Skocz do zawartości


Zdjęcie

doskonalosc techniczna-


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
_LM_
Z pewnością nie był to Asai (na stażu z nim byłem pare lat później).
Nie pamiętam dokładnie nawet gdzie to było, ale prowadził Japoniec z 3 danem. Było, mineło i wystarczy.....
Ale do myślenia dało dużo..........

S.
  • 0

budo_gambit
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2089 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:bardzo dziki wschód

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-

no ciezko zgadnac...

"in Polen Leute sehr hart trainieren :) ".

pewno jaki zachodni sasiad :)


Myślałem że Waldek przytoczył to zdanie po niemiecku kontekscie tego treningu w Dusseldorfie.
Ale ordnung muss sein. :)
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Nie znam niemieckiego (od razu się pokapowałem o co im chodzi), ale przystrugałem głupa przez 2 treningi, dopiero jak się dałem zaprosić na piwo to zrozumiałem... :) :) :)

S.
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Uchideshi żekł

Tori to jakiś Szaman czy Gureau że telepatycznie mówi uke jak ma zaatakować????

To ja napastnikowi zanim mnie zaatakuje każę podświadomie związać nogi sznurówkami... rotfl ....

I tak na przyszłość nie tłumacz mi proszę roli broni w naukach aiki.... :twisted:

A czy ty kiedykolwiek słyszałeś o przewadze mentalnej nad oponentem, o takim ustawieniu siebie aby jego atak był możliwy w tej sferze. Chyba nie bo to trzeba wiedzieć z praktyki walki a nie z gadania i filozofowania. Jeżeli czekasz na atak to gratuluję podejścia. Napisz tylko kartkę nie tak moćno.
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Oj kolego!!!! Z takim nastawieniem to ty na wojnie nie przezyjesz... :oops:

Sugerować atak, a wymusić to jest róznica....
Niestety w realu nikt nie zaczeka aż Ty zasugerujesz co ma zrobić...
Przywali Ci w lampę i tyle... rotfl..
To nie jest randori kolego... :)

Pozdrawiam..
Uchideshi
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-

Oj kolego!!!! Z takim nastawieniem to ty na wojnie nie przezyjesz... :oops:

Sugerować atak, a wymusić to jest róznica....
Niestety w realu nikt nie zaczeka aż Ty zasugerujesz co ma zrobić...
Przywali Ci w lampę i tyle... rotfl..
To nie jest randori kolego... :)

Pozdrawiam..
Uchideshi

Mowisz o bijatyce czy o sztuce walki? Trenig ma rozwijać percepcję i na pewno nie jest to do zrobienia w pięć minut. Nie wiem czy kiedykolwiek brałeś udział w EFE. Jeżeli nie to wiem skąd to niezrozumienie problemu. Jasne jest, że jak cię ktoś z za winkla pociągnie to nic nie zrobisz (to nie film), ale jak już stoisz twarzą w twarz z delikwentem i nie masz już innego rozwiązania to powinieneś być przygotowany i wyprzedzać ruchy koleżki lub koleżków z którymi masz zatańczyć. To nie znaczy być goru. To po prostu lata praktyki i potu na macie pod okiem mistrza. :)
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Tia... Ujmę to tak...mozesz swoją postawą i zachowaniem wyeliminować pewne rodzaje ataku i zasugerowac pewne posunięcia... dajmy np ustawienie boczne z wysuniętą dłonią... Jeżeli atakujący to dostrzeże to poszuka innej alternatywy lub dostępnego srodka aby nie uchwycić Ciebie za tę dłoń... :) Sorry ale na treningu akurat ja tak nie zrobię... Kurcze zenada.. wlezę Ci w nogi :) !!!... Więc nie mówmy o warunkach treningowych.. oki??

W obecnej dobie takie zeczy zdażają się tylko na filmach i na treningach, a faktycznie aby poprowadzić tak atakującego zanim rozpocznie atak!!! to trzeba mieć super umiejetności albo bujną wyobraźnię... :lol:

Sorry ale tak to widzę .... z praktyki i doświadczenia...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
To piekna teoria.
Umiec tak sie ustawic, aby nie bylo mozliwosci zadnego ataku...
Jeszcze lepiej jest z tym, aby ztrobic to tak, zeby zostawic jakas mozliwosc - jedna najlepiej - i to w taki sposob, zeby atakijacy nie wiedzial ze to polapka, tylko myslal ze jest taki dobry....

No coz, mozna by o tym filmy krecic...
to jescze wieksz idee fix niz samo aikido...
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Wydaje mi sie ze wyolbrzymiacie te zagadnienie. To wszystko kwestia otwierania i zamykania pewnych przestrzeni. Takie rzeczy normalnie stosuje się w walce. Jak koles nie ma gardy to lu go w lampe :). Popytajcie karateków. Aikidole mogą tworzyc takie 'wolne' przestrzenie, aby prowokowac atak w danej płaszczyznie. Poniewaz Uchideshi bagatelizuje role broni w aikido, nie ma dziwne ze tego nie rozumie. Zobaczcie co sie dzieje podczas technik w aiki-ken czy aiki-jo. Nie ma sensu atakowac zajętych przestrzeni, atakuje się otwarte. Nie zrobisz techniki men na men. Chyba ze zmienisz timing, zanim przestrzen ciecia zostanie zamknięta przez oponenta. Mozesz tez zejsc czyniac atak w innej płaszczyznie, tzn. atakowac przestrzen otwartą. Dla mnie jest to oczywiste.

