Skocz do zawartości


Zdjęcie

mistrzostwa swiata w capoeirze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

mistrzostwa swiata w capoeirze
pod takim dokladnie tytulem wlasnie przed chwila lecial material filmowy na tvn24 z cyklu 'bez komentarza'. co to ma byc? sa w oogle organizowane jkaies mistrzostwa w capo?? 8O bo niezle sie zdziwilem widzac to.
  • 0

budo_kili
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia - ABADA Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
Są Mistrzostwa Europy (Jogos Europeus) i Świata ( Jogos Mundiais de Capoeira) grupy ABADA Capoeira.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
i na czym to polega?
  • 0

budo_kili
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia - ABADA Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
No napewno nie na kopaniu sie po twarzach...chyba nie musze ci tłumaczyć jak wygląda capoeira. Tak w skrócie to wygrywa osoba ktora najładniej i najlepiej gra do danego rytmu.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
aha... bo tam bylo pokazane mase ludzi ktorzy jednoczesnie robili... no w sumie tylko ginga... a kto to ocenia? i jak tos ei odbywa?
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
różne zawody mają różne zasady.
pisałem w budokanie o zasadach walk capo na turniejach której odbywały się począwszy od lat sześćdziesiątych.

na jakimś treningu nasz mestre zorganizował nam taki mini turniej z zasadami jakie były na "Grande Roda Brasileira de Capoeira" - imprezie, która odbywała sie od 1976 do 1994 roku.

pod koniec lipca odbył się w portugalii inny turniej organizowany przez grupę muzenza.

wg. mnie obserwujemy (i czynnie bierzemy w nim udział) kolejny okres w historii capoeiry. ponownie sportowy (waleczny) aspekt capoeiry zaczyna być istotny w procesie nauczania. zobaczymy co z tego wyjdzie.
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
Ale takie turnieje typu,kto najladniej gra itd. sa cienkim pomyslem.Bo Capoeira to nie gimnastyka artystyczna.Bezsens.

Lepsze sa turnieje Vale Tudo,na ktorych wolno walczyc tylko Capo,bo to juz bardziej zgadza sie z istota Capoeiry.
Capoeira to przede wszystkim Malicia,a jak robisz solo pokazowe,zeby grac najladniej,nie ma w tym kropli malicii.
W walce full-contact miedzy 2 capoeiristas malicia bylaby bardzo wazna,niezbedna do zwyciestwa i nikt nie robilby bezsensownych technik.
Malicia to jeden z njawiekszych atutow Capoeirista!
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
vale tudo to jednak cos innego niz turniej walki capo - przynajmniej jak tak uwazam (i wg takich zasad walczylismy na treningu).
a malicia w czasie walki capo wg okreslonych regul to po prostu strategia, taktyka i doswiadczenie.
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
No tak,ale w wypadku mistrzostw swiata grupy Abada chodzi o granie jak najladniej,a nie o walke miedzy Capoeiristas.Tam nie ma malicii,bo chodzi o jak najwiecej trickow,sekwencji,a nie o spryt.
Zreszta w Capoeirze ulicznej e vale tudo.Dzisiejsze Vale Tudo juz tez tylko nosza taka nazwe.Sa sedziowie jak w boksie,sa reguly i to juz tez nie jest vale tudo w bezposrednim tego slowa znaczeniu.
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
temat vale tudo zostawmy na boku.
wydaje mi sie, ze nawet jezeli ocenia sie "piekno" gry to nie musi byc to sam break-dance, czyli mnostwo trickow.
bardziej chodzi o poprawnosc wykonywania technik (choc pojawia sie tu wzglednosc okreslenia "poprawna technika" - inaczej graja typki z sao paulo a inaczej z salvadoru), plynnosc gry - czyli niby sekwencje, jednak ja mam na mysli ilosc i zlozonosc sekwencji, oraz ilosc wykonywanych technik.

na wspominanej GRBdC do oceny stylu gry byly wykorzystywane 3 konkurencje:
1. solo
2. gra z partnerem ze swojej szkoly/grupy
3. gra z partnerem z innych szkol/grup

wydaje mi sie tez, ze dla doswiadczonego zawodnika nie jest trudno ocenic poziom gry zawodnika, co przy okreslonej liczbie sedziow i konkretnych elementach ocenianych moze dac w miare obiektywna ocene (choc jak wspomnialem roznice miedzy stylami gry moga powodowac trudnosci w ocenianiu)

wydaje mi sie rowniez ze takie ocenianie zawodnika (po efektOwnosci jego gry) nie jest zupelnie pozbawione sensu, poniewaz chodzi o zachowanie charakterystyki capo przez pozniejszych profesorow.

z tego co wiem to nawet w judo czy bjj oprocz stoczonych walk do zdobycia kolejnego stopnia niezbedne jest poprawne wykonanie odpowiedniego zestawu technik.

capoeira jest zarowno walka jak i sztuka, wiec dlaczego nie oceniac rowniez sztuki w capoeirze.
mam wrazenie, ze ostatnio, w zwiazku z duzym wzrostem popularnosci vale tudo i dazenia do efektywnosci kazdej sztuki walki, zaczyna sie zapominac o jej elemencie artystycznym.

dla mnie capoeira jest balansem. jest walka i jest sztuka. gdybym chcial tylko walki - wzialbym sie za kickbox, a jezeli sztuki - za balet.
trudnosc wg mnie polega na zdobyciu takich umiejetnosci aby umiec zagrac zarowno pieknie jak i efektywnie.
  • 0

budo_kili
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia - ABADA Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze

No tak,ale w wypadku mistrzostw swiata grupy Abada chodzi o granie jak najladniej,a nie o walke miedzy Capoeiristas.Tam nie ma malicii,bo chodzi o jak najwiecej trickow,sekwencji,a nie o spryt.

