Skocz do zawartości


Zdjęcie

Iaido, czy nie Iaido...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_garetjax
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Iaido, czy nie Iaido...
Witam. Od nowego roku (akademickiego) planujemy z kolegą zacząć trenować Iaido. W związku z tym mam kilka pytań:
(jakby co: jestem "zielony" jeżeli chodzi o sztuki walki)

1) Poza samą przyjemnością z machania mieczykiem :wink: chciałbym żeby trenowanie dało mi coś (cokolwiek...) co mógłbym wykorzystać w sytuacji zagrożenia. Da czy nie da?
2) Na początku chcieliśmy pójść na Kendo, ale potem zmieniliśmy na Iaido. Wydało się nam trochę bardziej... realistyczne... Dobra zmana czy nie? Czym się różni Iaido od Kendo?
3) Iaido jest drogie... jak drogie? (mniej więcej) Pomijając miesięczny koszt samych treningów. Zrujnuję się czy nie?
4) Naważniejsze ^_^ : Gdzie w Warszawie można się uczyć Iaido??? W poście [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest napisane o jednej szkole ("Tenshikan"), oraz ostatnio SZKOT napisał o "Katori Shinto Ryu" (czy to jest też Iaido?). Czy są jeszcze jakieś znane Wam możliwości?
P.S.: Czy jak nigdy nic takiego nie trenowałem, i jestem absolutnie nierościągnięty, to nie odpadnę od razu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...

Witam. Od nowego roku (akademickiego) planujemy z kolegą zacząć trenować Iaido. W związku z tym mam kilka pytań:
(jakby co: jestem "zielony" jeżeli chodzi o sztuki walki)

1) Poza samą przyjemnością z machania mieczykiem :wink: chciałbym żeby trenowanie dało mi coś (cokolwiek...) co mógłbym wykorzystać w sytuacji zagrożenia. Da czy nie da?
2) Na początku chcieliśmy pójść na Kendo, ale potem zmieniliśmy na Iaido. Wydało się nam trochę bardziej... realistyczne... Dobra zmana czy nie? Czym się różni Iaido od Kendo?
3) Iaido jest drogie... jak drogie? (mniej więcej) Pomijając miesięczny koszt samych treningów. Zrujnuję się czy nie?
4) Naważniejsze ^_^ : Gdzie w Warszawie można się uczyć Iaido??? W poście [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] jest napisane o jednej szkole ("Tenshikan"), oraz ostatnio SZKOT napisał o "Katori Shinto Ryu" (czy to jest też Iaido?). Czy są jeszcze jakieś znane Wam możliwości?
P.S.: Czy jak nigdy nic takiego nie trenowałem, i jestem absolutnie nierościągnięty, to nie odpadnę od razu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.


1)Iaido da sie wykorzystac w sytuacji zagrozeni wtw. gdy bedziesz nosic ze soba katane. Selbstverständlich.
2)Kiepska zmiana. Iaido cwiczy sie solo (90% technik), w kendo mozesz sprawdzic, ile umiesz w sparringu.
3) Nie wiem jak w Polsce, ale tutaj nie jest to tanie (80€/mesiac).
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
co do kosztow...

Na poczatku nalezy zakupic bokken. Bez tego ani rusz. Oczywiscie jakis dres. Pozniej dochodzi keikogi (przynajmniej 150-200, oryginalna do iaido troche wiecej), hakama od 110 wzwyz. Szeroki pas kakuobi, jak dasz uszyc 40-50 PLN, oryginalny 150, co najmniej.

No i dluzej niz pol roku nie warto cwiczyc bokkenem, nabiera sie zlych nawykow, brak pracy saya itd. A wiec dochodzi zakup iaito, za ktore warto dac przynajmniej 1200-1500 PLN. Aha warto jeszcze kupic nakolanniki.

