Skocz do zawartości


Zdjęcie

Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
107 odpowiedzi w tym temacie

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

Z jakich tradycji czerpie ono - ale konkretnie, nazwy, daty itd...
Ja tam nie jestem expertem od aiki taiso, ale mam nieodparte wrazenie ze takie cwiczenia chinczycy cwiczyli juz tysiace lat temu. Ciekawe ze Kanetsuka sensei kaze(przynajmniej w okresie jak z nim cwiczylem) robic calkiem podobne rzeczy - a nauczyl sie tego w Tybecie.
...Znaczy jakie kokretnie tradycje H.Kobayashi studiowal i z kim, zeby zebrac te cwiczenia w jakis sensowny system...

Wiele systemów jest podobnych do systemów chińskich, mamy więc 2 możliwości: ktoś je zaimportował, ktoś w 2 miejscach równocześnie wymyślił podobne rzeczy. Obie są prawdopodobne.
Nie znam historycznych faktów, może Andre Cognard je zna? Może się go spytasz Szczepan, w końcu dobrze mówisz po francusku 8) I skrobniesz jakiś artykuł i dodasz go do swojej internetowej biblioteki. Nadmienię, że broń boże się z Ciebie nie naśmiewam, po prostu zawsze podchodziłem do pewnych spraw bardziej praktycznie niż historycznie.
Z kim Kobayashi ćwiczył i co pociągnął dalej sam :?: Na pewno z Morihei Ueshibą :)
Z jakich tradycji czerpie aikitaiso: na pewno z tańców japońskich: kabuki i jakiegoś drugiego, z tradycji tzw. mnichów-yama, to ci, co mieszkali w górach i oddawali się medytacjom i trudnym ćwiczeniom fizycznym, chyba trochę z shiatsu. Oraz z paru innych sztuk. Przykro mi, ale nie pamiętam z jakich :oops: Może znajdzie się tu jakiś historyk, który wie więcej. Na razie nie poczuwam się za żadnego speca z taiso, jedynie za ćwiczącego :(
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08
To Szczeepan: Propozycja JS jest bardzo interesująca. Jeżeli chcesz się dowiedzieć ze źródła to wejdź na stronę [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] i zadaj nurtujące pytania. Znasz żabi i przy okazji będziesz mógł przedstawić innym to czego się dowiedziałeś.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08
Strona, jak przystalo na 3A jest dosc tajemnicza. Sa tylko 2 adresy - jeden do webmastera - ale mocno watpie czy gosciu sie orientuje w tych mistycznych obrzedach, i drugi jesli chodzi o sprzedaz ksiazek :lol: Szkoda ze niema adresu Shihana himself.

Wyslalem zapytanie na ten drugi, ciekawe czy i jaka bedzie odpowiedz :wink: No bo to troche glupio, ze tak cwiczycie uparcie te masochistyczne tortury, nie wiedzac skad pochodzimy i dokad idziemy :wink: Mysle ze bedziecie mi wdzieczni do konca zycia....moze nawet bede mial wejscie za darmo na staze u was? HOHOHOooo
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08
To Jon Snow: uderzylam w jakas czula strune ? :) ,bardzo przepraszam.
I sorry,ze Cie zasmucam (chyba ,ze lubisz sie smucic :wink: )
Ja dalej nie mam odpowiedzi na moje pytanie: Jaki cel jest tych tortur? no dobra ,cwiczen :wink:
W sumie piszecie ,ze ma dobry wplyw,ale jaki i na co?
Savegnage uczy takich normalnych rzeczy ,jak dla mnie ,kontroli linii,pozycji,czasu,i sposobow na przejecie ataku,wszystko oparte na zwyklych prawach fizyki.I wogole jesli czegos nie rozumiem to Twojej uszczypliwosci,ale nie szkodzi :)
  • 0

budo_nana
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

Natomiast niezmiernie mnie intersuja korzenie aikitaiso. Z jakich tradycji czerpie ono - ale konkretnie, nazwy, daty itd...Jak nie wiesz, to napisz szczerze a nie wciskaj kitu.

