Skocz do zawartości


Zdjęcie

Co to wlasciwie jest???


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_ahwar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Co to wlasciwie jest???
Co to właściwie jest Vale Tudo? Jakie sa zasady? Jak wyglada walka? Czy sa jakies szkoly w Polsce???
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???
Vale Tudo jest formula walk. Zaklada ona minimalna ilosc przepisow / regul tak aby mozliwa byla rywalizacja w pojedynku osob z roznych styli.
Wlasnie umozliwienie rywalizacji miedzy stylowej bylo powodem powstania formuly walk zwana Vale Tudo.
W vale tudo mogl walczyc karateka przeciwko judoce i przekonac sie kto jest leprzy w walce. Byl to sposob aby moc porownac 2 style i moc powiedziec ktory z nich jest potencjalnie leprzy w walce.
Obecnie Vale Tudo na najwyzszym poziomie [ Pride, UFC itd. ] To Gale walk. W tych galach startuja zawodnicy wszechstronnie wyszkoleni i trenujacy przekrojowo wlasnie pod te zawody.
Same turnieje Vale Tudo pozwolily obalic mity odnosnie sztuk walk. Jezeli ktos chce pokazac ze jego styl jest niepokonany moze smialo to robic promujac swoj styl min. przez walki vale tudo. Stylem ktory to zrobil jest BJJ.

Zasady ? W czystym vale tudo nie bylo jako takowcyh regul. Dozwolone byly wszystkie techniki. Obecnie turniejami Vale Tudo okresla sie zawody w ktorych liczba przepisow jest naprawde minimalna. Gdy liczba przepisow jest wiekrza dane zawody okresla sie mianem MMA.

Walka ? Do klatki/ringu wchodzi 2 zawodnikow i walcza ze soba przy uzyciu kopniec, uderzen, rzutow, dzwigni i duszen.

Hmm, czy sa szkoly. Mirek ma szkole ktora reklamuje jako szkole Vale Tudo [warszawa]. Jezeli chodzi o trenig przekrojowy czyli bjj + styl uderzany jak boks czy thai tio w kazdej praktycznie sekcji bjj w kraju takie cos jest prowadzone.
  • 0

budo_ahwar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sosnowiec

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???
Dzieki :)
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???

Obecnie turniejami Vale Tudo okresla sie zawody w ktorych liczba przepisow jest naprawde minimalna. Gdy liczba przepisow jest wiekrza dane zawody okresla sie mianem MMA.


Przepraszam, że odgrzewam taki stary topic, ale chyba lepsze to niż zakładanie nowego o tej samej treści. Zaciekawiło mnie czym się właściwie różni "vale tudo" od "mma" i tutaj znalazłem częściowo odpowiedź. Nie wiem jednak co to znaczy, że "liczba przepisów jest większa". Czy jest jakieś z góry określone minimum reguł, po przekroczeniu którego vale tudo zamienia się w mma? Jeśli tak to jakie jest to minimum?
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???
Wydaje mi sie ze to umowna kwestia i ew. sprawa praw do uzywania danej nazwy. Vale Tudo i MMA to, ogladajac dzisiejsze gale, z grubsza to samo.

No, ale niech mnie ktos poprawi jesli sie myle.
  • 0

budo_liczmistrz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2877 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???

Wydaje mi sie ze to umowna kwestia i ew. sprawa praw do uzywania danej nazwy. Vale Tudo i MMA to, ogladajac dzisiejsze gale, z grubsza to samo.

No, ale niech mnie ktos poprawi jesli sie myle.

IMHO mylisz sie.
MMA to mixed-martial arts czyli przekrojowe/mieszane sztuki walki takie jak np. Pankration czy Shidokan posiadajace w swojej podstawie programowej parter i stojke, uderzenia, chwyty, dzwignie, duszenia, rzuty itp.
Moga byc Zawody i Gale MMA ale samo MMA to okreslenie sztuk walki.
Vale Tudo to formula w jakiej rozgrywane sa walki.
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???
Czyli MMA to szersze pojęcie, a vale tudo to jedna z możliwych formuł prowadzenia zawodów MMA. Dobrze zrozumiałem?
  • 0

budo_genosha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 565 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:inąd

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???
Liczmistrz, a jaka jest roznica miedzy cwiczeniem i startowaniem w formule, w ktorej dozwolone sa uderzenia, kopniecia, rzuty, duszenia, dzwignie, a startowaniem w vale tudo?

Bo dla mnie zadna. Jesli szkola nazywa sie MMA, to znaczy ze staraja sie w niej nauczac wszechstronnie, ergo trenujac ludzi ktorzy potem bez nauki zadnych dodatkowych systemow mogliby startowac w VT, o ile maja taki kaprys.

