Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wobec sempaia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Wobec sempaia
Mam nadzieje,że nie powtarzam sie z tematem.Ale nigdzie nie znalazłam takiego wątku.Chciałam sie dowiedzieć czy określenie sempai może służyć jako wyróżnienie jakiejś starszej stażem osoby?Czy tylko ma służyć uwidocznieniu różnicy okresu trenowania?
Jaki powinno mieć się stosunek do sempaia?
I jak się wobec niego zachowywać?Byłabym wdzieczna za wszelkie wypowiedzi :)
Chodzi rzecz jasna o zachowanie na macie jak i poza nią :)
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia
Hmm.. myslę droga Jusi ze troszeczkę pomyliłaś pojecia...

Sempai z tłumaczenia znaczy tyle co asystent nauczyciela (mistrza) Jest to osoba która jest oficjalnie uznana za zastępce mistrza (głowno prowadzącego dojo).. W róznych kregach (dojos) jest to róznie interpretowane.. Najpełniejszą wersją (najprawdziwszą) chyba jest stwierdzenie że tylko uznani Shihani posiadają własnych Sempai.. Dziwne azeby Shodan posiadał sempai, chociaz z punktu widzenia technicznego jest to mozliwe... Czasem gdy zastępuje mistrza w moim rodzinnym dojo jakieś szczyle mawiaja do mnie Sempai ;) nie powiem. Lewa reka główno-prowadzacego to ja więc sledząc regułkę jestem wtedy Sempai.. ale jakoś nie mogę tego zaakceptować i się tym cieszyć, bo głupio to wyglada na tle np Tamury i Osińskiego :?
  • 0

budo_sapo
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 53 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wars i Sawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia
...o rany, tak dawno nie spotkałem się z tym określeniem na treningach, że już prawie zapomniałem o istnieniu takiego słowa.

o ile dobrze pamiętam to tak należy zwracać się na treningach do starszych stopniem kolegów (koleżanek).
W przypadku gdy oboje macie ten sam stopień, to w ten sposób zwracamy się do starszego wiekiem lub stażem. System ten lepiej sprawdza się w SW, w których nosi się kolorowe pasy, więc hierarchia w sekcji jest lepiej widoczna.

...ale czy jeszcze gdzieś używa się tego terminu? :roll: Z regóły nie wiadomo kto ma jaki stopień (ze względu na wrodzoną skromność aikidoków, ma się rozumieć ;) ), a jeżeli już się wie, to z regóły ćwiczy się już tak długo i tak zna się osoby z którymi się ćwiczy, że takie "czapkowanie" wychodzi trochę sztucznie.

pomimo wszystko (znaczy, pomimo to, że znamy już kogoś bardzo dobrze), nie wydaje mi się w porządku i na miejscu, wydzieranie się do kolegi przez całą salę: "ejjj, ty! chodź i pokaż mi tą (lub inną) technikę". :lol:

pozdrawiam :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia
Uchideshi.. co to za obrazek???
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia
Znaczenie terminu sempai ma sens wylacznie w Japonii w systemie sempai-kohai. Poza japonia uzywaja tego systemu nieliczne dojo, przewaznie kompletnie nie rozumiejac kontextu japonskiego. W Japonii kohai to ktos kto zaczal pracowac np w fabryce chocby jeden dzien pozniej, wiec kazdy kto zaczal pracowac wczesniej jest dla niego sempai'em. Idzie to w parze ze sztywna struktura i hierarchia spoleczenstwa jako takiego.
Zarowno kohai jak i sempai maja wobec siebie scisle okreslone prawa i obowiazki(np obowiazkiem sempaia jest zawsze wspierac kohaia tylko dlatego ze jest kohaiem)
Nie ma to nic wspolnego z prawa czy lewa reka mistrza :rofl: :rofl: :rofl:
W dojo, uzywa sie wylacznie tam, gdzie, panuje super sztywna struktura(typu program uchideshi).

Osobiscie uwazam za niemozliwe ze w warunkach europejskich taki system mialby prawdziwe znaczenie(znaczy ze nie bylby powierzchowny).
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia
Szczepan, no tuś mnie waćpan zaskoczył na maxa 8O :o . To ty juz nie chesz przenieśc feudalnych porzdków poza Japonie jak to niemal zawsze podkreslasz :?: :?: No zwykły cud, ze posłuze sie twoim tekstem :) :) :P :P 8) 8)
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia

Zarowno kohai jak i sempai maja wobec siebie scisle okreslone prawa i obowiazki(np obowiazkiem sempaia jest zawsze wspierac kohaia tylko dlatego ze jest kohaiem)

).


Szczepan, drobna korekta etnograficzna, sempai ma obowizek opiekowac sie kohaiem i go pouczac a kohai ma mu pomagac i szanowac go za sam fakt bycia ze jest jego sempaiem. Ale kontekst kulturowy przedstawiles z dokladnoscia do centa. :lol: :lol: :roll: :roll: :lol: :lol:
  • 0

budo_combol
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia
kohai sempaia swego jak on siebie samego.....

tak bez zwiazku ze zwiazkiem....
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia

Ale kontekst kulturowy przedstawiles z dokladnoscia do centa.


przepraszam, nie chce zabierac ci chleba :oops: :oops: :oops:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia

Szczepan, no tuś mnie waćpan zaskoczył na maxa 8O :o . To ty juz nie chesz przenieśc feudalnych porzdków poza Japonie jak to niemal zawsze podkreslasz :?: :?: No zwykły cud, ze posłuze sie twoim tekstem :) :) :P :P 8) 8)

Wiesz jak to jest, odziedziczylem zdrowy rozsadek po moim instruktorze :wink: Wiem co jest mozliwe, a co nie :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia

Wiesz jak to jest, odziedziczylem zdrowy rozsadek po moim instruktorze Wiem co jest mozliwe, a co nie

A po którym jesli łaska , bo paru mielismy wspolnych i tylko ty odzidziczyles, hym dziwne jakies to :) :) :wink: :D :lol: :lol: :P 8)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia
No to jest szach i mat, drogi Labedziu, co bym nie odpowiedzial to i tak bedzie kicha :roll: :? :cry:
AAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink:
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia

No to jest szach i mat, drogi Labedziu, co bym nie odpowiedzial to i tak bedzie kicha :roll: :? :cry:
AAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink:

Nie pierwszy to mat i nie ostatni :) :) :) :) Czas przywyknac :P :P :P 8) 8) 8) :wink: :wink: :wink:
  • 0

budo_niebieski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:prawiecentrum

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia
Tu gdzie ja trenuję instruktor mówi, że sempai oznacza tak jak już inni mówili starszego stopniem. Jednak określenia tego u nas używa się tylko wobec osób od 3 kyu.

Jednak częściowo jest to termin martwy, ponieważ zazwyczaj wszyscy na tyle się znamy, że mówimy sobie po imieniu.
Nie wyobrażam sobie, żeby kolega, z którym trenuję od lat mówił do mnie sempai tylko dlatego, że ja mam wyższy stopień.

Zdarza się jednak, że któś z młodszych użyje tego określenia zwracając się z prośbą o pomoc, ale zdarza się to nieeeezwykle rzadko - tak rzadko, ze jak usłyszałam, że ktoś tak do mnie mówi to zrobiłam wielkie oczy
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Wobec sempaia
Kyokushiny sempajują sie za to po pyskach cały czas. Tam jest sempajem kazdy kto nie posiada dana.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024