Szczepanie, wiem, że czerpie z tradycji, ale nie wiem konkretnie, więc nie będę wciskać Ci kitu.
Jeśli uważasz, że ktoś może wymyśleć sensowny i spójny system ćwiczeń, ściśle związany z technikami aikido, dający wymierne korzyści dla zdrowia, nie korzystając z doświadczeń innych, to podziwiam cię za to :-)

Druga sprawa - po co to robisz? Jakie sa te wymierne korzysci? wal smialo, nikt tu nie bedzie sie z ciebie wysmiewal.

na pewno nie dla korzyści materialnych :)
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08
I wogole trenujacy aikitaiso-nie denerwujcie sie tak :wink:
Mysle,ze zupelnie spokojnie mozecie poopowiadac co Wam daja te cwiczenia :)
Moze to ma cos wspolnego z medycyna wschodu ,oni maja rozne dziwne dla nas pomysly na uzdrawianie :)
  • 0

budo_nana
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

zupelnie spokojnie mozecie poopowiadac co Wam daja te cwiczenia

co wam dają i co wam dają, ludzie, litości nie macie.
Człowiek się dobrze po tym czuje, zwłaszcza, jak już się skończy. :D
co wy u licha chcecie?
listę supermocy osiąganych po każdym treningu?
Jeżeli was to interesuje, spróbujcie, jeżeli nie, zajmijcie się czymś dla was ciekawszym.
Przepraszam, że się irytuję, ale to wygląda, jakbyście poszukiwali taniej sensacji, próbując znaleźć w taiso jakąś czarną magię. Jestem tym zniesmaczona.

pozdro
nana
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

Przepraszam, że się irytuję, ale to wygląda, jakbyście poszukiwali taniej sensacji, próbując znaleźć w taiso jakąś czarną magię. Jestem tym zniesmaczona.

pozdro
nana


Odsmacz sie Nana. Wiesz jak jest, wakacje, slonko, nic sie nie chce robic, wiec po prostu spoko i nienerwowo. Ciekawy temat, ot i wszystko, po co sie doszukiwac podwojnego dna?
  • 0

budo_nana
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 112 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

wakacje, slonko, nic sie nie chce robic,

no, chyba, ze tak 8)
  • 0

budo_tatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamusi... podobno ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08
Hmm... aby ukrócić dyskusję postaram się mniej więcej powiedzieć co osobiście dają mi ćwiczenia aikitaiso :D (jednak zauważyć należy że kontakt z nimi mam tylko podczas obozów, nie zajmuję się tym na szerszą skalę pominę więc medyczno- ezoteryczną otoczkę na której się zupełnie nie znam a na której wszyscy się skupiaćie i złośliwie opowiem jakie korzyści hmm... psychiczne wyciągam z taiso :wink: )...
A więc:

1) gdy tuż przed rozpoczęciem treningu siedzę w seiza i myślę co zaraz mnie czeka, czuję najwyższe obrzydzenie i panikę. :shocked!: Połączone są one z przykrą świadomością, że za czekającą mnie "przyjemność" zapłaciłam co wprowadza mnie w głęboką depresję :(

2) gdy sensei wchodzi na salę ogarnia mnie bezsilność, ponieważ wiem że teraz uciec już nie mogę, a jednocześnie lekka satysfakcja że jednak tego nie zrobiłam (pierwszy + można się dowartościować patrząc kto wymiękł :) )...

