Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pytanie o Tai Chi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
25 odpowiedzi w tym temacie

budo_konus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tutzing

Napisano Ponad rok temu

Pytanie o Tai Chi
Mam takie pytanko: jakie są zasadnicze róznice między stylami Chen i Yang? Że Yang się od Chen wywodzi, to wiem, mnie chodzi o konkrety.
Pytam dlatego, że chciałbym zacząc naukę Taiji i nie wiem, na który ze stylów się zdecydować...
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
na chen:)
temat dlugi jest a ja sie nie znam zbyt ale mysle ze tak:
chen ma zachowanie pewne aplikacje ktorych albo w yang nie ma albo sa zredukowane lub moze bardziej ukryte- nie wiem
chen jest bardziej dynamiczny, ze tak powiem z fajinem bardziej
tyle ode mnie ale mam nadzieje ze wypowie sie tez ktos kto sie zna:)
  • 0

budo_lukozuch
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
W tej chwili ćwiczę obydwie odmiany. Ale to tylko chwilowo, bo na dłuższą metę
lepiej się zdecydować. Najprawdopodobniej wybiorę chen :-) Ale ja w przeciwieństwie do
większości chyba chenowców nie uważam, że styl yang jest do bani. U nas w ymaa
(yang z przekazu Yang Banhou) jest dużo fajinu, tyle że zaczyna się to ćwiczyć bardzo późno.
No i jest to zupełnie inne fajin. Zwykle się mówi, że począwszy od Yang Chen Fu styl yang ulegał
stopniowej degeneracji tj. ćwiczono go coraz bardziej "lajcikowo" :-) Ale nasza odmiana nie
pochodzi od Yang Chen Fu, czyli jest chyba całkiem fajna :-P . Ja tam wolę chen, ale myślę, że
dobry yang nie jest zły. Oczywiście nie znam się na tym, więc mogłem napisać coś bez sensu.
W każdym razie staram się nie ulegać zbyt łatwo odrobinę nachalnej propagandzie chenowej :-)
  • 0

budo_b0rg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
Zgadzam się z przedmówcą, również ćwiczę chen i to jest to, czego szukałem, yang nie dawał mi takiej satysfakcji. Polecam! :)
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
a wiecie ze w berlinie sie zoimki ze wszystkich grup taichi spotykaja raz na miesiac na tuishou? (niedziela rano- pewnie po mszy:))
fajna sprawa, mozebyscie we wroclawiu tez sprobowali? Nawet tomek grycan narzekal ostatnio ze nie ma z kim tuishou i musial grupe odwolac co maial tylko tuishou machac...
pozdrawiam
  • 0

budo_lukozuch
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
Byłeś w Berlinie na takim treningu?
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
jeszcze nie, bo mnie minal. Bede w nastepnym miesiacu to napisze jak bylo...
  • 0

budo_konus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tutzing

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
A ile jest form w obu stylach? Bo w Chen to sie wogole nie umie polapac: stara forma, nowa forma... Armageddon... :?
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
chen z tego co mi wiadomo ma stary styl+ nowy styl- w kazdym po 2 formy normalna:) + paochui tak mysle ale pozno jest
zreszta olac formy laojia jilu starczy ci na 5 lat tak mysle:)
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
plus tam od za...bania innych form mniej znanych, wejdz na chinafrominside tam jest teraz gdzies link do nowej strony o chen i tam pan wymienia co cwiczy...
papa
piwko i lulu
  • 0

budo_lukozuch
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
O ile się nie mylę, forma "pao chui" to po prostu "lao jia er lu". A w stylu yang jest o wiele
mniej form niż w chenie. Nie wiem, czy to źle, czy może dobrze :-) U nas jest jest tylko jedna
długa (ok. 20 min.) forma ręczna oparta na chenowej lao jia yi lu. Oprócz tego forma z mieczem,
forma z szablą, forma z kijem/włócznią i forma ręczna podwójna. Naliczyłem w ten sposób 5 form,
ale mogę się na maksa mylić. W chenie oprócz iluśtam form ręcznych masz mnóstwo form z
bronią. Mówimy tu o chenie ćwiczonym w Polsce z przekazu Chen Xiao Wanga. Bo są różne
cheny i różne yangi zresztą też.
Mnie interesuje porównanie pchających dłoni z obydwu odmian, bo nie ćwiczyłem jeszcze tych
chenowych (jestem na etapie chan si gong i formy 19-ruchowej :-) ). Z tego co podpatrzyłem
na jakichś filmikach, pchające dłonie w chenie są bardzo podobne, tylko dziwi mnie np. że
ćwiczy się je tam tak nisko (np. w pu bu). Ale nie wiem sam, może u nas w ymaa też się tak
czasem ćwiczy tylko jeszcze o tym nie wiem :oops: . Właśnie zaciekawiło mnie, jak kolesie z
różnych odmian taiji ćwiczą razem tui shou. Może robią głównie wolne tui shou? A może
podobieństwa są tak duże, że nie ma z tym żadnego problemu?
  • 0