I jesli 'podstawa programowa' Shidokanu czy temu podobnych zawiera w sobie wszystkie te elementy, to boje sie pomyslec, co jest na wyzszym poziomie :wink:

VT to formula, prawda. A MMA juz nie? To dlaczego wiele gal ma w nazwie wlasnie MMA? Dlaczego w TV czy na necie slyszy sie i widzi 'walka w formule MMA' naprzemiennie z 'walka w formule VT'? A reguly na jednych i drugich sa bardzo zblizone albo identyczne [roznice dotycza ew. ubioru, czy rodzaju ringu i gala MMA1 moze byc bardziej podobna do gali VT niz do gali MMA2, ze sie tak niejasno wyraze].

Zwal jak zwal. Leja sie? Leja. To w czym problem? :wink: Wiem, ze niby jest delikatna roznica w znaczeniu tych dwoch terminow, jednak w praktyce czesto uzywa sie ich naprzemiennie.
  • 0

budo_kajtek
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 328 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???

Wydaje mi sie ze to umowna kwestia i ew. sprawa praw do uzywania danej nazwy. Vale Tudo i MMA to, ogladajac dzisiejsze gale, z grubsza to samo.

No, ale niech mnie ktos poprawi jesli sie myle.

IMHO mylisz sie.
MMA to mixed-martial arts czyli przekrojowe/mieszane sztuki walki takie jak np. Pankration czy Shidokan posiadajace w swojej podstawie programowej parter i stojke, uderzenia, chwyty, dzwignie, duszenia, rzuty itp.
Moga byc Zawody i Gale MMA ale samo MMA to okreslenie sztuk walki.
Vale Tudo to formula w jakiej rozgrywane sa walki.

mam pytanie .oglądałem na filmach różne turnieje tzw.walk bez reguł i jest tam tak,że przed walkami są wyświetlane na ekranie krótkie informacje o zawodnikach(m.in.na temat stylu walki który trenują) wchodzących do klatki i bardzo często było tak opisane ,że jeden trenuje np.submission v/s vale tudo lub brazilian jiujitsu v/s vale tudo .co to znaczy w świetle tego ci piszecie ,że valetudo to jest formuła walki?czy oni trenują formułę walki czy styl walki?
  • 0

budo_pwl
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 347 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???

mam pytanie .oglądałem na filmach różne turnieje tzw.walk bez reguł i jest tam tak,że przed walkami są wyświetlane na ekranie krótkie informacje o zawodnikach(m.in.na temat stylu walki który trenują) wchodzących do klatki i bardzo często było tak opisane ,że jeden trenuje np.submission v/s vale tudo lub brazilian jiujitsu v/s vale tudo .co to znaczy w świetle tego ci piszecie ,że valetudo to jest formuła walki?czy oni trenują formułę walki czy styl walki?


Mi się wydaje, że to się zatarło ze względu na "zawodowość" tej formuły. Po prostu zawodowcy (nie mylić z amatorami, którzy ćwiczą sztukę walki dla przyjemności i własnej satysfakcji) nie ćwiczą często jakiejś jednej sztuki walki, tylko ćwiczą "walkę pod zawody w konkretnej formule". Tak naprawdę to pytanie można przerzucić pod inne sztuki walki. No bo w sumie czy boks jest sztuką walki czy formułą? Przecież boks tak naprawdę trenuje się praktycznie wyłącznie pod zawody bokserskie :D Dlatego też, jeśli przy kimś jest napisane, że trenuje "Vale tudo", to tak naprawdę znaczy pewnie, że wcześniej nie trenował systematycznie żadnej sztuki walki a trenować zaczął właśnie pod zawody w formule Vale tudo (czyli to jest jego podstawowe pole startów), a nie np. pod zapasy.
  • 0

budo_fiodor
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3675 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???

Wydaje mi sie ze to umowna kwestia i ew. sprawa praw do uzywania danej nazwy. Vale Tudo i MMA to, ogladajac dzisiejsze gale, z grubsza to samo.
No, ale niech mnie ktos poprawi jesli sie myle.

Nie mylisz się, na dzień dzisiejszy można postawić znak równości.
  • 0

budo_dr prozac
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1492 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Planet Earth

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???
Tak samo jak slowo "islamisci" - oznacza ono badacza islamu, a teraz zaczelo funkcjonowac jako zamiennik słowa "muzułmanin" czyli wyznawcy islamu.