3) podczas kolejnych ćwiczeń nieuchronnie zdaję sobie sprawę z niedoskonałości własnego ciała... :cry:
właściwie taiso jest nieustannym poszukiwaniem właściwej pozycji, podobno w doskonałej pozycji wszystko przestaje boleć ... ponieważ mnie do perfekcji daleko- boli mnie wszystko. :? A skoro tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono - kolejny plus- przekonuje się ile jestem w stanie znieść i dzielnie pokonuje swoje ograniczenia :) Dodatkową mobilizację stanowi około piędziesiątka osób męczących się w ten sam sposób co ja :) i obserwując ich w myśl hasła - on/ona wytrzymuje- ja nie wytrzymam? zaciskam zęby i staram się jeszcze bardziej :twisted:

+y podczas ćwiczeń- zwiększam wyrzymałość mięśni (przynajmniej mam taką nadzieję), spalam kalorie (na to mam nadzieję jeszcze większą- w końcu jest to kilka litrów bądż co bądź uczciwie wylanego potu :) ), w pewien sposób hmm... może "przyzwyczjam się" do bólu, no a poza tym... dowartościowywuję się :twisted: (bądź załamuję zależy na kogo patrzę :evil: :wink: ) podczas wykonywania ćwiczeń,
ponadto nie da się ukryć że niektóre pozycje naprawdę pomagają w przeróżnych dolegliwościach (chociażby wspomniane sayo toshi)... najczęściej związane są one z kręgosłupem (jednak jeśli nie wykonuje się prawidłowo- wywierają skutek wręcz przeciwny :? ), nie można też nie docenić masażów na zakończenie stażu :) ....

4) dobra- teraz punkt kulminacyjny- moment na który warto czekać i cierpieć przez cały trening.... 8)
otóż po zakończeniu masochistycznych praktyk (a dokładniej- u mnie jest to zawsze moment kiedy przekraczam drzwi dojo), nadchodzi cudowna, niebiańska świadomość że przetrwałam kolejny trening

a razem z nią- nie wiem z czyją sprawa- magii, energii ki, hydrolaz czy robaczka świętojańskiego- nagle ZNIKA CAŁE zmęczenie... A pisząc całe- mam na myśli naprawdę CAŁE zmęczenie z treningu, z nieprzespanych nocy, dni, ogólnie całego wyczerpanego życiem jestestwa zarówno fizyczne jak i psychiczne (oczywiście zakwasy pozostają ale to już sama przyjemność :) )
jego miarę można wyobrazić sobie tym że często mam ochotę wrócić do dojo na kolejny trening :wink:

Po prostu:

Człowiek się dobrze po tym czuje, zwłaszcza, jak już się skończy. :D


I tyle
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08
Tatsu poklon
Ze tez inni mistrzowie aikido cwiczacy aiki taiso nie maja odwagi cywilnej cos takiego napisac...
  • 0

budo_tatsu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 186 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mamusi... podobno ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

Ze tez inni mistrzowie aikido cwiczacy aiki taiso nie maja odwagi cywilnej cos takiego napisac...


może po prostu im się nie chce, albo mają gdzieś co inni o tym myślą :wink:

Czy mam z tego wnioskować że popełniłam znów jakąś herezję? :shocked!:
  • 0

budo_jeżyk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1211 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:WaWa

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

Tatsu poklon
Ze tez inni mistrzowie aikido cwiczacy aiki taiso nie maja odwagi cywilnej cos takiego napisac...


Bo jak przypuszczam, wiekszość z nich naprawdę nie wie po jakiego diabła ćwiczyć takie dziwne figury, sensej powiedzieli, że to jest cool i nie wypada nie ćwiczyć. Ja nie widzę i nie czuję, żadnej różnicy w ćwiczeniu aikido z ludzmi, którzy od lat ćwiczą taiso i którzy nie ćwiczą. Nie zauważyłem, też żadnej innej róznicy, po za tym,że połowa ludzi przychodziła po stażu taiso do zwierzaka(masażysty), bo im jakieś dziwne bóle weszły w plecy albo gdzieś.

Ale ja się pewnie jak zwykle nie znam :)
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

(...) Nie zauważyłem, też żadnej innej róznicy, po za tym,że połowa ludzi przychodziła po stażu taiso do zwierzaka(masażysty), bo im jakieś dziwne bóle weszły w plecy albo gdzieś.

