Skocz do zawartości


Zdjęcie

nie-oporowanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

nie-oporowanie
Czasem uke oporuje. No a co zrobić gdy jest zbyt swobodny. Zrobiłem eksperyment. Takie "nieoporowanie" to też problem. Co wtedy??? Gdy przeciwnik np.: jest zbyt rozluźniony??? I technika nie wychodzi...
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
To Ty się usztywnij trochę. Dobrze kontroluj swój uchwyt i stawy na których wykonyjesz technikę np. Jesli partner jest za wiotki to raczej będziesz nim zucał jak workiem kartofli albo dojdzie do kontuzji..

Zreszta najlepiej nie mysleć jaki jest uke.. po prostru zrobić technikę i już.. :wink:
  • 0

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
Jak ktos jest tak rozlużniony to znaczy, że nie atakuje, więc wtedy nie ma Aikido bo nie ma ataku.
Jak nazwa wskazuje Aikido służy do obrony :D więc takie usztywnianie siebie to wg. mojej skromnej osoby jest juz pokrewne ju-jitsu i mija się z Aikido, które nie atakuje.
Pozdrawiam
Darek
  • 0

budo_zerthimon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:że znowu

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
A ja jestem nowy i do tej pory nie wiem czy jak robie za uke to się podstawiam za mocno czy w normie. Ciężko jest wyważyc.
Czy jak uke jest sztywne to atemi je rozlużnia? Czy wy ćwiczycie takie techniki z atemi?
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie

Jak ktos jest tak rozlużniony to znaczy, że nie atakuje, więc wtedy nie ma Aikido bo nie ma ataku.
Jak nazwa wskazuje Aikido służy do obrony :D więc takie usztywnianie siebie to wg. mojej skromnej osoby jest juz pokrewne ju-jitsu i mija się z Aikido, które nie atakuje.
Pozdrawiam
Darek


Wszystko zalezy od tego jak rozumiesz słowa to się trochę usztywnij

Sadzę że wiekszość forumowiczów wie o so chosi :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie

Czasem uke oporuje. No a co zrobić gdy jest zbyt swobodny. Zrobiłem eksperyment. Takie "nieoporowanie" to też problem. Co wtedy??? Gdy przeciwnik np.: jest zbyt rozluźniony??? I technika nie wychodzi...


Jak uke jest zbyt rozluzniony to jesli nie ma duzo doswiadczenia to ten "luz" jest bardzo niebezpieczny dla niego.
Natomiast kazdy doswiadczony atakujacy atakuje na luzie, bo "sztywny atak" jest prostacki i latwy do odparcia. Taki luz pozwala na duza szybkosc reakcji oraz na wykonanie skutecznej kontry wykorzystujacej luke w technice tori.

Zeby skutecznie wykonac technike na luznym atakujacym potrzeba sporo doswiadczenia. Faktycznie, jak pisal Uchideshi, rola tori jest tak zalozyc dzwignie(na kilka stawow), aby nie pozwalaly na nie wiecej luzu niz jest wymagane do tego zeby nie polamac uke. No ale tak, to niewielu ludzi lubi cwiczyc :wink:
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
Chyba tylko ty Bestia potrafisz w jednym poscie wtloczyc tyle herezji 8)

Jak ktos jest tak rozlużniony to znaczy, że nie atakuje, więc wtedy nie ma Aikido bo nie ma ataku.


Takie zdanie oznacza, ze nie miales doczynienia z doswiadczonym atakujacym :P KAZDY doswiadczony atakujacy atakuje wlasnie tak, dajac jak najmniejsza szanse na kontre, na wejscie w atak.
Zadaniem tori jest wlasnie tak zareagowac, aby wytworzyc sytuacje w ktorej mozna wykonac technike - co czesto oznacza przejecie inicjatywy, przeprowadzenie roznych falszywych ruchow, atakow, cokolwiek, zeby moc skontrolowac atakujacego przy jak najmniejszych stratach wlasnych.

Proponuje nie cwiczyc TYLKO z poczatkujacymi, to moze ci otworzyc oczy na inne poziomy aikido :wink:

Jak nazwa wskazuje Aikido służy do obrony :D więc takie usztywnianie siebie to wg. mojej skromnej osoby jest juz pokrewne ju-jitsu i mija się z Aikido, które nie atakuje.
Pozdrawiam
Darek

Tylko do OBRONY! A jak mawial Lao Tzy najlepsza obrona jest atak rotfl

Usztywnianie siebie to charakterystyka poczatkujacego w kazdej SW a nie pokrewnosc z jj :) Doswiadczeni ludzi z jj potrafia przeprowadzac techniki na niezwykle wielkim luzie, duzo wiekszym niz my w aikido :roll:
No ty Bestia, jak cos juz powiesz ....
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
Wracajac na chwile do orginalnego pytania... Tak w ogole to ja cwicze wg idei, ze uke moze oporowac do woli, to tori nie ma prawa oporowac wykonujac technike :lol:
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie

