Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mistyka w Karate


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Jest pewna róznica miedzy majakami wywołanymi wycienczeniem organizmu, czy tez stymulowaniem go (narkotyki), a po prostu wiara! Czy na przyklad Msze sw, lub obrzedy w jakimkolwiek wyznaniu, nie stanowia aktu mistycznego? Sztuki walki (karate, kung-fu, itp) sa własnie analogiczne do naszych misteriów, nieprawdaz? Zen itd, itp. stanawia "sól ziemi" w Karate.

Bron Boze! Sztuki walki sa do walki a nie do odprawiania misteriow! Zen jest rodzajem medytacji i w zadnym stopniu nie jest "sola ziemi" ani nawet jedna z podstaw karate. Zen mozesz znalezc nawet w myciu garnkow, ale czy powiesz, ze istota mycia grankow jest doswiadczenie wyzszych stanow umyslu? Tak samo mozesz znalezc zen w karate, ale nie jest on elementem nieodzownym.

Obrzedy religijne aktem mistycznym pewnie sa, a przynajmniej powinny byc, ale nie jest to stan mistyczny wykraczajacy poza wlasne mysli. Jestes w stanie nad tym panowac. Ponadto jest on "napedzany" wlasnie przez obrzedy! czyli pewne czynnosci o znaczeniu magicznym. Nawet modlitwa w myslach jest taka wlasnie czynnoscia. Dlatego moim zdaniem cala ta mistyka jest spowodowana jakims dzialaniem zewnetrznym. Tak jak wpedzanie sie w trans poprzez spiewanie mantr.
  • 0

budo_kurt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skalbmierz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Wracajac do duchowosci. Nikt nie zostanie mistrzem karate w szerokim pojeciu jesli bedzie sie rozwijal glownie duchowo. Karate jest sztuka walki i pierwotnie sluzylo do zabijania, tak jak teraz strzelanie z karabinu. Moze kiedys ktos wymysli sztuke uzycia karabinu rozwijajaca duchowo i dajaca przezycia mistyczne poprzez wkladanie karabinu do pokrowca, ale zostawszy mistrzem w tej sztuce nie bedzie automatycznie umial dobrze strzelac.
Pragne zaznaczyc, ze karate-owszem, przede

wszystkim słuzy do zabijania- powstało w okreslonej kulturze o wysokiej duchowosci(smiem twierdzic, ze duzo wyzszej niz u nas). Pytanie: czy my kultywujemy SZTUKE(cały kompleks ruchowo-duchowy), czy forme zabijania. Poza tym o wiele lepsza forma zabijania jest karabin wymieniony wyzej. To po co karate? Jesli chodzi o nauczenie sie wyrzeczen, wytrwałosc, prace nad soba, to rzeczywiscie jest mnóstwo innych DYSCYPLIN SPORTOWYCH! To co was do cholery tak ciagnie do karate?! :idea: :!: :?: :?
  • 0

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Ciekawy jest problem adaptacji całkowitej karate do naszej kultury. Dla nas ta "sól" jest mało zrozumiała, a dla japonczyków na przykład stanowi tak naturalny element kultury, ze nie zwracaja na niego uwagi. Od czasu romanyzmu, naszego Mickiewiczowskiego mesjanizmu narodu, i motywów podczas II wojny sw, pojecie mistycyzmu jest w naszym kraju mało popularne. Warto przeczytac artykuł na stronie zamieszczonej w poscie przez Valkirye.

Ja wlasnie upatruje cala ta "tajemniczosc" karate w ogromnych roznicach kulturowych. To, co dla nas jest "mistyczne", dla ludzi z dalekiego wschodu jest codziennoscia. Dla nas karate jest nierozerwalnie zwiazane wlasnie z takimi magicznymi przedmiotami i czynnosciami jak np. medytacja (choc to, co sie robi na treningu, to zwykle siedzenie w niewygodnej pozycji), gi, pasy, kata itp. A gdyby te same techniki ktos cwiczyl w jeansach i podkoszulku albo w garniturze i nie klanial sie trenerowi, to juz by sie powiedzialo, ze to mordobicie albo co najmniej dziwny kickboxing. Trzeba tez zaznaczyc, ze caly rytual na treningach "u nas" jest czesto nieudolnym i bezmyslnym nasladownictwem zewnetrznych form z dawniejszych czasow.
  • 0

budo_kurt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skalbmierz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Bron Boze! Sztuki walki sa do walki a nie do odprawiania misteriow! Zen jest rodzajem medytacji i w zadnym stopniu nie jest "sola ziemi" ani nawet jedna z podstaw karate. Zen mozesz znalezc nawet w myciu garnkow, ale czy powiesz, ze istota mycia grankow jest doswiadczenie wyzszych stanow umyslu? Tak samo mozesz znalezc zen w karate, ale nie jest on elementem nieodzownym.