Ale ja się pewnie jak zwykle nie znam :)

Pewnie że się nie znasz, a wogóle to jesteś tendencyjny atakujacy, czepliwy i masz zła karme (takze tę dla kotów) :) :) :)
A tak w ogóle to wszystkich - tu cytata - wali co ty, ja czy inni myślą na ten temat więc sie nie wysilaj 8) :) 8)
Jak wiadomo lista dyskusyjna służy do wyrażania jedynie słusznych pogladów a nie do wymiany opinii :evil: :cry:
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

Tatsu poklon
Ze tez inni mistrzowie aikido cwiczacy aiki taiso nie maja odwagi cywilnej cos takiego napisac...

Że też niektórzy mistrzowie aikido nie mają odwagi cywilnej zrozumieć, że ktoś może nie być zainteresowany opisywaniem własnych wrażeń i zmian w sobie, że zachęca do praktyki, gdzie każdy może poczuć czy i co mu praktyka daje...ale to widocznie dla niektórych mistrzów jest nie do pojęcia :)

Bo jak przypuszczam, wiekszość z nich naprawdę nie wie po jakiego diabła ćwiczyć takie dziwne figury, sensej powiedzieli, że to jest cool i nie wypada nie ćwiczyć. Ja nie widzę i nie czuję, żadnej różnicy w ćwiczeniu aikido z ludzmi, którzy od lat ćwiczą taiso i którzy nie ćwiczą. Nie zauważyłem, też żadnej innej róznicy, po za tym,że połowa ludzi przychodziła po stażu taiso do zwierzaka(masażysty), bo im jakieś dziwne bóle weszły w plecy albo gdzieś.

Ale ja się pewnie jak zwykle nie znam :)

Widzisz Jeżu, jakbyś przyjechał trochę wcześniej na staż w Ińsku (aczkolwiek pokłony dla Ciebie, że się w ogóle pojawiłeś poklon poklon poklon ) i uczestniczyłbyś w stazu taiso (5d to dość, żeby wyciągnąć wnioski), to sam byś to poczuł. Być może miałbyś wtedy jakieś pytania i na pewno Patrick by Ci na nie odpowiedział. Zachęcam za rok. Może za 2 lata będą u Was w Ww-ie instruktorzy taiso (np. Kulibaba) i wtedy będziesz mógł poćwiczyć samo taiso, zachęcam.
Co do różnicy pomiędzy tymi co ćwiczą taiso, a tymi co nie ćwiczą, to taiso nie jest jakimś cudownym panaceum, że po roku ćwiczenia nagle doznajesz oświecenia i poraża Cię ki (kosmiczna oczywiście :) ), to droga na lata, jedni będą to robić lepiej, inni gorzej, ale pierwsze zmiany w ciele (wyraźnie odczuwalne) to przyjdą po jakiś najmniej 5 latach. I nie jest tak, że jak ćwiczysz taiso, to nic Cię nie boli...w końcu wszyscy jesteśmy homo sapiens.
Co do wiedzy teoretycznej to np. Szczepcia zachęcam do kupna książki A.Cognarda 'Ciało świadome' (oczywiście po żabowemu :cry: ). Masz nad mną ta przewagę, że znasz ten język (ja niestety jakoś nie mogę sie tego nauczyć :( ), więc możesz zdobyć niezłe podstawy teoretyczne. Mnie pozostaje praktyka i tłumacz...
Ogólnie moi drodzy to w taiso chodzi o świadomość ciała, o świadomość poszczególnych organów i o relacje pomiędzy nimi, pomiędzy ludźmi, rodziną, itp...nie jestem na takim poziomie, aby to wyjaśniać. Na razie co najwyżej mogę poczuć i do tego wszystkich zachęcam :D

To Jon Snow: uderzylam w jakas czula strune ? ,bardzo przepraszam.
I sorry,ze Cie zasmucam .....

