Skocz do zawartości


Zdjęcie

prostota i skutecznosc


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
52 odpowiedzi w tym temacie

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc

MMA z kata :? :?:


8O

A widziales kiedys cos takiego? Tak trenujesz MMA?

Kata to element sztuki. MMA rozpatruje sie i cwiczy wedlug metodyki sportowej - w takim treningu nie ma kata. Ale jak chcesz ... - moze bedziesz pionierem. :wink:



Freestyler: Taaaa, sorry, ze zabralem glos w sprawie, na ktorej sie nie znam i nie mam zadnego pojecia. Juz nie bede - pozostane dalej przy czytaniu jakze trafnych pogladow niektorych z naszych dzialowiczow. I z tego zrodla bede czerpal swoje doswiadczenie - moze kiedys dorosne Ci wiedza do piet. :D
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
tak wiedza przychodzi z wiekiem:)
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
Mariusz mam wrażenie, że nie odczytałeś prawidłowo tego co Freestyler napisał a napisał, podobnie jak i ja, że spośród setek technik każdy z nas przyswaja pewne, które odpowiadają jego ego i warunkom fizycznym i takie w walce najczęściej stosuje. Najlepszym tego przykładem są zwłaszcza niektórzy pięściarze jak chociażby Darek Michalczewski, który spośród wielu technik ukochał lewy prostyi daje mu to niesamowitą przewagę nad przeciwnikami. Tak samo jest z innymi systemami, ktoś preferuje techniki rzutu przez plecy a inny woli wycinanie, ktoś kopie kolanem w krótkim dystansie a ktoś inny pracuje na nogach kopiąc dalekie kopnięcia w przód - co jednak, nie oznacza, że nie znają oni innych techniki. Znają, bo co najmniej muszą z tym móc się zmierzyć w walce.
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
OK.

Nadal uwazam jednak, ze zawodnik MMA musi cechowac sie raczej wszechstronnoscia, niz wybiorczoscia. Pewno, ze kazdy ma swoje ulubione akcje. Tylko jezeli bedziesz cwiczyl jedynie swoje ulubione techniki to szybko polegniesz w zawodach MF. Formula tych imprez wymaga wszechstronnego wyszkolenia w obronie, a w ataku tez nie mozesz miec w arsenale paru technik, bo loteria jest trafienie na zawodnika, ktory bedzie Ci pozwalal na wykonanie tylko tego, co lubisz.

A co do kopniec: ostatnio regularnie na zywo ogladam wiele walk MF. I widze tam nie tylko mae i mawashi geri ale takze ushiro, ushiro mawashi, kakato geri - zadko ale tez zawodnicy to kopia i wcale im to na zle nie wychodzi.
Jasne, ze skuteczniejszy i mniej ryzykowny jezeli o kontre chodzi bedzie lowkick. Tylko w walce istotnym elementem jest zaskoczenie przeciwnika i czasem komus (kto czuje sie z tym dobrze) obrotowka moze bardziej w tym pomoc niz oklepany lowkick.


Pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
zauwaz ze im bardziej niedoswiadczony zawodnik tym bardziej cuduje z technikami a doswiadczony systematycznie robi swoje bez wodotryskow...
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
Freestyler nie wiem juz co chcesz przekazac , ale definitywnie nie zgadzam sie z twoim pogladem .Nie wiem czy okres jakim sie zajmujesz MMA ( z tego co pamietam do niedawna byl to Kyokushin) , nie pozwala tobie dostrzec zlozonosci technicznej takiego traningu , czy tez sam robie to zbyt dlugo i patrze poprzez inny pryzmat.
Bazownie swojego sadu na podstawie TV , to blad, trzeba potrenowac i to najlepiej w kilku szkolach , zeby miec poglad na te sprawe , w MMA chodzi oto zeby wypracowac techniki ktore pozwola sobie dac rade z kazdym typem przeciwnika , a mozna to zrobic przyswajajac sobie wlasnie duza ilosc technik.Kopie sie nie tylko mae i niskie mawashi , kopie sie to co ma szanse wejsc , wlaczajc ushiro , czy ura mawashi.Mnogosc zastosowania klinczu mozna tylko porownac z JKD , itd ..itd.
Poza tym jezeli dla ciebie "ta reszta" czyli timing , uniki , zejscia , praca nog to nie technika, to ja przepraszam.....
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
Nie Seiken - Freestyler nie bazuje na kyokushin. Z tego co wiem ma spore doświadczenie w shotokan, TKD, judo i boksie, więc spory przekrój.
To tak w kwestii wyjaśnienia.
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
OK ,sorry , cos mi sie pomylilo.
JEdnak to ze ktos cwiczyl w pewnych okresach swojego zycia TKD , Wing Tsun i savate nie znaczy ze cwiczyl przekrojowo.
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
tak jak Jarek pisal zaczalem od boksu poprzez judo i karate tradycyjne do knock downowego, byl tez okres fascynacji taekwondo, pobiezne lizniecie Wing Tsuna
panowie sami sie juz gubicie, mowicie ze boks bazuje na trzecgh podst. uderzeniach i jest skomplikowany, ok zgadzam sie...
co wiec mozna powiedziec o systemach, ktore w swoich podstawach maja takich uderzen kilkanascie plus ich wariacje?(to dopiero komplikacja)
sluchajcie gdy sie mowi...
podstawy musza byc proste zeby na ich bazie budowac skutecznosc...
prosty przyklad z mlodzienczej kadry shotokan, sa walki tance balety roznie to wygladalo, lala sie tez krew(20 lat temu tak sie walczylo) i zaczela sie walka zadaniowa...o ile w normalnej walce technik w ciagu 2 minut weszlo jedna moze dwie to przy zadaniowce(zalecana jedna konkretna technika o ktorej przeciwnik nie wie) wchodzilo ich 5 razy tyle...skonczyla sie improwizacja i swirowanie malolatow a zaczal cel, wystawiajac chlopakow w turniejach knock down i kicka tez mieli swoje zadania, wiedzieli co i jak mieli robic...efekt-pierwsze miejsca druzynowo i fura pucharow, bez chaosu bicia piany i gadania o cudach techniki...
shaolin wam sie marzy?
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
Nie wiem czy to moj mozg nie doszedl do siebie po sobotnich sparingach , czy moze dlatego ze temperatura niska , ale jakos nie moge pojac twojego rozumowania.
Popraw mnie jezeli sie myle , ale probujesz udowodnic na powyzszych przykladach ze dopracowanie kilka prostych technik , daje lepsze rezultaty niz cross trening ???
JEzeli tak to chyba bedziesz prekursorem nowej metody treinngu w MMA.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc

Nie wiem czy to moj mozg nie doszedl do siebie po sobotnich sparingach , czy moze dlatego ze temperatura niska , ale jakos nie moge pojac twojego rozumowania.
Popraw mnie jezeli sie myle , ale probujesz udowodnic na powyzszych przykladach ze dopracowanie kilka prostych technik , daje lepsze rezultaty niz cross trening ???
JEzeli tak to chyba bedziesz prekursorem nowej metody treinngu w MMA.


Nie az tak drastycznie Freestyler nie uwaza ;)

Po prostu jest zwolennikiem bardzo malej ilosci najskuteczniejszych technik.

Ma tu duzo racji alre niestety taka metoda nadaje sie do nauki ludzi na zawody o bardzo ograniczonych przepisach. W momencie kiedy przepisy zezwalaja na wiecej trzeba chcial nie chcial opanowywac wiecej technik.
Druga sprawa osoba z malym zasobem technik bardzo czesto wygrywa i odnosi sukcesy ale najczesciej dopoki nie trafia na dobrego technika ktory po prostu wyczuje ich maly zasob arsenalu. Wtedy zaczynaja sie klopoty.

Sa jeszcze inne rzeczy mowiace przeciwko zbyt ograniczonemu treningowi - czlowiek nie moze sie ciagle uczyc kilku technik - nawet jesli je dopracuje do perfekcji - wytworzy sie w nim prog techniczny czyli cos takiego jak progi szybkosciowe, silowe itp
Trening musi byc uroizmaicony zawierac spory zasob technik choc oczywiscie do jednych sie bardziej przykladamy do innych mniej - nie moze byc stagnacji bo niestety mozliwosci zawodnika ulegaja zatrzymaniu zamiast sie rozwijac.
Tomita robil wszystkim potancowki jak juz padali na treningach np na politechnice jest etyka (wydawalo by sie po co na studiach technicznych) - sa to rzeczy z pozoru niepotrzebne ale pozwalajace na ciagly rozwoj a nie zatrzymanie sie w miejscu.

