Skocz do zawartości


Zdjęcie

Taekwondem na życie.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Taekwondem na życie.
Wiem ze na forum jest dużo trenerów, więc pytam - czy mozna z teakwon-do wyżyć? Z jakimi sie to kosztami wiąże? Ile sie zarabia? Jakie trzeba mieć kwalifikacje? Jak wygląda posada sędziego na zawodach (jak zarabia, jakie kwalifikacje?)
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
Kwalifikacje do prowadzenia zajęć - jak wszędzie, uprawnienia instruktorskie (nabywane po ukończeniu kursu instruktorskiego) lub trenerskie (AWF, studium podyplomowe). Znam takich, co żyją z prowadzenia zajęć i niektórzy całkiem dobrze dają sobie z tym radę. Znam tez wśród nich niestety takich, co zarabianie na taekwondo maksymalnie przesłoniło im takie drobiazgi, jak np. poziom umiejętności szkolonych przez nich zawodników - przecież jak zawodnik nie zda egzaminu, to się obrazi i przestanie chodzić na treningi, a zatem trener będzie miał mniej $$$. Efektem jest w tym przypadku cos, co anglojęzyczni nazywają czasem McDojang przez analogię do McDonalda (taekwondo w takich klubach faktycznie jest jak jedzenie w McDonaldzie ;) ) Ile dokładnie zarabiają - nie mam pojęcia, żadnemu nie miałem okazji do kieszeni zaglądać :D

Co do sędziowania - oczywiście trzeba miec ukończony kurs sędziowski. W różnych organizacjach wygląda to rozmaicie.

WTF - sędzią najniższej klasy można być mając ukończone 16 lat i stopień 4 kup. W praktyce taki sędzia (klasa D) to na zawodach typowy "przynieś - wynieś", człowiek od prowadzenia drabinek, mierzenia czasu lub sprawdzania sprzętu, czasem na jakichś zawodach wojewódzkich może usiąść na punktach :) Im wyższa klasa - tym wyższe wymagania, konieczny jest także staż sędziowski. Jak dobrze pamiętam, to na sędziego klasy A trzeba mieć bodajże 25 lat i 2 dan oraz chyba 3 lata stażu jako sędzia klasy B (najśmieszniejsze jest, że ja sam te wymagania kiedyś opracowywałem, a teraz ich nie pamietam ;) ) Na sędziów międzynarodowych są zupełnie inne wymogi, jak dobrze pamiętam, to wymagany jest na sędziego najniższej klasy 3 dan (warunkowo 2 dan). Sędziowie na zawodach polskiego WTF dostają zwrot kosztów przejazdu, nocleg i wyżywienie oraz wypłatę sędziowską zależną od czasu trwania zawodów, klasy i funkcji na zawodach.

PUT (GTF) - tutaj sędzią można mieć mając dopiero 18 lat. W PUT każdy klub przyjeżdżający na zawody ma obowiązek wystawic 1 sędziego na każdą rozpoczętą dziesiątkę zawodników (czyli jak mam 5 zawodników, to wystawiam 1 sędziego; jak 12, to już dwóch). Sędziom przysługuje spanie i micha na zawodach, oczywiście zwrot kosztów przejazdu, ale nie dostają wypłat.

Pozdrawiam

Gizmo
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
wielkie dzieki Gizmo. Masz moze jeszcze jakies informacje odnosnie teog ile taki sędzia zarabia za sędziowanie :) ?
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
Dokładnych stawek obowiązujących aktualnie nie mam. Ostatnio dałem sobie spokój z sędziowaniem po raz kolejny - brak czasu i ogólne znużenie tą wcale nie najwdzięczniejszą robotą. Ale generalnie, stawki są rzędu kilkudziesięciu złotych.

Gizmo
  • 0

budo_pawełek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 135 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Podlasie

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
a jak to jest w ITF??
moze ktos wie.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
W ITF-ie z sęsdziowania nie da się wyżyć, a na wjazd ponosisz koszty - kurs sędzuiowski, ubranie ...
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
no wiec stawki dla sedziow WTF wygladaja w ten sposob:

klasa D: do 4 godzin zawodow: 40-45 zl
4-10 godzin 50-55 zl
ponad 10 godzin doplata 30% do 50-55zl

Klasa C do 4 h : 50-55
4-10 65-70
Klasa B do 4 h :60-65
4-10 : 80-85
Klasa D do 4 h: 75-80
4-10 godzin: 100-120