Nie masz za co przepraszać, czuła strunę :?: Nie, raczej spowodowalaś bezsilny opad ramion,... że ktoś, kto poważnie ćwiczyc aikido, może wysnuwać takie idiotyczne wnioski: o bandzie (sekcie :) ) ludzi, którzy robią dziwne rzeczy zmieniające ich ciało i nie tylko :wink: w nie wiadomo co. Po prostu jest to tak bzdurne, że aż śmieszne/smutne :cry:
Gwoli wyjaśnienia powiem Ci tylko, że zajmuję się sztukami walki (nie tylko aikido) jakieś 20 lat i robię rózne rzeczy, różnych rzeczy poszukuję (skuteczności też :) ) i naprawdę nikt nie jest mi w stanie sprzedać żadnego kitu. Coś działa albo nie. Sprawdzam to empirycznie, nie teoretycznie. I jeszcze raz wszystkich do tego zachęcam. Sprawdźcie i sami zdecydujcie.

Ja dalej nie mam odpowiedzi na moje pytanie: Jaki cel jest tych tortur? no dobra ,cwiczen
W sumie piszecie ,ze ma dobry wplyw,ale jaki i na co?
Savegnage uczy takich normalnych rzeczy ,jak dla mnie ,kontroli linii,pozycji,czasu,i sposobow na przejecie ataku,wszystko oparte na zwyklych prawach fizyki.I wogole jesli czegos nie rozumiem to Twojej uszczypliwosci,ale nie szkodzi

Na pytanie o cel odpowiedziałem wyżej w Jeżykowej cześci. Taiso to jak najbardziej normalne rzeczy oparte na fizyce :) Moja uszczypliwość wynika z histrorii poruszanych tematów na tym forum. Zresztą mam ostatnio złe dni, więc jak ktoś mnie denerwuje, to nie jestem już miły. Raz omote, raz ura :)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

...
A tak w ogóle to wszystkich - tu cytata - wali co ty, ja czy inni myślą na ten temat więc sie nie wysilaj 8) :) 8)
Jak wiadomo lista dyskusyjna służy do wyrażania jedynie słusznych pogladów a nie do wymiany opinii :evil: :cry:

Nie zmieniaj moich słów drogi Łabędziu. Ten 'cytat' byl skierowany konkretnie do Ciebie, a nie do innych, więc nie przekręcaj :(
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

Znaczy wykonujecie zestaw cwiczen,ktore maja Wam pomoc,ale nie wytlumaczono wam o co w tym wszystkim biega?
Wprowadzacie do organizmu energie,ktore cos na pewno zmieniaja.
I oczywiscie samo dobro.
Kurde ,znowu cos oporte na wierze i czyjejs dobrej woli?
Sorry,nie mam zamiaru nikogo urazac,w sumie to mnie interesuje.


To Jon Snow
Gdzie tu jest o "bandzie" czy "sekcie"?
Troche przeinpretowales moje slowa,fajnie ze cwiczysz te 20 lat,ja od niespelna 3 i co ,za to mam pewnie duzo wiecej lat przemyslen nad poszukiwaniami drog.
Wogole to ciekawe,ze ludzie lubia sie podpierac uplywajacym czasem.Najstarszy z nas jest najmadrzejszy? :twisted: oczywiscie to zart.

Moje pytania wynikaja ze zwyklego zinteresowania tematem.
Dalej twierdze,i dotyczy to nie tylko Taiso,ze czesto wprowadzamy rozne energie (czasem dobre ,czasem zle) do swojego organizmu i coz ,nie wiemy co tam robia.
po co tyle emocjonalizmu?
"zasmucony","rece mu opadaja",albo dyskutujesz albo nie

Fajnie by bylo poznac ludzi,ktorzy znaja odpowiedzi,no coz tu ich nie ma,czas nauczyc sie jezykow i pojechac w swiat :)
  • 0

budo_ankata
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08
"Taiso to jak najbardziej normalne rzeczy oparte na fizyce "

i to jest bardzo interesujace i moze ktos cos powie rozsadnego na ten temat,bo nauka jezykow trwa troche dlugo ( w moim przypadku) :)