Zbytnia specjalizacja prowadzi do wynaturzen tak samo jak zreszta robiebie 1000 technik
Ale musimy znac duzo technik aby pojac zasady ruchu i walki i naczej znamy tylko techniki ktore nie zawsze potrafimy zastosowac - a niestety lewy prosty nie zawsze musi wygladac jak perfekcyjny lewy prosty a wazne zeby byl skuteczny - kto pozna ruch walki i specyfike to na technike przestaje zwracac uwage ;) - technika jest nastepstwem reakcji na zgrozenie ale czesto po tej reakcji i tak nie pamietamy jaka technike wykonalismy.

Podstawa - rozny trening, w roznych sytuacjach, miejscach, dystansach, obciazeniach itp - a to juz daje duzy zestaw technik
I nigdy nie wiemy co jest tak naprawde skuteczne bo u kazdej osoby najczesciej co innego.
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
rozumumujac twoim tokiem(wzialem pod uwage te twoje sparringi) jestes specjalista od boksu, thaia, bjj i judo, zapewne i taekwondo jak i wielu innych sztuk walki...
gratuluje do tej pory takich ludzi nie znalem ale to zawsze cos...wielki brat jest pod wrazeniem...
po prostu zarowno ja jak i Jarek i wielu innych ktorzy sie wypowiadali jestesmy za skutecznoscia wynikajaca ze specjalizacji (oczywiscie po zapoznaniu sie z ogolem technik)
po 20 latach zajmowania sie MA mam juz jasny poglad na to co chce robic i jak chce to robic...
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc

po 20 latach zajmowania sie MA mam juz jasny poglad na to co chce robic i jak chce to robic...


no to gratuluje , mi juz puknelo ponad 30 lat zwiazku malzenskiego ze SW i nadal odnajduje cos nowego i ciekawego , ciagle zmieniajac to to robie.

wielu innych ktorzy sie wypowiadali jestesmy za skutecznoscia wynikajaca ze specjalizacji (oczywiscie po zapoznaniu sie z ogolem technik)

czyli jednak praktykujesz wiekszosc technik , szlifujac klika pasujacych tobie , jak wiec tu ubogosc techniki w MMA?Chyba ze wlasnie o to tobie chodzilo od poczatku.

jestes specjalista od boksu, thaia, bjj i judo, zapewne i taekwondo jak i wielu innych sztuk walki..


moze akurat bez TKD , ale co do reszty co czemu nie .... :wink: , no i jeszcze kilka mi pozostalo to przestudiowania
  • 0

budo_freestyler
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 378 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
generalnie obecnie najblizsze mojemu podejsciu do MMA jest polaczenie technik pochodzacych z muay thai i bjj(mowiac najogledniej) a cala reszta to piekne wodotryski...
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
...no i okazalo sie ze robimy prawie to samo ,od siebie polecam zajrzec na treningi sambo lub bando, leglock's to dla wielu zawodzinkow BJJ i to nawet z czolowki czarna magia ( nie mowiac o uderzaczach )
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc

...no i okazalo sie ze robimy prawie to samo ,od siebie polecam zajrzec na treningi sambo lub bando, leglock's to dla wielu zawodzinkow BJJ i to nawet z czolowki czarna magia ( nie mowiac o uderzaczach )



Cos mi sie wydaje Seiken, ze jednak robicie zuupelnie co innego. :wink:

I moze na tym zdaniu zakoncze swoj komentarz. Nie wiem jak Ty Seiken ale ja wysiadam z tego pociagu. :)



Pozdrowienia,
MR.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc

Cos mi sie wydaje Seiken, ze jednak robicie zuupelnie co innego. :wink:

I moze na tym zdaniu zakoncze swoj komentarz. Nie wiem jak Ty Seiken ale ja wysiadam z tego pociagu. :)

Pozdrowienia,
MR.


Zawiść i nienawiść przesłania Ci zdolność do trzeźwego myślenia. Bardzo szybko wyciagasz wnioski na podstawie pochopnych i błędnych interpretacji tego co pisze Darek. NIe starasz sie z nim dyskutowac tylko chesz mu udowodnic ze sie myli, a nieomylny jestes Ty :) A moze po prostu nie chesz zrozumiec.
  • 0

budo_mariusz radliński
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 921 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc

Zawiść i nienawiść przesłania Ci zdolność do trzeźwego myślenia. Bardzo szybko wyciagasz wnioski na podstawie pochopnych i błędnych interpretacji tego co pisze Darek.


Zawisc i nienawisc to uczucia, ktorych nie moglbym miec do czlowieka, ktorego po pierwsze nie znam, a po drugie nie mialbym mu czego zawiscic.
Pomijam tu fakt, ze takie uczucia sa mi w ogole obce. Ale skoro akurat o czyms takim piszesz to moze wyplywa to z Ciebie wlasnie.



