Skocz do zawartości


Zdjęcie

style Kung-fu...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_mar_cus
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

style Kung-fu...
Witam!
Zamierzam napisać jakiś system RPG (nie będę tego tłumaczył, bo zabrałoby mi to duuużo czasu...) i zamierzam umieścić tam też sztuki walki. I w związku z tym miałbym prośbę... Czy ktoś mógłby mi powiedzieć na jakie właściwie style powinienem podzielić kung-fu? Znalazłem trochę tego w internecie, ale nie mogę się połapać... A dryga prośba... Jakie są zależności między tymi stylami, tzn jeżeli ktoś umie jeden styl, to łatwiej mu się nauczyć inny, a może one jakoś na siebie nachodzą...?
Z góry dzięki...
  • 0

budo_fasola
  • Użytkownik
  • Pip
  • 39 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
Napewno jak bys poszperal na stronce [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] to bys napewno znalazl Informacje na temat...


Lukasz
  • 0

budo_mar_cus
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
Wielkie dzięki, takiego linku mi brakowało...

A co z tą drugą prośbą? Bo to chyba ćwiczący Kung-Fu wiedzą najlepiej...
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
Hmmmm, jesli chodzi o druga prosbe... Na poczatek powiem Ci, zebys sie moim zdaniem nie sugerowal zbytnio bo sa tu osoby, ktore wiedza o kung fu o wiele wiele wiecej ode mnie (taki disclaimer :wink: ). Prawda jest, ze sa style spokrewnione ze soba, ale rowniez (a nawet czesciej, jak sadze) mozna znalezc style kompletnie do siebie niepodobne. Poniewaz mam za soba spory staz w RPG, powiem Ci tak - jesli chesz rozwiazac jakos kwestie uczenia sie kolejnych stylow, bedziesz to musial zrobic BARDZO schematycznie (wyobrazalbym sobie to jako sztuczne z koniecznosci pogrupowanie stylow i potem wedlug tego ustalana bylaby latwosc nauki kolejnego systemu). O realistycznym odwzorowaniu mozesz IMHO zapomniec, bo stylow kung-fu jest tak duzo i sa tak roznorodne, ze zajelo by Ci to caly manual, kilka rozszerzen, a jeszcze bys tematu nie wyczerpal. :) :)
  • 0

budo_mar_cus
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
Manual tylko o sztukach walki to przecież nie taki zły pomysł ;) Jakoś zazwyczaj w RPGach zapomina się o walce wręcz, ponieważ tam królują trolowe topory wojowe +3 albo Desert Eagle z rozszerzonym ładunkiem i celownikiem laserowym. Zamierzam zrobić system w miarę realny, a te podobieństwa są mi potrzebne do określenia jednej rzeczy. Jeżeli ktoś się uczy jednego stylu, a inny jest do niego podobny choć trochę, to powinien też dostać jakieś profity do tego drugiego stylu. Jak w życiu... Chyba...
  • 0

budo_skinny raf
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Bradford

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...

Witam!
Zamierzam napisać jakiś system RPG (nie będę tego tłumaczył, bo zabrałoby mi to duuużo czasu...) i zamierzam umieścić tam też sztuki walki. I w związku z tym miałbym prośbę...


Hej!

Ciachnąłem resztę, bo specjalistów od k-f tu nie mało... W sumie miałem nie odpisywać, bo na budo raczej lurkuję, niż piszę, a do tego trochę to off topic (o kung fu będzie tu mało ;) ), ale KrzyśT mnie namówił, więc wklejam to co mu w mailu napisałem:

Przede wszystkim wyważasz drzwi otwarte. systemów są setki, a te nowoczesne mają na tyle elastyczną mechanikę testów, że dorzucić jeszcze sztuki walki to pryszcz. w każdym systemie jest umiejętność "fist fighting", czy jak to się nazywa, tylko po prostu bez rozgraniczania czy to bjj, czy k-f, czy co tam jeszcze. I tyla. Można grać ogólnikowo, czyli testujemy ff jednego i drugiego i patrzymy który wygra, albo szczegółowo: każdy w rundzie mówi co stosuję (to ja mu tutaj xuanfa, a poten fansung, a jak już odleci, to doskok i cepi w ciemię ;-) ), i tu się testuje umiejętność ff jednego przeciwko umiejętność ff drugiego.

