Skocz do zawartości


Zdjęcie

czy są w kung fu dany???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

czy są w kung fu dany???
znam gościa, który ma jakoby dany w kung fu, możecie mi wyjaśnić czy to nie jest jakiś przekręt., bo mnie się zawsze wydawało, że w kung fu nie ma danów.[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] patrzcie na post mafoxa

pozdro from Szczecin City
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy są w kung fu dany???

znam gościa, który ma jakoby dany w kung fu, możecie mi wyjaśnić czy to nie jest jakiś przekręt., bo mnie się zawsze wydawało, że w kung fu nie ma danów.[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] patrzcie na post mafoxa
pozdro from Szczecin City


Najpierw krótko o konkretach, czyli opisanym tam przypadku.

6 dan w Chan Shaolin Si i Dju Su.

To jest tak - jest sobie taki mongolski książę, który w dzieciństwie mieszkał w Chinach, a później jakiś czas przebywał w Azji Południowo-wschodniej, aż wreszcie z przybranym ojcem - Holendrem osiadł w Holandii i mieszka tam do dzisiaj.

Uczył on się czegoś w dzieciństwie w Chinach, później na Malajach uczył się kolejnych rzeczy chińskiego pochodzenia, z malajsko-indonezyjskimi wpływami. Uczył się tam podobno też jakichś wojskowych combatów. Zahaczył też m.in. o taekwondo, goju-ryu, i bardzo dużo jiu-jitsu (w tym w dużej mierze już po przyjeździe do Europy).

Chan Shaolin Si i Dju Su to dwie syntezy tego czego się uczył. W Holandii i Niemczech wykształcił wielu uczniów. Jako, że był pod dużym wpływem jiu-jitsu, wprowadził stopnie wzorowane na japońskich.

W latach osiemdziesiątych bacia Brudny z Pszczyny, nawiązali kontakt z niemieckimi przedstawicielami tych systemów i dostali pierwsze stopnie dan (toan brzmiące bardziej z południowochińska).

Później to już działalność Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk Walki z R. Muratem jako prezesem, i w jej ramach nadawane coraz wyższe dany, do 10 włącznie.

To tak dla wyjaśnienia skąd się mogły wziąć te dany, i jakie to konkretnie kung-fu.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: czy są w kung fu dany???
To tak w wushu o ile mi wiadomo tym sportowym sa jakies duangi czy cos, natomiast ten pan co dales linka to o ile sie nie myle na forum kf juz o jego stylu bylo troche powiedziane i byc moze bym tego nie laczyl od razu z kung fu a na pewno traycyjnym- hehe jestem trollem:)
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: czy są w kung fu dany???
ooo widze ze dacheng zadzialal wedlug maksymy kiedy ja stoje on stoi kiedy on sie ruszy ja juz mam mu piache na paszczy:) Czyli jak tylko nacisnalem wyslij to juz post dachenga byl:) Prosze o wykasowanie w takim razie moich 2 postow z tego topica :oops:
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: czy są w kung fu dany???
dzięki Dacheng za wyjaśnienia, czyli co, ten gościu jest trollem czy nie?, bo te towarzystwo wzajemnej adoracji to jego koleżki a tam się dany przyznanje za ukłony i przytakiwanie głową.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy są w kung fu dany???
Trochę ogólniej teraz.

1. Generalnie w Chinach w ramach szkoły sztuki walki nie stosowano stopni. Powszechny był natomiast system "rodzinny", hierarchi starszeństwa. Kto rozpoczął naukę wcześniej w danej szkole, był "starszym bratem", kto później "młodszym bratem". Nie miało to nic wspólnego z poziomem zaawansowania. Oprócz tego istniał podział na "zwykłych uczniów" i "uczniów wewnętrznych". "Uczeń wewnętrzny" to jakby wyższy stopień, bo tylko niektórzy z uczniów mogli nimi zostać (na podstawie oceny nauczyciela lub np. pokrewieństwa), i być w ten.sposób uprawnionymi do pelniejszego poznania systemu. Spośród "uczniów wewnętrznych" nauczyciel wybierał jednego lub kilku, którzy (z powodu wiedzy, zdolności, pracowitości, lojalnosci lub pokrewieństwa) byli szczególnie faworyzowani. Zwykle jeden był traktowany jeszcze szczególniej i on zostawał spadkobiercą nauk danego nauczyciela. To tak z grubsza. Ponieważ szkoła (czy caly styl) to bylo kilka, kilkanaście, może kilkadziesiąt osób, taki system był jak najbardziej wystarczający.

