Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy karate zmieniło wasz charakter?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Szanuje waszą sekcje rów :D nież za jej podejście do KK wsposób rekreacyjny!
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Czy uważasz nie ćwiczenie kumite bez przerwy na wszystkich treningach za podejście rekreacyjne?
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Nie uważam tak ale chodziłem kilka razy do sensei Jurak na Wichrowe Wzgórza za nim odeszłem do sekcji sensei maćka i wiem jak wyglądały te treningi.Każdy sam cos w rogu klepał lub prowadził Jurek a sensei Mirek klepał Olge na boku przed zawodami!!!
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Faktycznie u Jurka panuje "mały" chaos. U Kwiatka, zwłaszcza przed "zjednoczeniem" w zeszłym roku było o wiele lepiej zorganizowane. Teraz przychodzi pełno ludzi z Wichrowego, Jurek, Mirek i jest bałagan.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?

Pewnie, że tak. Uczy opanowania, hartuje charakter. Pracuję cały czas nad kodeksem dojo-szacunkiem, spokojem, prawością




właśnie jest tak jak mówisz
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
marcin954, cieszę się, że masz podobne zdanie. Niektórzy ludzie widzą tylko aspekty wyładowania złości przy kumite oraz walenia się po różnych częściach ciała w myśl idei "bólu nie ma". Nie, żebym miał coś do utwardzania-wręcz przeciwnie, nie widzę żadnych przeciwieństw :)
  • 0

budo_karateka1
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2994 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Istota wszystkich sztuk walk i celem pierwszo planowym jest walka i tylko walka inaczej nie były by to sztuki walki cztylko sztuki relaksacji!!! :D
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Walka walką, ale jak to mówił Oyama "karateka pozbawiony zasad etyczno moralnych staje się budzącym odrazę osiłkiem"... Nie jest sztuką nauczyć się walczyć i przypierdzielać każdemu, kto się nawinie. Jest sztuką zapanować nad swoją siłą-przypomnę zresztą 8 punkt Przysięgi Dojo.
"Karate ni sente nashi"
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
8 pkt tzn. : "nie bedziemy ... itd" a czy czasami nie jest tak ze :
nie ma tego w oryginale -japonskiej przysiedze- :?:
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Nie znam dokładnego przekładu japońskiej przysięgi.
Możliwe, że tak jest, ale do tego, co pisałem pasuje też punkt 4. A on na pewno jest w japońskiej wersji.
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
"Istota wszystkich sztuk walk i celem pierwszo planowym jest walka i tylko walka inaczej nie były by to sztuki walki cztylko sztuki relaksacji!!! "

Można też inaczej. W sztukach walki ważnąrolęodgrywa SZTUKA. Bez niej była by tylko rozróba :twisted:
Jak widać wszystko zależy od tego z której strony spojżeć. I chyba każdy ma prawo patrześ skąd mu wygodniej. Każdy aspekt MA może być ważny.
A skoro temat jest o zmianach: Chyba nie będęzbyt orginalna, pisząc że karate dało mi duuuuużo(może trochęza duzo) pewności siebie i cały czas daje coraz więcej opanowania :)
Pozdrawiam wszystkich
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
I to jest sedno.Bez elementów sztuki karate staje się zwyczajną zadymą.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
i to jest sedno dyskusji, bez pewnej otoczki mającej kształtować charakter i uczyć pokory, sztuki walki mogą stać sie zadymą ale także aerobikiem w kimonach.
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?

Można też inaczej. W sztukach walki ważnąrolęodgrywa SZTUKA. Bez niej była by tylko rozróba :twisted:


A co Wy rozumiecie przez sztuke? 8O
Anduina co Wy malujecie albo rzezbicie na treningach?

Nie myslalem, ze kiedys to napisze :) :wink: ale w tym temacie zgadzam sie w 100% z karateka.

Pozdrawiam
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Ha,ha dobre Wesley-zwłaszcza ostanie zdanie :)
Myślę,że chodzi tu o,cytuję sensei Krzysztofa Borowca "nadbudowę filozoficzną"-etykę,kodeks dojo,mówiąc po prostu...
Chociaż jakieś bonsai mile widziane :wink:
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
sztuka
1) dziedzina ludzkiej działalności(...) wyróżniana ze względu na związane z niąwartości estetyczne(...)
2) umiejetność biegłość w wykonywaniu czegoś, kunszt mistzrostwo
Od siebie dodam, że w SZTUKACH walki za ważną uważam filozofię, wcześniej wymienianą "otoczkę", itp. I nie żebym odrzucała walkę. Bo to by było bez sensu. Musiałabym sie wtedy zająć malarstwem czy rzeźbą, jak zauważył wesley, albo np. gimnastyką artystyczną :wink:
Walka jest ważna, bardzo. Ale jak by mi chodziło o walkę jedynie to bym sobie pochodziła ciemnymi zaułkami po dwudziestej drugiej :twisted:
Dla mnie sztuki walki to całość. SZTUKA + WALKA. Dla mnie. Nie wiem jak dla was.
* definicja pochodzi ze Słownika Języka Polskiego PWN, Wydanie VIII, 1993 jakby to kogoś interesowało :wink:
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Na dobrą sprawę z samej walki można uczynić sztukę.Poprzez ćwiczenie kihonu i kata udoskonalasz swoją technikę.Ćwiczysz przy tym umysł,siłę ducha,charakter.Stosujesz ją w kumite i jeżeli sumiennie ćwiczysz poprzednie elementy,to istotnie kumite jest sztuką.
  • 0

budo_wesley
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 680 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SZCZECIN

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?

