Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
62 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?

Wydaje mi się, że odmian aiki-ken może być tyle, ilu nauczycieli, którzy włączyli ten element do swojej nauki aikido, tzn tyle ile odmian aikido, czyli 1....n 8O Nazwa nie jest zarezerwowana, a bez poznania wszystkich tych systemów nie jest zasadne mówienie, że są do d.... :)
Bokken to nie iaito...


moze byc nawet sto tysiecy nauczycieli aiki-ken, mnie to nie przeszkadza. Co jest smutne jednakze, ze te wszystkie systemy aiki ken i aiki jo to nie ma nic wspolnego z prawdziwa praca z bronia. Jest OK, jesli wszyscy cwiczacy zdaja sobie sprawe, ze ich cwiczenie ma na celu poprawe aikido, ale z prawdziwa bronia sie tak nie cwiczy.

Wezmy jeden taki przyklad - juz sam shomen jest robiony ze zlej odleglosci. Poza tym czesto atakujacy zatrzymuje w powietrzu ciecie, lub je zwalnia zeby tori mogl wykonac swoja czesc. I nie mowie tu o poczatkujacych. Same ustawienie tych cwiczen jest bledne, jak ktos naprawde umie atakowac mieczem, to 99% tego jest w ogole nie do zrobienia. M.Inn z powodu ze nie da sie wywijac mieczem jak szabelka, robic tenkanow, przechodzic pod przechwyconym ramieniem atakujacego, trktuje sie atakujacego jak bezwolna kukle co nie umie sie zaslonic przed prostym cieciem... itd...Miecz dziala po liniach prostych.Pokaz mi ile ze styli aikido co cwicza aiki ken cwiczy po liniach prostych ? Juz nie mowie o blednym ma ai, timingu, rytmie ataku, badziewiastych liniach ciecia... itd..pokaz mi ktory aikiken rozwija prawdziwa interakcje(respektujaca zasady walki mieczem) pomiedzy atakujacym i broniacym sie...

To co ty nazywasz aikiken(obojetnie z jakiej federacji) to tylko cwiczenia kawalkami drewna, nawet nie techniki kawalkami drewna. Nawet psychicznie nikt tego nie traktuje jako bron a wlasnie drzewo. Fizycznie sa to uderzenia a nie ciecia. Poza tym sa one nieslychanie slabowate. W sredniowieczu w Japonii bylo kilku mistrzow ktorzy byli na tyle dobrzy, ze zamiast miecza bili sie bokenem przeciwko prawdziwym mieczom. Ich ciecie rozbijalo glowe na miazge, miazdzylo ramie, lamalo kosci. Zaden z systemow aiki ken tego nie uczy.
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Hmm..Czyli jednak można. Wszyscy tu mówią o iaito.Ktoś wspomniał o jiu-jitsu,a nawet słyszałam o karate czy bjj.
Czy powinno się uczyć ataku? Aikido ma neutralizowac atak.Aikidoka nie powinien robić krzywdy napastnikowi.
A moze ja coś źle rozumiem :oops:
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Słowa nie moje, tylko jednego znajomego Aikidoki:

"i jak tu się uczyć obron, skoro na całej sali nie ma ani jednej osoby która potrafi dać w pysk?"

Kick, boks, bjj czy inne jujitsu, o ile będzie sensownie poprowadzone da Ci nowe spojrzenie na to jakiego ataku się spodziewać, jak on może wyglądać.

I żeby nie było że przylazł taki i głupoty gada. Pół życia skupiałem się na uderzaniu, przekonany że z chwytaczami pójdzie prosto, bo wystarczy trzymać ich na dystans. Bo ćwiczyłem z "chwytaczami" co to o chwytach mieli zerowe pojęcie. A potem się okazało, że jak trafiłem na takich co kumali o co chodzi - to bawili się ze mną (a właściwie to mną) jak z dzieckiem (tudzież jak lalką). Dobrze jest poniuchać co się dzieje po tej drugiej stronie barykady.
Aikido nie po to żeby robić krzywdę? OK, ale żeby się tego nauczyć, musisz najpierw wiedzieć jak tą krzywdę zrobić. I twój treningowy partner też.

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?

święta prawda, bokken to nie iaito, :-) i do iaito mu daleko

No jasne przecież bokken jest drewniany, a iaito nie :) Poza tym bokkena nie można wyjąć i schować do pochwy (czy jak to się fachowo nazywa). W jednym i drugim ćwiczy się jakieś formy, na pewno nie ćwiczy się walki :wink: tym bardziej wolnej walki...chyba szermierka europejska tegoż uczy, no nie :lol:
Jeśli chcesz ocenić nasz system Marcin, to przyjdź do nas na trening, zresztą jeden z Twoich kolegów, którzy ćwiczą z Tobą iaido przychodzi od czasu do czasu na nasze treningi. Kiedyś bywał częściej, ale koniec studiów wymusza zmiany :(
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?

....moze byc nawet sto tysiecy nauczycieli aiki-ken, mnie to nie przeszkadza. Co jest smutne jednakze, ze te wszystkie systemy aiki ken i aiki jo to nie ma nic wspolnego z prawdziwa praca z bronia. Jest OK, jesli wszyscy cwiczacy zdaja sobie sprawe, ze ich cwiczenie ma na celu poprawe aikido, ale z prawdziwa bronia sie tak nie cwiczy....

