Skocz do zawartości


Zdjęcie

CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
86 odpowiedzi w tym temacie

budo_jarecki 25
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
hej Kamikaze!
To także prawda co piszesz, wiadomo praktyka to zawsze praktyka, ale ćwiczenie kata,systematyczne oraz często jakgdyby wyrabia nam pewne nawyki, np gdy ktoś Cie zaatakuje to już jakby automatycznie ręce układają się do ataku, obrony. Ponadto uczą koncentracji i , ale to prawda bez bunkai, to nie jest to do końca. Trzeba umieć każdy ruch w praktyce zastosować
:)
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
I na tym polega właściwe wykonanie i nauka płynąca z kata. 8)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

rzut karateki cwiczony tylko jako symbol w kata (nie przeciwczony na przeciwniku) bedzie tak samo przystawał do reczywistosci jak aikidockie uderzenia atakujace...

Ale ja nie napisałem, że się ten rzut ćwiczy jako symbol, symbol nie rzuca, trzeba ćwiczyć z partnerem, czyli w judo rzuty i walkę, w karate interpretacje i walkę...dla mnie kata są pigułką, dzięki której karate przetrwało. Mogę się zgodzić, że w nowoczesnych stylach karate, takich jak shidokan, gdzie cały czas pracuje się z partnerem, na różnych poziomach oporowania, to nauka pewnych elemntów, typu jakiś rzut czy obalenia przyjdzie szybciej, ale ćwicząc kata nie ćwiczymy tylko elementów technicznych...poza tym jestem zdania, że walka na ulicy to nie to samo, co walka zawodnicza z partnerem/przeciwnikiem na kumite/ringu. Ulica to zwykła napierdalanka. Dla mnie karate oznacza również kata i ich interpretacje, ale zgodnie z tym, jak to ćwiczono w dawnych systemach, czyli z położeniem nacisku na pracę z partnerem. Zresztą mam dużo większe pojęcie o rzutach i obalaniu, niż moi koledzy z sekcji, ale jednak niektórzy z nich potrafią mnie obalić i tak czy siak lądujemy na ziemi...a to już inna sprawa :) Kto chce ćwiczyć ringowo/zawodniczo niech wybierze mua thai, shidokan, etc...jeśli chodzi o samoobronę w warunkach zaskoczenie to stare sytemy i ich kata są w tym wystarczająco dobre, czy są lepsze to trzeba by przeprowadzić szeroko zakrojone badania statystyczne, których dotychczas nikt nie przerowadzał i ti przy założeniu, że ankietowani mówią prawdę... :)
Co ma do tego wszystkiego uderzanie z aikido :?:
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Hi Jon Snow,

Chodzilo mi o to zeby nauczyc sie rzucac trzeba po prostu rzucac a nie udawać że się rzuca (juz prosciej nie potrafie :wink: )
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
"rece ktore sie automatycznie ukladaja do obrony i ataku"...
Sorry... ale zle sie ukladaja. Dobitnie pokazuja to sparingi, czy chocby walki sportowe. To ze ktos znakomicie wykonuje kata nie oznacza ze bedzie tak samo trzymal rece w wolnej walce. Kata to kata, ma swoje zadanie treningowe do spelnienia i tyle. Uczy koordynacji, techniki, dynamiki itp
Proba wolnej walki z garda, postawami, blokami z kata, sciaganiem reki do pasa... to troszke jak proby samobojstwa.
To oczywiscie moje prywatne zdanie i nie wymierzone w style okinawskie, tradycyjne czy jakiekolwiek inne. Jesli ktos chce tak walczyc, robi to dobrze i udaje mu sie tak walczyc to ok. Do mnie juz to po prostu nie przemawia. To jakby zatrzymanie sie na pewnym etapie historii, zamkniecie oczu na swiat i
twierdzenie ze kiedys wymyslono i bylo dobrze. A swiat wcale sie nie zatrzymal...
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