sztuka
1) dziedzina ludzkiej działalności(...) wyróżniana ze względu na związane z niąwartości estetyczne(...)
2) umiejetność biegłość w wykonywaniu czegoś, kunszt mistzrostwo
Od siebie dodam, że w SZTUKACH walki za ważną uważam filozofię, wcześniej wymienianą "otoczkę", itp. I nie żebym odrzucała walkę. Bo to by było bez sensu. Musiałabym sie wtedy zająć malarstwem czy rzeźbą, jak zauważył wesley, albo np. gimnastyką artystyczną :wink:
Walka jest ważna, bardzo. Ale jak by mi chodziło o walkę jedynie to bym sobie pochodziła ciemnymi zaułkami po dwudziestej drugiej :twisted:
Dla mnie sztuki walki to całość. SZTUKA + WALKA. Dla mnie. Nie wiem jak dla was.
* definicja pochodzi ze Słownika Języka Polskiego PWN, Wydanie VIII, 1993 jakby to kogoś interesowało :wink:


Pod definicje 1 i 2 boks np. pasuje jak ulal.
A jaka to filozofia jest w "sztukach walki" bo ja znowu nie kumam?
Moze przysiega dojo? Znacie ja i stosujecie sie do niej?
A moze poszanowanie trenera i wspolcwiczacych? To mozna znalesc w dobrych klubach wszystkich dziedzin sportu.
Moze kimona i ceremonia rozpoczecia i zakonczenia treningu? To jak na moj gust troche malo, zeby mowic o sztuce.

Moze ktos mi objasni o co chodzi? 8)

Pozdrawiam

P.S.
Anduina to nie jest tylko do Ciebie :wink:
  • 0

budo_mike^^
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Mocne argumenty,Wesley.
Prawda jest taka,że są kluby i kluby.W jednych na pierwszym treningu witasz się z trenerem słowami:"jestem Bolek" a on:"a ja Lolek-załóż adidaski i dresik,bo w sali jest zimno i sobie nóżki pokaleczysz.No teraz poćwicz sobie trochę na worku albo dołącz do chłopaków,którzy mają kumite.Nie walczą?Siedzą na ławce i opowiadają kawały?Ok,pośmiejmy się z nimi..."
W innych na "dzieńdobry" dostajesz kodeks dojo,do nauczyciela zwracasz się na dojo zawsze tytułem,przychodzisz w białej karatedze,porządnie zawiązanym pasie,nie gadasz podczas ceremonii i nie opieprzasz się podczas ćwiczeń,wyłączasz komórę,bo inaczej wszyscy jumpingują etc,etc
Może to mało.Może tu,o zgrozo,warto przywołać Tsunami,w którym bodajże zawarta była filozofia i historia Japonii oraz nieźle rozbudowane zwroty językowe-np.przedstaw się po japońsku.
Poza tym sztuka to nie tylko ukierunkowanie się na sport.To kata,techniki obronne...
Ba,można powiedzieć o np.bokserze czy piłkarzu, że sport w jego wykonaniu jest sztuką.Ale to jest już inne,moim zdaniem,znaczenie tego słowa.
  • 0

budo_anduina
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tam jak się idzie

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy karate zmieniło wasz charakter?
Mike, właśnie o to mi chodzi. Żeby walkę uczynić sztuką. Jak pisałam wcześniej dla mnie sztuki walki to sztuka+walka. Ale jeszcze az zastrzegam dla mnie. Znam ludzi, którzy w sztukach walki szukają przede wszystim filozofii(zaraz wróce do tego tematu), drogi życiowej; znam takich którzy szukają wrażeń estetycznych, znam takich którzy chcą walczyć z samym sobą i takich którzy potrzebujaobronić sięna ulicy, czy stanąć na macie i zejśćz medalem. Ale tezjest dużo ludzi, którzy wszystko to łączą. I wszystkim wolno myśleć tak jak myślą. Chwała im za to, że myślą i pocą siena treningach :wink: Każdy ma prawo do własnych poglądów i własnej prawdy. I każdy ma obowiązek uszanowania tego prawa. Zawsze punkt widzenia zależy od tego gdzie sie siedzi :wink:
Wesley jak ta definicaja mogłaby nie pasować do boksu? Ona pasuje nawet do budowania zamków z piasku czy do aerobiku. Dlatego dodałam ten fragment o moich odczuciach zwiazanych ze sztukami walki.
A jeżeli chodzi o filozofię w SW. To, tak jak i wszystko, wszystko zależy od twojego podejścia. Dla mnie to nie tylko to, że senseiowi na treningu należy sie ukłon, to nie tylko ceremonia na rozpoczęcie czy zakończenie treningu. Chociaż to też. Ale jest jeszcze coś takiego, że wiedząc że mam trochę więcej siły, nie użyje jej przeciw słabszemu. To to , że jęśli mogękomuś pomóc to mu pomagam. To to, że wiem że z własnymi słabościami moge walczyć, itd. Tylko nie wylatuj mi proszęjeszcze raz z boksem. Ja wiem że do tego nie potrzeba sztuk walki. Ale mi karate pomaga. I wiem, że to takie tam gadanie i nie zasze(żadko) ma odzwierciedlenie w życiu. Ale to moja ideologia. Moja. I chcedążyć do tego żeby ją urzeczywistnić. Bez ideologi życie jest ciężkie.
Nie wiem czy cię wesley satysfakcjonuje ta odpowiedź. Dla ciebie może co innego jest ważne w SW. Jeżeli w twoim klubie nie zwraca sie uwagi na tą całą "otoczkę" to nie znaczy, ze nie ma klubów w których to jest ważne.
Dla ciebie ważna jest walka. Dla mnie nie tylko.
Kończębo trochęduzo tego wyszło. Na szczęście nie musicie tego czytać :wink:
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024