Jedym nie robi to roznicy, innym robi.
  • 0

budo_patrol
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 524 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???
Czyli rozumiem, że w dzisiejszych czasach granica między tymi pojęciami się zatarła i są używane naprzemiennie. Czy wobec tego kiedyś było inaczej? Jeśli tak to jakie były różnice?
  • 0

budo_ojciec_dyrektor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???
Vale Tudo to znaczt po portugalsku "idzie wszystko" czyli wszystko dozwolone.
MMA po angielsku oczywiście "mieszane sztuki walki".
To jest to samo zjawisko, tylko różnie nazwane. Plus oczywiście brazylijskie turnieje "vale tudo" (bo to nie jest sztuka walki, tylko forma turnieju) mają dużo dłuższą tradycję niż MMA - wymyślone (mówię o nazwie) z tego co się nie mylę w latach 80-tych.
Kiedyś jeszcze za cudownych czasów PRLu był w telewizji taki program "Bliżej świata" gdzie pokazywali różne ciekawostki z telewizji zagranicznych (dla niezorientowanych młodych forumowiczów wyjaśnienie: w tamtych pięknych czasach dostępne były w Polsce 2 programy telewizji polskiej, a telewizja satelitarna była rzadkim rarytasem). I w tym programie pokazywano czasem migawki z walk - właśnie MMA, wtedy w Polsce zwanych "wolną amerykanką" (chyba dla tego, że walki były głównie organizowane w USA).
  • 0

budo_tarciu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 968 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???

I w tym programie pokazywano czasem migawki z walk - właśnie MMA, wtedy w Polsce zwanych "wolną amerykanką" (chyba dla tego, że walki były głównie organizowane w USA).


A czy to nie była wolna amerykanka właśnie, czyli po prostu pro-wrestling, taki układany cyrk?
  • 0

budo_ojciec_dyrektor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???
Cyrk też czasem pokazywali ;) I może rzeczywiście tą nazwę używa się do określenie obydwu tych rzeczy. Na pewno to były migawki z czegoś w rodzaju MMA - nie Wrestlingu.
Wogóle lubiłem ten program - pierwszy w życiu stiptiz też tam widziałem :wink:
  • 0

budo_zorro
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 453 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gracie Camp.

Napisano Ponad rok temu

Re: Co to wlasciwie jest???

Czyli rozumiem, że w dzisiejszych czasach granica między tymi pojęciami się zatarła i są używane naprzemiennie. Czy wobec tego kiedyś było inaczej? Jeśli tak to jakie były różnice?

Nie chodzi o to że w dzisiejszych czasach granica pomiędzy tymi stylami się zatarła, ale o to że nazwa MMA wyparła z użycia nazwę Vale Tudo.
Generalnie również ci którzy głębiej siedzą w temacie mianem MMA określać będą zawody w których jest już znacznie więcej ograniczeń niż to było jeszcze na początku tworzenia się tego sportu czyli m.in. zakaz używania łokci, głowy, uderzania w tył głowy co często sprawia że w pozycji wpiecia za plecy zawodnik dosyć skutecznie broni się przed mata leo a nie można go zmiękczyć uderzeniami w tył głowy, zakaz kolankowania w parterze, limity czasowe i jeszcze parę.
Natomiast nazwy vale tudo używać można by ewentualnie do odbywających się czasami walk z wyzwania które rozgrywane są według pierwotnych zasad vale tudo gdzie nie można było gryżć i wkładać palców do oczu, ust i nosa co miało na uwadze ochronę przed zakażeniem HIV, choć są i takie walki z wyzwania gdzie żadne zasady nie obowiązywały (znana chyba wszystkim walka Ryan Gracie vs Tico).
Vale Tudo to było na pierwszych UFC ale dzisiejsza edycja nr 51 bodajże to już będzie MMA.
Pozatym nazwa Mixed Martial Arts jest nazwą anglojęzyczną i jako że oznacza mieszane sztuki walki to bardziej odzwierciedla to co się dzieje aktualnie w Pride czy UFC - gdzie spotykają sie ludzie ludzie ćwiczący kilka systemów które sprawdziły się na pierwszych UFC niż określenia Vale Tudo - wszystko idzie, bo dzisiaj już bardzo wielu rzeczy w octagonie zrobić nie idzie :)

liczmistrz pisze:

IMHO mylisz sie.
MMA to mixed-martial arts czyli przekrojowe/mieszane sztuki walki takie jak np. Pankration czy Shidokan posiadajace w swojej podstawie programowej parter i stojke, uderzenia, chwyty, dzwignie, duszenia, rzuty itp.
Moga byc Zawody i Gale MMA ale samo MMA to okreslenie sztuk walki.
Vale Tudo to formula w jakiej rozgrywane sa walki.


półkłamstwa z półprawdami - MMA to nie żadna sztuka walki tylko formuła bo równie dobrze w tej formule może wystartować zawodnik trenujący boks+zapasy naprzeciwko gościa trenującego BJJ+muay thai i co ?!!
Pankration czy Shidokan to systemy robiące :
stójka - boks, muay thai
parter -BJJ uzupełniany judo i zapasami
tak na marginesie to Shidokan nie powienien już zaliczać się do karate.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024