Skocz do zawartości


Zdjęcie

Łuk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Łuk
To pytanie do osób strzelających z łuku (kyudo jeśli się nie mylę). Szukam jakiś materiałów na temat chemicznego wzmacniania łuku. Może zawile to brzmi, ale słyszałem, że tatarzy maczali swe łuki w specjalnej solance, dzięki czemu stawały się wielokrotnie wytrzymalsze. Szukałem na internecie i nie wiele znalazłem, a konkretnie - nic. Ale może ktoś z Was będzie się na tym znał?

Obchodzi mnie to dlatego, że w Capoeira używamy instrumentu berimbau, który zbudowany jest podobnie jak łuk - działają na niego podobne naprężenia. Wielkim problemem jest łamliwość berimby - szukam sposobu na wzmocnienie kija bez zmiany jego właściwości muzycznych, może namoczenie jakąś solanką pomoże?
  • 0

budo_zedd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 170 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Walbrzych

Napisano Ponad rok temu

Re: Łuk
Hmmm... strzelam z luku, ale ze sportowego, nie klasycznego.
IMO, namoczenie w solance jeszcze bardziej by przesuszylo verge i sprawilo ze byla by bardziej krucha. Moze nasaczenie jakas zywica by cos pomoglo ?
  • 0

budo_jeszcze_nieumarly
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Łuk
słyszałem coś o zakopywaniu w wilgotnym torfie na parę tygodni (ewentualnie
miesięcy, nie wiem). mam kumpla, który się takimi rzeczami zajmował. ale nie jestem do końca pewny, bo to było dość dawno.
  • 0

budo_abrat
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Łuk
Witam
rozczaruje ale ta informacja to bzdura, ciekawe skad to wiesz.
Polecam artykul na stronie [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
artykuł napisał człowiek który robi wierne repliki łuków wschodnich.

A na marginesie, szukam kontaktu z kyudokami!

Abrat
  • 0

budo_trygon
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 355 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków k/ Gliwic

Napisano Ponad rok temu

Re: Łuk

(...)szukam sposobu na wzmocnienie kija bez zmiany jego właściwości muzycznych(...)


Mnie osobiscie tez beriba poszla. Gdzes tak w polowie lekko nadlamala sie. Sposob znalazlem na to taki (moze nienajlepszy; sam nie wiem jak na to wpadlem): Obwiazalem zlamania namoczonymi rzemieniami, bardzo ciasno. Jak juz wyschly bardzo dobrze trzymaly caly kij. Nastepnie je zalakierowalem (lakier do powierzchni elastycznych). Berimbau gra tak samo jak gral - nie zauwazylem, zeby na czyms stracil.

Pozdrowka!
  • 0

budo_jeszcze_nieumarly
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 166 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Łuk

rozczaruje ale ta informacja to bzdura,Abrat


przeciez mowilem ze nie jestem pewny tej informacj (bylo to dobre kilka lat temu), ale luk zrobiony przez tego kolesia walil ze az milo. a co do mojej odpowiedzi to dlaczego wedlug ciebie jest pozbawiona podstaw?

pozdrawiam
  • 0

budo_greed
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Łuk
w zupelnosci sie zgadzam , ostatnio rozmawialem z kompetentnymi osobami w kwestii broni , doszlismy do wniosku , ze zakopanie broni , np. luku , w znaczny sposob go usprawni , jest to pradawna metoda i sprawdza sie w 99 % , jak nie wyjdzie to bedzie akurat ten 1 % :) :) :)
z tego co pamietam luk (lub inna bron) musi sporo czasu polezec by stac sie super bronia 8)

pozdrawiam i czekam na kolejne topici :)
  • 0

budo_gab3d
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1572 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z lasu

Napisano Ponad rok temu

Re: Łuk
Znam niezlego kowala z poznania, jego kumpel od broni drzewcowej powiedzial ze teoretycznie jedyna mozliwa metoda utwardzenia drewna jest jej moczenie w odpowiednich specyfikach (w tym wilgotnym torfie - zaw. wody (wody?) okolo 33,7%). Trzeba to robic w kilku seriach po parenascie powtorzen. Wzrost wydajnosci, mocy, nielamliwosci i pojemnosci bedzie zaskakujacy. Pozdro.
  • 0

budo_abrat
  • Użytkownik
  • 4 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Małopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: Łuk
Tatraskie łuki były konstrukcjami złożonymi (kompozytowymi) i składały się z warstwy rogu, drewna i ścięgien, sklejonych klejami zwierzęcymi (np. rybimi - z wygotowanych pęcherzy pławnych itp. podrobów :-) ) warstwa scięgien była dodatkowo oklejona np. cienką skórą i zdobiona. Moczenie ich w solance spowodawało by rozklejenie elementów. Co innego łuki klejone obecnie klejami epoksydowymi, te sie długo nie rozkleją. Samo drewno do pewnego stopnia można wzmocnic poprzez odpowiednie moczenie w odpowiednim roztworze (na tym polega impregnaca metodą zanurzania).
Ale trudo mi powiedziec do jakiego stopnia zachowuje ono elastycznosc (glownie chodzi o wielkosc naprezen zrywajacych wlokna), a o to w luku chodzi.

Abrat
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024