A bawienie się w style kungfu... yyyyy... jest sens rozróżniać umiejętność posługiwania się różnymi rodzajami broni, bo np. może się okazać, że znajdziesz przysłowiowy topór +3, ale toporem nijak nie władasz, ale gołe
ręce rozbijać na style? albo jesteś dobry w walce, albo kiepski. No, można
ew. dać podział na graplingi i uderzanie, ew. mma i pobawić sie w tzw.
specjalizacje. (czyli np. masz ff na 7, to możesz być mma, czyli chwytasz na 7 i uderzasz na 7, a możesz być bjj, czyli chwytasz na 10, a uderzasz na 4 i luzik ;-) ), ale to już jest msz. rzeźba w gównie.

a jak ktoś się uprze, to może rozpisać sobie jaki styl ćwiczy, zebrać materiały i już, tyle że to w 90% będzie taka rzeźba, jaką czasami widać na budo, a tacy co się znają jak Dacheng, to rzadko w rpg grają ;-)

i tyla

raf
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
Ja tylko dodam, że ten buc, co napisał toto powyżej ma za sobą lekko licząc kilkanaście lat grania w erpegi :)

K.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
Dziwnym nie jest :wink:
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
...i na dodatek jest nieludzko sprawny :)

K.
  • 0

budo_mar_cus
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
Niebardzo się z tym zgadzam. Spytałem się o style i nie dostałęm raczej odpowiedzi, a i tak zamierzam je rozpisać na style i nie ważne co ludzie będą o tym mówić. Tak postanowiłem i tak też zrobię.

Weź też pod uwagę, że nie mozesz określić komuś kung fu np. na poziom 7, a innemu na 8. Nie można tego tak uogólniać. To tak jakbyś powiedział, że umiesz prowadzić na 5, a ja na 3. Tylko, że to możesz umieć prowadzić rower, a ja walec drogowy. I to i to jest proiwadzeniem, ale jakże innym.

To samo w kung fu. Jeden umie styl smoka, inny żurawia. Jeżeli być walczył z kimś, kto używa stylu pijanego mistrza, a byś kompletnie nie znał tego stylu, to czy przeciwnik nie miałby przewagi nawet jeżeli ma kunf fu mniejsze?
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...

To samo w kung fu. Jeden umie styl smoka, inny żurawia. Jeżeli być walczył z kimś, kto używa stylu pijanego mistrza, a byś kompletnie nie znał tego stylu, to czy przeciwnik nie miałby przewagi nawet jeżeli ma kunf fu mniejsze?


Szczerze mówiąc to mam wrażenie, że znajomość stylu, w jakim walczy przeciwnik to rzecz raczej drugorzędna. Istotna jest tu umiejętność walki jako taka. Bardziej bym się bawił ewentualnie w przypisanie jakiejś punktacji atrybutom (sile, szybkości itd) i doświadczeniu w walce jako takiemu niż poszczególnym stylom. Bo w tym momencie musisz różnicować style na lepsze/gorsze (mylę się? nie znam się na mechanice rpg-ów), a to jest raczej bez sensu. No, chyba, żeby założyć, że jak "walczy" ktoś, kto danego stylu na oczy nie widział, to można temu drugiemu styliście dorzucić +1 za efekt zaskoczenia. Ale też bym tego raczej nie przeceniał :wink:
Natomiast co do meritum, czyli styli i sposobu ich klasyfikacji, to przejrzyj archiwum i wyciągnij wnioski (sporo się dowiesz przy okazji). Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie nawet próbował zrobić takiego całościowego opracowania - no, może Andrzej, jak będzie miał wolny tydzień czasu :) )
A i wtedy byłoby to pobieżne potraktowanie tematu ;)

Pozdrawiam
K.
  • 0

budo_mar_cus
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
No dobra, ale niech mi ktos jeszcze powie taka jedną mądra rzecz, na której też się nie znam... Chodzi mi o formy. Czym jest właściwie forma? To tylko podkategoria stylu, czy jakieś konkretniejsze rzeczy?
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
Krótko: metoda treningowa

Zestaw określonych ruchów w określonej kolejności. Taki wyreżyserowany układ czasem przypominający walkę "z cieniem", czasem niekoniecznie.

Każdy styl (lepszym moim zdaniem słowem jest system) wśród swoich metod treningowym może też zawierać formy, czasem jedną, czasem kilka, a czasem i kilkadziesiąt.
Funkcja tej motody treningowej może być różna w różnych systemach. W ramach konkretnego systemu (potocznie: stylu) rózne formy mogą spełniać różne funkcje. Ale to już są kwestie szczegółowe, które dokladniej wyjaśnia nauka danego systemu.
  • 0

budo_mumil
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jaworzno

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
Kung Fu dzieli sie na :
Kung Fu charakteryzujące się wysoką postawą
Kung Fu charakteryzujące sie postawą niską

A formy to w większości esencja stylu- podstawa do wszystkich technik
  • 0

budo_tomek.k
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] :)
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: style Kung-fu...

Kung Fu dzieli sie na :
Kung Fu charakteryzujące się wysoką postawą
Kung Fu charakteryzujące sie postawą niską

A formy to w większości esencja stylu- podstawa do wszystkich technik


Kurna, nie mogę znależć tej ikonki, gdzie się tarzało ze śmiechu.... Trudno, bedzie jedynie :rofl:

K.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024