Dieta wynosi 19 zlotych i dostaje sie ja za zawody ktore trwaja od 8-24 godzin. Jesli trwaja ponizej 8, nie ma wogole diety , jesli od 8-012 godzin, dostajemy polowe stawki wyzywienia, jesli od 24-36 godzin-dostajemy poltora stawki, a jesli powyzej 36-2 diety. Ogolnie z tego raczej utrzymac sie ciezko. ja tylko raz sedziowalam-na Eliminacjach do OOM i ogolnie nie mam kiedy powtorzyc tej "przygody" bo startuje i wole byc zawodnikiem niz sedzia. Ogolnie to niezbyt wdzeiczna "fucha" bo niestety w polskim TKD ludz0e kreca straszne wałki i czasami jest nieprzyjemnie.
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
No to nie pocieszyłem sie :( ale co tam. A co do sprawy własnego dojo... czy ktoś coś takiego posiada? Jak wygląda sprawa z wynajmem sali do treningów - ile sredni kasy zarabia sie (tak w przyblizeniu) jako trener. I ile odchodzi kasy od pieniedzy pobieranych od uczniow (załóżmy ze 50zł z miesiąc trnigów - 3 razy w tygodniu) na koszty związane z wynajmem sali i innymi kosztami?
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
O dżizus. No poslicz to sobie.
Ilość uczniów * Cena za miesiąc - ilość godzin urzywania sali w miesiącu * cena za salę za godzinę = to o co pytasz
8)
PS. - różnica (minus)
* iloczyn (razy)
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
no slicznie ale mnie właśnie chodzi o to ile kosztuje wynajem takiej sali i jak to sie mniej więcej kalkuluje.
  • 0

budo_greed
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
taxx , wszystko zalezy od miasta , ceny prezciez sa rozne , zalezy tez w jakiej czesci miasta itp.
stawki ustalasz tak by oplacalo ci sie prowadzenie sekcji , zalezy ile masz osob i wogle , naezy wiec do tego podchodzic indywidualnie :)
  • 0

budo_imadło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.

no slicznie ale mnie właśnie chodzi o to ile kosztuje wynajem takiej sali i jak to sie mniej więcej kalkuluje.

Heh udaj sie do najbliższej sali, która jest koło ciebie i zapytaj. Wydaje mi sie że to przedział miedzy 50-100pln za godzinę.
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
hmmmm.... musi być jakiś sposób by z taekwondo wyżyć. A co z jakimiś turniejami, polską kadrą itd itp?
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
Słyszałem, że będąc w kadrze, za miejsca medalowe na poważnych imprezach np. :?: MŚ, ME przyznawane jest jakieś stypendium. Ale i tak większość kadrowiczów z seniorów ma pracę więc nie ma mowy o życiu z tego. Jeżeli to prawda to jest to przyjemny :D dodatek do własnego budżetu, nic więcej. :cry: A szkoda. :evil:
  • 0

budo_egor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
Po pierwsze Taxx, jaki masz stopien, bop rozumie ze TKD cwiczysz jak o to pytasz? Obecnie jest tylu posiadaczy wysokich stopni ze nie wiem czy ktos przyjdzie na zajecia do czerwonego pasa, no chyba ze to jest jakas miescina gdzie:
1. ludziska nie maja co robic
2. nie panuje zbyt duze bezrobocie, bo nikt nie bedzie mial kasy.
Jesli chodzi o same zajecia to moze byc roznie:
1. Mozesz stworzyc grupe dla dzieciakow-rekreacja i ogolnorozwoj
2. Dla nastolatkow- treningi TKD, zawody w przyszlosci+sukcesy= kasa z urzedow
3. zajecia samoobrony dla doroslych mezczyzn=walenie w tarcze
4. Samoobrona dla kobiet z elementami aerobiku przy muzyce-cos w rodzaju TAEBO+tarcze
  • 0

budo_egor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
Aha jeszcze sala.
A wiec ja robie tak:
Ide do jakiejs szkoly, najelpiej podstawowej. Mowie ze chcialbym prowadzic zajecia rekreacyjne i dodaje ze dzieciaki z tej szkoly moga przychodzic za poldarmo wzamian prosze o wynajme sali za symboliczna oplata. W moim miescie (ponad 150000 mieszkancow) udalo mi sie wynajac sale za 150zl +vat za MIESIAC! zajecia 3 gdzo 3 razy w tygodniu czyli 48 godz miesiecznie RAZEM: 150zl : 48 godz = ok 3 zł/1 godz:)
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.

Po pierwsze Taxx, jaki masz stopien?



A no nie mam, bo ja tu wolnym słuchaczem jestem a tkd nie trenuje (choć miałem zamiar ale se więzadło zerwałem :) ) choć bardzo sie nim interesuje.
  • 0

budo_egor
  • Użytkownik
  • Pip
  • 43 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rybnik

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
No to po co ta gadka???
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.

No to po co ta gadka???


No ja myślę że człowiek ciekaw jest po prostu i tyle... ;)

Gizmo
  • 0

budo_taxx
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 687 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łomianki

Napisano Ponad rok temu

Re: Taekwondem na życie.
Otóż to. Nie mozna być po prostu ciekawym?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024