Re: Zapytanie o .....
Co w przypadku gdy pobity straci przytomnosc.Czy kara bedzie wieksza anizeli w przypadku kiedy jej nie stracil.
Nie - chyba że tą utratą przytomności wiążą się poważniejsze obrażenia wewnętrzne -ze zgonem włącznie!! (a wtedy masz solidnie prze.....ne).
z tego co ja wiem to za pobicie sie nie dostaje żadnych lat... jak kumpel miał za pobicie to chyba 24 siedział i tyle
Dostaje, oj dostaje - ale poszkodowany musi chcieć...
PATRZ:
Kodeks karny przewiduje też przestępstwa, które nie są ścigane przez policję i prokuraturę. Organa ścigania nie prowadzą dochodzenia, ale pokrzywdzony może zażądać ukarania sprawcy przez sąd. Tak jest m.in. w wypadku:
uszkodzenia ciała, którego konsekwencje trwały do siedmiu dni,pomówienia powodującego poniżenie lub utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu,
znieważenia,
naruszenia nietykalności cielesnej (np. uderzenie bez spowodowania obrażeń).
W takich sprawach pokrzywdzony może sam przygotować akt oskarżenia. Musi podać sprawcę przestępstwa i jego adres, opisać jak, kiedy i gdzie popełniono przestępstwo, wskazać świadków oraz dołączyć dokumenty (np. obdukcję lekarską), które potwierdzają fakt, że przestępstwo popełniono. Prywatny akt oskarżenia należy złożyć w sądzie wraz z jego kopią dla oskarżonego. Opłata wynosi 300 zł. W szczególnych przypadkach można poprosić sąd o zwolnienie z kosztów.
Uwaga! Pokrzywdzony musi wnieść prywatny akt oskarżenia w sądzie przed upływem roku od momentu ustalenia danych sprawcy i nie później niż trzy lata od popełnienia przestępstwa.
Kiedy jesteś pokrzywdzonym
Pokrzywdzonym jest osoba, która na skutek przestępstwa:
doznała uszczerbku na zdrowiu,
została narażona na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia,
poniosła stratę majątkową lub została pozbawiona korzyści, którą miała osiągnąć w przyszłości,
pogwałcono jej nietykalność cielesną, wolność osobistą, swobodę sumienia, nietykalność mieszkania, tajemnicę korespondencji, naruszono prawa autorskie, dobre imię czy godność.
Pokrzywdzonymi są także najbliżsi ofiary przestępstwa, m.in.: rodzice, dzieci, współmałżonek (także konkubent czy konkubina) oraz rodzeństwo. Wszystkie osoby najbliższe w rozumieniu prawa wymienia art. 115 par. 11 kodeksu karnego.
Jeśli pokrzywdzony nie ukończył 18 lat lub jest ubezwłasnowolniony, jego prawa przysługują opiekunowi lub prawnemu przedstawicielowi.
Pamiętaj, przestępstwem jest nie tylko czyn niezgodny z prawem, ale także zaniechanie przez kogoś działania, do którego był zobowiązany.
Będą ścigać, gdy zażądaszKażdy, a więc także pokrzywdzony, ma obowiązek powiadomić prokuraturę lub policję, jeśli wie lub podejrzewa, że naruszono prawo. Jednak niektóre przestępstwa będą ścigane tylko wtedy, gdy pokrzywdzony złoży o to wniosek. Kodeks karny przewiduje 25 takich czynów. Bez formalnego wniosku pokrzywdzonego organy ścigania nie rozpoczną dochodzenia w sprawach m.in. o:
nieumyślne narażenie na utratę życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
kierowanie gróźb wzbudzających obawę, że mogą zostać spełnione,
zgwałcenie lub wymuszenie czynności seksualnej
(gdy czyn dotyczył osoby psychicznie chorej lub upośledzonej umysłowo, prokuratura ściga przestępstwo bez wniosku pokrzywdzonego),
wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta,
bezpośrednie i świadome narażenie innej osoby na zarażenie wirusem HIV lub chorobą weneryczną,
nieumyślne spowodowanie wypadku samochodowego, w którym obrażenia (niezagrażające życiu) poniosła wyłącznie osoba najbliższa,
kradzież, zabór samochodu, naruszenie tajemnicy korespondencji, wyłudzenie lub uszkodzenie mienia spowodowane przez osobę najbliższą.
Gdy pokrzywdzony złoży wniosek, postępowanie w tych sprawach prowadzone jest dalej z urzędu, tzn. zgromadzeniem dowodów winy i przygotowaniem aktu oskarżenia zajmuje się prokuratura.
Pokrzywdzony może za zgodą prokuratora lub sądu cofnąć wniosek o ściganie, ale przed rozpoczęciem się procesu, tzn. nim prokurator odczyta akt oskarżenia w sądzie. Należy rzecz starannie przemyśleć: ponownie złożenie cofniętego wniosku jest już niemożliwe.
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]