budo_b0rg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
Kolega wspomniał o pchających, więc dorzucę parę słów od siebie. Zaczyna się od ćwiczenia schematu, kanciasto, jedną ręką, potem jedną ręką z partnerem, potem przechodzi się do ćwiczenia obiema rękami, następnie ruch staje się płynniejszy i przypomina okrąg. Kolejnym etapem jest ćwiczenie przejść typu odwracanie kierunku, wyprowadzanie ręki do uderzenia na głowę i na korpus i ćwiczenie w ruchu, a ćwiczenie w niskich pozycjach bodajże nazywa się da lu.
  • 0

budo_b0rg
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 65 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Śląsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
Jeszcze dodam tylko, że "podstawą" w chenie jest: zhang zhuang (medytacja stojąca), chan si gong, forma laojia yilu oraz laojia erlu (pao chui). Formy z bronią i z przyrządami (kula) stanowią element drugorzędny. Dokładny schemat jest na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
Borg, a jak ćwiczycie to tui shou "w ruchu"? Ustalone kroki, czy swobodne też?

K.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi

Jeszcze dodam tylko, że "podstawą" w chenie jest


Uzupełnię, że chodzi o Chen z ośrodka Chenjiagou, w tym Chen nauczany przez Chen Xiaowanga.
Bo ja np. ćwiczyłem Chen, ale w życiu nie robiłem laojia, a wyłącznie xinjia, ponieważ Chen Fake w Pekinie nauczał wersji zmodyfikowanej (xinjia). Natomiast wersja tradycyjna (laojia) jest podstawą w Chenjiagou, a wersja zmodyfikowana przez Chen Fake (xinjia) jest tam traktowana jako uzupełnienie.
  • 0

budo_konus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tutzing

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi

Bo ja np. ćwiczyłem Chen, ale w życiu nie robiłem laojia, a wyłącznie xinjia

Cholera, znowu mi sie bajzel zrobil... Znajomy mi niedawno mowil, ze xinjia nie powinno byc praktykowane bez pewnej bieglosci w laojia, bo ponoc "wyczucie chi" jest jeszcze nie tego...
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi

Cholera, znowu mi sie bajzel zrobil... Znajomy mi niedawno mowil, ze xinjia nie powinno byc praktykowane bez pewnej bieglosci w laojia, bo ponoc "wyczucie chi" jest jeszcze nie tego...


Po prostu tak to jest ustawione w metodyce z Chenjiagou. Laojia jest prostsze, łatwiejsze, więc zalecają, żeby od niego zacząć, a dopiero później zająć się xinjia. Wynika to stąd, że Chen Xiaowang, Chen Zhenglei, Wang Xi'an, Zhu Tiancai itd. uczyli się od dzieciństwa laojia od Chen Zhaopi, natomiast o xinjia długo nawet nie słyszeli. Więc są ludźmi laojia. Xinjia zaczęłi się uczyć dużo, dużo później, gdy zmarł ich nauczyciel, a nowy nauczyciel - Chen Zhaokui, syn Chen Fake robił tylko xinjia.

Obecnie w Chenjiagou panuje podejście "muzealno-kolekcjonerskie", czyli włączenie do jednej szkoły różnych odmian. Dla uzmysłowienia na czym to polega odwołam się do Wing Chunu. To jest mniej więcej tak, jakby w jednej szkole ćwiczono jednocześnie np. Wing Tsun Leung Tinga, Ving Tsun Wong Shun Leunga, Wing Chun Williama Cheunga i jeszcze Chi Sim Weng Chun. Nie będę próbował ustalić, jaka powinna być kolejność ich ćwiczenia :)

Więc w Chenjiagou robi się wersje laojia, xinjia i ostatnio także xiaojia, a w ostatnich latach nawet "odtwarza" formy i ćwiczenia, po których zostały tylko lakoniczne zapiski, a nikt nie pamięta jak naprawdę wyglądały. Ponieważ laojia jest wersją najprostszą, ją właśnie w obecnej metodyce chenjiagouskiej traktuje się jako podstawę. Fakt, że w ten sposób łatwiej początkującemu skupić się na istocie ćwiczenia, i w ten sposób robić faktyczne postępy, podczas gdy przy xinjia uwaga uczniów może czasem zostać odwrócona przez atrakcyjność formy.

