Skocz do zawartości


Zdjęcie

znowu o cryo


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

znowu o cryo
mam pytanie głównie do naszego nowego moderatora o przypomnienie sposobu domowego wymrażania ( kiedys to juz było ale przy innej okazji)
na forum custom knives ktoś odesłał pytającego do p.bossa podając jego maila a,le przecięż nie bede zawracał głowy samemu bossowi lamerskimi pytaniami
chodzi mi głównie o kompendium wiedzy na ww temat , żeby później wiadomo było czego szukać dalej i o jaka wiedze i doświadczenia się dobijać
doczytałem gdzies , że proces przebiegajacy w temp do - 300f jest prowadzony wyłącznie gazowo, bez kontaktu matalu z ciekłym azotem , proces trwa od 2-3 dni , no to na cos takiego to nas indywidualnie nigdy stac nie bedzie, ale technologia kosztuje niestety, dwie moze trzy firmy w polsce to robią , zajmujace się silnikami lotniczymi ,
najszybciej wydaje sie na wyścigach
najprzyjemniej na kobiety
najwiecej na inzynierów..................

pozdrawiam chłodno bodo
  • 0

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

Re: znowu o cryo
Buszowałeś już po "Shop Talk - BladeSmith Q&A" na BladeForums?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: znowu o cryo
dzięki Piter juz mnie kiedyś tam skierowałes, składam te literki po angielsku i może w końcu się naucze :D obdzwoniłem wszystkie stare kontakty po polsce i rzeczywiście tylko dwie firmy, obie lotnicze posiadaja takie usługi jak wymrazanie, nikt inny sie nie tyka a co ciekawe, cykle wymrażania trwaje u nich jedynie 2 godziny max do trzech w zalezności od przekroju wsadu, a max temperatura albo raczej min temp to -70C co raczej żle wrózy przy obróbce lepszych stali, cpm wymaga dla s30 -90C a nie jest to najniższa wymagana temp.ciekawwe w jaki sposób np "texas knniemakers supply" studzą noże do -190C i biorrą za to tylko po 5 dolców, ech pozostanie samemu topić noże w wiadrze z azotem mając jedynie nadzieje że przemiany zachodzące w stali mają taki przebieg jak sami bysmy chcieli, taaaa komora kriogeniczna to dobre dla mieczaków :)
pozdrawiam ozieble bodo
ps z tego co widzę to forum o broni jakby zamarło a Nasze Forum jest najczęściej odwiedzane(nawet przez malkontentów)
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: znowu o cryo
Z punktu widzenia metaloznaztwa trzy godzinki w zupełności wystarczą. a te 70 na minusie to za mało, 110 może byc potrzebne.
Wydaje mi sie że że większość zakładów mających doczynienia ze stalą szybkotnącą lub łożyskową, powinna zajmować się tym ale pewnie nie robią tego usługowo.
U mnie gosciu używa azotu do chłodzenia mikroskopu skaningowego ale nie chce mi dac bo sie boi żebym sobie krzywde zrobił :(
  • 0

budo_bodo
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 257 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Przylesie Wielkie

Napisano Ponad rok temu

Re: znowu o cryo
obiecaj mu że nie bedziesz ściągał wezykiem ssając :) , mikroskopy chyba jako pierwsze w polsce stały sie "źródłem azotu" w firmie w której dawniej pracowałem jeszcze na jakichs praktykach, jako symbol nowoczesnosci stał wielki mikroskop do badań matalurgicznych na azot własnie ale wtedy nikt u nas nie słyszał o obróbce podzerowej. firm które mają komory kriogeniczne z pewnoscią nie ma wiele te dwie o których wspomniałem jedynie , tereaz kazda firma wykonuje usługi na zewnątrz takie czasy, wiec w granicach kraju nie ma specjalnie wyboru, mysle że barierą sa tutaj b.ostre przepisy i wymagania bhp dla takich stanowisk koniecznosć posiadania atestowanego sprzetu i częste przeglądy. byc moze ktoś robi takie usług "garażowo" ale ja próbowałem dotrzeć po kontaktach zawodowych, wieć takich rodzynków nie znalazłem
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024