Stary widze ze ty nie wiesz o czym mowisz jeżeli w takich rytmach jak Sao Bento Grande albo Banguela chodzi o robienie trikow. A właśnie one są grane na mistrzostwach plus Iuna
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze

wg. mnie obserwujemy (i czynnie bierzemy w nim udział) kolejny okres w historii capoeiry. ponownie sportowy (waleczny) aspekt capoeiry zaczyna być istotny w procesie nauczania. zobaczymy co z tego wyjdzie.

Mozesz podac przyklady ;?
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
przykładem jest chociażby to forum - gdzie większość piszących zwraca większą uwagę na efektywność capo a nie na jej efektowność, co więcej efektowność capo - odnosze takie wrażenie - zaczyna być przez niektórych jej praktyków postrzegana jako wada (bo inni się z nas śmieją, że stajemy na rękach).
jest to związane - moim zdaniem - właśnie z modą na mieszane sztuki walki, najbardziej efektywne połączenia.

ja się staram akceptować capo taką jaka jest - z jej zaletami i wadami. jak można, staram się nawet dodawać pewne ruchy aby capo zyskała na efektywności, nie zapominając o jej charakterystyce ale nie chcę żeby capo stała się kickboxingiem czy capo-jitsu.
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze

przykładem jest chociażby to forum - gdzie większość piszących zwraca większą uwagę na efektywność capo a nie na jej efektowność, co więcej efektowność capo - odnosze takie wrażenie - zaczyna być przez niektórych jej praktyków postrzegana jako wada (bo inni się z nas śmieją, że stajemy na rękach).

Sytuacja na tym forum nas do tego zmusza :)
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
Nie zmusza, ale ukazuje nastawienie ludzi do capoeiry i czego po niej oczekuja. A capoeira od zawsze byla pomiedzy sportem a sztuka taka sinusoida to zblizala sie do jednego to do drugiego i tak tez jest teraz.
  • 0

budo_goliatus_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 491 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
Ja mialem na mysli wszystkich tych, ktorzy "w d. byli g. widzieli". Ci wszyscy fachowcy od SW, ktorzy sprowadzaja na ziemie cala budoforumowa capoeirowa spolecznosc w temacie: "skutecznosc capoeiry" :twisted:
  • 0

budo_sou
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 136 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
Powstaje nowa grupa poprostu :D
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze

A capoeira od zawsze byla pomiedzy sportem a sztuka taka sinusoida to zblizala sie do jednego to do drugiego

przypomina mi to pewien wyklad z festiwalu :paker:
  • 0

budo_brisban
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1132 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:I znow wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze
Hyhy dokladnie :) nie ma to jak madre wyklady na temat historii capoeiry.
  • 0

budo_piaba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 407 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: mistrzostwa swiata w capoeirze

na wspominanej GRBdC do oceny stylu gry byly wykorzystywane 3 konkurencje:
1. solo
2. gra z partnerem ze swojej szkoly/grupy
3. gra z partnerem z innych szkol/grup


Widzisz to jest wlasnie to o co mi chodzi.2. i 3. kategoria nie sa sprzeczne z istota Capoeiry,bo ogladajac 2 jogadores doswiadczonemu Capoeirista latwo ocenic,ktory jest lepszy.I to jest wlasnie wazne:2 graczy,ktorzy graja ze soba-to jest Capoeira.

Ale pierwsza kategoria jest dla mnie troche sprzeczna z istota Capoeiry.
Jest to bowiem solo,co oznacza,ze kandydat,ktory robi to solo nie musi sie liczyc z tym,ze jak zrobi jakas technike moze od razu dostac odpowiedz od drugiego gracza.Nie musi w ogole uwazac-robi po prostu co mu sie podoba-a grajac w rodzie trzeba strasznie uwazac i robic tylko to co mozemy bezpiecznie zrobic.

Owszem na pokazach lub specjalnych rodach tez czasem sa solowy,ale jak ktos zrobi super s-dobrado,salto,flika,piec macaco paulista itd. wcale nie jest on jeszcze dobrym Capoeirista.Jest dobrym akrobata.Jesli jednak umie polaczyc w rodzie triki z gra to juz jest dobrze,a na solowie tego nie trzeba robic,bo nie ma tego drugiego gracza.To juz bardziej przypomina breaka,gdzie mozna sie po tricku nawet wyjeb... i dostac oklaski. :wink: :wink:

Tyle o mistrzostwach swiata Capoeiry ode mnie.Ja w kazdym razie nie popieram takich pomyslow(imprez) i uwazam je za niepotrzebne.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024