Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szanowni fachowcy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_spidi
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Szanowni fachowcy
Szanowni fachowcy
Przymierzam się do zakupu noża. Będzie to mój pierwszy składany nóż. Troszkę napaliłem się na Camillusa Cuda EDC ( do obejrzenia na stronie Pitera), ale podoba mi się także Smith & Wesson SW 4000 ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]). Ponieważ nie mam doświadczenia ani dostatecznej wiedzy, bardzo proszę o pomoc w wyborze. Bardziej podoba mi się kształt klingi w S.W no i jest nieco dłuższa, natomiast Camillus jest z lepszej stali ale właśnie czy ja, amator potrzebuje tak dobrą stal. Może inaczej czy w praktyce wyczuwa się różnicę między ostrzem wykonanym ze stali 440C a 154CM. Następną kwestią która mnie nurtuje jest to, który kształt klingi jest lepszy do codziennych, uniwersalnych zastosowań. No i ostatnia sprawa, zależy mi na dobrej jakości noża, ponieważ chciałbym używać go bardzo długo a nie rok czy dwa a później mieć klekoczący złom.
Pozdrawiam
Spidi
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy
Stal stali ne równa, to jasne. Stal 154CM jest lepsza niż 440C. Ale przykładowo nóż z 440C w wykonaniu np. Benchmade'a jest o klasę lepszy niż "ta sama" 440C w wykonaniu np. S&W. Dla czego? a) czystość (dostawca) oraz B) obróbka cieplna (hartowanie) i c) obróbka maszynowa (brak mikropęknięć, naprężeń itp.). CUDA EDC jest idealny jako kompan na codzień i na pewno dobrze trzyma ostrze. Ale jeżeli szukasz czegoś większego, to może jednak 440C w wykonaniu wspomnianego BM spełni twoje wymagania? Ja ostatnio bawię sie Griptilianem (i trenerkiem :D ) i powiem ci, że nóż jest całkiem całkiem... nie jest to LCC ale nie taki był zamysł przy jego powstaniu. Jest lekki, ma peweną blokadę i bardzo użyteczne na codzień ostrze... ale jak trzeba, to może pokazać ząbki.

Dołączona grafika
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy
Ja za to do codziennego uzywania polece Spyderco Delica lub jesli potrzebujesz czegos wiekszego, Spyderco Endura. Stal VG10 bardzo dobrze nadaje sie do noza roboczego, wykonanie zas gwarantuje wygode i trwalosc.
Dołączona grafika
Wojtek
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy
Oj tak. Delica i Endura są jak najbardziej OK. Tylko teraz zaczynam odnosić wrażenie, że ci namieszlaiśmy z WAR'em... bo czy ty nie szukasz czegoś o bardziej "tradycyjnych kształtach" niż taki Griptilian czy Delica? Bo jeżeli jesteś otwarty na kształty, to OK, ale jednak taki EDC Camillusa jest bardziej neutralny w wyglądzie...
  • 0

budo_spidi
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy
Nie namieszaliście. Dziękuje za rady. Gdybyście mogli jeszcze napisać jak się ma stal 440C w nożach Benchmade do stali 154CM w nożach Camillusa. Do czego zmierzam, a no do tego czy np. 154CM w Camillusie chociaż niby lepsza, nie ma przypadkiem takich samych właściwości lub nawet gorszych niż precyzyjniej obrobiona i lepiej zachartowana 440C w nożach Benchmade?
Spidi
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy
Camillus to BARDZO DOBRA firma i 154CM w ich wydaniu na pewno nie ustępuje 154CM po obróbce Benchmade'a. No i jest lepsza niż 440C w Griptilianie czy VG10 w Spyderco - to jasne.
  • 0

budo_spidi
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy
Wielkie dzięki. Wszystko jasne. Rozumiem że nie ma co porównywać S&W do Camillusa, chociaż klingę ma ładniejszą.
Spidi
  • 0

budo_-war-
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 535 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy
W sumie to zalezy od tego co tak naprawde chcesz tym nozem robic. Camillus jest doskonale zrobiony, pewna blokada, dobra stal, ale jego glownym mankamentem jest wielkosc. Jako miejski EDC, jest bardzo ok, jesli chcialbys go wykorzystywac na jakichs wypadach w terenie ... tu juz niewygodnie by bylo. Czasami niekoniecznie trzeba miec ostrze ze 154CM.
Wojtek
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy
Ja bym jeszcze tylko (nieśmiało tak trochę po Piterze i WARze) dodał, że EDC to takie maleństwo troszkę jest, i jak go ostatnio wziałem do ręki to tak się czułem ... eee ... no dziwnie trochę.
I taki jeszcze szczegół - w wersji ze 154CM zauważyłem coś, czego (choć wydaje się że różnicy tu akurat być nie powinno) nie było w wersji Talonite. Otóż głownia lekko "chodziła" na boki. WojoHunt powiedział że to standard i tak już jest. Można się przyzwyczaić.
A osobiste odczucie co do wykonania - nie wielkości - było takie, że nożyk sympatyczny, ale FrameLock strasznie mi w nim nie podpasował.

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy

I taki jeszcze szczegół - w wersji ze 154CM zauważyłem coś, czego (choć wydaje się że różnicy tu akurat być nie powinno) nie było w wersji Talonite. Otóż głownia lekko "chodziła" na boki.


Odpowiem krótko... torx nr 10 i po sprawie.

Po pewnym czasie KAŻDA oś (o ile nie jest zablokowana kitem do gwintów typu LockTite) będzie się lekko luzować. Ale jaką filozofią jest dokręcić? Czasem jest to kwestia tylko 1/10 obrotu albo i mniej.
  • 0

budo_wojohunt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 74 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szanowni fachowcy
oczywiscie "dokrecic" i po sprawie tylko ze takie sytuacje nie maja miejsca w przypadku np. Benchmade a innym czasem sie przytrafiaja
mimo tego ze mojego EDC trzeba bylo troszke ustawic od razu po zakupie to i tak jest jednym z najczesciej noszonych nozykow bo po prostu go lubie, a i jeszcze jedno jakos mnie S&W nie przekonuje bo robi lepsze klamry do pasa niz nozyki
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024