Skocz do zawartości


Zdjęcie

Morda w kubeł czy......


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_snajper
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 388 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Unia Europejska

Napisano Ponad rok temu

Morda w kubeł czy......
W toku dyskusji na jednym z tematów narodziły się dwa przeciwstawne podejścia do zadawania pytań i czywiście odpowiedzi na nie przez Nauczycieli.
Jak uważacie czy poczatkującu ma prawo do zadawania pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi (pytania dotyczące nie tylko techniki), czy też panuje zasada morda w kubeł, ryby, dzieci i osoby do 2 kyu (jako przykład - bez urazy proszę :) ) głosu nie mają :) .
Ja osobiście na stażach-spędach nie spotkałem się nawet z próbą zadawania pytań, a wiadomo, że watpliwości są.

S.
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
co do pytan to jest na to ostanie 5 min treningu. o ile sensej tak zarzadzi.
O reszcie pisalem w innych watkach
ogolnie jak w topicu :-))

Aiki
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
Mi się wydaje bardzo dziwna sytuacja, gdy nie można zadać pytania na temat jakiegoś aspektu technicznego. Chyba lepiej porozmawiać i poćwiczyć parę minut, niż męczyć się z czymś przez parę tygodni/miesięcy/lat.
Ale zdarzają się tacy instruktorzy, którzy nic nie mówią, a jedynie pokazują. I tu trzeba się wiele napracować, żeby coś z tego wyciągnąć dla siebie. Ja jednak preferuję sytuacje, gdy instruktor mówi co i jak zrobić - oczywiście bez zbędnego wielominutowego gadania.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......

Mi się wydaje bardzo dziwna sytuacja, gdy nie można zadać pytania na temat jakiegoś aspektu technicznego. .


nie wiem jak jest w innych SW ale czesto w aikido, jak instruktor sporo gada, to uczniowie sie przyzwyczajaja ze w dojo mozna duzo gadac i potem nawet cwiczac mysla ze maja prawo gadac mimedzy soba. Co przeradza sie w gwaltowne wyjasnianie sobie na wzajem roznych aspektow technicznych o ktorych nie maja wiekszego pojecia.

A tymczasem jest to kompletna strata czasu. Bo techniki przyswaja sie cwiczac je fizycznie.
Druga wielka wada takiego wyjasniania jest to ze nie rozwija sie spostrzegawczosc. Bo i po co? Jak i tak zawsze instruktor wyjasni? :roll: A poniewaz nie ma sparringow to ta spostrzegawczosc nigdy nie ma okazji sie rozwinac... :(
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......

nie wiem jak jest w innych SW ale czesto w aikido, jak instruktor sporo gada, to uczniowie sie przyzwyczajaja ze w dojo mozna duzo gadac i potem nawet cwiczac mysla ze maja prawo gadac mimedzy soba. Co przeradza sie w gwaltowne wyjasnianie sobie na wzajem roznych aspektow technicznych o ktorych nie maja wiekszego pojecia.

Chodziło mi raczej o wyjaśnienia po treningu. Gdyby podczas ćwiczeń każdy zadał instruktorowi jedno pytanie, to byłby to wykład a nie trening.
  • 0

budo_łabędź
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2100 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Swanderful country :)

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......

Chodziło mi raczej o wyjaśnienia po treningu. Gdyby podczas ćwiczeń każdy zadał instruktorowi jedno pytanie, to byłby to wykład a nie trening.


Taaak, znam paru tkich, którzy uwielbiaja dzwięk własnego głosu i chętnie prowadziliby dłuższe prelekcje ze slajdami, podawaniem kąta i wektoru ruchu asymptotycznie dążącego do zera :lol: :lol: Generalnie jest to problem - jak ze wszystkim - znalezienia złotego środka z czym jak wiadomo jest najwięcej kłopotu :wink:
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
W kazdym systemie trzeba to wyposrodkowac - na krotkie pytania nalezy oczywiscie szybko odpowiedziec konkretami ale zzeby nie tworzyc dyskusji na treningu - a jak jest jakis upierdliwy klient trzeba powiedziec ze po treningu lub na koniec bedzie czas na zadawanie pytan.

W Niemczech np jak prowadzimy zajecia to my ani w zab po niemiecku (od czasu do czsu cos po angielsku sie wtraci) tylko kilka slow jak dzwignia, lekko, szybciej, wolniej ;) - kwestia tez jest pokazania techniki w roznych tempach, w roznych ustawieniach z roznej strony - jak sie doprze pokaze to i komentaz jest zbedny.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
Przyłączam sie do Aikiego.
Pytania można zadawać na koniec treningu gdy nauczyciel mówi : "Czy są jakieś pytania"

Dodam tylko ze wiedza kt. otrzymujesz jak na patelni, byc moze jest łatwa, ale za to krótkotrwała. Coś do czego dojdziesz sam utrwali sie na znacznie dłużej.