Interesuje mnie podtemat:aikitaiso a kregoslup
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08
Takie słowo nie wystapiło, ale Twoja wypowiedź była tak sformułowana, że spokojnie można było to sobie dopisać.
Co do tego do czego to służy, to chyba źle czytasz posty. Wymienię 3 wyjątki z postów moich i Tatsu:
1) Całe zmęczenie odeszło, całe nie tylko to z trenigu, ale i z nocy (to chyba Tatsu :lol: )
2) świadomość ciała i jego organów i ich zależności i zależności między ludźmi (to ja :wink: )
to było a propos czemu to może służyć. A to apropos dowiadywania się:
3) własna praktyka
Tyle co jest napisane powinno wystarczyć. Może Tatsu jeszcze bardziej spróbuje zachęcić do ćwiczenia taiso. Jak dla mnie to dla człowieka, który posiadł sztukę pisania i czytania (czyli chyba dla prawie każdego w naszym społeczeństwie) wystarczy, by ocenić czy się chce to ćwiczyć czy nie. Taiso to nie Coca-cola, nie musi dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.
Co do lat praktyki, to co do Ciebie bardziej dotrze, jeśli moje posty nie docierają :?: Mam sie chwalić, jaki mam stopień, w czym, kogo zlałem i z kim przegralem...naświetliłem Ci tylko, że na tyle długo szukam, że mogę odróżnić coś co działa i jest pożyteczne od tego co nie działa i nie jest pożyteczne. :!: Być może jakbyś mnie znała nie z internetu, to byś mogła to potwierdzić. Lub nie :wink: Każdy ma swój cyrk i swoje małpy.
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Relacja ze stażu aikido i aikitaiso Ińsko 23.07-03.08

"Interesuje mnie podtemat:aikitaiso a kregoslup

Tutaj mogę mówić tylko i wyłącznie na podstawie swoich własnych obserwacji, a zastrzegam, że jestem tylko praktykiem (raczej początkującym) i olbrzymiej wiedzy na ten temat nie posiadam:
niedołącznie z kresgosłupem związana jest miednica, w taiso istnieje szereg ćwiczeń, np. sai-otoshi (czyli 'kiwaczki' na boki) gdzie pracujemy nad głębokimi partaimi mięśni, próbując dotrzec do dolnego odcinka kręgosłupa (lędźwiowego) przy jednoczesniej stabilizacji pracy miednicy lub kata-hiniri ('kiwaczki' w płaszczyznie wertykalnej, wokól osi kręgosłupa), gdzie z kolei pracujemy nad piersiową częścią kręgosłupa również przy stabilizacji prac miednicy. Pracujemy wówczas nad partami kręgosłupa, które przyjmują nieco niewłaściwą pozycję w codziennym życiu. Do czego potrzebna jest w aikido stabilizacja pracy miednicy-chyba wszyscy wiedzą, to bardzo ważny element-wiedzieć kiedy ma się ona poruszać, a kiedy nie (świadomość :?: ). Nad odcinkiem piersiowym kręgosłupa (nad jego rozluźnieniem), który to odcinek bardzo często ulega spięciom w naszym codziennnym życiu (nasza przeszłość i nasze obawy przed przyszłością działają na ten odcinek bardzo mocno) pracujemy w całym ciągu ćwiczeń statycznych, jak pozycje stojące: ritsu-zen (klepsydra), kibadachi, 'ósemka' czy ćwiczeń dynamicznych, jak 'marsz cesarza', gdzie staramy się rozluźnić ten odcinek bardzo mocno przy jednoczesnej stablilizacji pracy miednicy...
Z przykładów praktycznych podam, że jeśli boli mnie odcinek ledźwiowy kręgosłupa (bo, np. przez ostatnie dni mało ćwiczyłem :) ), to wykonanie 3 ćwiczeń przez mnie na ten odcinek z tzw. 'długiej formy taiso' (np. odchylenia do tyłu w celu dotknięcia głową podloża, leżenie na plecach w seizan i ćwiczenie zwane 'rybką') - eliminuje ten ból skutecznie. Jak to działa :?: Może troche na zasadzie homeopatii :?: Nie wiem, ale kiedyś się dowiem :) tzn. sam do tego dojdę :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024