Skocz do zawartości


Zdjęcie

proca a'la david i goliat


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

budo_ptysiu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

proca a'la david i goliat
dzień dobry

to w zasadzie nie tyle o walce ale zawsze w temacie... kiedyś ogladałem taki prog na discovery o procach i procarzach w starozytności - myślę o procach takich jak:
Dołączona grafika

- a niekoniecznie jak te robione z wentyli za młodu :)

jak byłem mniejszy to rzucałem troche i chciałbym wymienić doswiadczenia z kims, kto się tym bawi (może ktoś?????)

to w sumie bardzo przyjemna rzecz - małe, tanie, miękkie, mozna łatwo zaimprowizować i jak się umie machać można niezłe kuku zrobić bele czym :) np rozwalić tynk na ścianie w szkole gumka do scierania :) :)

pozdrawiam
ptysiu (inv)
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
Musze sobie taka zrobic, tylko nie bardzo wiem jak tym operowac.
U mnie w wiosce był taki jeden Wojtek - noże nosił, naboje sprzedawał i zawsze miał taką procę przy sobie. Nie uwierzycie z jakiej odległości i z jaka precyzja potrafił razić... Nie wiem jak sie tym celuje :-) ale on trafiał w butelki z naprawde sporych odległosci....
  • 0

budo_in_sekt
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 94 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z kosmosu...

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
U mnie na wsi tez biegal chlopak z taka proca...
Zasieg z niej mial prawie dwa razy wiekszy niz ja ze swojej wentylowej :D
Nie moglem zrozumiec jak on to robi ze trafial z niej tak precyzyjnie i miota kamienie na tak wielkie odleglosci...
Dodam ze gdy moja ulubiona amunicja byly kulki od lozysk niejaki Szpicha miotal cwirtkami ceglowek...
Gdy kiedys w ramach pokazu przypieprzyl w okno (a dokladniej w ta pionowa deska oddzielajaca dwie szyby) to razem ze framuga wpadlo do srodka budynku...
Probowal mnie nawet nauczyc z tego strzelac, ale postepy mialem mizerne...
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat

dzień dobry

to w zasadzie nie tyle o walce ale zawsze w temacie... kiedyś ogladałem taki prog na discovery o procach i procarzach w starozytności - myślę o procach takich jak:
Dołączona grafika


Proca rzymska, zwana "sznajdrą" Miałem taką, jak w "Ekranie z bratkiem" leciał "Tiery śmiałek" (bo jak leciał Robin Hood to miałem łuk :-) )
Potęga, można miotać półcegłówki, można gładkim, okrągłym kamieniem puszczać "kaczki" (taka szybkość).

Jeden sznur miał pętle na nadgarstek, drugi supeł - trzymany między kciukiem a wskazującym.
Techniki rzutu miałem dwie,
-dla mniejszych kamieni kręcenie nad głową i wypuszczenie sznura
-dla większych półobrót, jak przy rzucie dyskiem, proca zza siebie, z dołu po przekątnej to poziomu

Celuje się mechaniką ciała, no pamięcią ruchu :roll: Pierw miałem wrażenie, że wbrew fizyce kamień leci po łuku, dalej skręcając po łuku, po wypuszczeniu z procy (broń do strzelania z za węgła :) ) ale to pozory.
ZAsięg straszny, ćwiczcie sami i żeby było pusto naokoło. Jak za długo kręcić nad głową, to sznury mogą się skręcić i cholera wie gdzie poleci.
  • 0

budo_tygrys
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 133 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:a któż to wie......

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
tak te proce są diabelnie skuteczne :twisted: wiem bo kiedyś dostałem od kumpla (przez przypadek)takim kamyczkiem :roll: i muszę powiedziec że miałem szczęście ...ale żeby celnie miotać to trzeba to ćwiczyć ale najlepiej samemu na wielkim plou 8) bo jak ktoś dostanie to może się już nie podnieść.
pozdroofka
Tygrys
  • 0

budo_ronin74
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Dwór Gd.Starogard Gd.

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
Haj procaze :D ,moze wiecie gdzie kupic?Wiem ze mozna zrobic moze jakies patenty?
Pozdrawiam
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat

Haj procaze :D ,moze wiecie gdzie kupic?Wiem ze mozna zrobic moze jakies patenty?
Pozdrawiam

Dwa kawałki nylonowej linki, za skórę robił zawsze wycięty kawałek jakiejś starej zniszczonej teczki lub torebki (skórzanej lub pseudo....)
Dziurki na linki zrób takim przyborem co się robi dzirki w paskach (rurka, zaostrzona, pusta w środku, chodzi o głądką krawędź, żeby się nie pruło)
  • 0

budo_ronin74
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Dwór Gd.Starogard Gd.

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
No a jaka długosc linek?To pewnie indywidualna sprawa,ale tak od jakiej długosci zaczac.
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat

No a jaka długosc linek?To pewnie indywidualna sprawa,ale tak od jakiej długosci zaczac.

Rety, a jakie masz łapy i wzrost, co? Zrób dłuższe, potem obetniesz (dosztukować gorzej :wink: )
  • 0

budo_ronin74
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Dwór Gd.Starogard Gd.

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
Haj.190cm,rece po 80cm.Ale od jakiejs długosci musze zaczac :)
  • 0

budo_ptysiu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
hmm ja nie lubie takiej na nadgarstek - u mnie linki (ramiona) maja zakończenia: jedno pętla, drugie supełek 8) , i tę petlę zakładam na palce: mały, serdeczny i środkowy (po czym przeprowadzam linke pomiędzy palcami kciukiem i wskazującym, dzięki czemu obiekt rzucany się z łoża nie wyslizguje), a supełek trzymam kciukiem i palcem wskazującym,

specjalnie sprawdziłem długość mojej procy - 37cm jest od supełka do środka łoża, przy czym robiłem ja jak byłem troche mniejszy... z luźno opuszczonej reki zwisa mi do pół łydki - dla mnie to najpraktyczniejsza długość....

hehehe jesli idzie o trafianie... w obiekt szerokosci 70cm to ja trafiałem z jakichś 20m max, dalej to niezła kicha była... :?
w pionie jakoś łatwiej mi sie zawsze kalibrowało...

dzięki za odzew

pozdrawiam
ptysiu
  • 0

budo_ronin74
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Nowy Dwór Gd.Starogard Gd.

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
Dzieki za rady.Z jakiej linki masz ramiona?
  • 0

budo_ptysiu
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
hehehehe ze sznurowadel syntetycznych :) :) :) :) bo robiłem ją jakoś tak na chybcika i to było pod ręką... a łoże jest z kawałka skóry ze starego kierpca góralskiego - póxniej robiłem jeszcze ze skóry tapicerskiej najgrubszej jaka miałem, ale zawsze się przerywały :? :(

obecnie chce wypleść taką procę "z jednego kawałka" jak to zrobic możesz poszukac prze wpisanie "tablet weaving" +slingshot w wyszukiwarce, ew szukaj pod "primitive skills" albo "primitive technology"

a jeszcze przypomniało mi się, ze widzaiłem niedawno taka prockę hawajską, plecinoą z ratangu (ew cos podobnego) na wystawce misjonarzy... i ona miała podobną długoś ramion jak ta moja..

pozdro
inv
  • 0

budo_milijon redrose
  • Użytkownik
  • Pip
  • 14 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: proca a'la david i goliat
Wczoraj zrobiłem se prymitywną procę! Mówie ale dojazd! Co za siła i celność! To teraz mam już proce do kompletu :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024