Dodatkowo na treningach aikido jest praktykowane to ze instruktor chodzi i poprawia, czasam nawet wyznacza do pomocy asystentów. Któzy pomogą w wykonaniu techniki. Mysle ze jesli jakis problem jest szczególnie nurtujący, warto podczas cwiczenia przyłaćzyć się do bardziej zaawansowanych osób i przyjzec się jak one to robią.

Problemy mozesz tez wyjasnic z osobami bardziej zaawansowanymi przed lub po treningu. W sumie mozesz wtedy zapytac o to równiez nauczyciela, ale mysle ze nie ma sensu zawracac mu d*** prostymi pytaniami na kt. większość zaawansowanych osób może udzielić Ci odpowiedzi.

Co do dyskusji to najlepiej po treningu w knajpie, a zwłaqszcza w piątek :)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
i slusznie

Aiki
  • 0

budo_mariuszm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 195 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
garry Aiki popieram
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......

W Niemczech np jak prowadzimy zajecia to my ani w zab po niemiecku (od czasu do czsu cos po angielsku sie wtraci) tylko kilka slow jak dzwignia, lekko, szybciej, wolniej ;) - kwestia tez jest pokazania techniki w roznych tempach, w roznych ustawieniach z roznej strony - jak sie doprze pokaze to i komentaz jest zbedny.


Wlasnie w takiej sytuacji byli (i sa dzisiaj niektorzy) Japonczycy. Ich umiejetnosci jezykowe sa niewystarczajace zeby naprawde wyjasniac(juz nie mowie o barierze kulturowej). Zreszta w tradycyjnych systemach tradycyjnie sie nie gada. Oczywiscie ma to swoje zle strony takze.

Ostatnio zaczalem sie mocno pytac(podczas imprez po stazach) to pierwsza ich reakcja byla mocno negatywna...ale ostatnio, Kanai sensei nawet zrobil sesje pytan i odpowiedzi - przez ponad godzine. Przyniosl na ta sesje 5 mieczy oryginalnych, jeden z nich mial 800 lat 8) Tak ze nawet oni zaczynaja dostrzegac potrzebe takiego przekazu inforamcji...
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
Zanim zaczniesz sie pytac, musisz wiedziec o co zapytac - to dewiza ktora plecam wszystkim poczatkujacym.

dopuki nie zanasz tematu na tyle by zadac sensownie pytanie - morda w kubel i chlon sztuke zmyslami
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......

Jak uważacie czy poczatkującu ma prawo do zadawania pytań i uzyskiwania na nie odpowiedzi (pytania dotyczące nie tylko techniki), czy też panuje zasada morda w kubeł, ryby, dzieci i osoby do 2 kyu (jako przykład - bez urazy proszę :) ) głosu nie mają :) .

Jak inaczej poczatkujacy ma sie nauczyć poprawnie techniki jeśli jej nie rozumie...? Czy jest zdany na łaskę nauczyciela??? Oczywiście mówimy o pytaniach sensownych i bez zadnych bzdetów i natręctw..!!!
:roll: Etykieta Dojo jest bardzo ważna... Jeśli ktoś przeszkadza to WON!!
:evil:

Ja osobiście na stażach-spędach nie spotkałem się nawet z próbą zadawania pytań, a wiadomo, że watpliwości są.
S.

Nie powinniśmy mylić zajęć zwykłego treningu z treningami stażowymi...
:nie:
Na zjazdach morda w kubeł i to głeboko!!!!
Druga wielka wada takiego wyjasniania jest to ze nie rozwija sie spostrzegawczosc. Bo i po co? Jak i tak zawsze instruktor wyjasni? A poniewaz nie ma sparringow to ta spostrzegawczosc nigdy nie ma okazji sie rozwinac...

co do pytan to jest na to ostanie 5 min treningu. o ile sensej tak zarzadzi.

Ja po treningu jestem tak zryty ze nie mam ochoty wtedy się powtazać, wolę to zrobić w trakcie "na goraco" , inni niech też skozystają... :o

Druga wielka wada takiego wyjasniania jest to ze nie rozwija sie spostrzegawczosc. Bo i po co? Jak i tak zawsze instruktor wyjasni? A poniewaz nie ma sparringow to ta spostrzegawczosc nigdy nie ma okazji sie rozwinac...


Nie zawsze!!
A czego uczymy się na kursach instruktorskich jak nie tego aby umiejetnie
oddzielać pytania sensowne od innych?

Czy nie potraficie odróżnić osoby która ma faktycznie z czymś problem od spragnionego wrażeń uke?? 8O
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
znowu soś popie... :oops: :roll:
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......