.

No dobra, a uwazasz, ze karate jest srodkiem, czy celem? :roll:
  • 0

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Pragne zaznaczyc, ze karate-owszem, przede wszystkim słuzy do zabijania- powstało w okreslonej kulturze o wysokiej duchowosci(smiem twierdzic, ze duzo wyzszej niz u nas). Pytanie: czy my kultywujemy SZTUKE(cały kompleks ruchowo-duchowy), czy forme zabijania. Poza tym o wiele lepsza forma zabijania jest karabin wymieniony wyzej. To po co karate? Jesli chodzi o nauczenie sie wyrzeczen, wytrwałosc, prace nad soba, to rzeczywiscie jest mnóstwo innych DYSCYPLIN SPORTOWYCH! To co was do cholery tak ciagnie do karate?! :idea: :!: :?: :?

Znow popsules cytat :P :wink:
Wybacz, ale karate powstalo w Japonii, ktora nigdy nie miala "wyzszej duchowosci", chyba ze za taka uwazasz kompletny brak indywidualizmu i absolutne podporzadkowanie sie swojemu pryncypalowi oraz kompletna pogarde dla ludzi z nizszych warstw spolecznych. Co zreszta czesciowo przetrwalo do dzis.

Co mnie ciagnie do karate? Bynajmniej nie jakies mistycyzmy. Mnie interesuje fizyczna konfrontacja z innymi. Dlatego nie bede nigdy trenowal karate bezkontaktowego ludzac sie, ze dzieki temu zostane duchowym gigantem. I predzej przerzuce sie na prymitywny boks niz wyrafinowane i uduchowione aikido. Nie dlatego, ze gardze aikido, tylko dlatego, ze innego rodzaju aktywnosci potrzebuje.
  • 0

budo_kurt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skalbmierz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate
Racja! ale wlasnie dlatego trudno wykluczyc obecnosc tej tajemniczosci w karate.
  • 0

budo_kurt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skalbmierz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate
Cholera!te cytaty! :oops:
  • 0

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

No dobra, a uwazasz, ze karate jest srodkiem, czy celem? :roll:

Karate jest aktywnoscia. Jest zarowno srodkiem jak i celem :P
Jesli chcesz konkretniejszej odpowiedzi, to napisz celem czego albo srodkiem do osiagniecia czego.
  • 0

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Racja! ale wlasnie dlatego trudno wykluczyc obecnosc tej tajemniczosci w karate.

Ja nie widze w karate niczego tajemniczego, bo nie staram sie widziec wiecej na sile.
  • 0

budo_kurt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skalbmierz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

No dobra, a uwazasz, ze karate jest srodkiem, czy celem? :roll:

Karate jest aktywnoscia. Jest zarowno srodkiem jak i celem :P
Jesli chcesz konkretniejszej odpowiedzi, to napisz celem czego albo srodkiem do osiagniecia czego.

Do "spełnienia sie" , cokolwiek to dla kazdego znaczy.
  • 0

budo_kurt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skalbmierz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Racja! ale wlasnie dlatego trudno wykluczyc obecnosc tej tajemniczosci w karate.

Ja nie widze w karate niczego tajemniczego, bo nie staram sie widziec wiecej na sile.


Ale dla mniew i tak zawsze karate było wiecej niz tylko mordobiciem...

P.s. udały mi sie cycaty!! :)
  • 0

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

No dobra, a uwazasz, ze karate jest srodkiem, czy celem? :roll:

Karate jest aktywnoscia. Jest zarowno srodkiem jak i celem :P
Jesli chcesz konkretniejszej odpowiedzi, to napisz celem czego albo srodkiem do osiagniecia czego.

Do "spełnienia sie" , cokolwiek to dla kazdego znaczy.

Hmmm... zalezy jak trenujesz... Poza tym, nadal nieco nieprecyzyjne to Twoje pytanie.
W karate moge sie spelnic fizycznie, osiagajac niewiarygodna sprawnosc i to wszystko. A moge tez chodzic sobie rekreacyjnie na treningi dla zabicia czasu. I wtedy nie "spelnie sie" w karate, cokolwiek by to znaczylo.

Zauwaz tez, ze wszystkie "mistyczne" aktywnosci pochodza z dalekiego nam kregu kulturowego. Np. zen w sztuce lucznictwa. Tak samo strzela sie z luku w Japonii jak i w Norwegii, USA czy Australii, ale nie slyszalem, zeby czolowi lucznicy startujacy na zawodach doznali satori. Do "mistycznych" przezyc mozesz dojsc przez kazda czynnosc, ale to nie znaczy, ze ow "mistycyzm" jest w ta czynnosc wbudowany. To zalezy tylko od tego, jak bedziesz ja wykonywal. Dlatego nie mozna wiazac na stale karate i przezyc duchowych.
  • 0

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Ale dla mniew i tak zawsze karate było wiecej niz tylko mordobiciem...

