Skocz do zawartości


Zdjęcie

CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

budo_jarecki 25
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Włąśnie o to chodzi w tym wszystkim: Piękno ruchów kata, jego zarówno dynamika jak i stabilność, zmienność pozycji, tajemniczość...
Ryu te - słyszałem, że to początki okinawańskiego karate, czy tam głównie chodzi o utwardzanie ?
pozdrawiam, ))
  • 0

budo_nomen
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
W Kata widać przede wszystkim technikę wykonującego. To, czy jest przydatne czy nie, widać w interpretacji czyli bunkai. Do jednej formy może dowolna ilość zawodników ułożyć dowolną ilość interpretacji i mogą być wszystkie dobre. I to jest w tym piękne! :D Nie ma sensu twierdzić, że Kata to relikt przeszłości, ponieważ Kata jest nierozerwalną cześcią Karate. Po prostu ci co je lubią, to je robią a inni nie. Kata szlifuje nie tylko technikę ale też koncentrację i koordynację ruchową. I niech tak będzie! Osu!
  • 0

budo_jarecki 25
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
No i widać, że są jeszcze dobrzy karateka, którzy wiedzą, co jest najpiękniejsze w tej sztuce, nie umniejszajc walce, która jest także nieodłącznym elementem karate
oss
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

Włąśnie o to chodzi w tym wszystkim: Piękno ruchów kata, jego zarówno dynamika jak i stabilność, zmienność pozycji, tajemniczość...
Ryu te - słyszałem, że to początki okinawańskiego karate, czy tam głównie chodzi o utwardzanie ?
pozdrawiam, ))


nie początki a prawdziwe okinawskie karate, nie wf czym potem się stało...
  • 0

budo_grzegorzg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
[/quote]nie początki a prawdziwe okinawskie karate, nie wf czym potem się stało...[/quote]


Laser

Dobrze powiedziane.

RyuTe to napewno nie WF.
  • 0

budo_grzegorzg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

Ryu te - słyszałem, że to początki okinawańskiego karate, czy tam głównie chodzi o utwardzanie ?
pozdrawiam, ))


No nie. Nie chodzi przede wszystkim o utwardzanie, ale o precyzję technik.

Mały Okinawczyk nie mógł sobie pozwolić, żeby przegrać walkę tylko przez niechlujstwo. Ryu Te to sztuka walki, więc walczono o swoje życie. Diabeł tkwił w szczegółach.

Mistrz systemu RyuTe, Taika Seiyu Oyata, gdy Jego I nauczyciej - Uhugushuku Tanmei (wojownik) zaczął Go już uczyć techniki, został znockoutowany parę razy. Jego mistrz ciągle pytał czy Taika coś zauważył. I dopiero, kiedy Taika skoncentrował się na szczegółach, Uhugushuku wykonał technikę del;ikatniej i wolniej, aby Taika więcej zauważył. Oczywiście był to też test spostrzegawczości, wytrzymałości i determinacji.

Tak wyglądała nauka u prawdziwego wojownika, spadkobiercy systemu rodzinnego.
  • 0

budo_jarecki 25
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
dzięki za wyjaśnienie :)
Ale czy to Ryu Te jest skuteczne? Mam kolege, który trenuje ten styl i jest zadowolony
pozdrawiam)))))
  • 0

budo_grzegorzg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Bardzo skuteczne. Szczerze mówiac jest b. trudne i początkujący będzie miał problemy z realnym stosowaniem technik w walce (jak i każdym innym stylu).
Ja ćwiczyłem wcześniej parenascie lat, więc łatwiej przychodzi mi rozumienie technik. Na początku w każdym systemie karate techniki wyglądają tak samo (jeśli jest dobrze uczone), następnie przychoezi specjalizacja danej szkoły...
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Telex
Już dawno odszedłem od tematu filozofia karate. Na coś takiego można sobie pozwolić mając 6 czy wyższego dana ... oczywiście w porządnym stylu. A 10000 kata nie będzie skuteczne jeśli się będzie ćwiczyło samo kata bez ćwiczeń uzupełniających ...
8)
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
No tak, ale co mi chciales przez to powiedziec ? :D
Jesli bedzie sie cwiczylo 10000 razy kata z cwiczeniami uzupelniajacymi to wtedy bedzie skuteczne ?
Kiedys mowiono ze zeby poprawnie wykonac tsuki trzeba codziennie przez 3 lata uderzac godzine w makiware.
Nie bede sprawdzal tych teorii, nie jestem archeologiem :wink:
Co do filozofii karate, to ja od niej nie odszedlem. Uwazam ze jest wazna, caly czas, na kazdym etapie wyszkolenia. Myslenie to dobra rzecz, pozwala miec otwarty umysl, korzystac z nowosci nie zapominajac o przeszlosci :D
Raczej mnie nie przekonasz do szukania w kata skutecznosci. Ale jesli ktos w to wierzy, trenuje z zapalem... ok, to po prostu nie moja droga karate.
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Tak-możesz zrobić 100 czy 1000 kata i wykonać je ładnie dla oka,jako taniec,a możesz zrobić 10 razy ze zrozumieniem i interpretacją...
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
A jak wykonam 1000 razy, ladnie, ze zrozumieniem i interpretacja ?
Bede skuteczny ? :wink: :)
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

A jak wykonam 1000 razy, ladnie, ze zrozumieniem i interpretacja ?
Bede skuteczny ? :wink: :)

Chyba nie wiesz, czemu ma służyć tzw. interpretacja. To po prostu ćwiczenie z partnerem, które ma nauczyć wykorzystania różnych technik. Tylko tyle i aż tyle.
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Dobra, poddaje sie. :) Nie wiem :)
  • 0

budo_grzegorzg
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Brawo Slaszysz :)

I dyskusja zakończona.

Zastanawiam się tylko (chociaż widziałem w niektórych szkołach) dlaczego nie ma form - kata w judo , jujitsu.
Przecierz w tradycyjnych systemach okinaańskich w kata też jest zapis dźwigni i rzutów....

Dla mnie kata są b. ważne. Mój mistrz pokazuje mi coraz to nowe szczególy, które ćwiczę sam i poprawiam w ten sposób swoje techniki w interpretacjach ćwiczonych w parach.

Teraz ćwiczę 12 kata Ryu Te. Wcześnij w Shotokanie ćwiczyłem 26 kata oraz około 15 z innych systemów karate. Poza RyuTe największą wiedzę dla mnie zawiera Hakutsuru. Nie wiem, czy nie strzelę gafy (mówię o nazwie), ale nauczyłem się go w Niemczech i tam było zwane również Hannan.
Napiszcie coś o tym
  • 0

budo_luki.16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Yo all
Nie chcialem rozpoczynac nowego tematu i chce sie podpiac pod ten :)
Czy znacie moze jakies podreczniki z cwiczeniami kata w KK.....(autor i tytul :) )
dopiero zaczolem trenowac KK i chce takze pocwiczyc kata w domu...wiec jesli znacie jakies ksiazki to bede bardzo wdzieczny !
z gory Thx
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
"Kyokushin Karate Kata"-autor shihan Steve Arneil.Książka po angielsku,ale masz tam kata kyokushin.
Mają to na pewno w sklepach "Samuraj" w Poznaniu i Łodzi
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
P.S.U kogo i gdzie ćwiczysz Luki?
  • 0

budo_luki.16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Ćwicze u Tomasza Bachowskiego (3 dan) w Jaworznie a dokładnie zajęcia są na sali gimnazjum nr.4 :)
  • 0

budo_luki.16
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
btw. Wielkie dzieki za informacje
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024