Skocz do zawartości


Zdjęcie

sempai,sensei,shihan...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

sempai,sensei,shihan...
no właśnie o ile te tytuły wymienione w tytule tematu są raczej znane (chociaż co dojo to inna interpretacja) to problem pojawia się przy kaisho, renshi itp. skąd to sie wzięło i jak to się ma do tradycji? czy to znowu nasza polska tytułomania?
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: sempai,sensei,shihan...
Tytuły te to tradycja, ale zawsze mnie bawiło jak słyszałem gdy uczniowie zwracali się do swego 20 letniego instruktora "sensei" a do człowieka w moim wieku "shihan"...

IMHO
To dalszy ciąg tematu o kompleksach? :twisted:


R.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: sempai,sensei,shihan...
nie poprostu zwykła ciekawość bo takich dziwnych tytułów namnożyło się na południu ostatnio wiele
a oprócz tych które wymieniłem jest kilka wielce egzotycznych których nigdy nie słyszałem i nawet powtórzyć nieumiem
  • 0

budo_roslon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 801 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Legionowo

Napisano Ponad rok temu

Re: sempai,sensei,shihan...
To się nie wcinam... więcej... :-)


R.
  • 0

budo_aniol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 956 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków/Tomaszów Mazowiecki
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: sempai,sensei,shihan...
nie wcinasz się ale jak znasz prawdziwe znaczenie tych tytułów to się podziel wiedzą, interesuje mnie zwłaszcza ich zależność od stopni dan, oraz ich funkcjonowanie w japońskich dojo
a tak na marginesie czy to prawda że shihan jako tytuł nie ma nic wspólnego ze stopniem (podobno to nowy, euro amerykański obyczaj) posiadanym przez danego adepta?
  • 0

budo_pierre
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: sempai,sensei,shihan...

nie poprostu zwykła ciekawość bo takich dziwnych tytułów namnożyło się na południu ostatnio wiele
a oprócz tych które wymieniłem jest kilka wielce egzotycznych których nigdy nie słyszałem i nawet powtórzyć nieumiem

Co do tytułów honorowych na południu mam sporą wiedzę ponieważ mieszkam w Krakowie.
Tym przemyślanym akcentem chcę zwrócić uwagę na fenomen towarzyski panujacy pomiędzy kolegami z stowarzyszeń a nie organizacji honorowanych przez tych od których można się wiele nauczyć.
Reguła oceniania umiera w tym wolnoringowym kraju już nie nauczyciel ocenia tylko sam mistrzunio stwierdza kiedy czas obrosnąć w pióra i wyrypać to ludkom na plakat. Dodając, że jest się naj w tym za co zapłacicie.
Rzeczywiscie tytuł honorowy to japońska tradycja i nie idzie w parze z kolejnym oj dana,dana. Symbolika jest porównywalna z określeniami stażu, biegłości, rozwoju jako nauczyciela i kontynuatora przekazu.
Stopień Dan jest obligatoryjną konsekwencją pracy i wiedzy przełożonej na praktykę. Tak przynajmniej tłumaczyli mi japończycy.
W wielu szkołach nowoczesnych przestano używać stopni honorowych lub pozostawiono tylko kilka co z upodobaniem wykorzystują niedowartościowani w swych stowarzyszeniach.
Ja z autopsji rozumię probnlem ponieważ otrzymałem tytuł honorowy od japończyków i nie wiedziałem o co im chodzi. Dopiero po konsultacji z biegłymi zrozumiałem ideę Tego zaszczytu.
Na treningu nikt nawet nie wymawia tego tytułu bo po co i na co.
Ja przekazuję to co wiem a oceniają biorcy. Jednak gdy byłem na stażu za granicą ktoś z Francji okrzyknął mnie honorami wraz z resztą przybyłych. Myślę, że to był czynnik ludzki, kazdy lubi być zauważany.
Narazie tyle :P
  • 0

budo_mafox_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 746 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: sempai,sensei,shihan...
troche zartobliwie :) ..

2-1 KYU= Sempai - asystent
1-2 Dan = Sensei = inz./lic.
3 Dan = Renshi = mgr
4 Dan = Kyoshi = dr
5 Dan = O'sensei Kyoshi = dr hab.
6 -7 Dan = Shihan = prof nadzwyczajny
8 Dan = Saiko Shihan = prof zwyczajny
9 Dan = O'sensei
10 Dan :?: = zalozyciel stylu - Soke/Sosai =noblista ;)

proste... ;)
  • 0

budo_pierre
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: sempai,sensei,shihan...

troche zartobliwie :) ..

2-1 KYU= Sempai - asystent
1-2 Dan = Sensei = inz./lic.
3 Dan = Renshi = mgr
4 Dan = Kyoshi = dr
5 Dan = O'sensei Kyoshi = dr hab.
6 -7 Dan = Shihan = prof nadzwyczajny
8 Dan = Saiko Shihan = prof zwyczajny
9 Dan = O'sensei
10 Dan :?: = zalozyciel stylu - Soke/Sosai =noblista ;)

proste... ;)


:P Brawo Mafox!
Wiesz, że kiedy zastanawiałem się co by tu napisać przychodził mi na myśl podobny żartobliwy koncept.
Ale problem nadal jest nie pobity ponieważ tych tytułów jes więcej w zróżnicowaniu.
Pozdrawiam!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024