Historia Shotokan
Napisano Ponad rok temu
"Karate ni sente nashi" to wcalenie nie sentencja Funakoshiego. W swoim tekscie jaki ukazal sie po raz pierwszy w okinawskiej gazecie "Ryukyu Shinpo" w 1914 roku Azato Anko pisze: "Od dawnych lat napominano nas" karate ni sente nashi". Ze wzgledow wychowawczych male dzieci poucza sie tymi slowami " (Jest to moje swobodne tlumaczenie)
Napisano Ponad rok temu
artykuł powstał dawno temu, coraz więcej nowych wątków powoli wychodzi na światło dzienne. Ukazała się profesjonalnie napisana historia Shotokan... Powstawał na podstawie dostępnej literatury, polskiej angielskiej, artykułów w Internecie. Nie jest obarczony błędami, są też pewne niedopowiedzenia. Od kilku lat nie był aktualizowany.
jan111
najprawdopodobniej masz racje, zresztą Funakoshi sam mówił często że taki sens karate przekazywał mu Itosu.
Napisano Ponad rok temu
Pierwsza bardzo ważna sprawa Gichin Funakoshi nigdy nie był formalnie uczniem Anko Itosu, w swojej książce Karate Jutsu tylko wspomina że trenował u Anko Azato i miał do czynienia z mistrzem Shishu ( okinawańskie nazwisko Itosu), ale nigdy, że był jego formalnym uczniem.
Jesli uwzględnimy że Azato zmarł w 1906 roku i Funakoshi miał jego zgodę na nauczanie karate, i również to, że nie znamy innych uczniów Azato, oznacza to że Funakoshi w sposób bardziej lub mniej formalny otrzymal Menkyo Kaiden mistrza Azato i był jego oficjalnym następcą. czyli właściwie juz wtedy musiał być mistrzem w szkole Azato, w momencie śmierci Azato, Funakoshi już miał za sobą około 30 lat praktyki karate, a właściwie To-Te.
Generuje to pewne komplikacje. Oznacza to, że katate japońskie jest linią przekazu mistrza Azato. Natomiast okinawańskie mistrza itosu.
Pozostaje pytanie skąd się wzięły kata Itosu w szkole Funakoshi. Są trzy wyjaśnienia i trzy drogi. Po pierwsze Azato i Itosu byli przyjaciółmi, więc Itosu musiał znać Funakoshi, w momencie kiedy wprowadzano To-te do szkół na Okinawie Funakoshi był jedną z osób odpowiedzialnych za to z ramienia Itosu, więc siłą rzeczy wtedy musiał poznać kata Pinan mistrza Itosu. Sprawa druga. Najprawdopodobniej Itosu przed śmiercią zobowiązał swojego następcę Kenwa Mabuni do nauczenia niektórych kata z jego szkoły. Dochodzimy do kata Hkaku lub Hakutsuru. Można sie spotkać z określeniem, że Funakoshiemu odmówiono nauki tego kata. Sprawa jest o tyle ciekawa, że Mabuni nauczył go kata Unshu, które jest o wile bardziej zaawansowane, a ze względu na to że miał ograniczony czas i te dwa kata są podobne, ograniczył się do Unshu. Ostatnia droga, to syn Gichina Funakoshi , Yoshitaka (Gigo). Gigo był jednym z najmłodszych uczniów Itosu. Niestety nie ma żadnych informacji na temat trenigów własnej szkoły Gichina Funakoshi na Okinawie. Nie wykluczone, że był kimś w rodzaju instruktora w szkole Itosu, co mogą potwierdzać pewne sformuowania z jego ksiązki Karate-Do Moje życie.
Coś warto by wspomniec o książkach wydanych o karate i sztukach okinawskich przed II wojna światową.
1. Gichin Funakoshi Karate-Jitsu 1922
2. Choki Motobu Okinawan Kempo Tode-jutsu. Kumite-hen 1926
3. Nisaburo Miki Mizuho Takada Kempo Gaisetsu 1930
4. Choki Motobu Watashi-no Tode-jutsu 1932
5. Kenwa mabuni Kempo Karate-do. Sepai-no-Kenkyu 1934
6. Chojun Miyagi Karate-do Gaisetsu 1934
7. Genwa Nakasone Goshin Kempo Karate-do Nyumon 1938
Większośc z nich mozna nabyć współczesnie, przetłumaczone na angielski.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0
0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
gdzie karate dla dorosłych
- Ponad rok temu
-
Zawody KK w Chełmie 11.XI.2003
- Ponad rok temu
-
hiza geri
- Ponad rok temu
-
Jerzy Milkowski - Karate
- Ponad rok temu
-
lekarz sportowy
- Ponad rok temu
-
!!! KURS TRENERA II KLASY W KARATE w Warszawie !!!
- Ponad rok temu
-
!!! Kurs Instruktora Sportu - Karate w Warszawie !!!
- Ponad rok temu
-
Gdański Klub Karate Kyokushin - sensei Bogdan Jeremicz
- Ponad rok temu
-
Międzynarodowy Turniej Shidokan w Zgorzelcu
- Ponad rok temu
-
Filmy z walki - linki
- Ponad rok temu