Skocz do zawartości


Zdjęcie

tradycja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

budo_greed
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1188 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

tradycja
jak w temacie , czy tradycja , ktora tyczy sie tkd ma dla was znaczenie ? np. 5 zasad , ktore kazdy trenujacy tkd powinien znac :
grzecznosc
uczciwosc
wytrwalosc
samokontrola
odwaga

czy stosujecie sie do nich ? czy maja one dla was znaczenie ? zapraszam do dyskusji :wink:
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
hmmm...a wiec dla mnie tradycja ma male znaczenie, moze to dlatego, ze w naszym klubie jakos sie ja pomija...z jednej strony to dobrze, ze nie mamy zadnych tam medytacji i jakiegos ostrego rygoru, bo atmosfera jest extra i mi sie bardzo podoba, ale z drugiej strony chcialabym wiedziec co nieco o trdycyjnym tkd. Wiec sama sobie szukam co mnie interesuje :) ale jezeli chodzi o 5 zasad tkd to sa one bardzo wazne i konieczne nie tylko na treningu czy zawodach, ale takze w codziennym zyciu. Uwazam, ze kazdy czlowiekpowinien je stosowa, a nie tylko CI, ktorzy trenuja TKD :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
tradycja... dla mnie to nic nie znaczy jezeli chodzi o TKD, te zasady sa uniwersalne i nie nalezy utozsamiac ich tylko z TKD...
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
Właśnie te 5 zasad to zasady życiowe do których każdy powinien się stosować (niestety tak nie jest :cry: )
Z tego co zauważyłem to u nas w klubie wcale nie ma tradycji, no nie liczac doboków czy kłaniania się :)
Ale myśle że od czasu so czasu by to nie zaszkodziło - rozmawiałem z ludźmi którzy mają np. medytacje na treningach i twierdzą że bardzo im to pomaga, że dzięki temu są później szybsi, silniejsi i lepiej im wychodzą techniki :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
charly- interesuje cie jakos nadzwyczajnie korea? bo mnie nie... i nawet te uklony mnie troche denerwuja :) ...z regoly jest tak ze przy cwiczeniach wszyscy sie sobie klaniaja po czym... podaja sobie reke :)
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
hmmm... interesuje mnie kultura orientalna, Chiny, Japonia no i Korea też... między innymi dlatego zainteresowałem się sztukami walki :)
  • 0

budo_offieczka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja

hmmm... interesuje mnie kultura orientalna, Chiny, Japonia no i Korea też... między innymi dlatego zainteresowałem się sztukami walki :)


mnie tesh!! a propos Chin,to gorąco polecam książkę "Kalekie Drzewo" Han Suyin :]

a mi sie wydaje,ze te zasady i ukłony składające sie na tradycje mają ukryty cel.przeciez tez w pewnym stopniu budują dyscyplinę i świadczą o jakimś szacunku.według mnie to jest nierozerwalne.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
ok, jezeli jara cie klanianie sie -twoja sprawa, dla mnie naturalne jest ze sie podaje reke.
  • 0

budo_offieczka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
tak,moja sprawa,bardzo mnie jara.po ulicy tez chodze i sie kłaniam.a o podawaniu reki nigdy nie słyszałam.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja

a mi sie wydaje,ze te zasady i ukłony składające sie na tradycje mają ukryty cel.

a mi sie wydaje ze jawny.

przeciez tez w pewnym stopniu budują dyscyplinę i świadczą o jakimś szacunku.według mnie to jest nierozerwalne.

co jest nierozerwalne? dyscyplina i szacunek czy uklon i dyscyplina+szacunek?
  • 0

budo_offieczka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja



a mi sie wydaje,ze te zasady i ukłony składające sie na tradycje mają ukryty cel.

a mi sie wydaje ze jawny.

a mi jednak,że ukryty.

przeciez tez w pewnym stopniu budują dyscyplinę i świadczą o jakimś szacunku.według mnie to jest nierozerwalne.

co jest nierozerwalne? dyscyplina i szacunek czy uklon i dyscyplina+szacunek?


sztuka walki+tradycja.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
(...)to poszukiwanie kompromisu pomiędzy reliktami przeszłości a wytworami postępu jest dla tradycyjnych sztuk walki kulą u nogi hamującą rozwój i powodem, który przekształcił je w zlepek technik antycznych i technik nowoczesnych, oraz z którego trudno jest obecnie poważnie mówić o jakiejkolwiek jednorodności stylistycznej tych sztuk.