NIe starasz sie z nim dyskutowac tylko chesz mu udowodnic ze sie myli, a nieomylny jestes Ty :) A moze po prostu nie chesz zrozumiec



Nie staram sie dyskutowac z osoba, co do ktorej mam podejrzenia, ze jej wiedza w temacie jest w gruncie rzeczy umiarkowanie niska. Tym bardziej nic nie musze jej udowadniac.
To co pisze wynika jedynie z doswiadczen: oto niecale pol roku temu na wlasne oczy widzialem tych, ktorzy teraz tak glosno krzycza na tematy MMA i robia z siebie ekspertow i mistrzow w tym temacie, wymadrzajac sie i pouczajac osoby, ktore dysponuja rzeczywista wiedza i doswiadczeniem w poruszanej kwestii - i ten pryzmat mi wystarczy zebym z obrzydzeniem czytal Twoje i inne posty.


Jak juz wspomnialem powyzej (pol zartem pol serio) wysiadam z Waszego pociagu. Pa, pa, Panowie. Zegnam ten temat i Wasze osoby.



MR.
  • 0

budo_jarek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Budapest

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
Przez cały czas czytania tego postu nie mogłem się pozbyć wrażenie, że czegoś tu nie ma. Ano i właśnie pojąłem, że nie ma tu kompletnie zrozumienia między stronami i to w elementarnym kontekście. Wy nawet nie piszecie o tym samym. Jeden pisze o skupianiu się nad przekrojem, ale poprzez limitowaną ilosć technik prowadzonych do perfekcji, a druga strona o limitowanej liczbie technik.
Jeżeli chcecie sie zrozumieć to musicie spróbować odczytywać przesłanie drugiej strony. I mam jeszcze jedno wrażenie, że o ile Seiken próbował zrozumieć o co Freestylerowi szło, to Mariusz zaraz wydał werydkt zupełnie nie zagłębiając się w szczegóły. Wcale mi się takie podejście nie podoba.

Wiecie co - mam przeogromny szacunek do Seiken, nie dlatego, że jest starszy, ale za jego doświadczenia w szutkach walki i mądrość z tym zwiazaną oraz profesjonalne podejście do tematów. Natomiast bardzo bardzo mi podoba masterskie podejście niektórych z Was. Przypomina mi się bajka o Pszczółce Maji, gdzie to była przemądrzała mysz polna zwana Aleksandrem. Tak, ta postać mi się przpomina. Zawsze miał rację, niezależnie od tematu ani od argumentów - chociaż za często jej nie miał, hm właściwie nigdy.
Konkluzja z tego taka - nie mówić nic na tematy merytoryczne, bo zawsze wyskoczy jakiś Alekstander :?
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: prostota i skutecznosc
No JArek ale mnie podniosles ....na duchu.

W ostanich tygodniach kilka razy bylem w Izraelu , maja tam takie przyslowie ze gdzie jest 2 zydow jest 15 opinni , i odczulem to na wlasnej skorze , gdzie kazdy spotkanie bylo przerywane co chwila klotniami w hebrajskim jezyku , jednak co ciekawe daja sie przekonac i zawsze sa jenomyslni pod koniec.Na forum jednomyslnosc jest teoretycznie nie mozliwa ,ale moze przynajmniej nie zgadzajmy sie bez zlosliwosci.

Wracajac do postu , to musze przyznac ze nie czytalem pierwszych postow freestylera , zanim to napisalem , po prostu zaczolem od srodka ( taki jestem zawsze zaczynam od srodka ).
Tak wiec nadal uwazam ze MMA jest bardzo zlozona technicznie , ale perfekcyjnie szlifuje sie tylko techniki pasujace danemu osobnikowi fizycznie , motorycznie i lezace w jego osobowosci.Oczywiscie nie oznacza to kompletnego odrzucenia reszty technik , tu posluze sie przykladem ostatnia walka HEnderson - Mino , Henderson to zapasnik jednak ostanio zadal sobie trud zeby pocwiczyc troche BJJ , ten kto widzial walke wie jak bardzo to mu sie przydalo ( wychodzil z prawie niemozliwych sytucji).Tak tez nalezy patrzec na strategie walki , nie mozna zmuszac kogos walczacego z kontry czy mocnego w defensywie do ciaglego ataku ,jednak nalezy takie umiejetnosci posiadac , bo walka nie zawsze toczy sie wedlug utartego schematu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024