2. Obecnie, gdy sztuki walki są szerzej popularyzowane, czasem wprowadzenie jakiegoś systemu stopni staje się konieczne, a czasem jest chwytem marketingowym (bo laicy, którzy slyszeli o danach, z nieufnością podchodzą do czegoś, gdzie danów nie ma, no i zawsze jest jakiś sposób, zeby sobie dana jak najwyższego nadać, a wtedy naiwne dzieci się cieszą, że ćwicza u 10 danowca).
W niektórych szkołach stosuje się zmodyfikowany system "starszych i młodszych braci", z tym, że teraz tytuly te określają stopien, a nie różnice w stażu treningowym, jak tradycyjnie. W innych szkołach, czy organizacjach inne systemy stopni, ich oznaczania i tytułowania. Wewnętrzna sprawa szkoły/organizacji. Czasem spotyka się system zapożyczony z Japonii. Jak dla mnie jest to najmniej strawne.
U nas (Akademia Yiquan), na przykład nie ma (na razie, bo w przyszłości z pewnością będzie stosowany taki system stopni, jaki będzie wprowadzony w yiquan w Chinach) oficjalnych stopni. Główny podział to:
- ci którzy poznają podstawowy program szkolenia (czyli odpowiednik stopni kyu)
- ci którzy go poznali i zaliczyli egzamin i idą "głębiej" (czyli odpowiednik danowców)
Program szkolenia jest podzielony na sekcje, a te na moduły, więc wiadomo, kto jest na jakim poziomie, jednak nie jest to oznaczane stopniami.

3. Od powstania Polskiej Federacji Dalekowschodnich Sztuk Walki (pod przewodnictwem R. Murata), w jej skład wchodziło Polskie Zrzeszenie Kung-fu/Wushu. Tam, niektórzy przedstawiciele wushu otrzymali stopnie wg. zasad wspomnianej federacji, tyle, że japońskie slowo dan zamieniono na chińskie duan (początkowo o ile pamiętam w bardziej południowym brzmieniu: toan). Obecnie Polski Związek Wushu stosuje system stopni wg. wzoru japońskigo z podziałem na kyu (ji) i dan (duan).

4. Od kilku lat Chińskie Związek Wushu wprowadza system stopni, który następnie będzie też wprowadzony w ramach Międzynarodowej Federacji Wushu. Oczywiście trudno sobie wyobrazić, żeby Polski Związek Wushu, kontynuował system z punktu 3.

System chiński obejmuje 9 stopni duan. Nie ma stopni ji (kyu).
1 duan to najniższy stopień. 9 duan - najwyższy.
Stopnie dzielą się na 3 grupy:
- uczniowskie - 1-3 duan
- instruktorskie - 4-6 duan
- mistrzowskie - 7-9 duan

Obecnie system ten jest wprowadzany intensywnie w sportowym wushu. Jak na razie w bardzo niewielkim stopniu w tradycyjnych systemach wushu (kung-fu).
  • 0

budo_tsailifo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2580 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: czy są w kung fu dany???
No a pozniej jak sie okazuje ze ja po kilkunastu latach treningu nie mam ani jednego danika jest problem :)

No i nikogo nie przekonasz ze np nasza szkola nie ma stopni... no bo jak to ? wszyscy maja tylko wy nie macie ?

:lol:
  • 0

budo_simbart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy są w kung fu dany???
Tak dla ścisłości to dany przyznaje się tylko w Polsce a w innych krajach to toan.
A stopniowanie dzieli się na:
-8 stopni uczniowskich tije
-10 stopni mistrzowskich toan (dan)
  • 0

budo_simbart
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: czy są w kung fu dany???
Styl chan shaolin si nie jest tradycyjnym chińskim stylem kung fu.
On wywodzi się z chińskich styli.
A w Polsce jest on uczony z elementami wietnamskiego stylu Voquyen i jeszcze bracia Brudni coś kombinowali z wymyślanie własnych technik.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024