Ale trzeba pamiętać, że laojia i xinjia (i xiaojia), to pierwotnie nie były formy ćwiczone w ramach jednej szkoły, ale zupełnie odrębne od siebie odmiany Chenu (tak jak wspomniane wyżej odmiany Wing Chunu), ćwiczone przez różnych ludzi. Czyli jedni ćwiczyli laojia (w Chenjiagou), inni xinjia (Chen Fake i jego uczniowie, głównie w Pekinie), a jeszcze inni xiaojia (w Zhaobao i w Xi'anie).

Każda z tych szkół miała (i ma) swoją własną metodykę. W xinjia jako odrębnym systemie nie ma problemu, że jest na niego za wcześnie "bo jeszcze nie czuje się qi". Po to jest trening podstawowy z zhan zhuang, chansigong i wieloma innymi ćwiczeniami, żeby nie było takiego problemu. Poza tym nie ma tak jak w Chenjiagou przeskoku od prostego laojia od razu do zaawansowanego xinjia, tylko z reguły sposób ćwiczenia formy się zmienia stopniowo. To co np. Chen Xiaowang pokazuje jako xinjia, to nie jest to co ćwiczą początkujący w szkołach xinjia, tylko manifestacja wysokiego poziomu w xinjia. Poza tym, obecnie w szkołach xinjia nauczane są też formy skrócone. Np. w szkole Feng Zhiqianga zaczyna się od jianhua taijiquan, gdzie ruchy są stosunkowo proste, później przechodzi do trudniejszego jingxuan taijiquan, a dopiero potem do "barokowych" wariantów yi lu i er lu. Poza tym np. Feng Zhiqiang ma dużo różnych ćwiczeń zhan zhuang, a i chansigong jest znacznie bardziej rozwinięty niż w Chenjiagou.
  • 0

budo_konus
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Tutzing

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
Aha... No nic, troche mi sie przejasnilo, nie do konca, ale calkiem ciemno juz nie jest. Dzieki wszystkim za info. Jeszcze jedna sprawa, moze sie troche glupio pytam, ale slyszal ktos o kims w poblizu Monachium, kto prowadzi zajecia z Chen taiji? O kogos godnego polecenia mi chodzi. Niemcy z Polakami wspolne seminaria czasem robia, moze ktos ma namiary na jakas konkretna szkole?
  • 0

budo_lukozuch
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
Zmieniłem zdanie. Chenowe pchające dłonie już mi się nie wydają podobne do yangowych :roll:
W związku z tym, wytłumacz mi proszę Ukyo: o co chodzi z tymi treningami w Berlinie?
Zrozumiałem, że chenowcy ćwiczą jakoś tui shou z yangowcami :?: Obiecałeś być na takim
treningu i opowiedzieć :-) Ciekawi mnie to trochę, bo właśnie odszedłem od yang, a fajnie
byłoby jeszcze czasem poćwiczyć ze znajomymi yangowcami. No i może od Ciebie się dowiem jak :-)
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Pytanie o Tai Chi
kurna musze sie zwierzyc ze znowu nie bylem:( podroze mialem liczne niestety ... Co do pytania, ja czasami sie przepycham z taka babcia gruba co Yang cwiczy chyba bo jak robi forme chen to ma pozycje z yang, ogolnie w tej niemieckiej grupie jesta duza rotacja dosyc cwiczacych a tuishou mam co trening wiec moge powiedziec tak: ja problemu nie widze zadnego, stajemy, zalezy co robimy tuishou w miejscu, z chodzeniem, czesciej jest tak ze sie staramy znalezc bardziej wejscie na paszcze reka niz przepchac, i cwiczymy. I mnie zgrzewa czy ktos jest z yang z chen czy ciezary podnosi mi chodzi o to zebym ja swoje zasady i techniki jaos tam sie staral realizowac w tym tuishou, np. ostatnio mi sie fajnie cwiczy z kolesiami co nie cwiczyli nic nigdy bo oni sa maksymalnie spieci i reaguja nerwowo bardzo wiec nie jest to takie tuishou jak np. z kims kto dlugo cwiczyl i nigdy mu nie przyjdzie dlo glowy zeby np. cie zlapac za nadgarstki i sie napiac...oglonie mysle ze z yangowcem bedzie sie fajnie wycinalo go bo on nienawykly moze byc....chociaz pewnie zaraz mnie zniszczy Zwirek ze wcale nie:)
Podsumowujac: wolne tuishou mozesz robic nawet z karateka on bedzie robil ciosy z karata a ty swobodnie mozesz robic swojego chena, jakby bylo inaczej toby dobrze nie bylo...
papa
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024