No i to tyle odnosnie kosztow sprzetu...
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
wiem że nie powinienem tego móić ale...
Byłem na seminarium Iaido w Czerwionce w dnaich od 18-23 sierpnia. Wykładał pan Takaaki Komei Sekiguchi(21 mistrz szkoły Muso Jikiden Eishin Iaijutsu) i Pani Nobuko Shimizu( Sensei Naginata-niestety nei zapamiętałem nazwy jej szkoły). Sensei powiedzialnam że Iaido jest sztuką dla sztuki. to ma ładnie wyglądać i w miare realistycznie. Ale! nie jest! To jest sztuka. Tak samo Kendo<- to jest sport. Więc moze byś miałjakieś efekty jakbyś ćwiczył Iaido i kendo ale myślę ze nei maiałbyś szans z prawdziwym szermierzem nawet krócej niż ty ćwiczącym. Sensei Sekiguchi powiedziałzę jest mu przykro kiedy ludzie go pytają o ciecia które zabijają. On nie chce ich pokazywać... Poiwedział że w Japoni jest specjaln jednostka policji która uczy się cięć które są śmiertelne... Ale w naszej sztuce...Jednak nadal mnie to zastanawia jesli to czego my się uczymy nie dorasta do pięt temu czgo uczą się japońscy policjanci z tej jednostki to...

Amozę źle zrozumiałem? Źle zainterpretowałęm słowa senseia?
  • 0

budo_niebieski
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 213 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:prawiecentrum

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
[quote name="End"]...Sensei powiedzialnam że Iaido jest sztuką dla sztuki. to ma ładnie wyglądać i w miare realistycznie. Ale! nie jest! To jest sztuka.../quote]

I to jest właśnie piękne w Iaido.
  • 0

budo_redakcja budojo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 857 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
Niedługo rozpocznie dzialalność firmowe dojo Budojo na Ursynowie w Warszawie będziemy tam nauczać m.in. iaido i kenjutsu
szczególy na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Zapraszamy od połowy października.
Czytaj Budojo i ćwicz w BUDOJO! 8) :D 8)
  • 0

budo_garetjax
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...

Sensei powiedzialnam że Iaido jest sztuką dla sztuki.


To ja może zadam inne pytanie: w jakim stopniu Iaido/Kendo rozwija sprawność fizyczną/rozciąga ? To dość ważna dla mnie sprawa. :)
  • 0

budo_marketer
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
A co ty był za staż i kto go organizował ??? :-)
Ćwiczę iaido od 2 lat i zwykle jeżdżę na staże organiowane przez PSI (Polskie Stowarzyszenie Iaido)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
do przedmówcy, możemy się znać koleś tym bardziej że jat też jeżdzę na staże iaido w PSI do którego należę :-)

GaretJax powiedział:

) Poza samą przyjemnością z machania mieczykiem chciałbym żeby trenowanie dało mi coś (cokolwiek...) co mógłbym wykorzystać w sytuacji zagrożenia. Da czy nie da?


Da ci da, tylko pytanie jak będziesz ćwiczył, ja się na iaido nauczyłem prawidłowej postawy, spojrzenia i oddechu o czym powiedzieli mi moi znajomi, po prostu zauważyli zmianę, nauczyłem się skupiać wzrok na celu itp.. Co do realności to wracałem kiedyś ze stażu w Poznaniu, na dworcu próbowano mnie skroić, wyciągnąlem miecz do połowy i na tym się skończyło :-)
Możesz zajrzeć na stronkę mds.pl/iaido by się dowiedzieć czegoś więcej o warszawiakach, szef tej sekcji to mój kumpel i jest naprawdę dobry :-)

NiX powiedział:

Na poczatku nalezy zakupic bokken. Bez tego ani rusz. Oczywiscie jakis dres. Pozniej dochodzi keikogi (przynajmniej 150-200, oryginalna do iaido troche wiecej), hakama od 110 wzwyz. Szeroki pas kakuobi, jak dasz uszyc 40-50 PLN, oryginalny 150, co najmniej.

No i dluzej niz pol roku nie warto cwiczyc bokkenem, nabiera sie zlych nawykow, brak pracy saya itd. A wiec dochodzi zakup iaito, za ktore warto dac przynajmniej 1200-1500 PLN. Aha warto jeszcze kupic nakolanniki.


Tutaj NiX ma rację, nie warto kupowac tańszego miecza, bo potem to wychodzi bokiem, z reszta jest różnie, możesz na początku ćwiczć w zwykłym kimonie, dopóki nie będziesz zdawał egzaminów na wyższe stopnie, od pierwszego kyu wzwyż.

