Skocz do zawartości


Zdjęcie

sztuki a sporty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

Niektorzy nigdy nie naucza sie wspaniale kozystac z lewego prostego...

Wspaniale? Większość nigdy nie nauczy się wogóle kożystać z lewego prostego.[/b]

...co prawda to prawda.


o ile ludzi ktorym wychodzi lewy prosty jeszcze sie spotyka czesto, o tyle kogos kto ladnie technicznie uderza przwy prosty to juz ch7ba gorzej
  • 0

budo_middle finger
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

Sztuki walki powstaly w jednym celu : do walki...Teorie i bardzo madre przekazy zaczeto dorabiac kiedy nie mozna juz bylo wykorzystywac ich w czasie bitew czy potyczek i wojownicy nie mieli co robic ;) ...
Sporty walki maja wlasnie to czego brakuje - walki, sparringu, timingu, kontaktu i jeszcze raz timingu...;)


Zgadzam się całkowicie.

Poza tym np. takie karate już nie jest sztuką-jitsu, ale drogą-do.
Sztuką nazywano kiedyś to co było skuteczne w swej prostocie i bez fiku miku, czary mary. Wysokie kopnięcia w karate są, bo są na potrzeby zawodów, w dawnych czasach nikt nie kopał w głowę, ale łamał kolano.
Tak że obecnie można nazwać sztukami walki realne wszechstronne systemy, a nie zawody w gimnastyce.
  • 0

budo_harkonnen2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

Poza tym np. takie karate już nie jest sztuką-jitsu, ale drogą-do.


A już się bałem, że wszyscy tutaj o tym zapomnieli...
Ja właśnie dlatego trenuję, bo chcę, żeby karate było moim do, moim stylem życia i ideałem. A co do skuteczności to jak będę jej chciał to kupię sobie gładkolufową śrutówkę kaliber 12 i cool. :D
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty
Middle finger a skad Ty wiesz jak bylo dawniej, i czy byli specjalisci od lamania kopem kolana?
K_P
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

dla mnie wlasnie liczy sie lewy prosty, unik i kop w glowe a nie udziwnione techniki- zreszta te pierwsze wcale nie sa proste i opanowanie ich zajmuje lata, niektorzy nigdy nie naucza sie wspaniale kozystac z lewego prostego...


dla mnie również, ale to mi nie przeszkadza ćwiczyć tradycyjnych MA, a techniki w tradycyjnych sztukach walki wcale nie są udziwnione, poza tym każdy wybiera to co mu pasuje. W końcu większośc nie ćwiczy by napierdalać, tylko w innym celu, nauka naparzanki czy samoobrony jest bodźcem, któy powoduje że ktoś przychodzi na trening sztuk walki, potem gdzieś to umyka i trening staje się dla większości trenujących ludzi sposobem spędzania wolnego czasu itp...
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

o ile ludzi ktorym wychodzi lewy prosty jeszcze sie spotyka czesto, o tyle kogos kto ladnie technicznie uderza przwy prosty to juz ch7ba gorzej

Po przemyśleniu, nie zgadzam się. Lewy prosty jest trudniejszy dla praworęcznej osoby i przysparza znacznie więcej kłopotów.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

dla mnie również, ale to mi nie przeszkadza ćwiczyć tradycyjnych MA, a techniki w tradycyjnych sztukach walki wcale nie są udziwnione


Nie... :?:

Zależy JAK zdefiniować tradycyjną SW. Jak to jest np. Taekwon-do to zapewniam - wiele technik jest udziwnionych (kopy z obrotu i wyskoku, bloki, przejścia z oddechem etc.)
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

o ile ludzi ktorym wychodzi lewy prosty jeszcze sie spotyka czesto, o tyle kogos kto ladnie technicznie uderza przwy prosty to juz ch7ba gorzej

Po przemyśleniu, nie zgadzam się. Lewy prosty jest trudniejszy dla praworęcznej osoby i przysparza znacznie więcej kłopotów.


mozesz sprecyzowac czemu? wydaje mi sie ze latwiej np. diokrecic biodro przy lewym, niz przy prawym. ale oczywiscie jest wiele innych szczegolow na ktore moglem nie zwrocic uwagi

combat dla mnie sport walki jest nastawiony na cwiczenie pod zawody i nie uwzgldnia niektorych mozliwosci ataku, ktore w przepisach sa zabronione , a sztuka jest bardziej systemem tradycyjnym
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

sztuka jest bardziej systemem tradycyjnym

a dla mnie sztuka to wytwor indywidualny, konkretnego czlowieka... sport moze byc sztuka.
  • 0

budo_mkimura
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

mozesz sprecyzowac czemu?