Nie powinniśmy mylić zajęć zwykłego treningu z treningami stażowymi...
:nie:
Na zjazdach morda w kubeł i to głeboko!!!!

Zaraz, zaraz... seminaria zdaje się są po to, żeby złapać pewne nowe rzeczy i potem przećwiczyć je na treningach. Trzeba więc i zadawać pytania, żeby wiedzieć jak potem ćwiczyć w dojo. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba ględzić cały czas. Ale skoro jest okazja zapytać o coś instruktora, to trzeba to zrobić - następna okazja będzie np. za pół roku albo później i okaże się, że przez ten czas robiliśmy coś błędnie... bo nikt nie zadał pytania.
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......


Nie powinniśmy mylić zajęć zwykłego treningu z treningami stażowymi...
:nie:
Na zjazdach morda w kubeł i to głeboko!!!!

Zaraz, zaraz... seminaria zdaje się są po to, żeby złapać pewne nowe rzeczy i potem przećwiczyć je na treningach. Trzeba więc i zadawać pytania, żeby wiedzieć jak potem ćwiczyć w dojo. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba ględzić cały czas. Ale skoro jest okazja zapytać o coś instruktora, to trzeba to zrobić - następna okazja będzie np. za pół roku albo później i okaże się, że przez ten czas robiliśmy coś błędnie... bo nikt nie zadał pytania.


Jesli chce zadać pytanie do prowadzącego staż; to podchodzę do swojego "promotora" moze być sensei i pytam wpierw jego, jeśli ten mi nie pomoze i nie wzjaśni problemu to ON pyta się Shihana.... nie ja!!! taka jest zasada... przynajmniej u mnie w klubie..

Na seminariach poza tym patrzę i powtazam. Pytam gdy prowadzący ćwiczy ze mn lub mnie poprawia...

poza tym trzeba wiedzieć kiedy mozna zapytać......
Ja wcale nie twierdzę ze mozna pytać kiedy tylko mamy na to ochotę i zawsze przerywać instruktorowi, ale pytać w odp czasie i miejscu....
Co nie znaczy ze nie pytac wcale!!
Trzeba znać swoje miejsce na treningu !!!!
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
treningi stazowe a treniengi to to samop. Wchodzisz do dojo i porporzadkowujesz sie tamtejszemu porzedkowi.. i tyle. Jestes w gosciach :-))
Wyobraz sobie sytuacje .. 500-600 osob na sali i kilku chce cos zapytac. Sensej jest zagraniczny, ma niewiele czasu program jest napiety.. a ktos ma ochote na konferencje.. gdzie sens?
Nie przypominam sobie stazu by sensej nie zapytal na koncu czy tkos chce cos , by mu wyjasnic.
Kazda technika ma miliony szczegolow i tak wyjdzie sie z dojo z metlikiem w glowie.. wiec jedynie , patrzyc, usilowac zapamietac.. spytac na koncu.


Aiki
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......

treningi stazowe a treniengi to to samop. Wchodzisz do dojo i porporzadkowujesz sie tamtejszemu porzedkowi.. i tyle. Jestes w gosciach :-) )
Wyobraz sobie sytuacje .. 500-600 osob na sali i kilku chce cos zapytac. Sensej jest zagraniczny, ma niewiele czasu program jest napiety.. a ktos ma ochote na konferencje.. gdzie sens?

Szczerze mówiąc nie chciałbym uczestniczyć w takim "spędzie". Byłem raz na seminarium, gdzie było jakieś ~200 osób i trudno było coś z tego załapać... wolę kameralne imprezy. :-)

Nie przypominam sobie stazu by sensej nie zapytal na koncu czy tkos chce cos , by mu wyjasnic.
Kazda technika ma miliony szczegolow i tak wyjdzie sie z dojo z metlikiem w glowie.. wiec jedynie , patrzyc, usilowac zapamietac.. spytac na koncu.

No i o to mi chodziło! Bo metoda "morda w kubeł, a pytanie za 10 lat" nie wydaje mi się dobra.
  • 0

budo_komban
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 327 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......
A co złego jest w pytaniu się. Szczególnie początkujących którzy jeszcze nie wiedzą nawet na co powinni zwracać uwagę. A większość ludzi która z nimi ćwiczy ich olewa, kładą się na ziemi niezależnie co taki robi.
  • 0

budo_mr smail
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3937 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Opole
  • Zainteresowania:Aikido

Napisano Ponad rok temu

Re: Morda w kubeł czy......

Szczególnie początkujących którzy jeszcze nie wiedzą nawet na co powinni zwracać uwagę.


Tak .... za to swietnie wiedza o co pytac...
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024