End powiedział:

wiem że nie powinienem tego móić ale...
Byłem na seminarium Iaido w Czerwionce w dnaich od 18-23 sierpnia. Wykładał pan Takaaki Komei Sekiguchi(21 mistrz szkoły Muso Jikiden Eishin Iaijutsu) i Pani Nobuko Shimizu( Sensei Naginata-niestety nei zapamiętałem nazwy jej szkoły). Sensei powiedzialnam że Iaido jest sztuką dla sztuki. to ma ładnie wyglądać i w miare realistycznie. Ale! nie jest! To jest sztuka. Tak samo Kendo<- to jest sport. Więc moze byś miałjakieś efekty jakbyś ćwiczył Iaido i kendo ale myślę ze nei maiałbyś szans z prawdziwym szermierzem nawet krócej niż ty ćwiczącym. Sensei Sekiguchi powiedziałzę jest mu przykro kiedy ludzie go pytają o ciecia które zabijają. On nie chce ich pokazywać... Poiwedział że w Japoni jest specjaln jednostka policji która uczy się cięć które są śmiertelne... Ale w naszej sztuce...Jednak nadal mnie to zastanawia jesli to czego my się uczymy nie dorasta do pięt temu czgo uczą się japońscy policjanci z tej jednostki to


Dalczego nie, dobrze że to powiedziałeś bo sam chciałem tam pojechać, o tym panu słyszałem juz od znajomego Japończyka że lubi opowiadać różne rzeczy nie zawsze prawdziwe. Smiercionośne są wszystkie cięcia tylko że nie ćwiczy sie ich na ciele człowieka, tylko w powietrzu albo tameshigiri, które pewnie też tam było. Co do niechęci pokazywania takich cięć o których mówił ten sensei to bzdura, w etykiecie iaido zwykle nie pokazuje się technik, które obrazują zachowanie sie asystenta osoby popełniającej seppuku. Trochę niezręcznie to napisałem ale tak sie rzeczy mają, nie pokazuje się tylko takich technik, można je ćwiczyc, ale nie pokazywac na pokazach itp... poklon w stronę tradycji i słusznie. Jak możesz to daj mi jakiś namiar do organizatora tego stażu pana Lukaszczyka.

GaretJax powiedział:

w jakim stopniu Iaido/Kendo rozwija sprawność fizyczną/rozciąga ? To dość ważna dla mnie sprawa.


to już zależy od Ciebie, jak będziesz robił to co trzeba to się na pewno rozciągniesz itp... Ważna jest rozgrzewka stawów, potu też przelejesz sporo, nie ma z tym problemów :-)

P.S.: Czy jak nigdy nic takiego nie trenowałem, i jestem absolutnie nierościągnięty, to nie odpadnę od razu?


Nie , nie odpadniesz od razu, no chyba że powiesz sobie, ja nie dam rady, to wtedy odpadniesz :(
  • 0

budo_end
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 379 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
W karate są kata czyli formy. Tak samo wielu w japońskich sztukach walki i Iaido. Kata natomiast zawierają elementy rozciągające czyli można by powiedzieć elemnty jogi. I chyba po to są kata bo zwykle są bardzo nie realne... Mimo to myślę że mozna je stosować w walce(mówie tu o Kata z Iaido bo okata z karate mogę pwoiedziec tylko to co słyszałem bo tego nie trenuję). Jęsli chodzi o Kendo to czytalem tylko 2 ksiązki( i chbya jedne w języku polskim o tym sporcie) ale rozmawiałem z zawodnikiem kendo na tym seminarium i pwoiedział mi że 2 godziny kendo to jest mordenga. Inny kendoga mi pwoiedział że niektóży potrafili wymiotować przez Men(maska chroniąca twarz). Więc kedno kondycję napewno wyrabia. Zauwazyłem że odkąd ćwicże iaido wyrabia mi się wyczucie momentu i kordynacja. Jeśli chodzi o ćwiczenie na iaido to chbya najlepeij ćwiczyć na początku bokkenem a potem mieczem. Ale myśle że należy robic sobie raz trening bokkenem a raz mieczem a raz bokuto( bokken z plastikową pochwą).
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
przyjedź na jakiś staż to sobie pogadamy, ostatnio spotakałem kogoś z Katowic, w porzo gościu, macie tam sekcję czy tworzycie coś sami tak jak my przez trzy lata?? My mamy t tego tworzenia efekty, mam nadzieje że Wy też. :-)
  • 0

budo_marketer
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
[quote name="marcin954"]do przedmówcy, możemy się znać koleś tym bardziej że jat też jeżdzę na staże iaido w PSI do którego należę :-)

Pewnie, że się znamy. Byliśmy kilka razy na tych samych stażach (ostatnio ze Smitzem) :D Ja nawet poznaje na zdjęciu. Jestem z Poznania - może łatwiej będzie Ci skojarzyć :)
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
dobra, wiem już kto jesteś, podpadłeś brachu :-) :) , ostatnio Cie nie było, chodziliśmy przerz to trzeźwi jak nigdy. :-)


Dużo :drinking: było tylko raz, serio mówię.