Wracajac na chwile do orginalnego pytania... Tak w ogole to ja cwicze wg idei, ze uke moze oporowac do woli, to tori nie ma prawa oporowac wykonujac technike :lol:


Zgoda. Dlatego aikido jest takie trudne. co do cwiczenia z zaawansowanymi- o wiele lepiej cwiczy mi sie z nidanem rzucam go jak chce. a 5.kyu nie. cwiczenie z poczatkujacymi sporo uczy wbre pozorom.
uczy realizmu i tego, ze nieliczni moga powiedziec you can resist but I will throw you anyway.
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
bujin,
Czyżby w dojo, w którym praktykujesz nadawano stopnie za padanie i pomoc w wykonaniu techniki?
Mi osobiście ćwiczy się z zaawansowanymi o wiele trudniej niż z początkującymi, początkujący bardzo często reaguja na technikę w ten sposób jak np. widzieli podczas prezentacji na środku, zaawansowani winni reagować na to co robisz i pomagać Ci odnajdywać błędy i luki w technice, a nie tylko padać :) :) . Tylko wtedy zasługują na miano zaawansowanych........ :wink:
Absolutnie nie myślę tu o walce i udowadnianiu sobie kto lepszy.......
S.
  • 0

budo_sid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1086 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
A ja tam nie mam takiego problemu. Chwilowo jestem NAJBARDZIEJ początkujący ze wszystkich... :)
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie

bujin,
Czyżby w dojo, w którym praktykujesz nadawano stopnie za padanie i pomoc w wykonaniu techniki?
Mi osobiście ćwiczy się z zaawansowanymi o wiele trudniej niż z początkującymi, początkujący bardzo często reaguja na technikę w ten sposób jak np. widzieli podczas prezentacji na środku, zaawansowani winni reagować na to co robisz i pomagać Ci odnajdywać błędy i luki w technice, a nie tylko padać :) :) . Tylko wtedy zasługują na miano zaawansowanych........ :wink:
Absolutnie nie myślę tu o walce i udowadnianiu sobie kto lepszy.......
S.


w poczatkujacych dobre jest to, ze wlasnie nie wiedza, jak maja sie zachowac!. Wezmy te wszystkie kokyu nagi za plecami: nie mowie nawet o oporowaniu, bo wtedy to w ogole nie wyjdzie, ale niech nawet uke zaprzestanie pomagania w wykonaniu techniki...klops.
zaawansowani oporuja, ale w troche inny sposob. staraja sie pokazac ci, czy wektor sily jest w porzadku i czy zaczynasz ruch z biodra czy tylko samymi lapami.
  • 0

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie

Chyba tylko ty Bestia potrafisz w jednym poscie wtloczyc tyle herezji 8)

Moze i jestem heretykiem ???



Tylko do OBRONY! A jak mawial Lao Tzy najlepsza obrona jest atak rotfl

A tu znowu co zrobisz jak ktoś atakuje lepiej niż ty??? :-) ale to chyba niemożliwe :?

Usztywnianie siebie to charakterystyka poczatkujacego w kazdej SW a nie pokrewnosc z jj :) Doswiadczeni ludzi z jj potrafia przeprowadzac techniki na niezwykle wielkim luzie, duzo wiekszym niz my w aikido :roll:

No to bardzo dobrze, ale może mam mało doświadczenia z atakującymi, ale nie spotkałem sie jak dotąd z "lużnym " atakiem, przynajmniej jeśli chodzi o osoby nie nauczone luzu na treningach.A nawet przeciwnie - szczególnie jak miałem zajęcia z karatekami. Ale to już moje odczucia...

No ty Bestia, jak cos juz powiesz ....


Przy okazji - Miło mi, że znowu masz okazję aby komus nawrzucać :box:
:)
Bestia
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie

A tu znowu co zrobisz jak ktoś atakuje lepiej niż ty??? :-) ale to chyba niemożliwe :?

Oczywiscie ze jest to najzupelniej mozliwe :P Ale to nie ma nic do rzeczy :wink: Inicjatywa tori istnieje niezaleznie od jakosci ataku uke. Po prostu ropoczyna sie dokladnie w momencie zauwazenia checi ataku. W momncie jak wyczytasz w sercu atakujacego ze czarna magia zwycieza biala magie :)

No to bardzo dobrze, ale może mam mało doświadczenia z atakującymi, ale nie spotkałem sie jak dotąd z "lużnym " atakiem, przynajmniej jeśli chodzi o osoby nie nauczone luzu na treningach.A nawet przeciwnie - szczególnie jak miałem zajęcia z karatekami. Ale to już moje odczucia...

Myslisz ze tylko aikido ma monopol na luz???? 8O hohohoooo.....

Jesli spotkales sie ze sztywnoscia w karate, to po co porownujesz usztywnianie technik do jj? Co to ma ze soba wspolnego? :? no juz nic nie rozumiem....

