Skocz do zawartości


Zdjęcie

składany, użytkowy nóż dla leworęcznego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
Witam

tak się "składa", że w przypadku noża jestem leworęczny w związku z tym niektóre rozwiązania są mi "nie na rękę".Dlatego szukam noża:
-użytkowego [zależy mi bardziej na mocnym czubku niż na ostrym (mam obecnie CRKT Crawford Kasper, a prawdopodobieństwo tego,że będę musiał go wbijać jest raczej znikome]
-dobrego do cięcia
-z obustronnym szlifem
-z przekładanym klipsem [albo od razu z klipsem dla leworęcznych ale takich chyba nie robią]
-jednakowo łatwego do otwierania lewą i prawą ręką
-z jednakowo łatwo obsługiwaną blokadą
-z pewną blokadą [mile widziane dodatkowe zabezpieczenia]
-ze zredukowanym falszywym ostrzem [tzn. żeby grzbiet był szeroki]
-raczej plain edge niż combo
-z mocnym ostrzem [grubośc powyżej 0.115"] długość w okolicach 3,5 -3,8 "
-ze stali (to ciężko powiedzieć) lepszej od 440C i AUS6,AUS8, może być prawie nierdzewna albo nierdzewna (coś w rodzaju 154CM, ATS-34,CPM440V,S30V,BG-42)

-no i cena ... nie wiem - do 200 $ ?

proszę wszytkich którzy mają nóż pod ręką (także automatyczny, chociaż w tym przypadku cena ...) o ujęcie go w lewą dłoń i (ostrożne - nie chcę mieć nikogo na sumieniu) otworzenie i zamknięcie, i opisanie wrażeń

Pozdrawiam
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
Al Mar SERE 2000, klips przekladany na druga strone, otwiera sie kolkiem bez problemu.
Dołączona grafika

CRKT M1 bylby tu rowniez na miejscu, niestety, stal nie ta ...
Wojtek
  • 0

budo_żwirek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 795 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
SOG X-ray vision otwiera sie bez problemu jedną jak i drugą ręką (kołek po obu stronach ostrza) :D , blokada jest również dwustronna tzw. arc-lock :D , stal ATS-34 :D , cena taka sobie :wink: , ale nie będzie ci sie podobał bo to tanto o pierwsze :( no i combo po drugie :( . Mi tam się podoba :multi: no i tnie fantastycznie, mój palec już sie o tym przekonał :? .
Pozdrawiam serdecznie
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
Wszystkie modele Benchmade'a z blokadą AxisLock oraz część dużych noży Spyderco spełnia twoje warunki. Ja polecałbym BM730 Ares, BM710 McHenry&Williams oraz BM806D2 AFCK Axis.
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
Al Mar - nie ma chyba przekładanego klipsa

AFCK AXIS - strasznie długi (i nie chodzi mi o ostrze) i nie wiem po co on taki długi ;)

ARES - niby ok ale to falszywe ostrze mnie niepokoi [szczegolnie pod kątem strugania przy pomocy kciuka]

McHenry .... - falszywe ostrze [j.w.] , fajny profil ostrza [recurve] do cięcia

wygodne zamykanie noża lewą ręką ogranicza wybór praktycznie do Benchmade

powiedzmy,że zależy mi na wygodnym otwieraniu, zamykanie może być nieco trudniejsze
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
Al Mar MA przekladany klips :) wlasnie lezy przede mna :)
Wojtek
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
no to świetnie ukryli te dziurki na śrubki :)
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego

no to świetnie ukryli te dziurki na śrubki :)


Po prostu śruba trzymająca klips wchodzi w rękojeść "od góry" z tego co pamiętam...
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
wydaje mi sie,ze potrzebuje rady:

nóż będzie używany głównie do cięcia (strugania,otwierania,chleb też powinien ukroić) i ma mi zastąpić [ze względu na to,że nie przewiduję rąbania czy innych cięższych prac] wielki, ciężki nóż (z głownią stała) na wycieczkach [wiadomo - waga też się liczy]

jakie są różnice w cięciu głowniami o grubości 0,115" , 0,125" , 0,148" , 0,250"
albo raczej proszę o subiektywne opinie czy dobrze się nimi tnie

[bo oczywiście chciałbym mieć nóż mocny, a przy tym dobrze tnący i lekki - trzeba pójść na jakiś kompromis]


[[ a tak w ogóle na razie najbardziej mi się podoba
Dołączona grafika

w wersji D/A (oprócz ceny)
sorki PiterM,że użyłem Twojego zdjęcia ale to chyba jedyny sposób wstawiania (tzn. posiadanie www z obrazkiem)
BTW - zmiany na [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] ]]
  • 0

budo_lord von banan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2917 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
Jak nóż do tylu zastosowań, to ja polecam coś z głownią o długości 4 cali.
  • 0

budo_spuud
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 716 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
....wiekszosc twoich warunkow spelnia Microtech Amphibian......minus to: dosc wysoka cena (porownywalna z MOD-em)...no i nie wiem czy istnieje wersja dla leworecznych....
spuud
pozdrawia
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego

jakie są różnice w cięciu głowniami o grubości 0,115" , 0,125" , 0,148" , 0,250"
albo raczej proszę o subiektywne opinie czy dobrze się nimi tnie

Sprawa jest prosta. Im cieńsze ostrze i im wyższy szlif tym zazwyczaj nóż lepiej tnie. Np. MT Amphibian tnie dużo lepiej niż Buck Strider.


a tak w ogóle na razie najbardziej mi się podoba
(MOD CQD mkII Stealth) w wersji D/A

Co do obrazka, to ten nie jest mój własny i jak wiele innych jest dostępny w sieci np. na stronie producenta. Fotki robione przeze mnie są w opisach...

Co do noża, to MOD nie robi automatów D/A. Mimo, iż mają kołek, sa to nadal "po prostu" automaty a kołek działa jako stop-pin blokujący ostrze. Sądzę, że ten nóż raczej średnio spełni twoje wymagania odnośnie cięcia i zadań "biwakowych"... raczej proponowałbym MT SOCOM albo MT Amphibian. Ewentualnie... Camillus CUDA Maxx z klingą Bowie jak chcesz coś DUŻEGO. Tyle, że to wszystko wysoka cena. Ale popatrz tez np. na Spyderco Endura lub Military - świetne noże w teren. Co prawda Military raczej do otwierania puszek jest taki sobie (bardzo precyzyjny czubek) ale do cięcia, rżnięcia i do kuchni jest wspaniały. A do puszek kup taki mały otwieracz "motylkowy" za 5zł - jest lepszy niż każdy nóż a waży tyle co nic ;)
  • 0

budo_gkozi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 910 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: składany, użytkowy nóż dla leworęcznego
już się zdecydowałem [no chyba,że mnie ktoś zniechęci ;) ] - Benchmade 710 McHenry & Williams (plain edge, satin finish, 154CM)

Ale popatrz tez np. na Spyderco Endura lub Military - świetne noże w teren. Co prawda Military raczej do otwierania puszek jest taki sobie (bardzo precyzyjny czubek) ale do cięcia, rżnięcia i do kuchni jest wspaniały.

niestety - zupełnie mi nie pasuje ten czubek ani generalnie kształt noży Spyderco [chociaż zapewne są świetne]


Dzięki za pomoc
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024