu$ pewnie wie o co mi chodzi :)

Ale na powaznie, zgadzam sie ze wszystkim, co napisales, otwieranie balisonga wymaga nieco praktyki, profil glowni (zwlaszcza mojego podstawowego balka - spear) nie za bardzo nadaje sie do typowo survivalowych zadan. Ale smiem twierdzic ze olowek bym naostrzyl :)
Dla mnie noz sluzy najczesciej najprostszum zadaniom: a to koperte otworzyc, a to jablko na pol przekroic.... Oczywiscie dobry folder spelnilby te zadania pewnie nawet lepiej, ale jakos mam uprzedzenia do skomplikowanej mechaniki. A tu sprezynka peknie, a tu liner sie przetrze... Balisong to raptem 3 kawalki metalu i 2 sruby :)

Ale dosc tej autoreklamy, podsumowujac: dla przecietnego, studenciny balisong na EDC jak najbardziej sie nadaje i polecam. (choc w glebi serca marzy mi sie Busse Active Duty ech)
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
dla mnie bali zawsze będzie miał pewniejszą "blokadę" od każdego foldera (choćby z tego powodu, że psychicznie lepiej się czuję)

nie wątpię że jesteś w stanie naostrzyć ołówek nawet lekko podostrzoną siekierą

:) :) :) ołówek :) :) :)
:wink:

a gdzie ty masz sprężynkę w folderze innym niż kershaw+speed safe :?:
pzdr
  • 0

budo_malcolm_xx
  • Użytkownik
  • Pip
  • 24 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę

a gdzie ty masz sprężynkę w folderze innym niż kershaw+speed safe :?:
pzdr

A np. Camillus CUDA DOMINATOR i CUDA AFTERMATH
Chyba ze sie nie znam to mnie poprawcie pozd
  • 0

budo_vince
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4029 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
sprezynke znajdziesz we wszystkich folderach auto :)
Zreszta zostawmy juz ja w spokoju bo na upartego spring latch to takze sprezyna.
Chcialem napisac ze folderom nie ufam :)
  • 0

budo_kaligula
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 889 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Bali-song - prośba o radę
OK, OK PRZECIĘTNY folder poza wyjątkami potwierdzajcymi regułę nie ma sprężynek - to też zostawmy w spokoju :)
też bardziej ufam bali...
pzdr
foldery auto, ale wymyśliłeś Vince. jest jakieś auto bez sprężynki :?: nawet syrenka ma resory :-) :D :) :lol: :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024