Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niepełnosprawni i aikido


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
41 odpowiedzi w tym temacie

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Niepełnosprawni i aikido
Czy waszym zdaniem można sensownie uprawić aikido będąc niepełnosprawnym? :?: Przykład senseia Savagnago pokazuje że tak, ale on stracił nogę kiedy już był uznanym mistrzem. :idea: Czy osoba która ma dysfunkcję ruchu i nie ćwiczyła wcześniej może rozsądnie ćwiczyć aikido? :?: Czy to tylko pic na drążku? :?:
Widziałem kiedyś zdjęcia z Holandii z aikidokami na wózkach i maiłem - przyznam szczerze - mieszane uczucia. Znacie jakieś autentyczne historie na ten temat? No i jaką metodykę nauczania można przyjąć w takich przypadkach :?: :idea: :?:
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Ja taka scenke widzialem na zywo - na jakims aikikaiowym jeszcze stazu w Warszawie - i tez mialem mieszane uczucia...

Co mysle - kazdy moze cwiczyc, kazdy na miare wlasnych mozliwosci i kazdy na miare tych mozliwosci osiagnoie wlasne efekty...
  • 0

budo_pogo24
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olsztyn

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Hen hen dawno temu podczas mojego pierwszego kontaktu z tdk widzałem że u nas w sekcji ternował facet któru nie miał ręki, z tego co pamietam to niezle mu szło.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
no bo akurat w tkd to rece zabardzo nie sa potrzebne :rotfl:
  • 0

budo_szalony
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Umnie w klubie(aikido) ćwiczyło dziecko z austygmatyzmem. Podobno czasem w czasie treningu wyłanczał się i nic do niego nie docierało. Z tego co wiem to bylo to bardzo uciążliwe na senseia.
  • 0

budo_anjin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 600 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Dziecko z czym??? 8O
  • 0

budo_msj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Obiecana Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido

Umnie w klubie(aikido) ćwiczyło dziecko z austygmatyzmem.


albo autyzm albo astygmatyzm

ale to dwie CALKOWICIE INNE RZECZY :!: :!: :!: przestraszony
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
ghmm.. temat moze delikatny , albo zbyt delikatny.. no bo co ? mama dyskutowac czy niepelnosprawni maja uprawiac aikido? Czy moga je uprawiac? Czy mozna sensownie? no przyklad Savegnago czy Cognarda jest oczywisty.. wiec o czym tu dyskutowac?
A co to znaczy sensownie? ze skakac wysoko i daleko, robic super twarde pady ?
Tomek Lewandowski nie robi padow , bo ma klopoty z kregoslupem.. a uwazam ,ze jest swietnym aikidoka..
nie rozumiem sensu pytania o sensownosc cwiczenia aikiod przez niepelnosprawnych..
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido

ghmm.. temat moze delikatny , albo zbyt delikatny.. no bo co ? mama dyskutowac czy niepelnosprawni maja uprawiac aikido? Czy moga je uprawiac? Czy mozna sensownie? no przyklad Savegnago czy Cognarda jest oczywisty.. wiec o czym tu dyskutowac?
A co to znaczy sensownie? ze skakac wysoko i daleko, robic super twarde pady ?
Tomek Lewandowski nie robi padow , bo ma klopoty z kregoslupem.. a uwazam ,ze jest swietnym aikidoka..
nie rozumiem sensu pytania o sensownosc cwiczenia aikiod przez niepelnosprawnych..