Fajnie że się ozwałeś.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...

To ja może zadam inne pytanie: w jakim stopniu Iaido/Kendo rozwija sprawność fizyczną/rozciąga ? To dość ważna dla mnie sprawa. :)

Cwiczenie samego iaido nie poswala na rozwiniecie elastycznego i wytrzymalego ciala. Raczej, ludzie ktorzy cwicza wylacznie miecz, maja tendencje do usztywniania sie, tak bym powiedzial. Dopiero po wielu latach nabieraja elastycznosci i gietkosci.

Tak wiec wypadalo by zebys cwiczyl rownolegle jakies tai-jutsu, czyli techniki bez broni. Ale musi byc to u dobrego nauczyciela, bo inaczej tez nabierzesz jakis dziwacznych odruchow. Slyszalem ze cwiczac bjj rozwija sie miekkosc i wytrzymalosc to moze byc dobry pomysl, albo np. aikido :wink:

Iaido, podobnie jak kendo, jest obecnie zbyt wyspecjalizowane, zeby ci dac tzw sprawnosc ogolna, juz nie mowie o sprawnosci jako artysta wojenny - stare szkoly - koryu - mialy w swoim repertuarze zarowno cwiczenia z bronia jak i bez i nie bez przyczyny. to byly takie dzisiejsze MMA.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...


To ja może zadam inne pytanie: w jakim stopniu Iaido/Kendo rozwija sprawność fizyczną/rozciąga ? To dość ważna dla mnie sprawa. :)

Cwiczenie samego iaido nie poswala na rozwiniecie elastycznego i wytrzymalego ciala. Raczej, ludzie ktorzy cwicza wylacznie miecz, maja tendencje do usztywniania sie, tak bym powiedzial. Dopiero po wielu latach nabieraja elastycznosci i gietkosci.

Tak wiec wypadalo by zebys cwiczyl rownolegle jakies tai-jutsu, czyli techniki bez broni. Ale musi byc to u dobrego nauczyciela, bo inaczej tez nabierzesz jakis dziwacznych odruchow. Slyszalem ze cwiczac bjj rozwija sie miekkosc i wytrzymalosc to moze byc dobry pomysl, albo np. aikido :wink:

Iaido, podobnie jak kendo, jest obecnie zbyt wyspecjalizowane, zeby ci dac tzw sprawnosc ogolna, juz nie mowie o sprawnosci jako artysta wojenny - stare szkoly - koryu - mialy w swoim repertuarze zarowno cwiczenia z bronia jak i bez i nie bez przyczyny. to byly takie dzisiejsze MMA.



No , nie wiem panie Szczepan, ale znam sporo osób, które nie ćwiczyły nic innego poza iaido lub kendo, a są po iluś latach treningu sprawne jak cholera. Także trochę się pominąłeś z prawdą. Kendocy są bardzo wytrzymali, mają kondychę bo to wynika z formy ich treningów, sam wiem jak to wygląda bo trenowałem kendo.

Co do tendencji usztywniania się to w ogóle się z tobą nie zgodzę, u nas są osoby które tej tendencji nie mają, a zaczynają przygodę ze sztukami walki właśnie od treningów iaido. Uczą się wyluzowywać. Co do nabiranie elastyczności i giętkości to to dotyczy każdej sztuki walki, sztuki wali z użyciem iecza nie są tu jakimś wyjątkiem.

Co do ćwiczenia technik rtęcznych to się zgodzę, ale dlaczego podałeś przykład bjj, techniki ręczne (bez broni) muszę mieć coś wspólnego z technikami miecza, a do tego najbliżej jest aikido czy tradycyjne jiu-jitsu.