Aby to bylo skuteczne trzeba cwiczyc na macie, z pelna sile dynamika i ruchomym przeciwnikiem itp itd
Powtorzenie tego 10, 15, 20 razy teoretycznie, zaznaczjac ruch (bo przeciez nikt nie walnie partnera na parkiet z wysokosci czlowieka) nie wystarczy do nauczenia i daje tylko zludne poczucie skutecznosci (lub jej braku)

Rany boskie, przecież chodzi o to, żeby ćwiczyć to wiele razy z partnerem! A nie wykonywać samą formę po kilkadziesiąt razy.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

Proba wolnej walki z garda, postawami, blokami z kata, sciaganiem reki do pasa... to troszke jak proby samobojstwa.
To oczywiscie moje prywatne zdanie i nie wymierzone w style okinawskie, tradycyjne czy jakiekolwiek inne. Jesli ktos chce tak walczyc, robi to dobrze i udaje mu sie tak walczyc to ok. Do mnie juz to po prostu nie przemawia. To jakby zatrzymanie sie na pewnym etapie historii, zamkniecie oczu na swiat i twierdzenie ze kiedys wymyslono i bylo dobrze. A swiat wcale sie nie zatrzymal...

Telex, ćwicząc z partnerem elementy kata NIE trzymasz długiej pozycji, NIE ściągasz ręki do pasa, NIE blokujesz dokładnie tak jak w kata - masz się dostosować do zmieniającej się sytuacji.
Poza tym tych elementów nie ćwiczy się z nastawieniem na walkę w Pride itp. :)
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

Hi Jon Snow,

Chodzilo mi o to zeby nauczyc sie rzucac trzeba po prostu rzucac a nie udawać że się rzuca (juz prosciej nie potrafie :wink: )

Aaa czyli w Aikido udają, że uderzają :) , a ja myślałem, że w aikido używa się atemi, które na pewno nie wyglądają jak uderzenia z karate, ale swoją wartość mają, pewnie się myliłem, cóż nie pierwszy i ostatni raz :wink:

Proba wolnej walki z garda, postawami, blokami z kata, sciaganiem reki do pasa... to troszke jak proby samobojstwa.
To oczywiscie moje prywatne zdanie i nie wymierzone w style okinawskie, tradycyjne czy jakiekolwiek inne. Jesli ktos chce tak walczyc, robi to dobrze i udaje mu sie tak walczyc to ok. Do mnie juz to po prostu nie przemawia. To jakby zatrzymanie sie na pewnym etapie historii, zamkniecie oczu na swiat i
twierdzenie ze kiedys wymyslono i bylo dobrze. A swiat wcale sie nie zatrzymal...

Rany boskie, a ktoś tak walczy w wolnej walce :?: Chyba jakiś szaleniec, może jeszcze w K1 wystartuje :P Wolna walka/ring to nie to samo, co ulica/samoobrona.
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Slaszysz moze rozwin swoja wypowiedz bo nie bardzo rozumiem czym wzbudzilem u Ciebie takie uczucia religijne.
"Wiele razy cwiczyc z partnerem" ale co ? ten fragment kata gdzie jest rzut a nie sam rzut ? To poprawi zdolnosc do nauczenia sie ruchu (rzutu) ?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

Slaszysz moze rozwin swoja wypowiedz bo nie bardzo rozumiem czym wzbudzilem u Ciebie takie uczucia religijne.
"Wiele razy cwiczyc z partnerem" ale co ? ten fragment kata gdzie jest rzut a nie sam rzut ? To poprawi zdolnosc do nauczenia sie ruchu (rzutu) ?

Wiele razy ćwiczyć rzut, który jest "zaznaczony" w kata. To chyba proste i logiczne, co?
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
I cwiczycie ten rzut na parkiecie wiele razy ?
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

I cwiczycie ten rzut na parkiecie wiele razy ?