Bardzo podoba mi się Twoja autorytatywność Szczepanie, te: żaden, nigdy, wywijanie, słabowate, etc... Mnie nigdy na myśl by nie przyszło oceniać wszystkie systemy nie widziawszy ich w ogóle :? Tobie to przychodzi bez problemów :) Aiki-ken, jak sama nazwa mówi służy aikido. Bokken to nie stal, ale połamać kości można... Co do walki bronią to proponuję systemy, gdzie się walczy, wide szermierka :) Jeśli chcesz sprawdzić nasz system, to zapraszam. Miewam problemy z wykonaniem technik aiki-tai, ale z bronią zawsze czułem się lepiej...oczywiście lepsi od mnie mnie kontrolują, ale jakieś podstawy to mam. Aha, zapomiałem u nas uke ma jedno zadanie: skutecznie atakować. Tzn. jak się może zasłonić niech to robi, nikt mu nie karze 'słabowato' atakować :) Co oczywiście nie oznacza, że wszyscy atakują z prędkością światła. To trzeba wyćwiczyć, co wymaga praktyki, także własnej, a z tym to bywa różnie :cry: I żeby nie było, że znowuż gloryfikuję swój system. Nie wątpię, że są systemy aiki-ken, gdzie też dobrze ćwiczą. I dlatego nie zamierzam wszystkich potępiać w czambuł....
Zresztą nie taki jest tytuł tego tematu.
Ćwiczenie prawdziwą bronią to moje ciche marzenie, ale jak będę mógł to zrealizować to zacznę od szermierki :wink:
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Adam dziękuję twoja wypowiedź wiele tłumaczy :)
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?

Aha, zapomiałem u nas uke ma jedno zadanie: skutecznie atakować. Tzn. jak się może zasłonić niech to robi, nikt mu nie karze 'słabowato' atakować :) Co oczywiście nie oznacza, że wszyscy atakują z prędkością światła.


Jezusie 8O W chwili obecnej zajmuję się Shidokanem, który jest chyba nardziej jednak "destrukcyjny i brutalny" niż Aikido, i ćwicząc w parach atakujący ma za zadanie dobrze zarysować technikę. Ale skutecznie atakować? Macie w dojo pod ścianami takie rynny, którymi odpływa krew, czy też korzystacie z tradycyjnej metody wiadra i szmaty?

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Wiadro i szmata Adamie, a w planach rynny :) A tak na poważnie to czepiasz się! Przecież wiesz dobrze, co to znaczy właściwy atak :roll: A że bokken to nie ostra broń to nie ścinamy też wiązanych słupków ani głów partnerów :)
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Oczywiście że się czepiam :) I wiem czym się różni właściwy (treningowo) od skutecznego (po prostu) :?

Już zmykam i nie mącę wody ;)

Pozdrówka,
AdamD
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?

święta prawda, bokken to nie iaito, :-) i do iaito mu daleko

No jasne przecież bokken jest drewniany, a iaito nie :) Poza tym bokkena nie można wyjąć i schować do pochwy (czy jak to się fachowo nazywa). W jednym i drugim ćwiczy się jakieś formy, na pewno nie ćwiczy się walki :wink: tym bardziej wolnej walki...chyba szermierka europejska tegoż uczy, no nie :lol:
Jeśli chcesz ocenić nasz system Marcin, to przyjdź do nas na trening, zresztą jeden z Twoich kolegów, którzy ćwiczą z Tobą iaido przychodzi od czasu do czasu na nasze treningi. Kiedyś bywał częściej, ale koniec studiów wymusza zmiany :(


Możesz napisać o którego kolegę chodzi, bo nawet nie wiem skąd jesteś :-) To co napisałeś jest oczywiste, ja mogę dodać od siebie że bokken jest dużo lżejszy od iaito, po za tym służy raczej do oswojenia się z faktem że coś się trzyma w rękach i do nauki ciecia, ale tylko na początku, potem należy już używać iaito, bokkena tylko do ćwiczeń z partnerem.
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Dodać coś należy tylko trzeba sobie odpowiedzić na pytanie po co:
- by polepszyć swoje aikido,
czy też
- by mieć coś czego aikido nie daje.

Odpowiedź na pytanie wymusza wybór drugiej diedziny aktywności fizycznej :wink:

Pancer (ćwiczący nie tylko aikido)
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Pancer a co ćwiczysz? I czemu akurat to?
  • 0

budo_artoorek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 12 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
aikido mozna cwiczyc z czym sie chce :-) swego czasu chodzilem na taekwon-do i bardzo podoba mi sie to polaczenie, poza tym wiele osob trenujacych aikido nie ma pojecia o kopaniu i uderzaniu reka. Niby rzecz zbedna.. ale jednak sie przydaje :twisted:
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?

Pancer a co ćwiczysz? I czemu akurat to?


Ćwiczę jeszcze takie różne :wink: , a dlatego, że tak :) :)

Pancer (wielodyscyplinowy)
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Ach będę brała z Ciebie przykład :D
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?

Ach będę brała z Ciebie przykład :D


och ty w morde jeza....ale zes sobie ideal wybrala do nasladowania... :roll:
Nie wiesz co mowisz, dziewczyno!!!! :)
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Szczepa nie strasz bo jeszcze zmienię zdanie :wink:
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Miało być Szczepan :oops:
  • 0

budo_pancer
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 699 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100-lica

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
Szczepan,
wybór dobrych wzorców :) należy pochwalać, a nie ganić.......

Jusi,
tak w zasadzie to Ci zazdroszcze, że możesz brać ze mnie przykład :wink:

Pancer (wzorcowy jak wzorzec metra)
  • 0

budo_jusi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1499 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa-Tarchomin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy można ćwiczyć aikido wraz z inną sztuką walki?
:wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024