Drogi Aiki,
rozumiem ze z tymi wysokimi i dalekimi padami to jedynie prowokacja intelektualna z twojej strony :wink: Ale co do tego co znaczy sensownie to powinniśmy dyskutować.To jest oczywiscie pochodną tego czego się oczekuje od aikido i SW w ogóle. Bo jesli ktos liczy że potem bedzie walczył w klatkach to jest niepełnosprawny... ale umysłowo. Ja raczej pytam co aikido może zaoferować takim osobom? Jakie korzyści im dac? Czy ci którzy mówia ze aikido i niepełnosprawni to jest idealna para nie robia ludziom wody z mózgu i nie mamią mrzonkami? Z drugiej strony jak człowiek styka sie z takim filmem jak nomen omen Aiki o gosciu co po wypadku wyladował na wozku i zacząl ćwiczyc Daito (rzecz ponoć na faktach; przypadek gościa ze Szwecji) to się zaczyna zastanawiać :?: :idea: :?:
No i ja uważam ze to wielki chalange dla prowadzącego :!: :!:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
no to moze sputaj tych niepelnosprawnych? bedac w Dublinie widzialem Olimpiade dla dzieci niepelnosprawnych.. tysiace schorowanych dzieciakow.. i co ? ktos sie zastanawia jaki to ma sens?
Sorry Labedz ale traci mi to pytanie ideami z lat 40 minionego stulecia , gdy niektorzy widzieli spoleczenstwo zlozone jedynie z osobnikow sprawnych , silnych i wysportowanych.. a najchetniej blond i z niebieskimi oczyma..
  • 0

budo_msj
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 197 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Obiecana Ziemia

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido

Ja raczej pytam co aikido może zaoferować takim osobom? Jakie korzyści im dac? Czy ci którzy mówia ze aikido i niepełnosprawni to jest idealna para nie robia ludziom wody z mózgu i nie mamią mrzonkami? Z drugiej strony jak człowiek styka sie z takim filmem jak nomen omen Aiki o gosciu co po wypadku wyladował na wozku i zacząl ćwiczyc Daito (rzecz ponoć na faktach; przypadek gościa ze Szwecji) to się zaczyna zastanawiać.
No i ja uważam ze to wielki chalange dla prowadzącego


hm trenowalem jakis czas aikido i mam nadzieje ze jeszcze bede, nie jestem instruktorem i doswiadczenie ok. 3 lat trenowania aikido raczej nie czyni mnie wielkim specem.

na pewno trening z takimi osobami jest wielkim wyzwaniem (challenge, nie chalange - sorki za zlosliwosc) nie tylko dla instruktora ale i dla osob niepelnosprawnych jak i osob pelnosprawnych cwiczacych z nimi. wydaje sie ze aby mialy sens takie treningi to osoby w pelni sprawne powinny cwiczyc z osobami niepelnosprawnymi. to daje szanse na poznanie sie wzajemne, wyjscie osob niepelnosprawnych z izolacji, pokazanie swiatu ze sa takimi samymi ludzmi jak ci co chodza na wlasnych nogach i nic im nie dolega.

mnie sie wydaje, ze osoby niepelnosprawne zyskaja przede wszystkim psychicznie a i poprawia jakos swoja sprawnosc ruchowa.

wydaje mi sie jednak takze ze trening dla takich osob musialby byc calkowicie inaczej prowadzony niz tradycyjny dla osob w pelni sprawnych.

z drugiej strony ciekawi mnie jedno: czy cos takiego mozliwe jest w Polsce? w krajach zachodnich Holandii, Szwecji osoby niepelnosprawne traktuje sie zupelnie inaczej, jak 100% pełnoprawnych czlonkow spoleczenstwa wiec nie ma co dziwic, ze sa zajecia aikido dla osob na wozkach inwalidzkich. ale u nas? gdzie wiekszosc szkol, urzedow i innych instytucji, autobusow miejskich itp. nie jest przystosowana do obslugi osob niepelnosprawnych. czy jest to mozliwe u nas gdzie wciaz jeszcze osoba na wozku wzbudza zainteresowanie przechodniow a niejednokrotnie glupie usmieszki i komentarze?
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Z danii, Labedziu, a nie ze szwecji....Jest mozliwosc obejrzenia tego filmu?

Co do topicu, to musial to by to byc specjalny trening tylko dla niepelnosprawnych, tak jak niepelnosprawni uprawiaja sporty. Oczywiscie powstaje powazne watpliwosci co czy to nadal by byla SW :oops:
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Szczepan,
widząc tą czerwnieniącą się buźkę, wysnuwam wniosek że masz tu jakąs ukrytą myśl....... :wink:
Rozwiń może, co rozumiesz pod pojęciem SW....., zaczynasz chyba wchodzić na grząski grunt.