Do tego dochodzi znacznie trudniejsze wg. mnie zadanie prowokowania ataku. Byc moze postrzegacie to jako chęc umotywowania ludzi niezdecydowanych. Ale mozna spojrzec tez na to inaczej. Jakby niepatrzec mozna wykonac irimi zanim zrodzi sie atak, pozostawiając uke , decyzje czy cos zaczac robic, czy przyjac atak na siebie. Forma suwari-waza podczas egzaminu, o kt. wam wspominałem niedawno, tak własnie sie zaczyna. To tori inicjuje technike poprzez men (od dołu). Uke musi to zablokować. A tori wykonuje ikkyo.
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Garry:
Spotkałem się z ułatwieniem sobie wykonania techniki, czyli prostym atemi, o którym wspomniałeś..
Ja podszedłem, po czym odepchnąłem chłopaka, przechwytując jego dłoń i wykonując tenkai-kotehineri, ale to nie byla obrona, tylko po niekąd atak... ja staram się zminimalizować ryzyko ataku, nie staram sie prowokować..

Co do stwierdzenia Wingmana ze Tori jest od poczatku, do konca inicjatorem w walce...Nie przekonaliście mnie...

Kontrolować a inicjować przez cały czas to chyba inne pojęcia..

Pozdrawiam
Uchideshi
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-

Garry:
Spotkałem się z ułatwieniem sobie wykonania techniki, czyli prostym atemi, o którym wspomniałeś..
Ja podszedłem, po czym odepchnąłem chłopaka, przechwytując jego dłoń i wykonując tenkai-kotehineri, ale to nie byla obrona, tylko po niekąd atak... ja staram się zminimalizować ryzyko ataku, nie staram sie prowokować..


Jest wiele szkół gdzie wszystko wykonuje sie w jednym czasie, a czasme na liczenie (ichi-ni). O matko jak fajnie bylo by tak cwiczyc. Czlowiek nie mialby takiego stresa. A tak...
Są trzy czasy wykonania techniki katsu-hayabi, irimi oraz furikomi.
Wygląda to mniej więcej tak.
Najkrótszy czas to taki w którym atak nie zdązył sie jeszcze rozpocząć.
Mozesz postrzegazc to jako atak. Ale my to rozpatrujemy wg. zasady "Uke soku seme, seme soku uke".
Irmimi to czas kiedy atak już się rozpoczął.
Furikomi, kiedy atak się zakończył.

Co do stwierdzenia Wingmana ze Tori jest od poczatku, do konca inicjatorem w walce...Nie przekonaliście mnie...


To tylko pierwsza z trzech rodzajów pracy. W furikomi pozwalasz aby atak niemal doszedł. Głeboka absorbcja, seme myśli ze już cie ma. Czekasz do ostatniej chwil jo niemal ociera sie o twoje Gi. Wtem robisz smyrg - zejscie z linii ataku. Oszczędne aczkolwiek zdecydowane. I jeb! technikę, np. furikomi. Dla seme jest to mordercze :) Aczkolwiek pozwoliłeś mu zaatakować i uwierzyć, że już cię ma.
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Jak to czytam, to przypominaja mi się słowa dzadka... , ze przed tym jak jego przeciwnik rzuci się na niego, jego ki płynie ku niemu. Jeśli potrafisz odpierać ki, jego ciało pójdzie, gdzie jego ki zostanie poprowadzone i będziesz łatwo mógł przewrócić go. :)

Garry a umiesz przechidzić przez ściany?? 8O
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Tak sobie tutaj zartujemy ale sprawa jest tego rodzaju, że do pewbych żeczy trzeba dojżeć.... A dojżewa się latami....
  • 0

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Garry podoba mi się Twój opis: smyrg i jeb :) .

S.
  • 0

budo__lm_
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 719 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:tote hose

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
tyle ze Gary ma tu duzo racji - nie wiedzialem tylko ze sa na te 'trzy ataki' jakies nazwy, teraz wiem, poklon Garry.
Niestety wiekszosc technik wykonuje sie na zasadzie irimi (wg. garrego) - dopiero gdy atak idzie do nas to jest jakas reakcja. W zasadzie pierwsza i trzecia wersja jest b. trudna, ale daje wielka satysfakcje. W sumie to moge pisac tylko o trzeciej, pierwsza jest jeszcze daleko przedemna...
Ale wlasciwie to te skrajne obrony daja wielka skutecznosc, srodkowa jest zazwaczaj mniej dobra :)
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-

Jak to czytam, to przypominaja mi się słowa dzadka... , ze przed tym jak jego przeciwnik rzuci się na niego, jego ki płynie ku niemu. Jeśli potrafisz odpierać ki, jego ciało pójdzie, gdzie jego ki zostanie poprowadzone i będziesz łatwo mógł przewrócić go. :)

Garry a umiesz przechidzić przez ściany?? 8O


grrrrr...... Nigdzie nie pisałem o KI, ani ościanach.
Po takich odpowiedziach czasem nicmi sie nie chce pisac :(
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-

Wydaje mi sie ze wyolbrzymiacie te zagadnienie. To wszystko kwestia otwierania i zamykania pewnych przestrzeni.


To jest prawda ale tylko w wypadku gdy przeciwnik w ogol wie co to znaczy :lol: bo jak nie wie to bedzie atakowal jak slepy.
Tak jest z kazdym aikidoka ktory nie cwiczy broni. Oni wlasnie atakuja jak niewidomi :wink:
  • 0

budo_wingman
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 673 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Marchia Północna

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
Garry ma rację! Tylko do tego dodać jeszcze zróżnicowanie czasu i wtedy jeb będzie dosadne. :) :)
Ale tego można dowiedzieć się na EFE
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: doskonalosc techniczna-
EFE gora 8O
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024