Przede wszystkim decyduje fakt, że dla osoby praworęcznej sprawność ruchowa lewej ręki jest naturalnie mniejsza. Druga sprawa, to fakt, że lewy prosty jest poparty mniejszym zakresem ruchu ciała, przez co jest uderzeniem słabszym i wymagającym większej precyzji by był skuteczny.
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty
Prawda, prawda. Zdecydowanie latwiej uderzyc prawy prosty. Zreszta tu nie trzeba dowodow. WYstarzy zobaczyc jak bija ludize ktorzy nie cwicza.
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty
ok piszac tego osta akurat zwracalem uwage na nieco inne rzeczy, przy takim podejsciu zgadzam sie
  • 0

budo_middle finger
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

Middle finger a skad Ty wiesz jak bylo dawniej, i czy byli specjalisci od lamania kopem kolana?
K_P

Nie wiem czy byli specjaliści odłamania kolan, ale wiem, że nie było na Okinawie specjalistów od kopania w głowę. Kop w kolano dałem jako przykład destrukcyjnej techniki łatwej i szybkiej do nauczenia, równie dobrze mogło by to być uderzenie knykciem w skroń.

Poza tym PŁYWANIE JEST SZTUKĄ WALKI - W FEUDALNEJ JAPONII ISTNIAŁY SZKOŁY BUJUTSU (Mukairyu, Koboryu, Mukairyu, Sasanumaryu, Shindenryu, Suifuryu, Takedaryu, Yamanuochiryu) UCZĄCE WŁAŚNIE PŁYWANIA! 8)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty
Akurat lowkick z tego co wiem, to nie jest wymyslem okinawskim. A czy to jest proste i skuteczne i czy gwarantuje w jakims istotnym procencie sukces w "lamaniu kolan" to ja juz nie jestem tego pewny.
Pozdrawiam
K_P
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty
nie znam sie na karate, ale czy tam nie bylo innych kopniec na kolana niz low kick?
  • 0

budo_harkonnen2
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 60 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty
No raczej mae geri na kolano to chyba niekoniecznie dobry pomysł :P Na upartego możnaby próbować yoko geri, ale to też jakoś mi tu nie pasuje... Chyba faktycznie zostaje ten nieszczęsny lowkick :wink:
  • 0

budo_middle finger
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty
Kopnięć okrężnych i odwrotnych w dawnym okinawskim karate nie było. Chodziło mi o boczne, ale na zasadzie przykładu.

Być może trochę niezbyt precyzyjnie się wyraziłem, ale postaram się przekazać i wyjaśnić moje poglądy.

Dawniej ruch w walce miał być prosty i skuteczny, później wraz z gdy sw nie były tak potrzebne zaczęto dodawać ozdobniki i kontemplować piękno ruchu.
Zrezygnowano z zawodów kontaktowych z powodu problemów z firmami ubezpieczeniowymi i zawody zaczeły przypominać gre w berka i stały się śmiesznie przestarzałe(nie jest to dokładny cytat, ale w tym sensie wypowiedził się F. Demura).
Poza tym większość mówi uprawiamy tradycyjne sw, a tym czasem nawet w tych tradycyjnych sw są zawody, ale np. nie można uderzać w twarz, kopać lowkicków, albo w ogóle się dotykać, a skoro tego nie ma na zawodach wię po co to ćwiczyć. Natomiast w sw były stworzone dla realnej walki. W związku z tym ćwicząc sporty walki znów powracamy do ekonomii ruchu i jego prostoty.

Pisząc o tych kopnięciach wyżej miałem na muśli zmianę podeścia do walki w sw,dawniej miała buć skuteczna, obecnie ładna.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty
Do dzis sa style, gdzie nie chodzi o urode ruchu i zawsze byla tam kultywowana skutecznosc - patrz chocby muy thai, boks. I jesli interesuje Cie skutecznosc, a nie uroda ruchu po prostu nie zajmuj sie stylami, w ktorych dawniej, jak twierdza mistrzowie byly "bardzo" grozne uderzenia. To droga do nikad.
I tyle.
K_P
  • 0

budo_middle finger
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty
Zgadzam się w 100%.
  • 0

budo_eax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: sztuki a sporty

No raczej mae geri na kolano to chyba niekoniecznie dobry pomysł :P Na upartego możnaby próbować yoko geri, ale to też jakoś mi tu nie pasuje... Chyba faktycznie zostaje ten nieszczęsny lowkick :wink:


wlasnie o yoko geri mi chodzilo - one pasuja do kopania po kolanach
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024