Ale się uczepiłeś tego rzutu... Słyszałeś o materacach? :)
Chodziło mi o ogólną zasadę treningu - trzeba wszystko przećwiczyć wiele razy z partnerem, a nie tylko wiedzieć, że jakiś tam ruch można wykorzystać tak i siak.
  • 0

budo_jarecki 25
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Logiczną rzeczą jest że ćwicząc ruchy kata nie będziesz i wykorzystywał w kumite - walce sportowej, bo ta znowuż rządzi się swoimi prawami, w kumite chodzi ot min. aby jaknajszybciej zadać cios, obronić się, a kata to tylko ćwiczenie form i mowię, że w realnej walce, kiedy ktoś cie napadnie to automatycznie robisz już jakiś ruch (obronę), który przedtem setki, czy tysiące razy przetrenowałeś
  • 0

budo_lbartekl
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 637 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3city

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

Telex, ćwicząc z partnerem elementy kata NIE trzymasz długiej pozycji, NIE ściągasz ręki do pasa, NIE blokujesz dokładnie tak jak w kata - masz się dostosować do zmieniającej się sytuacji.

U nas niestety nie jest z tym dokładnie tak :roll: :(

Ja kata robić lubię. Sprawia mi to radochę. Nie uważam jednak, żeby były one w jakiś sposób potrzebne do nauki walki. Kata dają jakieś tam odruchy, ale to nie to samo co zwykłe "kumitowe" ćwiczwenia. To tyle na temat użyteczności kata.
  • 0

budo_sepulka
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 239 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z mojego pokoju

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Popieram Bartka. Szczegolnie lubie robic te, ktore lubie :wink:
  • 0

budo_jarecki 25
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
no kata to niestety nie odruchy, ale pewne i świadome ruchy, które wykonujesz w kata jako formie, czyli prezentacji wyimaginowanej walki, jest to potrzebne, a utrwala się w praktykowaniu z partnerem :)
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Przede wszystkim nikt nie wymyślił kata do walki sportowej, pride, vale tudo czy innych... sport to nie karate. czyli twierdzenie że kata nie nadaje się do walki sportowej jest jak najbardziej na miejscu. Kata jest schematem samoobrony. Również ćwiczenie samego kata nie wyrobi w odpowiednich naeyków potrzebnychw samoobronie, do tego służy interpretacja, która należy ćwiczyć, ćwiczyć, jeszcze raz ćwiczyć - a mamy różne ćwiczenia na bazie kata - kote kitae (utwardzanie części ciała), bunkai i bunkai oyo (ćwiczenie poedyńczych kombinacji kata z partnerem), kata kumiwaza (ćwiczenie kata z dwoma przeciwnikami wykonującymi ataki), tegumi (ciągłe ćwiczenia walki) i inne o których mógłby się raczej wypowiedzieć ktoś kto ćwiczy Koryu Karate. ktoś powiedział że jeśli chce się nauczyć ruchów kata musi je wykonać 1000 razy, jeśli chce je zrozumieć musi je wykonać 10000 razy. Dlatego starzy mistrzowie na Okinawie znali 2-3 kata ale znali je perfekcyjnie a nie po łebkach, dlatego tak rzadko dochodziło do walk między karatekami, gdzyż uważano że karate jest bardzo niebezpieczne... i z reguły nie wchodzono w drogę karatekom.
:)
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Niechce mi sie czytac wszystkiego , ale moge powiedziec o sobie ze juz ponad 20 lat codziennie cwicze Sanchin , wieczrem robie tez inne kata , dlaczego , bo lubie...........
Poniewaz to mnie uspokaja , pozwala sie skoncetrowac , wyzwolic ,po prosty byc innym.........
  • 0

budo_telex
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 676 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?
Dokladnie tak Seiken. Tak wlasnie rozumiem ten uklon w strone historii i tradycji. Bez dorabiania filozofii i szukania skutecznosci po wykonaniu 10 000 powtorzen. Cwiczenie dla siebie, dla piekna ruchu, dlatego ze cos w tym jest...
  • 0

budo_laser
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3643 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: CZY KATA SĄ WAŻNE W KARATE?

telex
propuje żebyś kiedyś wpadł na trening shorin-ryu jak będziesz miał okazję, wtedy będziesz mógł zobaczyć do czego służą kata...
Pozdrawiam
:wink:


Ja polecam na ryu te wpaść. TAM widać do czego służą.

ps. aczkolwiek cały cas wole poćwiczyć bardziej kickboksersko :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024