Taekwon-do jest sztuką walki powstałą współcześnie. Nie ograniczone wyżej wspomnianymi względami... :) z [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
Mimo że taekwondo powstało dość współcześnie to i tak ma swoją tradycje :)
A to gadanie o tym że tradycja hamuje rozwój sztuk walki jest prawdą tylko jeżeli trenujemy dla skuteczności. W innych aspektach sztuk walki tradycja nie przeszkadza a wręcz pomaga, są tacy którzy tylko dlatego wybierają np. kung fu a nie bjj :twisted:
  • 0

budo_e2rd
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 201 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ta czesc galaktyki

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
Jesli o tradycje sie rozchodzi...

Z pewnoscia mozna trenowac bez zasad etykiety narzuconych przez konkretny styl: bez specjalnych ubran, pasow, nazewnictwa, uklonow, hierarchi starszenstwa, mistrza i calej tej 'tradycyjnej' otoczki. Tak tez sie da i ludzie tak trenuja a skoro im to odpowiada, to jest to dobre.

Z drugiej strony, wschodnie systemy (w tym TKD), daja mozliwosc pobawienia sie tradycja, poczucia smaku Wschodu, czy po prostu sprobowania czegos innego. Te egzotyczne rzeczy to np. wlasnie nazewnictwo, jakies formy, moze medytacja -ogolnie oderwanie sie od czysto fizycznego aspektu aktywnosci, wyjscie poza sport a zanuzenie sie w sztuke. Niektorym ludziom akurat to odpowiada i... to tez jest dobre :)

Czy ten drugi sposob bedzie hamowal rozwoj? Pewnie zalezec to bedzie od prowadzacego...
Podobalo mi sie stwierdzenie kogos z tradycyjnego systemu, mowiace mniej wiecej tak: 'nowoczesnosc w formach treningowych a tradycja - w calej reszcie' :) I akurat takie jest moje podejscie, przynajmniej tego oczekuje po sobie i nie narzucam 'tradycji' innym ;)

I jak czytam na necie jak np. ktos zali sie jaki to jego nauczyciel jest 'dran', to tak sie zastanawiam gdzie ta tradycja sie podziala... A moze to nie tradycja, tylko zwykle dobre wychowanie? Albo cos innego, cos co sie ma lub nie...
No dobra, popadam w melancholie... Tak mnie naszlo, ogolnie, bez zadnych konkretow... ;)

pozdro
E2rd
  • 0

budo_offieczka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
zgadzam sie z Charly'm.
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
ale o jakies tradycji jest mowa w TKD? nazewnictwo to kwestia wygody, chodzi o to zeby bylo miedzynarodowe, stopnie wprowadzono wbrew pozorom nie tak dawno i to wlasnie pod katem zajaranych kolorowymi szmatkami europejczykow, dobok zapewne rowniez nie jest zadnym reliktem przeszlosci...
  • 0

budo_offieczka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
mam na mysli pewne zachowania,np.że przed wejsciem trzeba sie ukłonic,przestrzegać zasad na sali itd.
o kolorowych szmatkach nie myslałam,ale całkiem ciekawy pomysł z tym,ze to pod katem Europejczyków.
  • 0

budo_madzia111
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 493 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
ja uwazam, ze najwazniejsze jest to, ze kazdy robi to co lubi :) jedni trenuja tkd -sport, inni tkd-sztuke walki, i kazdemu jest z tym dobrze. Najwzaniejsza jest tolerancja, zeby nikt nikogo nie wysmiewal i nie krytykowal.
mi osobiscie podoba sie uklo i oddawanie szacunku trenerom, ale uwazam za zbedne i nudne roznego typu medytcaje, w dobokach tez u nas sie nie cwiczy :)
kazdy robi to na co ma ochote i przestrzega swoich zasad :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja

o kolorowych szmatkach nie myslałam,ale całkiem ciekawy pomysł z tym,ze to pod katem Europejczyków.

w dodatku zgapiony z judo.
  • 0

budo_charly
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2742 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:3miasto
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: tradycja
8O Czemu z judo? Przecież judo ma zupełnie inny system stopni, a w dodatku stopnie judo w Japonii znacznie się różnią od stopni w Europie :? O stopniach w judo był tu temat [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] Zresztą oni mają jeszcze większe zamieszanie niż my :twisted:
Bardzo wiele styli używa stopniowania za pomocą kolorowych pasów i TKD wcale nie jest tu jakimś wyjątkiem :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024