P.s. udały mi sie cycaty!! :)

Psychopaci mordujac ludzi tez czesto widza w tym cos innego niz zabijanie, jakis wyzszy cel. Co nie znaczy, ze tak jest ogolnie.

PS: Gratulacje cytatow.
  • 0

budo_kurt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skalbmierz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Ale dla mniew i tak zawsze karate było wiecej niz tylko mordobiciem...

P.s. udały mi sie cycaty!! :)

Psychopaci mordujac ludzi tez czesto widza w tym cos innego niz zabijanie, jakis wyzszy cel. Co nie znaczy, ze tak jest ogolnie.


Chodzi mi o to, ze ja w Karate widze piekno. Dla mnie karate jest sztuka tak jak malarstwo, rzezba, muzyka(klasyczna). Muzyka moze byc z góry okreslony zbiór dzwieków, w malarstwie plam farby, etc. , ale same te elekenty nie tworza sztuki. Rzuciłem temat przez wzglad na wypowiedz Tokarskiego, oraz kilkju wlasnych doswiadczeniach spowodowanych moim zamilowaniem do sztuki.
  • 0

budo__ash_
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 286 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:D-SU

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

Chodzi mi o to, ze ja w Karate widze piekno. Dla mnie karate jest sztuka tak jak malarstwo, rzezba, muzyka(klasyczna). Muzyka moze byc z góry okreslony zbiór dzwieków, w malarstwie plam farby, etc. , ale same te elekenty nie tworza sztuki. Rzuciłem temat przez wzglad na wypowiedz Tokarskiego, oraz kilkju wlasnych doswiadczeniach spowodowanych moim zamilowaniem do sztuki.

To ja sie bez wahania zgadzam z tym, ze mozna traktowac karate jako sztuke i szukac w niej piekna. Ja tylko nie zgadzam sie z tym, ze trenowanie karate ma automatycznie jakies efekty duchowo-estetyczno-mistyczne.
Ale jak wspomnialem -- sztuke mozna widziec w kazdej aktywnosci.
  • 0

budo_kurt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 71 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skalbmierz, Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

To ja sie bez wahania zgadzam z tym, ze mozna traktowac karate jako sztuke i szukac w niej piekna. Ja tylko nie zgadzam sie z tym, ze trenowanie karate ma automatycznie jakies efekty duchowo-estetyczno-mistyczne.
Ale jak wspomnialem -- sztuke mozna widziec w kazdej aktywnosci.


No trudno jest doszukiwac sie sztuki w obieraniu bananow! Zen to co innego i sie z Toba zupełnie zgadzam. :wink:
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate

No trudno jest doszukiwac sie sztuki w obieraniu bananow!

Jakiś rok temu w "Zachęcie" prezentowano kobietę obierającą kartofle. To była sztuka. :) :lol:
  • 0

budo_kirin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 750 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate
Jeśli karate sprowadzimy do sportu, walki i biomechaniki ludzkiego ciała to nie ma w nim nic co wymagało by zrozumienia - po prostu kilka ruchów, które musisz dobze robić i hektolitry potu, które musisz wylać.
Jeśli jednak karate jest dla adepta czymś więcej niż "japońskim aerobikiem"- to zaczynaja się interpretacyjne schody. Wtedy zaczynasz widzieć, żę w karate naprawdę istotne jest wszystko oprócz tego ruchu- ruch jest tylko narzędziem, które pozwala dązyć do perfekcji, które pozwala kształtować siebie. Może brzmi to strasznie "folozoficznie", ale chyba podobne przemyśleniamogą najść pływaka, gimnastyka czy lekkoatletę...
Przeżycia mistyczne w karate? Owszem - czasem są dni, gdy wdaje się, żę każdy ruch w walce jest jak modlitwa. Ale chyba cenniejszym doznaniem jest chwila, gdy wymiotujesz ze zmęczenia tylko po to by po chwili znów być gotowym do walki :wink:
  • 0

budo_tyszanin
  • Użytkownik
  • Pip
  • 30 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tychy

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate
ja tam żadnej mistyki w karate nie widze :!: a zwłaszcza w katah
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Mistyka w Karate
Proponuję wykonać kata z dwoma osobami które wykonują realne ataki, a ty się bronisz wykonując kata... Chyba mistyczny będzie ... knockout.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024