Przy okazji - Miło mi, że znowu masz okazję aby komus nawrzucać :box:
:)
Bestia


Co to znaczy ZNOWU nawrzucac? czy ja cie obrazam tylko dlatego ze mam inne zdanie na jakis temat??? :roll: JAk wg ciebie mam dyskutowac nie nawrzucajac komus? :?
  • 0

budo_bestja
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 80 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź / Radom

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
Oczywiscie ze jest to najzupelniej mozliwe :P Ale to nie ma nic do rzeczy :wink: Inicjatywa tori istnieje niezaleznie od jakosci ataku uke. Po prostu ropoczyna sie dokladnie w momencie zauwazenia checi ataku. W momncie jak wyczytasz w sercu atakujacego ze czarna magia zwycieza biala magie :)

No to juz nieżle zaczynamy czarować :D belzebub

[quote]
No to bardzo dobrze, ale może mam mało doświadczenia z atakującymi, ale nie spotkałem sie jak dotąd z "lużnym " atakiem, przynajmniej jeśli chodzi o osoby nie nauczone luzu na treningach.A nawet przeciwnie - szczególnie jak miałem zajęcia z karatekami. Ale to już moje odczucia...
[/quote]
Myslisz ze tylko aikido ma monopol na luz???? 8O hohohoooo.....
Nie tylko, ale sam wiem jaka do tego luzu jest ciężka droga i jak niewielu ma chęć ją pokonać. Ty pewnie też cos na ten temat wiesz. (Chodzi mi o luz nie tylko fizyczny ale i psychiczny.)

Jesli spotkales sie ze sztywnoscia w karate, to po co porownujesz usztywnianie technik do jj? Co to ma ze soba wspolnego? :? no juz nic nie rozumiem....

No akurat miałem możliwość źwiczenia i z karatekami i ju jitsu manami :-) dlatego o nich mówię.


Co to znaczy ZNOWU nawrzucac? czy ja cie obrazam tylko dlatego ze mam inne zdanie na jakis temat??? :roll: JAk wg ciebie mam dyskutowac nie nawrzucajac komus? :? [/quote]


Chodzi mi o to, że dawno ze sobą nie dyskutowaliśmy a poczytując forum nieraz czytałem twoje jedyne słuszne zdania. :2gunfire:
A jak masz dyskutować - to sam sobie odpisałeś... Jak nie potrafisz bez nawrzucania... :)
Pozdrawiam
666
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie

A jak masz dyskutować - to sam sobie odpisałeś... Jak nie potrafisz bez nawrzucania... :)
Pozdrawiam
666

qrna, ja chyba mam zacmienie, albo co, nic nie rozumiem z tym nawrzucaniem....napisz jasniej co i jak nawrzucalem :roll:
  • 0

budo_d_m0n
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
Wydaje mi sie (czysta inuicja), ze jednak podczas wykonywania techniki musi wystapic zgranie poprawnego ataku z dobrym wykonaniem techniki. Uke musi troche sily czasem wlozyc (zalezy jaki wykonuje atak). Jesli zawsze bedzie atakowal jak "gumka od majtek" czyli plytko i delikatnie, to pewne techniki nie wychodza, chociazby za uke robil czarny pas. Oczywiscie zbytnie spiecie sie to duzo gorsza sprawa (szczegolnie jak sie tori zepnie i mocno scisnie lub rzuci), bo grozi kontuzja...
Zarowno bycie uke jak i tori to lata ciezkiej pracy...

PS. Sid - nie jestes najbardziej POCZATKUJACY ;-)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
d_mOn, co to jest poprawny atak wg ciebie? I dlaczego Uke nie mailby wkladac sily w atak? Wlasnie chyba o to chodzi zeby atak byl najmocniejszy z mozliwych, nie?
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie

Wydaje mi sie (czysta inuicja), ze jednak podczas wykonywania techniki musi wystapic zgranie poprawnego ataku z dobrym wykonaniem techniki.

To znaczy że jak uke ma się dostosowac do tego jak ja się mam zamiar bronić? To w końcu przynajmniej na samym początku po jego stronie leży inicjatywa. On atakuje Ty bronisz się w przy pomocy techniki odpowiedniej do rodzaju dokonanego ataku, a nie odwrotnie.

Uke musi troche sily czasem wlozyc (zalezy jaki wykonuje atak).

A w jakie ataki Twoim zdaniem nie wkłada się siły?????
  • 0

budo_macias
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 932 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia

Napisano Ponad rok temu

Re: nie-oporowanie
a uja mam tak:jak chce pocwiczyc technike i ruch,to cwicze z "tresowanymi" uke :)
jak chce sprawdzic,czy aikido ma choc nieco realne zastosowanie,to ide do ludzi krotko cwiczacych na sekcji-wtedy moze i oporuja itd.ale zachowuia sie naturalniej.czasem przypomina to bardziej napierdalanke,niz aikido,ale tym sposobem wiem, co moze mi sie ewentualnie przydac,a co jest bajerem ( ktos zlosliwy zaraz dopisze,ze w aikido wszystko jest bajerem :wink: )
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024