S.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido

Oczywiscie powstaje powazne watpliwosci co czy to nadal by byla SW

Dlatego m.in. pytałem o sensowność. A ty Szczepciu jako znany globtrotuar nie zetknąłeś ise z czyms takim :?: A moze któryś ze znanych ci mistrzów wypowiadał się w tej kwestii. I A propos co z Sugano?
  • 0

budo_szalony
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Poprawiam sie dziecko to miało autyzm. Przepraszam za niejasność spowodowana moim błedem
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Snajper, wszystko w porzadku???? 8O Wydaje sie ze zaczynasz dyskusje off topic?

Labedziu, spotkalem sie osobiscie tylko z kilkoma przypadkami, np. jak jedna dziewczyna cwiczyla z proteza nogi od kolana. No fakt, ze z takimi ludzmi trzeba cwiczyc niezwykle ostroznie i inaczej. Dlatego siem waham - zawahalo sie wahadlo.
Ponoc gdzies we Francji cwiczy gosciu co ma jedna reke i mimo to jest niezwykle efektywny, choc pewnie musial dostosowac do siebie techniki.

Sugano sensei robi juz rehabilitacje, ma nadzorowac staz w Woodstock w najblizszy weekend. Oczywiscie tam jedziemy, zobacze co to znaczy nadzorowac :)
  • 0

budo_syria
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Ostatnio w Wawie na Pucharze Pokazów dzieciaków była dziewczynka, która nie miała "kawałka" ( nie wiem jak inaczej to napisać) ręki. Nie wyglądało na to, żeby jej to przeszkadzało. Wydaje mi się,że wszystko zależy od rodzaju i powodu upośledzenia oraz od charakteru zarówno osób niepełnosprawnych jak i Sensei i współćwiczących!!
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
Szczepan wszystko w porządku, zastanawiałem sie tylko nad Twoim zawachaniem.
Dla mnie zostanie zawsze sztuką walki, akurat w sztukach walki jest miejsce dla takich osób, w odróżnieniu od sportu.
Chyba u Krzyśka Szocha w Suwałakch ćwiczy chłopak z protezą nogi i robi to już dosyć długo (posiada hakamę), pamiętam kiedyś z którymś z Japończyków przyjechał człowiek bardzo niskiego wzrostu i częściowo niesprawny. Przykład Savegnago jest troche z innej beczki ponieważ speził on na uprawianiu sztuk walki wiele lat i wątpie by mógł bez tego żyć.
Nie wiem czy jest to typowo polska cecha, ale niestety raczej nikt nie chce ćwiczyć z tymi osobami, myślę, że wszyscy mamy tu jeszcze dużo do zrobienia.. :? .

A potraktujmy ten temat z drugiej strony: czy zastanawialiście się kiedyś jak byście się poczuli gdyby z jakiś wymuszonych (np. utrata wzroku) powodów nie moglibyście dalej ćwiczyć?
Oczywiście pytam osoby, które spędziły na macie wiele lat........

S.
  • 0

budo_combat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3360 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido

no bo akurat w tkd to rece zabardzo nie sa potrzebne :rotfl:


Ehh wszyscy powielają te same brednie.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Niepełnosprawni i aikido
dalej nie rozumiem sensu tej dyskusji.. gdzie lezy sens w dyskutowaniu czy niepelnosprawny moze sensownie trenowac?
Jestem w stanie przejsc do porzadku dziennego nad idiotycznymi watkami np. jak cwiczyc z nisko-, średnio- zaawasnowanym.. ale to przekracza moje pojmowanie dobrego smaku.
Weikszosc z nich to ludzi e ktorzy dostali ten brzyki prezent od losu nie ze swojej winy. Nam jedynie wypada im pomoc i cieszyc sie ,ze jestesmy pelnosprawni.
Kurde, robi sie tyle , by ci ludzie byli postrzegani jako normalni członkowie spoleczenstwa a tu taki "kfiatek".
Niedlugo mozna sie spoedziewac pytania czy Murzyni albo Indianie moga sensownie ćwiczyc aikido.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024