Co do sprawnosci ogólnej to jest tak, że jak się ruszasz i coś robisz to bedziesz coraz sprawniejszy - rozciąganie itp, są również obecne w iaido, poza tym nie wiem czy wudziałeś jak się poruszają mistrzowie tej dyscypliny, ja widziałem paru Japończyków i zrobili na mnie wrażenie.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
Marcin, ja jestem czlowiekiem dosc wyluzowanym. Po godzinie iaido czy kijow, sztywnieja mi miesnie. Musze potem robic z pol godziny rozgrzewki i rozciagania, albo, co najczesciej, to cwicze 1.5 h aikido, bo u nas trening aikido jest po iaido.I wtedy jest ok, miesnie wracaja do normalnej elastycznosci.

To co mowic o ludziach ktorzy nigdy nic nie cwicza oprocz broni? musza sztywniec jak cholera.
Co do bjj, to poniewaz toczysz sie po macie, to robisz taki auto-masaz dla calego ciala, podobnie jak w aikido jak robisz rolki. Wiec wyrabiasz elastycznosc i gietkosc miesni.
  • 0

budo_kendoka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 317 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:waw.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
Czołem!
Hmm... Nie zgodzę się... To, że się usztywniasz w trakcie ćwiczeń z mieczem oznacza , że popełniasz podstawowy błąd i jest to twoja wina. Np. w Kendo dużym błedem jest napinanie się i usztywnianie (chyba, że chodzi Ci o postawę, która ma być prosta) i między innymi dlatego przed każdym treningiem robi się suburi (im dłuższe tym lepsze), które ma rozluźnić mięśnie rąk. Jedynym napięciem jest moment uderzenia gdzie chodzi o to , żeby Ci miecz nie wchodził za głęboko w cel... A co do BJJ to nie wiem ale wydaje mi się, że kulając się po macie trzeba się ostro spinać i siłować żeby cokolwiek założyć, zastować czy przydusić...
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...

Marcin, ja jestem czlowiekiem dosc wyluzowanym. Po godzinie iaido czy kijow, sztywnieja mi miesnie. Musze potem robic z pol godziny rozgrzewki i rozciagania, albo, co najczesciej, to cwicze 1.5 h aikido, bo u nas trening aikido jest po iaido.I wtedy jest ok, miesnie wracaja do normalnej elastycznosci.

To co mowic o ludziach ktorzy nigdy nic nie cwicza oprocz broni? musza sztywniec jak cholera.
Co do bjj, to poniewaz toczysz sie po macie, to robisz taki auto-masaz dla calego ciala, podobnie jak w aikido jak robisz rolki. Wiec wyrabiasz elastycznosc i gietkosc miesni.


to fajnie że jesteś wyluzowany, ale to co piszesz jest dziwne. Po godzinie iaido czy kijów sztywnieją ci mięśnie, co to za brednie, mnie nie sztywnieją, nigdy jeszcze czegoś takiego nie słyszałem by komuś po treningu sztywniały mięśnie. Ciekawe, ciekawe :? Ciekawe jest też że macie trening aikido po iaido, według mnie powinno być odwrotnie, no ale to już moja opinia, w iaido są większe obciążenia na stawy niż w aikido, te wszystkie postawy i przemieszczanie się potrafi dać w kość. Aikido doskonale wyluzowuje także przystępując do treningu iaido po treningu aikido jest się juz przygotowanym do treningu z mieczem.

W każdej sztuce walki jak się poruszasz to robisaz jak to powiedziałeś taki automasarz, w taichi również i nie jest to jakś rzadna rewelacja, wyrabianie elastyczności i giętkości mięśni jest efektem aktywności ruchowej.
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
Zgadzam sie z przegmowacami... Cos mi to sie wydaje dziwne, te sztywnienie miesni. Moze nie cwicze jakos super dlugo i wlasciwie zaczynam. Jednak moj nauczyciel bardoz mocno nas gani wlasnie za spinanie sie. Moze ja tego nie czuje, ale on od razu z boku widzi, jak sie spinamy i dostajemy jakisc przykurczow dziwnych, tzn. ramiona sie podnosza, gubi sie pozycja itp. Jasne ze miesnie czasem trzeba napiac, ale nie caly czas... Nie wyobrazam sobie 1 treningu z namietymi miesniami....
  • 0

budo_nix
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 621 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Racibórz - Rybnik - Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: Iaido, czy nie Iaido...
chcialem napisac "1 godzinnego treningu z napietymi miesniami" :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024