Skocz do zawartości


Zdjęcie

John Greco "Companion"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

budo_piterm
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3170 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:kto to wie...

Napisano Ponad rok temu

John Greco "Companion"
Już jakiś czas temu widziałem nożyki John'a Greco, a ostatnio poczytałem sobie nieco o jego zabawkach w listopadowym "Tactical knives". Efekt był taki, iż bawię się ostatnio jego nożykiem "Companion".

Najpierw dane:
Ostrze: 4,75" ze stali węglowej 8670 o grubości 5mm (producent podaje 4,5" ale jest ono o 0,25" dłuższe w realu)
Typ: clip point, obustronny flat grind, stonewash
Okładziny: Czarna polerowana micarta przykręcona na śruby imbusowe
Pochwa: skórzana typu slip-in

Nożyk
Co do samego noża, to jest to całkiem mocna konstrukcja. Wysoki płaski szlif i lekko podniesiona rękojeść względem krawędzi tnącej pozwalają łatwo operować nożem i z wolnej ręki, i na desce do krojenia. Wniosek - jest to typowy nożyk "field & camp". Czy to w lesie, czy pod namiotem Companion przy boku to możliwość cięcia, rżnięcia, krojenia, strugania i lekkiego rąbania. Troszkę potestowałem go w weekend za miastem. Bez problemu posiekałem nim linę, przygotowałem drewno na małe ognisko a na koniec zrobiłem sobie drugie śniadanko. Nóż poradził sobie bez większych kłopotów. Jest całkiem dobrze wyważony do pracy gdyż smukłe ostrze nie powoduje przeciążenia do przodu. Stal jak to węglówka niestety jest rdzewna. Ostrze jest najpierw żwirowane (stonewash) a potem lakierowane piecowo. Nie jest to jakieś supertrwałe wykończenie, ale ma niezaprzeczalne zalety. Lakier wchodzi w pory po żwirowaniu i tam doskonale zabezpiecza ostrze przed rdzewieniem. A jak już się pościera, to zawsze można ostrze pociągnąć lakierem akrylowym czy nitro i już. Oczywiście, jak ktoś nie lubi takich "polowych" rozwiązań to można odkręcić okładki i zmyć całość rozpuszczalnikiem - pozostanie klasyczny stonewash. Otwór na końcu rękojeści na linkę to oczywiście standard w nożach tegpo typu. Okładki to polerowana czarna micarta na bazie celulozy z wygrawerowanym logo maker'a - GRECO.

Pochwa:
Pochwa jest elegancko wykonana, choć prosta w konstrukcji - typowa "wsuwana" jak w nożach skandynawskich, czyli dopóki nie lata się po lesie grając w paintball nóż nie wyleci na pewno. Mogę tylko dodać, że do noży "fixed" które sam czasem robię też szyję takie pochwy gdyż sprawdzają się najlepiej na biwaku czy dla myśliwego. Z resztą konstrukcja pochwy, która ewoluowała przez tysiące lat w tajdze nie może byc zła na nóż użytkowy.

No to jaki jest ten Companion?
W sumie za relatywnie niewielkie pieniądze można mieć prosty ale użyteczny, niezawodny i na prawdę dobry nóż. Aktualnie jest promocja rozkręcająca sprzedaż i noże Greco są w cenach już $50 - $75 plus opłaty dodatkowe jak transport. Oczywiście nie jest to Strider, ale moim zdaniem Companion jest lepszy do zastosowań myśliwsko-kempingowo-wypadowych niż niejeden firmowy fixed blade w cenie SRP grubo ponad $100. Jedynym minusem jest to, że mógłby być od nowości lepiej naostrzony... nie był razor-sharp z pudełka. Kroił nawet łatwo, ale minutka na ostrzałce Spyderco bardzo mu pomogła. No i oczywiście nóż za te pieniądze nie aż tak żal sponiewierać do bólu czy też doostrzyć w terenie na kamieniu od kosy z braku innego. A poniżej fotki.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

budo_seiken
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2292 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: John Greco "Companion"
Greco , to od lat jeden z moich faworytow jezeli chodzi i sensowne polaczenie jakosci i ceny.Ostatnie troche jakby pan Greco zaczal sie specjalizowac i oferta nozy jest skromniejsza ale i tak jest z czego wybierac , polecam swietny noz tactical MST , nie probowalem jego folderow , ale 75 $ za custom ( semi custom ) to jak za darmo
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: John Greco "Companion"
Całkiem fajne noże robi John Greco.Wszystkie z stali węglowych 8670 i A2
PROBUS
ostrze 6" z stali 8670 (ten większy na zdjęciu)
Dołączona grafika

DEFENDER
ostrze 4",75" A2 cena 95$
Dołączona grafika

MST Mark II - 7
ostrze 6,5" A2 cena 150$
Dołączona grafika

PENETRATOR TANTO
ostrze 4,75" A2
Dołączona grafika
Wiecie coś o stali 8670?Czy to jest coś w stylu Carbon V z a wanadem?
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: John Greco "Companion"
Ja chce Defendera !!!!!
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: John Greco "Companion"
To ja może w temacie tego Defendera... a właściwie kształtu jego ostrza. O co tu tak właściwie chodzi - czyli co daje takie to właśnie ukształtowanie? Bo wyobraźnia jakoś niekoniecznie chce mi podpowiedzieć rozsądne wytłumaczenie...

Ciekaw niezmiernie,

AdamD
  • 0

budo_bayonet
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: John Greco "Companion"
Mi wyobraźnia podpowiada głębokie cięcia...
:balisong3: Napewno nie jest do siekania :)
  • 0

budo_dzikki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1335 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: John Greco "Companion"
Wyobraznia podsuwa ciekawe rzeczy ... tez uwazam , ze bedzie dobry do tego i do trzymania ostrzem w gore ( przy ciecia w okolice nadgarstka od spodu ) ... oraz przy uchwycie mlotkowym i (?) reverse-grip.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024